PDA

Arată versiune întreagă : cam cand credeti ca ma cheama la interviu

florin_gl
10.01.2005, 20:59
M-am uitat pe Visa Bulletin si am vazut cut-off -ul pentru luna ianuarie era 13900 si pt februarie este 16600.

daca eu am numarul un pic de tot peste 20000 cam cand credeti ca am
sanse sa ma cheme pt interviu? Sau cam cand ar trebui sa-mi vina
plicul2?

danielle
10.01.2005, 21:17
Plicul 2 vine cu 4-8 saptamani inainte de interviu, uneori si mai tarziu. Uneori nici nu vine. Dar asta nu e o problema ca data interviului o poti afla fie de la KCC, fie de la Ambasada, telefonic sau prin e-mail.

Interviul tau va fi probabil prin aprilie-mai(doar dau cu presupusul, n-am de unde sa stiu sigur).

florin_gl
18.04.2005, 00:29
s-a afisat cut-off-ul pentru luna iunie care este de 20500.Daca eu am 2005EU00200XX asta inseamna ca in iunie ar trebui sa fiu chemat la interviu?Dar ce ma fac pentru ca de azi Posta Romana este in greva Generala timp de 10 zile?

danielle
18.04.2005, 21:33
Da, asa este, ar trebui sa ai interviul in luna iunie.

Nu panica, va trece si greva postei romane si vei primi plicul. Dupa ce ies din greva.

In caz ca nu primesti plicul pana in mai(mijlocul lui mai), ar fi bine sa dai un telefon si sa afli data interviului de la Kentucky pentru ca la interviu poti sa mergi si fara cel de-al doilea plic. Si poti incepe sa pregatesti deja actele pentru interviu.

Mult norocsmileys/smiley2.gif

florin_gl
18.04.2005, 23:40
Dar de unde stiu ce acte imi trebuiesc daca nu primesc plicul?

Eu am traduse si legalizate diploma de bacalaureat,diploma de inginer si diploma de master! am in banca aproximativ 11.000$ .In plus masina tatalui meu (care costa cam 11.000 euro) este pe numele meu.

Altceva nu stiu cam ce imi mai trebuie...

danielle
19.04.2005, 12:30
Pai a fost scris deja un mesaj cu lista acestor acte. Intra aici si vei vedea:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=385 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=385&KW=lista) &KW=lista

Pe de alta parte, multe dintre ele sunt deja mentionate din plicul 1 prin care ai fost anuntat ca ai castigat la loterie. S-ar putea sa nu mai fie de actualitate cateva date din mesajul respectiv(cred ca pozele trebuie sa aiba alt format acum) dar in mare, alea sunt.

Am auzit ca a trecut si cu greva postei asa ca...mai ramane asteptarea.

sileriki
22.04.2005, 01:08
Sper ca ai primit deja programarea .Daca inca nu suna la K.C.C. si vei afla ziua precisa , Bafta ! Succes ! Sa treci usor , incearca sa lasi emotiile acasa , zambeste fii sigur pe tine , sa iti aranjezi actele dupa cum trebuie , nu uita de cazier sa iti fie in regula , noi iti uram toate cele bune ...

Sa ne zici cum a fost la interviu

florin_gl
26.04.2005, 00:40
Inca nu am primit nimic!

Unde ziceti ca trebuie sa sun?

La KCC in US sau la ambasada US in romania

florin_gl
26.04.2005, 00:44
Daca trebuie sa sun la KCC pot sa rog pe cineva care se descurca mult mai bine cu engleza sa vorbeasca la telefon?

daca ar fi baiat nu cred ca ar fi o problema ,dar vreau sa o ro pe verisoara mea? se poate?

danielle
26.04.2005, 20:48
Uneori plicurile vin chiar cu 2-3 saptamani inainte de interviu deci e posibil ca inca al tau sa fie pe drum.

Da, poti ruga pe cineva sa sune pentru tine, trebuie insa sa ii dai numele complet, data nasterii, numarul de caz ca sa poata afla ceva exact.

Baftasmileys/smiley2.gif

florin_gl
10.05.2005, 23:11
Am primit plicul 2 cu programarea la interviu.Interviul va avea loc pe 27 Iunie 2005 . Acum trebuie sa sun la clinica sa imi programeze vizita medicala.

Am cateva intrebari care ma framanta.Abia am primit plicul 2 si de emotie nu stiu cat de atent am citit continutul lui asa ca s-ar putea ca unele intrebari sa-si gaseasca raspunsul in continutul plicului 2.Oricum va rog daca puteti sa-mi raspundeti la ele.

Fisele medicale trimise de ei le completeaza medicii de la clinica unde voi face analizele?

La analize iau cu mine si dovada de vaccinare?

Pentru cazierul juridic merg la politie si solicit eliberarea unui cazier juridic pe care apoi il traduc si il legalizez?

In afara de 11000$ eu am si o masina(valoreaza cca.10000 euro).Cum fac evaluarea ei ? (nu am apartament pe numele meu,ci al parintilor)

Ce solicit la banca pentru a face dovada banilor pe care ii am in cont?

Un extras de cont simplu?la banca cui ma adresez?

Mii de multumiri

danielle
21.05.2005, 22:02
O sa-ti raspund eu pe rand la intrebari desi intr-adevar, multe dintre raspunsuri se gasesc chiar in plicul 2.

Fisele medicale trimise de ei le completeaza medicii de la clinica unde voi face analizele?

Exact, tu nu scrii absolut nimic pe ele, acolo se va scrie tot, inclusiv datele tale personale. Te sfatuiesc sa alegi pentru analiza Centrul Medical Unirea pentru ca sunt foarte draguti acolo si amabili.

La analize iau cu mine si dovada de vaccinare?

Da, dovada de vaccinare plus adeverinta de la medicul de familie ca nu esti in evidenta cu boli neuropsihice si cronice, plus parca 4 poze tip pasaport. Intreaba exact cand iti faci programarea la analize ce iti trebuie cu tine. Dar eu de astea imi amintesc si atat, evident, plus banii.

Pentru cazierul juridic merg la politie si solicit eliberarea unui cazier juridic pe care apoi il traduc si il legalizez?

Exact. Cazierul este mai nou valabil 6 luni deci il poti scoate din timp. Ai grija ca toate datele inscrise in cazier sa fie corecte pentru ca este motiv de amanare la interviu.

In afara de 11000$ eu am si o masina(valoreaza cca.10000 euro).Cum fac evaluarea ei ? (nu am apartament pe numele meu,ci al parintilor)

Apartamentul pe numele parintilor nu te ajuta la nimic. Totusi, ai bani in cont ceea ce e bine. Evaluarea la masina se face de catre orice expert-evaluator membru ANEVAR.

Ce solicit la banca pentru a face dovada banilor pe care ii am in cont?

Un extras de cont care sa contina datele tale de identificare precum si suma pe care o ai in cont. Teoretic, in actele din plicul 2 scrie ca iti trebuie o adeverinta de la un director al bancii dar la interviu au trecut destui doar cu acel extras de cont.

Un extras de cont simplu?la banca cui ma adresez?

La banca ta, la a cui sa te adresezi?

Mii de multumiri

Sper ca am fost de folos, cu placere,

Danielle