PDA

Arată versiune întreagă : revin cu o intrebare

lorelici
31.05.2006, 22:59
smileys/smiley5.gif Am trimis inapoi plicul 1 (cu actele completate) in 10 mai la o saptamana dupa ce l-am primit, cu confirmare de primire asa cum m-ati sfatuit, cand mi se intoarce cartonasul rosu de la confirmare inapoi???smileys/smiley18.gifDaca nu se intoarce, pt. ca am auzit ca ati mai patit-o si voi, nu inseamna ca nu a ajuns in state, nu???Please raspundeti-mi ca incep sa nu mai dorm noaptea gandindu-ma la tot ce s-ar fi putut intampla rau cu plicul ...smileys/smiley19.gif

usdream
01.06.2006, 00:21
Stai linistita . Noi nu am primit confirmarea de primire nici in ziua de azi , dar plicul a ajuns cu bine la KCC . Pentru linistea ta , daca nu vine nici saptamana viitoare , scrie un e-mail la KCC sa vezi daca a ajuns . Am citit de mai multe cazuri in care plicul a ajuns cu bine dar confirmarea s-a "ratacit" pe drum ( cred ca cu posta romana)

In cel mai rau caz cu putinta , mai trimiti inca o data formularele ....dar nu cred ca o sa fie cazul .smileys/smiley2.gif

lorelici
01.06.2006, 02:09
smileys/smiley1.gifMerci inca o data, m-ai incurajat ca de obicei...Dar spune-mi ce-i cu zvonurile astea ca daca suni sau scrii mail la Kcc si ceri detalii te descalifica, ai auzit pe cineva care s-a interesat si a fost descalificat(nu a mai fost chemat la interviu)? Mie mi se pare normal sa suni si sa te interesezi de "soarta" plicului atata vreme cat iti doresti din suflet sa ajungi in SUA si ti se ofera o posibilitate.smileys/smiley1.gif

usdream
01.06.2006, 02:50
Poti sa dai tel sau e-mail la KCC , dar trebuie sa spui CN , numele + data nasterii . Daca in plicul 1 pe care l-ai primit de la KCC sunt trecute undeva nr. de tel / fax / + adresa de e-mail inseamna ca poti sa-i contactezi , nu ?

Eu iti recomand sa le trimiti un e-mail saptamana viitoare .....asa am facut si noi anul trecut .

Nu stiu cine lanseaza zvonurile si ce interese obscureare....

vasilemihaibota
01.06.2006, 04:30
Uite cateva randuri extrase din scrisorile primite in plicul 1. Nu se intelege ca nu ar trebui sa ii tot bati la cap? Intreb si eu...

- You will only be contacted by the KCC when a visa appointment is scheduled. Please do not call us to check when your case will be scheduled.
If it should be necessary to contact the KCC by telephone TOU MUST ALWAYS REFER TO YOUR NAME AND CASE NUMBER EXACTLY AS THEY APPEAR BELOW

- Only contact the KCC to report change in your family`s status, such as death, marriage, divorce, birth of a child etc.

- Do not contact the Embassy/Consulate where you will apply until your appointment date has been set.

vasilemihaibota
01.06.2006, 04:41
</font>

Stai linistita . Noi nu am primit confirmarea de primire nici in ziua de azi , dar plicul a ajuns cu bine la KCC . Pentru linistea ta , daca nu vine nici saptamana viitoare , scrie un e-mail la KCC sa vezi daca a ajuns . Am citit de mai multe cazuri in care plicul a ajuns cu bine dar confirmarea s-a "ratacit" pe drum ( cred ca cu posta romana)</font>

In cel mai rau caz cu putinta , mai trimiti inca o data formularele ....dar nu cred ca o sa fie cazul .smileys/smiley2.gif</font>

Eu mi-am trimis formularele de taxe cu Posta Romana in state si cartonul rosu de confirmare a venit dupa o luna, fara nici o semnatura de primire pe el.

Iata ce mi-au raspuns cei de la Posta Romana la o sesizare pe siteul lor:
</font></font>
[...} va comunicam ca pe baza unei cereri la oficiul postal de
prezentare, puteti solicita un duplicat al confirmarii de
primire.</span></span></font>

