PDA

Arată versiune întreagă : Emigrare

ronin84
23.05.2006, 04:01
Sunt doar de 8 luni angajat.As putea sa incep demersurile pentru emigrare in Canada?eu voi lucra in continuare si o sa fac acel an care trebuie sa il ai.

Si am doar trei ani de facultate facuti din patru..Care ar fi punctajul pentru studii in privinta mea?

ovex
23.05.2006, 06:21
NU trebuie sa ai 1 an de vechime ci doar 6 luni.

Daca nu ai facultatea terminata,aceasta la calculul punctajului nu-ti va aduce niciun punct.

Daca imi permiti un sfat:termina facultatea,acumuleaza cat mai multa vechime(si aici pierzi multe puncte),invata bine franceza si in cazul in care ai ragaz,mai fa si un curs de calificare care sa aiba durata de minim 1 an(doar asa se puncteaza) si ai sa devii candidatul ideal ptr. emigrare.Deci cu un pic de rabdare si vointa.....

ronin84
23.05.2006, 07:36
Am inteles...

Dar din ce am vazut eu acolo la calculul punctajului...daca ai liceul si 3 ani de facultate ai 8 puncte.

ovex
23.05.2006, 11:08
...daca ai liceul si 3 ani de facultate ai 8 puncte.

Trebuie sa ai facultatea terminata altfel nu primesti punctele.

ronin84
23.05.2006, 11:31
aha...am inteles...multumesc mult...

Radw
24.05.2006, 09:26
Salutari tuturor romanilor stabiliti in Canada. Se pare ca, datorita conditiilor create pentru tineri de catre autoritatile de aici, tot mai multi se gandesc la un loc in care sa le fie mai bine. Am si eu cateva intrebari, tinand cont ca ma bate gandul (da rau de tot), sa ma indrept catre Canada. Prima ar fi legata de cum ar trebui facute demersurile necesare imigrarii: printr-o firma specializata sau pe cont propriu (o firma te costa o groaza de bani). O sa dau cateva informatii despre mine, pentru a obtine niste raspunsuri cat mai exacte.
Asadar, am 24 de ani, si in septembrie anul acesta o sa ma casatoresc. Atat eu cat si viitoarea sotie avem studii superioare ( eu am absolvit Istoria si Teoria Artei, iar ea Facultatea de Litere si MasteratUL in Managementul Educational). Ea lucreaza ca si profesoara de limba franceza si engleza de 3 ani, iar eu din pacate abia de luna viitoare o sa am carte munca. Am lucrat ca si Graphic designer ( dar asa romaneste, fara acte), si acum hotarat fiind sa plec am insistat pentru o carte de munca - o sa fie cu salariul minim si cu norma redusa ( poate ca are importanta si asta ). Viitoarea mea sotie a inceput saptamana trecuta demersurile necesare printr-o firma ( nu ar fi prea tarziu sa renunte daca ar fi mai avantajos pe cont propriu ). Deci, pana cand ar trebui sa mergem la interviu, vom fi deja casatoriti si eu cu 6 luni vechime. Ca si nivel de competenta lingvistica, ea nu are probleme, fiind in domeniu, iar eu sunt de nivel avansat la limba engleza si mediu la franceza.
Nelamuririle mele ar fi legate asadar de modul cel mai avantajos dar si sigur de plecare- firma sau pe cont propriu-, daca e mai bine sa fie ea aplicantul principal- avand si vechime si skilluri superioare legate de limba- iar daca eu as putea avea probleme legate de cartea de munca ( norma redusa si salariu minim trecut pe ea )si vechime sub 1 an.
Probabil faptul ca suntem casatoriti ne-ar ajuta.
Salutari inca o data tuturor din Romania :)

ovex
24.05.2006, 09:54
1.Am mai spus de foarte multe ori:decat sa mergeti prin firma, mai bine dati banii aia la saraci!Tot ceea ce fac cei de la firma de consultanta dureaza maxim 2 ore,adica completeaza niste formulare si le trimit la Viena,acest lucru il puteti face voi cat timp stati la o cafea!!! Cand o sa incepeti procedura de emigrare,o sa-mi dati dreptate.Oricum toata treaba care tine de "construirea" dosarului,adica traduceri si copii legalizate-TOT VOI O SA LE FACETI CU ALTI BANI DECAT CEI PE CARE-I DATI LA FIRMA!Deci....decizia ramane totusi a voastra.Inainte de a hotari,cititi foarte bine ce scrie aici:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=111 7&PN=1 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1117&PN=1)

si aici:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=309 2&PN=1 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=3092&PN=1)

2.Sfatul meu ar fi sa va casatoriti intai si apoi sa depuneti actele,cu viitoarea doamna ca aplicant principal,in acest fel,punctajul ar fi cel mai avantajos.

3.Nu trebuie sa te gandesti ca pana la interviu vei avea 6 luni vechime....In momentul in care dosarul vostru ajunge la Viena TREBUIE ca tu sa ai minim 6 LUNI DE VECHIME!Deci punctajul se calculeaza prima data la momentul cand se hoataraste de faptdaca voi veti ajunge la interviu sau nu.Deci repet,pe cartea de munca(sau contracte de munca)trebuie sa ai vechimea de 6 luni la momentul in care trimiteti dosarul.

Radw
24.05.2006, 20:08
Multumesc mult pentru sfaturi, ovex. Inteleg deci ca nu exista probleme legate de norma redusa trecuta pe cartea de munca.