PDA

Arată versiune întreagă : Este valabil perm. de conducere romanesc?

larisa_c
29.05.2006, 15:52
Imi puteti raspunde si mie la intrebarea daca este valabil permisul de conducere din Romania in Houston sau daca are valabilitate peo perioada restransa?

Am inteles de la niste cunostinte ca ar fi valabil 1 an...este adevarat?

boacana
03.06.2006, 03:22
e valabil doar 1 luna de zile

spiderGT
19.06.2006, 18:19
Intamplarea a facut ca si eu cand am venit sa cred acelasi lucru...am intrebat un politai din texas si a zis ca chiar daca este international pernisul, statul texas nu-l recunoaste...asta a fost raspunsul care l-am primit..acum nici eu nu sunt sigur ca politaiul poate a fost prost informat dar cel mai bine ar fi ca informatia sa fie reconfirmata si de altcineva care a avut de-a face

geefo
21.06.2006, 14:24
Din DLHandbook-ul acela rezulta ca daca esti rezindent, iti trebuie sa ai permis "de Texas". Non rezidentii, pot conduce daca au permis valabil in tara lor si daca tara lor recunoaste permisul de Texas. Cel putin asa am inteles eu. Ca rezident, trebuie obtinut permisul acela. Din cite am aflat, examenul consta numai in proba teoretica.

GNChicago
21.06.2006, 15:30
Iata ce spune Texas-ul:

http://www.txdps.state.tx.us/ftp/forms/DLhandbook.pdf (http://www.txdps.state.tx.us/ftp/forms/DLhandbook.pdf)

In capitolul 1, pagina 5, paragraful 5.

Se pare ca geefo a dat raspunsul exact.

Este totusi de preferat, daca ai dreptul sa dai examen ptr obtinerea de permis de conducere de Texas, sa-l dai din motive de insurance.....plus ca la ce ai dreptul azi, poate ca maine nu mai ai....in functie de situatie.

examenul este extrem, extrem de usor!!!!

Succes!!!

larisa_c
27.06.2006, 18:28
Va multumec mult de tot tuturor pentru informatii. Mi-ati fost de ajutor.

Numai bine,

Larisa

Lily_S
04.08.2006, 13:31
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" width="100%" UNABLE="&#111;n">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

Salutare..

Examenul de conducere nu consta numai in proba teoretica!!..

Se da si traseu...Nu ii intereseaza daca ai deja permis din alta tara...Dai examen ca un incepator...Eu amdat examen acum 7-8 luni si nu cred ca s-a schimbat ceva de-atunci..</TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>

larisa_c
04.08.2006, 19:36
Merci Lily_S!

Peste putin timp o sa sustin si eu examenul si sper sa il iau din prima. Daca ai dat aici in Houston, mai zi-mi te rog, daca ai facut teste inainte de examen si de unde le-ai luat.

Mercic,

Larisa

Lily_S
05.08.2006, 10:47
Cu placere Larisa...

Eu am dat examen in Dallas...Intereseaza-te unde se dau examene, mergi acolo si or sa iti dea ei o carticica (gratis, dar pe care trebuie sa o aduci inapoi)..In carticica aia gasesti tot ce iti trebuie pentru sala..Cand esti pregatita teduci la examen. Programarea, examenul de la sala si traseul sunt toate in aceasi zi..Sa te duci totusi dimineata...pe la 9...

Sala e pe calculator si e destul de simplu. Ca la noi, cu3-4 variante de raspuns. Traseul il dai cu masina ta. Pemine m-a pus sa faco parcare laterala, sa merg cu spatele si dupa aia am iesit pe niste stradute...

Vezi ca sunt foarte ciudatei...Au niste reguli pe care trebuie neaparat sa le respecti...ca de exemplu...trebuie sa tii tot timpul ambele maini pe volan...Dar daca esti atenta si relaxata...n-ai probleme..E mult mai simplu cain Ro...

Succes!!...Daca mai ai intrebari...cu mare placere...

larisa_c
06.08.2006, 12:32
Buna, Lily_S!

Am carticica de care-mi vorbesti si dupa ea am cititcate ceva. Sper sa il iaudin prima, sa nu mai fiu nevoita sa ma duc iarasi smileys/smiley2.gif. Multumesc pentru toate informatiile!

Cu bine,

Larisa

Danniela
06.08.2006, 13:29
Larisa,

sa te descurci bine cu parcarea laterala ca asta va fi prima proba la condus. Daca atingi unul dintre poli (cum am facut eu prima data), sau daca nu te incadrezi bine in spatiu, te pica, nici nu te mai scoate pe strada. Daca treci cu bine de parcare, nu mai ai de ce sa-ti faci probleme, ca te maipune sa conduci cateva minute si gata, e usor. Peo prietena de-a mea a picat-o cand a fost prima data ca la Stop sign nu a numarat 1,2,3 si apoi sa plece. Depinde cat de treaba e cel/cea care e cu tine in masina. Pe mine nu m-a pus sa numar, sau nimic.
Inca ceva, sa-ti mearga toate semnalizatoarele si luminile la masina, ca inainte sa incepi examenu, le verifica si daca nu merg, nu te scoate pe strada cu masina respectiva.

Bafta!

Daniela

darie
06.08.2006, 14:15
Vezi ca sunt foarte ciudatei...Au niste reguli pe care trebuie neaparat sa le respecti...

ciudatei?,LOL.....eu as spune ca sunt chiar tampiti daca asteapta sa si respecti regulile smileys/smiley36.gif,aia pesemne n-au mai avut deaface cu romani ca sa stie ca fiecare isi face legea lui smileys/smiley32.gif

Lily_S
06.08.2006, 15:09
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" width="100%" UNABLE="&#111;n">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

Eu am condus 10 ani masina cu viteze si eram obisnuita sa tin doar o mana pe volan...Chiar imi era foarte greu sa conduc cu ambele...La examen...sperand cao imbunez un pic (era o gagica), i-am zis din prima chestia asta...si mi-a raspuns scurt..."I don't care!"... M-am umplut de nervisori iti dai seama...

Iar in ceea ce priveste parcarea laterala...am facut-o varza...Eu am un LIncoln Navigator si nu prea am vazut stalpisorii aia pusi de ei...ca sunt mici rau...Dar nu m-a picat...</TD></TR>
<TR hb_tag="1" UNABLE="&#111;n">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>

GNChicago
06.08.2006, 15:25
Cred ca nu stia sa conduca manual.....nici eu nu stiu sa conduc "stick shift".....masina manuala, nu am avut masina in Romania.......asa ca am invatat aici sa conduc numai pe masini automate....sala e extrem de usoara iar la conducerea practicadupa mai putin de zece ore am luat examenul auto.....

Se spune ca trebuie sa-ti rearanjezi oglinzile, chiar daca o atingi putin conteaza la punctajul pozitiv, safety belt on, semnalizarile, si alte fleacuri se aduna.....

Succes!