PDA

Arată versiune întreagă : work&travel usa - informatii

soricut
23.05.2006, 01:20
Buna,

as vrea sa ma ajute cineva cu informatii vis a vis de firma de intermediere SC COLABORARE SRL Cluj Napoca...www.gasiti.com, au acum postat anunt pt. plecare la munca in hotel de 5 stele in Florida, cu plecare in nov, dupa ce in prealabil ai interviu cu angajatorul in 29 - 30 iunie.

Eu vreau sa stiu daca e o firMA SERIOASA, daca se poate pleca prin intermediul ei in termenii stabiliti...sau daca mi se poate recomanda o alta firma, eventua din iasi.

Meci

cami

geaniflo
23.05.2006, 05:33
Soricut...eu am fost anul trecut in State prin intermediul firmei SC Colaborare.Hm.....am o parere asa si asa despre firma.Eu am fost cu contract gasit de mine....dar cel de la care aveam contractu(adica cel din State) a anuntat firma din NY Interexchange ca nu mai are nevoie de oameni,firma din NY i-a anuntat pe cei de la SC colaborare care mie nu mi-au mai spus nimic.Adica am ajuns in State....fara loc de munca si fara cazare...pe drumuri.....Bine...adevarul e ca principalul vinovat e cel din State ca ne-a dat contract si apoi sa zica ca nu mai are nevoie de oameni....dar o parte din vina o au si cei de la SC Colaborare ca nu ne-au spus absolut nimic(ei fiind anuntati).Cel din State a anuntat firma cu o sapt inainte de plecarea noastra,cand noi aveam totul pregatit,adica bilet de avion,etc...etc....Dar daca ne anuntau puteam sa plecam direct in alta parte pt ca mai erau contracte de munca disponibile.(binenteles ca am fi platit)

Ce pot sa-ti spun de cei de la SC Colaborare ca sunt intradevar profesionisti,firma asta e de mult timp,si dupa parerea mea sunt de incredere.Acum ca se mai intampla si unele esecuri....asta e...se mai intampla si la case mari.Iar ca si in cazul meu pot sa spun ca nu e vina lor in totalitate.

Sfatul meu este sa nu mergi singur,ideal ar fi sa mergi cu cineva care a mai fost in State,si si daca nu a mai fost in State tot bine e ca nu esti singur.Asta e cel mai important lucru dupa parerea mea....

De alte firma nu stiu,iar din Iasi nici atat...imi pare rau...

Daca mai ai intrebari si crezi ca te pot ajuta scrie-mi un pm...iti raspund cu placere!daca nu...bafta multa pt obtinerea vizei,spor la munca in State si sa faci cat mai multi bani!

Numai bine!smileys/smiley102.gif

magdel
23.05.2006, 19:55
Studenttravel: IAaI
700505 Bld. Carol (Copou) Nr. 4, Et. 3
(

magdel
23.05.2006, 20:05
Am mai gasit ceva din Iasi, American Experience, sper sa-ti fie de folos, si eu astept sa primeasca ceva oferte pentru toamna:
Iasi
Liga Studentilor Economisti
B-dul Carol I, nr 22, Corp C,
vis-a-vis de amfiteatrul C2
Mail: iasi@americanexperience.ro

Liga Studentilor Electronisti
Complex T. Vladimirescu,
Camin T6, Camera 226
Tel: +40 78 8713796

Societatea Studentilor Medicinisti
16 Universitatii Street
Corp B, et. 1
Tel: +40 78 8203749

ronin84
23.05.2006, 22:32
geaniflo,cum sunt cu banii cei de COLABORARE?Sunt seriosi?ce stii?

geaniflo
24.05.2006, 00:36
ronin84...Nu prea inteleg la ce te referi cand spui cum sunt cu banii...smileys/smiley25.gifDar in privinta asta nu am avut nici o problema,in ceea ce priveste actele,banii totul e ok,am fost eu, multi colegi si cunostinte de-ale mele cu firma asta si nu am avut nici o problema.Toate problemele care au fost erau in State,pana sa ajungem acolo nu a fost absolut nimic.Diferenta e doar intre cei care merg cu contractul gasit de ei sau contract pe care ti-l gaseste firma,in sensul ca cei care merg cu contractul de la firma mai platesc cam 150 euro in plus(asta e o suma aproximativ,nu sunt 100%) si atat.Nu mai trebuie sa dea alti bani.Si daca mergi cu contractul care ti-l gasesc ei,in banii care ii dai in plus ai si 2 zile cazare la New York ,asta cand ajungi,ceea ce e foarte bine,in sensul ca daca tu ai contract in LA,nu cred ca te mai intorci tu sa vezi NY pt ca e cam scump biletul de avion,si asa e sigur ca vezi New York-ul.smileys/smiley20.gifIar daca mergi cu contractul tau nu platesti banii astia,dar nu mergi nici la NY,doar pe cont propriu.smileys/smiley9.gifTot ce trebuie sa platesti e in Romania,dupa ce ai luat viza si sunt toate actele gata nu mai trebuie sa le platesti absolut nimic.Adica cu bilet de avion,taxele firmei,ambasada,drumuri,.....in jur de 2000$.Nu pot sa-ti dau o suma exacta,poate fi mai mult sau mai putin.

Sper ca raspunsul meu e cel care l-ai asteptat.Ce pot sa-ti mai spun e ca daca ar fi sa mai merg odata in State cu Work& Travel cred ca as merge tot prin intermediul lor.Dupa cum am mai spus ce mi s-a intamplat mie nu a fost doar din vina lor....Si pana la urma important e sa ajungi acolo pt ca daca esti descurcaret iti gasesti loc de munca,de asta sunt sigura,pt ca sunt destule locuri de munca,si cazare la fel.Iar firma asta chiar e de incredere in ceea ce priveste actele,adica chiar se ocupa si fac un fel de pregatire inainte de interviul la ambasada care chiar ii ajuta foarte mult pe cei care merg pt prima data la un astfel de interviu.

Numai bine!smileys/smiley102.gif

ronin84
24.05.2006, 01:17
oky.am inteles.multumesc mult