PDA

Arată versiune întreagă : Aniversare ziua de nastere a lui Mihai Eminescu

sorin
11.01.2005, 15:09
Pentru ca aniversare zilei de nastere a poetului national Mihai Eminescu se apropie cu pasi repezi, invit pe toti cei interesati si talentati sa scrie un articol despre acest eveniment, pe care sa-l postam pe pagina principala a Romanian-Portal.com

Multumesc anticipat!

sorin
13.01.2005, 06:39
Nu avem pe nimeni pe aici cu talente de scriitor?

dancing_fire
13.01.2005, 06:54
Unde-i Christian T? El e scriitorul nostru.

sorin
13.01.2005, 06:55
Buna intrebare. Poate citeste si el asta.

kiddy
14.01.2008, 13:49
Traind in cercul nostru stramt,
Norocul ne petrece.
Dar el in lumea lui se simte
Nemuritor si rece...

Imi cer scuze de-ndrazneala de-a atinge strofele Nemuritorului. Un timid omagiu s-a vrut... Maine, 15 ianuarie, s-ar fi nascut EL. Pe cati dintre noi nu ne-au "atins" versurile lui?
Cu parere de rau constat, rasfoind cateva cotidiene importante a caror editie electronica pentru data de 15 e deja aparuta la aceasta ora, ca nu se mentioneaza mai nimic de aceasta aniversare. E musai sa fie multiplu de 50 sau 100 pentru a ne aminti?!

Loniia
15.01.2008, 09:16
" Fat-Frumos , nascutdin lacrimile poporului roman-Mihai Eminescu ....." 15 Ianuarie 1850

http://www.youtube.com/watch?v=SRyiF8tcYWU&feature=relat (http://www.youtube.com/watch?v=SRyiF8tcYWU&feature=related) ed

http://www.youtube.com/watch?v=72XFilf_008&NR=1

idontknow
29.01.2008, 10:11
Chiar, care sunt creatiile poetului care v-au impresionat cel mai mult?Mie, pe langa numeroase poezii, mi-au mai placut din proza "Archaeus" si "Sarmanul Dionis"smileys/smiley1.gif...

Raven
29.01.2008, 10:15
"Doina".

"La steaua".

Loniia
14.01.2009, 15:09
Se implinesc 159 de ani de la nasterea poetului roman Mihai Eminescu in 15 ianuarie...

cZk-fBIy4zA

nicoletamihaela
14.01.2009, 15:38
Mihai Eminescu (http://www.romanianvoice.com/poezii/poeti/eminescu.php)

De-or trece anii...

De-or trece anii cum trecură,
Ea tot mai mult îmi va plăcé,
Pentru că-n toat-a ei făptură
E-un "nu ştiu cum" ş-un "nu ştiu ce".

M-a fermecat cu vro scânteie
Din clipa-n care ne văzum?
Deşi nu e decât femeie,
E totuşi altfel, "nu ştiu cum".

De-aceea una-mi este mie
De ar vorbi, de ar tăcé:
Dac-al ei glas e armonie,
E şi-n tăcere-i "nu ştiu ce".

Astfel robit de-aceeaşi jale
Petrec mereu acelaşi drum...
În taina farmecelor sale
E-un "nu ştiu ce" ş-un "nu ştiu cum".

Cand spunem Eminescu,spunem „tara”,spunem „eu”...El a stiut cel mai bine in adancul sufletului sau ratacitor,ca reprezinta tot ceace suntem noi...Ne-a cantat durerile,ne-a cantat iubirile gasite sau pierdute,cand vrei sa te regasesti undeva,te regasesti in poeziile si scrierile lui Eminescu...

Constantin Noica spunea in una din criticile sale :
"Nefiinta aduce totusi odihna. Eminescu, neodihna. Nu ne putem odihni în el. Intreg evantaliul lui de deschideri catre lume si cultura se strânge pentru noi într-o inima, care bate.
Carui popor i s-a facut darul acesta? O constiinta mai buna, o spusa mai buna si exemplara, au desigur câteva mari popoare si culturile lor. Dar câte din ele au cu-adevarat o inima?"

A fost Eminescu un suflet neodihnit,nu ne putem odihnii in scrierile sale?Nu,deoarece este poetul „neodihnitilor”, a celor care nu au „liniste”,a sufletelor ce sunt in cautarea adevarului absolut,a dreptatii de tara si neam, si a iubirii nemarginite..
Si viata ne-a daruit acest diamant de pret,pe Eminescu...

