PDA

Arată versiune întreagă : dilema cu adresa

Remy
31.05.2006, 04:52
Poate cineva sa-mi spuna, cum trebuie scrisa adresa pe formulare?

1. in format romanesc, adica:

str......., nr......, bl......., ap.......,

oras............, cod postal,..........

judet............, Romania.

2. in format american, care nu stiu cum este!!!!smileys/smiley11.gif

Thor_z
31.05.2006, 09:14
Tu ai primit acum primul plic, nu? Eu imi amintesc ca am scris adresa in format romanesc. Pt ca la urma urmei locuiesti in Romania.....si plicul 2 daca vine in Romania vine. Ei cand trimit plicul din State se folosesc de adresa ta din Romania. Scrie adresa asa cum este si nu va fi nici o problema. Parca este si ceva site in care poti gasi model de formulare completate - am gasit linku undeva pe forum daca nu ma insel. Daca nu da un search pe google si sigur gasesti. Succes!

Remy
01.06.2006, 04:26
Multumesc Thor_z!

Asa m-am gandit si eu, dar daca gasesti ceva sigur, scrie-mi te rog.

Pisoi
01.06.2006, 07:49
...pe toate documentele/formularele americane se pune adresa in formatul tarii respective(indiferent de tara), asa cum figureaza in documentele de identitate a persoaneismileys/smiley1.gifasta numai in cazul ca NU se specifica altfel pe documentul respectivsmileys/smiley2.gif

Remy
02.06.2006, 06:09
Multumesc Pisoi, dar nu inteleg nimic din ceea ce ai scris.

Fii mai explicit(a) te rog.

Sa scriu adresa mea asa cum este scrisa in buletinul de identitate (adica romaneste)?

Pisoi
02.06.2006, 06:14
...da, exact cum scrie romaneste in BI-ul tausmileys/smiley1.gif

Pisoi
02.06.2006, 06:19
...se pune adresa in formatul tarii respective(indiferent de tara), asa cum figureaza in documentele de identitate a persoaneismileys/smiley1.gif

...la fraza de mai sus m-am referitla adrese la modul generalsmileys/smiley4.gif...de exemplu daca o persoana locuieste sa zicem in Ungaria, va trebui sa puna adresa asa cum este formatul adresei in Ungariasmileys/smiley2.gif

Remy
02.06.2006, 21:30
Merci mult Pisoi

Mai vorbim