PDA

Arată versiune întreagă : CRESTINISM - dezbateri & pareri personale

carmens
26.05.2006, 08:06
daca tot am inceput a discuta despre Crestinism in topicul "The truth about Da Vinci Code" topic unde discutamfacts vs fiction si unele discutiile se abat de la topic zic sa discutamCrestinismul asa cum il vedem fiecare pe topicul asta.

smileys/smiley1.gif

christianT
26.05.2006, 12:35
Cred, Doamne! Ajuta necredintei mele! (Marcu 9, 22-24).

Este dupa parerea mea unul din cele mai frumoase versete din Biblie, si asta pentru ca regasesc in acest paradox, toata trairea mea interioara in cautarea Absolutului Divin.

carmens, am senzatia ca esti un om ce-si traseaza un drum mistic in cautarea Adevarului. Ma insel?

26.05.2006, 15:32
despre crestinism, sau orice alta religie, poti discuta cu oameni care cred in ceva, nu cu ateisti sau speculanti de bazar religionar;

unui om care nu a trait credinta nu poti sa-i explici ce inseamna, nu poate intelege, e scena celebra din tren in "Idiotul" de Dostoievski, e ca si cum ai incerca sa-i explici unui martian viata pe pamant, el iti vine mereu cu argumente rationale, istorice, filosofice, formule chimice, etc., nu poate sa priceapa;

mai sunt unii, da' domne, eu cred ca exista ceva..da vezi ca nu e asa cum spune biserica si cum scrie in Biblie..bunch of idiots; un exemplu clasic pe vremuri era cu est-europeanul de dincolo de cortina de fier care invatase in apartamentul lui de bloc totul despre america si limba si Constitutia o stia pe de rost..si se credea american, numai ca nu era, pentru ca nu traia in America, adica nu traia in sistem, el traia in lagarul lui comunist, asa si eruditii, Discovery-tarzii si Google-arii, cred ca cu un pospai de cultura generala pot da cu tifla oricarui om cu o minima cultura si cu o credinta sanatoasa din copilaria lui, de cand a fost dus la biserica si impartasit, fara sa stie ce e aia..;

tonita
28.05.2006, 20:27
despre crestinism, sau orice alta religie, poti discuta
cu oameni care cred in ceva, nu cu ateisti sau speculanti de bazar
religionar;

vrei sa spui ca pe astia ii dispretzuiesti ?!

...

P.s.Chiar credeti ca devi mai bun daca imbratisezi religia??

30.05.2006, 07:13
ChristianT, la mine nu credinta este o problema.....

"Stiu, in adevar, ca nimic bun nu locuieote in mine, adica in firea mea pamanteasca, pentruca, ce -i drept, am vointa sa fac binele, dar n'am puterea sa-l fac.Caci binele, pe care vreau sa-l fac, nu-l fac,si raul, pe care nu vreau sa-l fac, iata ce fac!" Romani 7:18-19

tonita
30.05.2006, 08:04
smileys/smiley32.gif Mugatu. Ce bine te intzeleg !

Ce e de facut ?

30.05.2006, 08:34
Toni, citeste mai departe:

"Dar vad

tonita
30.05.2006, 10:09
Nici la mine nu e o problema credintza. Doar bobul de mustar amintit in biblie e mare ca o planeta !

christianT
30.05.2006, 15:45
Ma consider o persoana morala cat de cat. Nu am omorat, nu prea am furat,mai pizmuiesc si eu pe cate unul,mai mint si eu din cand in cand.... Incerc sa-mi umplu inima de iubire, nu reusesc mereu.Am primit o educatie ateista dar nu ma consider un ateist, insa nici credincios nu ma consider.Nu stiu "Crezul" pe de rost iar atunci cand l-am citit, nu am crezut in cea mai mare parte din ce era scris acolo. Ma consider un mare pacatos pentru acest lucru. Credeti ca am vreo sansa la mantuire? De ce este Dumnezeu atat de tacut cu mine?