</span></font>Va facem cunoscut ca pe intreg
circuitul exista mai multe verigi implicate in schimburile de expeditie
(administratia de origine, administatia de tranzit - daca este cazul, companiile
de transport aeriene, administratia de destinatie), Posta Romana poate furniza
informatii </span><str&#111;ng style="font-style: italic;">numai</span></font>[/b]<str&#111;ng style="font-style: italic;">
</span></font>[/b]<b style="font-style: italic;">pentru trimiterile
postale efectiv sosite in circuitul postal roman. Serviciul
Track&amp;Trace</span>[/b] ofera informatii despre trimiterile postale aflate in
circuitul postal roman, </span><str&#111;ng style="font-style: italic;">numai in cazul in care
<st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n">Romania</st1:country-regi&#111;n> este <st1:place w:st="&#111;n">tara</st1:place> de expeditie sau de
destinatie</span></font>[/b]<str&#111;ng style="font-style: italic;">.</span></font>[/b]Orice administratie
postala care foloseste acest sistem de urmarire electronica a trimiterilor,
ofera informatii doar pe teritoriul ei.</span></span></font></span></font>Eu recomand FedEx. Costa 40 euro, da iti arata inclusiv numele persoanei care a semnat la primirea plicului. Plus ca ajunge in 2 zile in SUA.

usdream
01.06.2006, 05:05
Uite cateva randuri extrase din scrisorile primite in plicul 1. Nu se intelege ca nu ar trebui sa ii tot bati la cap? Intreb si eu...

- You will only be contacted by the KCC when a visa appointment is scheduled. Please do not call us to check when your case will be scheduled.
If it should be necessary to contact the KCC by telephone TOU MUST ALWAYS REFER TO YOUR NAME AND CASE NUMBER EXACTLY AS THEY APPEAR BELOW

- Only contact the KCC to report change in your family`s status, such as death, marriage, divorce, birth of a child etc.

- Do not contact the Embassy/Consulate where you will apply until your appointment date has been set.

Ei ( KCC) nu interzic nimanui sa-i caute dar nu vor sa fie deranjati inutil - poate mai sunt unii care suna zilnic sa intrebe cand e interviululsmileys/smiley36.gif . In rest e normal sa ma interesez daca au ajuns actele la ei .....am citit pe un alt site de un caz in care castigatorul a trimis actele din plicul 1 ....care nu a ajuns la KCC si zilele trecute trebuia sa fie la interviu ( a aflat asta de la o persoana care a fost in ambasada )......a sunat omu la KCC si a aflat ca trebuie sa mai trimita inca o data formularele din plicul 1 ...va dati sema cat de mult a intarziat numai pt ca nu a verificat la KCC in ce stare e dosarul lui .

Oricum nu va descalifica nimeni daca sunati la KCC !!!

lorelici
01.06.2006, 06:12
smileys/smiley1.gifStiti ce-am patit ???Mi-a trimis sotul meu pe mess ca tocmai am primit confirmarea ca a ajuns cu bine plicul, deci mi-a trimis Dumnezeu o confirmare asa sa nu ma mai stresezsmileys/smiley36.gifOricum va multumesc pentru ca sunteti draguti ca de fiecare data. Acum daca tot sunt asa pisaloaga cam cand sa sun sa intreb de interviu ca vad ca ati scris de cineva care a avut "ceva" probleme cu venirea plicului 2.A sa va spun inca o data nr meu 2007EU00007xxx.

vasilemihaibota
01.06.2006, 07:58
Parerea mea ca tre sa urmarim cut-off-ul si daca vedem ca ne incadram sau eventual doar ne apropiem de el si nu am primit plicul 2 sa sunam la ei.

Usdream, ma indoiesc si eu ca chiar te-ar descalifica doar pentru ca suni la ei.

lorelici
01.06.2006, 08:03
ok, si cut-off-ul ala unde si de cand se publica???smileys/smiley18.gifsi iti zice nr. care sunt programate la interviu sau ce?

usdream
01.06.2006, 19:51
corect VMB....urmariti visa bulletin aici : http://www.travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_1360 (http://www.travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_1360.html) .html

lorelici
01.06.2006, 23:03
ok, thxsmileys/smiley1.gif

vasilemihaibota
01.06.2006, 23:44
Sa inteleg ca pentru DV2006 cut-off ul e de 14.200 pentru iunie si 15.250 pentru iulie?

Mai da greu se mai invarte... smileys/smiley1.gif

usdream
02.06.2006, 00:16
anul asta cut-off a crescut cuaprox 1500 de dosare pe luna .

Cut - OF... OF... OFsmileys/smiley36.gif

marcel2007
04.06.2006, 22:00
buna ,

eu sint din deva si numarul meu de caz e ceva cu xxx247 la sfirsit .

Aveti idee daca am sanse sa fiu chemat anul asta la interviu?

multumesc, marcel

usdream
05.06.2006, 00:20
daca CN tau e 247 probabil vei avea interviul in octombrie , in prima luna

vasilemihaibota
05.06.2006, 01:45
cu conditia sa fie niste O inainte de 247 :)

adiida
29.08.2007, 03:51
forum_images/post_butt&#111;n_right_just.gifnu inteleg nici eu,care e cut-offul ala?</span>Sa ma uit la nr.care scrie la Europa?Acum e 5800 parca?Ca stiu ca Romania are 1500 si ceva de vize
.Cut-offul de pe sept e 5800 parca,eu am nr de ordine 17xxx!