PDA

Arată versiune întreagă : loteria vizelor

stanca
04.06.2006, 21:12
daca am locuit in America peste viza(de turist),si eu si sotul meu,dar acum suntem in tara,de peste 4 ani ,as avea probleme in cazul in care as castiga loteria vizelor(la care tot sper),sotul avand ssn ,dl,id.Multumesc

sorin
05.06.2006, 01:00
In caz ca se poate dovedi ca ai stat peste viza, este posibil (nu stiu sigur) sa fii in situatia descrisa aici:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=537 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=5370&PN=1) 0&PN=1

Nu sunt sigur insa si ar fi bine sa intrebi un avocat in caz ca o sa castigi.

foryoutupac
05.06.2006, 16:20
V-a pus ceva pe pasaport ca ati stat mai mult de viza?

stanca
05.06.2006, 19:52
Nu avem in pasaport nimic

foryoutupac
06.06.2006, 11:13
Atunci nu prea vad care ar putea fi problema,daca ati castiga

marioana
08.06.2006, 00:19
Daca ati stat mai mult de 180 de zile peste viza aveti interdictie de 3 ani. Daca ati stat peste 365 de zile interdicitia e de 10 ani. Nu cred ca conteaza ce aveti in pasaport, ei stiu intrarile si iesirile tuturor din US. Oricum daca aveti interdictie in momentul in care mergeti la interviu pentru loterie nu o sa primiti viza. Pentru loterie nu exista waiver.

stanca
08.06.2006, 19:52
Eu stiu persoane care au stat peste viza ,si au primit si a doua oara viza de turist,oare chiar stiu toate iesirile din Usa?Dar cei ce sunt in state, castiga loteria si primesc green card?Am stat peste viza 1an si 8 luni,dar am muncit pe cash,nu am avut ssn,si sunt de aproare 5 ani in tara,credeti ca au o baza de date atat de bine pusa la punct?

08.06.2006, 20:35
Ati lasat formularul I-94 la iesire - de acolo stiu. Daca veti castiga, nu va opreste nimeni sa incercati - daca va gasesc in baza de date, nu va mai trimit al 2-lea plic, daca nu... ati fost de 2 ori norocosi smileys/smiley32.gif

Cei care au stat pestetermen si au mai primit viza ulterior, poate ca si-au prelungit-o aici pe prima sau macar au aplicat pt asta. Cei care sunt ilegali in USA nu pot sa aplice de aicipt schimbarea de statut (green card, in cazul acesta), cu cateva exceptii.Baza de date functioneaza bine - un tip a aplicat pt viza acum cativa ani si a aflat cu stupoare cacei de la ambasada il credeau ramas in USA de prin '70, cand fusese ultima datahttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif.

stanca
11.06.2006, 22:15
Multumesc pt.informatii.Dar cand scapam de acest "pacat",dupa cati ani?Noi am venit de buna voie in Romania ,nu deportati.

16.06.2006, 20:21
De acest "pacat" nu cred ca veti scapa vreodata poate inainte era mai altfel ,dar acum oricate texte si legipun ei in fata ,cine primeste interdictie de oricedurata nu va mai calca toata viata lawfull. totusi incercati poate li se dau datele peste cap tocmai atunci,dar mici sperante. pacat de voi ca vi s-a inchis o poarta care initial v-a fost deschisa .

Ioby 26
16.06.2006, 22:53
Va salut ! Loteria vizelor se redeschide in octombriedin cate imi amintesc. Ma puteti ajuta cu cateva informatii utile sau lucruri pe care le credeti de importanta majora? Cei care au experieta in acest sens ce greutati ati intampinat dupa obtinerea vizei? Va multumesc pentru un eventual raspus si daca dorinti sa colaboram intr-o directie sunt deschis...Numai bine!

foryoutupac
17.06.2006, 05:05
Greutate dupa obtinerea vizei a fost despartirea de cei dragi,peste alte greutati nu ai sa dai,parerea mea

roxanici
17.06.2006, 16:25
Va salut ! Loteria vizelor se redeschide in octombriedin cate imi amintesc. Ma puteti ajuta cu cateva informatii utile sau lucruri pe care le credeti de importanta majora? Cei care au experieta in acest sens ce greutati ati intampinat dupa obtinerea vizei? Va multumesc pentru un eventual raspus si daca dorinti sa colaboram intr-o directie sunt deschis...Numai bine!

Daca ai pe cineva in State care are timp si bunavointa sa te invete ce sa faci, de la A la Z si daca stii limba engleza totul este relativ usor. Altfel de unul singur, e destul de greu sa te descurci.Un alt lucru destul de important este sa intri in State si cu ceva banuti.