30.05.2006, 16:44
si ce folos daca e sincera? mai degraba..."minte-ma frumos!"smileys/smiley2.gif

stimuleazamotivatia!

Uite exemplu de om care se da drept credinciossmileys/smiley18.gif

Loniia
30.05.2006, 21:39
Convingerea mea este ca foarte multi dintre noi sunt "crestini",nu doar aceia care imbratiseaza o anumita dogma religioasa.... smileys/smiley1.gif

Simplul fapt...cum traim viata noastra de zi cu zi ca fiinta umana fata de tot ce ne inconjoara smileys/smiley17.gif ...Dragostea din sufletul omului , il face sa fie credincios...prin faptele lui. smileys/smiley17.gif

tonita
31.05.2006, 00:53
... De ce este Dumnezeu atat de tacut cu mine?

ceri semne, christian ?

31.05.2006, 01:55
ChristianT, vad ca esti un om mult mai bun ca mine...eu am mai multe pacate ca tine, in schimbnu am inclinatia sa ma spovedesc, cel putin nu acumasmileys/smiley5.gif

Prin simplu fapt ca iti pui asemenea intrebari inseamna ca esti pe drumul cel bun.smileys/smiley32.gif

tonita
01.06.2006, 05:10
...sa discutamCrestinismul asa cum il vedem fiecare pe topicul asta.smileys/smiley1.gif

esti tacuta carmens?

carmens
01.06.2006, 09:00
Carmens, am senzatia ca esti un om ce-si traseaza un drum mistic in cautarea Adevarului. Ma insel?

nu neaparat! mie imi place sa cred ca am gasit adevarul si vreau sa il explor in intregime! :) stii cum se zice despre fericire: happiness is not about having what you want but wanting what you have"...

plus ca in RO am fostinvatati sa NU vorbim despre religie... ;( Aici in State, daca libertatea religiei e atit de bine stabilita, de ce sa nu facem "folos" de ea... :)

carmens
01.06.2006, 09:06
Credeti ca am vreo sansa la mantuire? De ce este Dumnezeu atat de tacut cu mine?

sigur ca ai sansa la mantuire. Trebuie doar sa ilaccepti pe Christos ca mintuitorul tau, cu toata inima si fiinta ta: asa incepi, pe urma drumul il gasesti "singur" ... smileys/smiley1.gif

Dumnezeu nu este neaparat tacut cu tine. La fiecare rugaciuneEL are 3 posibile raspunsuri: Da, Nu, Asteapta. Don't give up! smileys/smiley1.gif

carmens
01.06.2006, 09:09
toni42 - nu sunt tacuta! am fost plecata citeva zile in vacanta!

i'm back home! smileys/smiley1.gif

tonita
02.06.2006, 08:55
Da, Nu, Asteapta. Don't give up! smileys/smiley1.gif

daca-mi dai voie o mica completare "...Asteapta o clipa !"smileys/smiley36.gif De acord cu don't give up!

Si cu ingadiuintza dv-s o vorba germana " Wo ein Wille da ein Weg !"
care se traduce cam asa "Unde este vointza este si o cale !"

cum au fost cautarile tale carmens ?

carmens
09.06.2006, 06:51
toni, nu inteleg, la ce cautari te referi?

tonita
13.06.2006, 00:02
scuze, carmens, n-am mai trecut pe aici de c

carmens
13.06.2006, 10:29
<< Ioan 14:6 Isus i-a zis: ,,Eu s

Loniia
13.06.2006, 17:56
Isus pentru mine simbolizeaza Dragoste Imensa...smileys/smiley1.gif.darul de care avem nevoie toti...

Primindu-l ...avem Hrana Sufletului...smileys/smiley1.gifsmileys/smiley4.gif.

michelleB
15.06.2006, 09:55
ChristianT,

E o digerenta intre a fi crestin si credincios...poti sa crezi in ceva si sa nu fi crestin. Crestini sunt cei care cred in Isus Christos. Credinciosi sunt cei care cred in Alah, Budha...etc

Eu iti voi vorbi din punctul meu de vedere-crestina fiind.