Suflet_solar
14.01.2009, 16:02
Glossa
QUMAg_LuZek

Sara pe deal
dVxnVikZv1U

biliboaca
14.01.2009, 16:24
Pentru mine Eminescu e un inegalabil TITAN NEMURITOR. Nu am curaj sa ai "ating" opera si nici indrazneala sa compun un text de comemorare a nasterii lui. Nu am nici talent e adevarat dar doar ideea ma paralizeaza. Nu gasesc cuvinte pe masura lui oricat de mult mi le-as alege.

O sa imi permit sa il citez pe Eliade, "diaporean" de-al vostru. trebuie sa va regasiti in ce spune cel putin in egala masura cu mine daca nu chiar sa simtiti cu mult mai adanc spusele lui .. despre Eminescu.
Apelez la el pt ca eu, cum spuneam, pur si simplu nu am cuvinte:

"Pentru noi, Eminescu nu e numai cel mai mare poet al nostru si cel mai stralucit geniu pe care l-a zamislit pamantul, apele si cerul romanesc. El este, intr-un anumit fel, intruparea insasi a acestui cer si a acestui pamant, cu toate frumusetile, durerile si nadejdile crescute din ele. Noi cei de aici, rupti de pamant si de neam, regasim in tot ce-am lasat in urma, de la vazduhul muntilor nostri si de la melancolia marii noastre, pana la cerul noptii romanesti si teiul inflorit al copilariei noastre. Recitindu-l pe Eminescu, ne reintoarcemm ca intr-un dulce somn, la noi acasa."

"El si numai el, ne-a ajutat sa intelegem bataia inimii. El ne-a luminat intelesul si bucuria nenorocului de a fi roman"

" Rareori un neam intreg s-a regasit intr-un poet cu atata spontaineitate si atata fervoare cu care neamul romanesc s-a regasit in opera lui Eminescu. .......El ne-a relevat alte zari si ne-a facut sa cunoastem altfel de lacrimi."

" Intreg Universul nostru il avem in aceste cateva zeci de pagini pe care o mana harnica le-a tiparit si le imparte astazi in cele patru colturi ale lumii, peste tot unde ne-a imprastiat pribegia. Pastrati-le bine; este tot ce ne-a mai ramas neintinat din apele, din cerul si din pamantul nostru romanesc"

Fragmente din "Mircea Eliade despre Eminescu".

PS - Cu regret si spre rusinea mea martrisesc ca abia acum cateva minute am percutat ca vine o zi atat de importanta si as fi riscat sa trec pe langa ea daca nu imi atrageati atentia!

sad_rain
15.01.2009, 17:51
Eminescu..

"Floare Albastra

Iar te-ai cufundat în stele
Si în nori si-n ceruri nalte?
De nu m-ai uita încalte,
Sufletul vietii mele.

In zadar râuri de soare
Gramadesti-n a ta gândire
Si câmpiile asire
Si întunecata mare;

Piramidele-nvechite
Urca-n cer vârful lor mare �
Nu cata în departare
Fericirea ta, iubite!

................"

o poezie cu care eu "m-am hranit" prin adolescenta..

Loniia
13.01.2010, 13:01
In 15 ianuarie se implinesc 160 de ani de la nasterea poetului roman Mihai Eminescu

dVxnVikZv1U&feature=related

Revedere

Codrule, codrutule,
Ce mai faci, dragutule,
Ca de când nu ne-am vazut
Multa vreme a trecut
Si de când m-am departat,
Multa lume am îmblat.

Iar, eu fac ce fac de mult,
Iarna viscolu-l ascult,
Crengile-mi rupându-le,
Apele-astupându-le,
Troienind cararile
Si gonind cântarile;
Si mai fac ce fac de mult,
Vara doina mi-o ascult
Pe cararea spre izvor
Ce le-am dat-o tuturor,
Implându-si cofeile,
Mi-o cânta femeile.

Codrule cu râuri line,
Vreme trece, vreme vine,
Tu din tânar precum esti
Tot mereu întineresti.

