PDA

Arată versiune întreagă : Dreptul de a OMORI...

Vlad
11.01.2005, 08:05
<DIV>Oare cine are DREPTUL sa ucida...sa i-a viata unei persoane(sau mai multora)?</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Oarecum inteleg dreptul de "legtima aparare".Cineva atenteaza la viata ta,iar tu ca sa te aperi i-o iei lui.....trist,dar necesar.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Cum ramane cu razboiul? Si acolo e la fel? Poate.Daca nu il impusti tu,te impusca el.Dar cum e cand o persoana,se urca in avion,lasa o bomba care omoara cateva sute de mii de oameni,se intoarce,e decorat,avansat si devine un erou pentru omorarea unor femei,copii si batrani nevinovati.Respectivul pilot a respectat niste ordine....poate sa fie iertat pentru asta?</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Cum ramane cu executiile din inchisori? Intai niste oameni considera ca o persoana trebuie sa moara pentru faptele comise de acesta.Apoi,in ziua executiei,o persoana,vine la servici,trage o maneta,omoara pe cineva,si pleaca acasa la familie.....MISTO SERVICI.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Sunt convins ca exista multe exemple,dar intrebarea mea e simpla: ARE CINEVA DREPTUL SA DECIDA ASUPRA VIETII CUIVA?....in afara de Dumnezeu.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Vlad</DIV>

11.01.2005, 08:31
Este foarte complexa intrebarea o sa raspund pe bucati.Eu cred ca dreptul de a omorii poate fi justificat daca prin a omori unul poti salva mai multe vieti,sau daca estiatacat normal ca decit sa mori tu mai bine moare celalat.

christianT
11.01.2005, 10:40
Din perspectiva strict crestina NU AI DREPTUL SA OMORI. Punct. Orice discutie nu-si are rostul, este scris si in Decalog, "Sa nu ucizi". Daca iesim din sfera crestina putem face ce dorim, de exemplu sa aruncam bombe cu fragmentatiein capul unor arabi nevinovati spunandu-le ca de fapt noi ii iubim si vrem sa-i eliberam,si apoi sa ne miram ca de ce ne urasc pentru binele pe care noi vrem sa-l facem pentru ei.

Boierul Bibescu
12.01.2005, 03:35
ChristianT, dacadoresti sa argumenteziatitudineaBibliei fata de pedeapsa capitala nu cred ca ailoc de intors. Daca vei citi Vechiul Testament vei vedea zeci de texte (prea multe sa le enumer aici)in care nu numaicaomoratuleste ok, dar in multe ocazii Dumnezeu le daordin expres la oameni sa omoare pe necredinciosi si sa comita genocide impotriva inamicilor Israelului. Sa nu mai vorbin ca cine era prins lucrand in ziua sfanta de sabat trebuia omorat cu pietre imediat.smileys/smiley2.gif Deasemenea cu moartea se pedepsea si adulterul, homosexualitatea, disreptectul fata de parinti, si multe alte infractiuni considerate minore in zilele noastre.

Cat despre politica externa americana, nu am timp acuma sa comentez, poate cu o alta ocazie.

Vlad wrote:"Apoi,in ziua executiei,o persoana,vine la servici,trage o maneta,omoara pe cineva,si pleaca acasa la familie.....MISTO SERVICI"

Vlad, trebuie si cineva sa scoata gunoiul afara, it's a dirty job but somebody got to do it.

tonita
12.01.2005, 05:39
...Deasemenea cu moartea se pedepsea si adulterul, homosexualitatea, disreptectul fata de parinti, si multe alte infractiuni considerate minore in zilele noastre....

Asa era, boierule, cred ca era valabil "dinte pentru dinte, ochi pentru ochi". Intre timp omenirea a mai evoluat. Iti dai seama c

12.01.2005, 06:22
Adevarul este ca eu nu am reusit sa citesc vechiul testament de la cap la coada (mi sa parut greoi ) ,m-am multumit sa il citesc pe cel nou.Intodeauna am crezut insa ca biserica si-a vazut propriile interese invocind ca pretext ca il servesc pe dumnezeu,cum ar fi trebuit sa fie de fapt ,numai ca si oamenii bisericii tot oameni sint .

Citi oameni nu au fost executati in numele bisericii (inclusiv savanti ,chimisti..etc) ,intodeaua au fost impotriva la ceea ce este nou ca sa ii tina mai departe indoctrinati.Biserica a fost intodeauna impotriva stiintei.Au omorit in numele bisericii dar asta nu are de a face cu Dumnezeu nu el ia omorit.Dar am sarit de al subiectul initialsmileys/smiley18.gif

Adevarul este ca sint impotriva sentintei la moarte,atiata timp cit ii tine inchisi la sing sing .Dar daca umbla liberi pe strada si ataca oameni pasnicinu o sa stau cu miinile in sin in nci un caz.

Pe urma ce cred este ca marea majoritate omoare la datorie ,cum sint soldatii ,spionii..etc..

Nu au incotro trebuie sa o faca altfel sint ei omoriti sau persecutati.

Sau omoara inautoaparare.

Nu iti da nimeni dreptul sa omori dar uneori sintem nevoiti sane aparam ca sa putem supravietuii.

Boierul Bibescu
12.01.2005, 07:35
Din perspectiva strict crestina NU AI DREPTUL SA OMORI. Punct. Orice discutie nu-si are rostul, este scris si in Decalog, "Sa nu ucizi".

Toni,mesajul meu a fost ca raspunspentru christian.Decalogul nuface parte din Noul Testament. Inteleg foarte binece spui tu. Daca ai fi dorit sa-mi explicispiritul Noului Testament ai fi putut sa-mi dai exempludin Ioan 8, unde Iisusa fost confruntat defarisei caredoreau sa omoare cu pietre pe femeia prinsa inadulter. El atunci a inceput sa scrie pacatele lorpe nisip, fariseii au fugit si a lasat femeia sa plece.

Personal, nu cred ca pedeapsa cu moartea este o solutie, mai ales intr-o tara civilizata caUS. Cel mai mult ma deranjeaza faptul ca nu poti sa sti nici odata daca persona executata a fost cu adevarat vinovata.

christianT
12.01.2005, 09:52
Draga Boier Bibescu,

Mie-mi este foarte usor sa critic politica externa americana traind in Canada. Spune-mi ce sa cred cand vad guvernul lui Bush jr. care intre 2 rugaciuni fierbinti unui Dumnezeu ce nu are nimic de-a face cu crestinismul, sa mai lanseze niste bombe in capul unor bastinasi ce au avut ghinionul sa senasca pe un pamant ce musteste de petrol. Pe romanii ce traiesc in USA ii inteleg sa aibe o pozitie pro Bush..desi am vazut si eu filmul ala a lui Michael Moore in caream vazut si americani care nu sunt de acord cu masacrul lui Bush jr.

Boierul Bibescu
13.01.2005, 00:35
Nu trebuie sa fi canadian ca sacritici politica interna/externa alui Bush. Daca iti mai amintest in Noiembrie 48% din americani au votat impotriva lui Bush. Din pacate, nu pot sa te contrazic, razboiul din Irak nu are justificare. Si cel mai regretabil este faptul ca nu se prevede nici o solutie acceptabila pentru rezolvarea conflictului in viitorul apropiat.