Cu totii suntem pacatosi...si multi dintre noi nu stiu Crezul(de fapt nicaieri in Biblie nu este specificat ca trebuie sa sti aceasta rugaciune)...rugaciunile invatate pe de rost, inchinaciunile la icoane sunt doar nascocirile oamenilor...astea nu te mantuiesc

Conteaza faptul sa crezi cu adevarat in Dumnezeu, in Isus Christos si in Duhul sfant...sa crezi ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si tot ce scrie in ea este adevarat...sa crezi ca pacatele iti sunt iertate prin sangele varsat de Isus Christos...sa crezi ca Dumnezeu ne iubeste pe fiecare asa de mult incat ne-a oferit un plan de salvare al sufletelor. Acest plan ne este oferit gratis.

Dar vezi tu ca sa crezi cu adevarat in Dumnezeu trebuie sa-l cunosti.Si nu ai cum sa-l cunosti fara sa citesti Biblia si sa te rogi sa ai aceasta relatie cu El. Probabil ca tu daca iti pui intrebarea de a fi mantuit, Dumnezeu iti cunoaste inima si deja te vrea sa fi al lui si sa te mantuiasca si tu esti gata sa-l primesti in inima ta.

Eu cred ca multi nu-si doresc sa creada in Dumnezeu pentru ca nu vor sa renunte la vechile obiceiuri. Nu ai cum sa spui ca, crezi in Dumnezeu si sa te duci acasa sa iti bati nevasta, ori sa injuri, ori sa furi...etc

Dumnezeu nu e tacut cu noi, noi suntem cei care avem ochii si urechile inchise.Citeste Biblia si sunt sigura ca Il vei auzi. Roaga-te intotdeauna inainte de a o citii ca Dumnezeu sa-ti vorbeasca si sa te ajute sa o intelegi.

Eu cam atat am avut de spus....in cateva cuvinte

Dumnezeu fie cu noi

Mihaela

Ma consider o persoana morala cat de cat. Nu am omorat, nu prea am furat,mai pizmuiesc si eu pe cate unul,mai mint si eu din cand in cand.... Incerc sa-mi umplu inima de iubire, nu reusesc mereu.Am primit o educatie ateista dar nu ma consider un ateist, insa nici credincios nu ma consider.Nu stiu "Crezul" pe de rost iar atunci cand l-am citit, nu am crezut in cea mai mare parte din ce era scris acolo. Ma consider un mare pacatos pentru acest lucru. Credeti ca am vreo sansa la mantuire? De ce este Dumnezeu atat de tacut cu mine?

carmens
23.06.2006, 09:10
ChristianT wrote: <<De ce este Dumnezeu atat de tacut cu mine?>>

eu nu as crede caDumnezeu este tacut cu tine ci mai degraba nu asculti tudestul de bine; trebuie sa-ti limpezesti mintea, sa te eliberezi de tot felul de ginduri care vin de-a valma secunde peste secunde, ("to quiet your mind" cum spune americanul) pe cit de lung posibil - 1,2 minute la inceput si mai mult pe parcurs- si sa stai sa asculti pur si simplu.NU mai "genera" ginduri ... stiu ca e usor de spus si greu de facut, dar nu e chiar atit de greu pe cit pare la inceput... stiu din experienta... Incearca!

michelleB - imi place mult ce ai spus; e foarte bine spus! God Bless!

lebada
30.06.2006, 00:54
christianT wrote:

De ce este Dumnezeu at

Loniia
24.08.2006, 03:10
In legatura ca pacatele ,fatzarnicia o consider tot a fi una dintre pacatele omenesti ,ma adresez celor care cunosc si interpreteaza Biblia sa incerce sa dea o explicatzie acestui fenomen (pacat) dinscrierile biblice. smileys/smiley1.gif

Loniia
26.08.2006, 07:25
Am gasit urmatoarele

[I]Dumnezeu voieote ca to?i oamenii sa se m