Ce mi-i vremea, când de veacuri
Stele-mi scânteie pe lacuri,
Ca de-i vremea rea sau buna,
Vântu-mi bate, frunza-mi suna;
Si de-i vremea buna, rea,
Mie-mi curge Dunarea.
Numai omu-i schimbator,
Pe pamânt ratacitor,
Iar noi locului ne tinem,
Cum am fost asa ramânem:
Marea si cu râurile,
Lumea cu pustiurile,
Luna si cu soarele,
Codrul cu izvoarele.

(1879, 1 octombrie)

Loniia
15.01.2010, 03:22
Mihai Eminescu

Şi dacă...

Şi dacă ramuri bat în geam
Şi se cutremur plopii,
E ca în minte să te am
Şi-ncet să te apropii.

Şi dacă stele bat în lac
Adâncu-i luminându-l,
E ca durerea mea s-o-mpac
Înseninându-mi gândul.

Şi dacă norii deşi se duc
De iese-n luciu luna,
E ca aminte să-mi aduc
De tine-ntotdeauna

Winni
23.03.2010, 13:31
" Fat-Frumos , nascutdin lacrimile poporului roman-Mihai Eminescu ....." 15 Ianuarie 1850

EMINESCU LITERE SECRETE
http://sites.google.com/site/literesecrete

sorin
14.01.2011, 18:00
HNQv_CNdI4w

Loniia
17.01.2011, 09:00
amintindu-mi de Eminescu ...cine erau criticii lui? ori contrariati de Eminescu?!

Mihai Eminescu

Criticilor mei

Multe flori sunt, dar puţine
Rod în lume o să poarte,
Toate bat la poarta vieţii,
Dar se scutur multe moarte.

E uşor a scrie versuri
Când nimic nu ai a spune,
Înşirând cuvinte goale
Ce din coadă au să sune.

Dar când inima-ţi frământă
Doruri vii şi patimi multe,
Ş-a lor glasuri a ta minte
Stă pe toate să le-asculte,

Ca şi flori în poarta vieţii
Bat la porţile gândirii,
Toate cer intrare-n lume,
Cer veştmintele vorbirii.

Pentru-a tale proprii patimi,
Pentru propria-ţi viaţă,
Unde ai judecătorii,
Ne'nduraţii ochi de gheaţă?

Ah! atuncea ţi se pare
Că pe cap îţi cade cerul:
Unde vei găsi cuvântul
Ce exprimă adevărul?

Critici voi, cu flori deşerte,
Care roade n-aţi adus -
E uşor a scrie versuri
Când nimic nu ai de spus.

sorin
15.01.2012, 21:07
Toata lumea fiind prinsa cu revoltele din Romania impotriva actualei conduceri a tarii, am uitat ce e mai important, sa aducem un omagiu inegalabilului poet national al Romaniei, la aniversarea a 162 de ani de cand s-a nascut.
QUMAg_LuZek

sorin
15.01.2013, 06:53
La multi ani maestre!

Loniia
15.01.2013, 13:30
Omagiu la aniversarea a 163 de ani de la nasterea Marelui poet Mihai Eminescu.

http://www.youtube.com/watch?v=V3w0I32KwVQ

Azi am intalnit multe persoane,nimeni nu-l pomenise pe Mihai Eminescu(inca nu se intamplase de cand ma stiu ) ...acest fapt arata cat de preocapati suntem fata de cultura .Nici la posturi Tv (cum era in alti ani) sau nesemnificativ l-au pomenit ,poate eu nu-i auzisem,unde ajungem ?Romanul se identifica prin Marii maiestri autohtoni ,prin mostenirea ce ne-au lasat-o ,un tezaur neegalat in valoare materiala .
Tara se balcanizeaza?se identifica prin muzica de import?un post de Tv amintea/facea reclama unui cantaret balcanic,se auzea in surdina acorduri orientale ...

http://www.dailybusiness.ro/stiri-finante-banci/eminescu-jurnalist-de-business-statul-sa-ne-apere-de-speculantii-venetici-85069/

Stiti ce gandea Mihai Eminescu despre mediul de business, macro-economie, piata bursiera, normele legislative privind proprietatea imobiliara? Cititi cateva din opiniile exprimate de poetul nascut in urma cu 163 de ani, la 15 ianuarie 1850. Si verificati daca sunt sau nu de actualitate.

christianT
15.01.2013, 16:31
Ziua lui Eminescu cu o poezie absolut superba. 15 ianuarie 1850 la Ipotesti.

http://www.youtube.com/watch?v=Ia7AzMYEO-I