PDA

Arată versiune întreagă : Risc pierdere viza turist daca cer H2B?

orlando
01.06.2006, 07:15
Am o rugaminte, daca cineva cunoaste, imi poate raspunde la urmatoarea situatie personala:am o viza de turist pe 10 ani si aplic acum pt. obtinere viza H2B prin intermediul unei firme din cluj ( COLABORARE SRL).Exista un risc cat de mic sa pierd si viza B2, in caz ca sunt refuzat la cea de munca( la firma de intermediere din Cluj mi s-a spus ca s-ar putea sa fiu refuzat pe H2B deoarece sunt overqualified, avand pe cartea de munca post de director economic; mi-au zis ca de obicei ei nici nu iau persoane cu profesia de medici, avocati, economisti, deoarece ii cam refuza la ambasada pe motiv ca sunt prea pregatiti pt. a lucra la un job necalificat cum e cel de H2B);acuma, atuul meu ar fi ca salariul aici e mic(de 7 milioane brut pe cartea de munca), asa ca motivatie am sa lucrez afara o perioada ca sa fac un ban.Sunt cam confuz si nu stiu ce decizie sa iau, nu as vrea sa dau vrabia din mana pe cioara de pe gard. (un alt atu la interviu ar fi ca daca as vrea sa raman in SUA, as pleca oricum cu viza de turist). A MAI FOST CINEVA IN ACEASTA SITUATIE? SA CEARA H2B AVAND DEJA VIZA B1/B2 PE 10 ANI?

observator
01.06.2006, 09:12
Buna ziua!

Obtzinerea unei vize de munca temporara H-2B nu afecteaza cu nimic viza cu multiple intrari B1/B2 pe care o avetzi deja, atita timp cit atzi folosit-o repectind valabilitatea fiecarei intrari in US este chiar un atu, asa cum atzi spus. Neacordarea vize H-2B nu va conduce in nici un caz la anularea vizei de turist.Faptul ca suntetzi over-qualifiednu ar trebui sa aiba o influentzanegativa,daca avetzi experientza in domeniul jobului oferit si legaturi puternice cu tzara trebuie doar prin atitudine si raspunsuri sa convingetzi ofitzerul consular ca nu intentzionatzi sa raminetzi ilegal in USA la terminarea valabilitatzii vizei.

Numai bine!

orlando
01.06.2006, 10:42
Va multumesc foarte mult pt. raspunsul oferit,care pe deasupra a fost si foarte rapid. Toata stima! Am prins mai mult curaj pt. a aplica la H2B.Asadar, nu voi pierde sub nici o forma viza pe 10 ani (am sunat si la ambasada si o doamna de acolo mi-a spus ca nu mi se poate garanta acest lucru......hmmmmmmmm). Deci singurul risc ramane de a nu primi viza H2B, si implicit a pierde banii pe care ii voi da ca si comision la firma de intermediere. Acum, referitor la experienta pt. jobul oferit ( tinand cont ca e munca necalificata sau f.putin calificata in restaurante), aceasta lasa de dorit, in sensul ca nu prea o am (nu o am pe cartea de munca, in schimb am o recomandare de la un restaurant in care ei spun ca am lucrat acolo si am fost OK, ceea ce presupune ca am lucrat la negru, ceea ce nu prea este OK), dar sa speram ca voi primi viza. Inca o data multumesc.

mariacipri
03.06.2006, 11:48
Buna

Si eu cand am mers la ambasada am avut adeverinte cum ca asi fii lucrat la 2 restaurante, dar de fapt era doar burtologie. Nimeni nu a verificat nimic si nici nu m-a intrebat nimic, iar viza am luat-o foarte repede si usor. (J1)

orlando
04.06.2006, 05:04
Mda....interesant. Tu mai aveai si viza turistica valabila sau ai mai avut intrarea in US? Sau a fost prima ta cerere de viza? Si apropos, din cate stiu la J1 ai parca si drept de munca un an, nu? Adica primesti SSN-ul?