PDA

Arată versiune întreagă : ATM din Romania si card din US

mihaiv
04.06.2006, 07:19
Salut,

Daca cineva a retras bani de pe debit card sau ATM carddin Statele Unitein Romania, stiti ce comisioane practica bancile din Romania? Care banci din Romania sunt mai avantajoase din acest punct de vedere?

De asemenea, este mai avantajos sa folosesc un ATM card decat un debit card pentru retrageri de numerar de la ATM? Ma mai taxeaza Visa/Mastercard cu taxa lor internationala (atunci cand folosesti cardul in alta tara) daca folosesc un ATM card?

Multumesc.

alibaba
04.06.2006, 17:37
salutare!

Nu stiu raspunsul la toate intrebarile. Stiu insa ca familia mea a reusit sa scoata bani de la un anumit ATM din Bucuresti o singura data (cam prin februarie), dupa aia nu au mai putut, le dadea un mesaj de eroare.Este vorba de un Mastercard, debit card.

Si comisionul a fost de $3.50 sau cam asa ceva.

sorin
04.06.2006, 17:40
Probabil a fost ceva in neregula ori cu ATM-ul, ori cu cardul. Se poate scoate fara probleme cu Visa si Mastercard si comisionul e intr-adevar in jur de 3-4 dolari.

mihaiv
05.06.2006, 06:21
Multumesc pentru raspunsuri.

Comisionul este fix sau un procent din suma retrasa?

Mihai

duessel135
22.05.2007, 21:11
intrebarea e ce suma???

sorin
23.05.2007, 02:28
Verificati intai cu banca a carui ATM (bancomat) il folositi, pentru ca va puteti trezi cu "fees" de aprox. 3% din fiecare tranzactie, in asa numite "international fees". Mie mi s-a intamplat si nici banca din Ro nici cea din SUA nu vor sa le recunoasca. smileys/smiley18.gif

De scos, am impresia ca poti scoate intre $300-$500 la ATM, sau sume mult mai mari daca mergi la ghiseul bancii.

Pisoi
23.05.2007, 08:39
...cred ca indicat este sa nu folosesti cardul la ATM (bancomat)smileys/smiley2.gif...mai sigur este sa-l folosesti inauntru la orice banca direct la functionarii bancari, unde este mai in sigurantasmileys/smiley14.gif...ei iti pot da siamanunte despre comisionul perceput de banca. ...de preferat este sa scoti bani numai cu ATM pentru ca numai banca din Romania percepe comisionsmileys/smiley2.gif...daca scoti pe Credit Card se considera "cash advance" si poti fi taxat de 3 ori comisioanesmileys/smiley18.gif...Credit Card il poti folosi pentru cumparaturi la unele magazinesmileys/smiley14.gif

23.05.2007, 13:44
Ar putea fi util ca inainte de plecat in Ro. sa informezi banca ce ti-a emis checking card-ul (sa le spui ca vei scoate bani din Ro). Eu m-am pomenit ca mi-au blocat-o dupa ce am folosit-o in prima zi de Canada la ATM. Cand am fost in Ro. in schimb, informasem banca in prealabil iar acolo am platit cu ea fara probleme (am folosit-o pe post de credit card).

mirabela
30.05.2007, 08:24
Comisioanele practicate de banci pentru tranzactiile cu cash au un cuantum stabilit pe baza de reciprocitate, pe baza unor conventii intre acestea si strict supervizate de marile organizatii Master, Visa, American Express etc.

La emiterea unui card, exista un contract sau conventie ( sau poate conditii "generale" )intre client si banca unde se mentioneaza toate tipurile de comisioane inclusiv cele pentru eliberare de numerar in strainatate. De obicei aceste comisioane reprezita un procent dar cu o limita sub care nu se poate cobora ( ex 1.75% min 5 USD sau 5% min 10 USD )

Si intotdeauna comisoanale sunt ale bancii emitente a cardului, nu ale bancii in reteaua careia se utilizeaza cardul iar pentru limita de suma care se poate scoate cash trebuieintrebata banca emitenta. Sunt banci care autorizeaza tranzactii cash de maxim 500 usd/zi sau poate doar 100 usd/zi sau poate deloc. Sunt banci cre iti limiteaza si numarul de astfel de tranzactii / zi , nu doar suma .

gabi&serban
19.06.2007, 13:59
salutare,

poate e prea tarziu pt un raspuns,dar am fost si noi acasa in mai-iunie si a trebuit sa folosim cardul pt o suma de 900$. problema a fost ca ATM nu putea face tranzactia insa la ghiseul bancii s-a rezolvat, a fost si mai bine inca, comisionul a fost din partea bancii de aici din USA de 2.50$ si atat. banca din romania sau orice alta banca nu au luat nimic, asta o stii daca te uiti pe on-line banking si faci calculul.

oricum ce e indicat sa faci in RO, e sa platesti cu cardul, unde se poate, fara sa mergi sa mai scoti de la ATM. noi am platit in foarte multe locuri si tranzactia a fost incheiata ca un simplu shopping la WalMart.

bafta!