PDA

Arată versiune întreagă : recunoastere diploma

anachou80
22.05.2006, 13:15
BUNA...la toata lumea,

sunt medic veterinar,am absolvit facultatea la Timisoara...!acuma astept social security ...

va rog frumos daca stie cineva ce pasi trebuie urmati pt recunoasterea diplomei in SUA?

cu facultatea absolvita in Romania pot sa profesez aici ca asistent veterinar?

va multumesc

nkog
22.05.2006, 14:17
anachou80,

Uite aici pasii :

http://www.avma.org/education/ecfvg/default.asp (http://www.avma.org/education/ecfvg/default.asp)

Poti sa profesezi ca siasistent veterinarsi daca nu ai facultatesmileys/smiley1.gif. Asistentul veterinar e una, tehnicianul veterinar e alta. Cel din urma are nevoie de anumite cursuri/pregatire si de un Licence si ca urmare si plata/salarul e mai bun pentru "licensed veterinary technicians". Cerintele difera un pic de la stat la stat, dar in mare e cam acelasi lucru pentru tehnicieni.

Ca si Medic Veterinar, daca te grabesti si iti bagi toate actele, te inscrii in ECVFG program, iei cu brio TOEFL, treci NAVLE-ulsi te accepta una din Universitatile aprobate sa ofere ultimul an de clinica, si termini anul de evaluare clinica pina la sfirsitul lui Iulie 2007, atunci poti merge pe "sistemul vechi". Daca nu, anul de evaluare clinica care s-a oferit pina acum, pica din calcul, si va trebui sa iei CPE ( Clinical Proficiency Exam ), examen care, pentru cineva care nu a lucrat in sistemul de clinica/evaluare american, este aproape imposibil de trecutsmileys/smiley19.gif. Adica intra in regula aceleasi cerinte care le are Canada pentru Medicii Veterinari Straini.smileys/smiley18.gif

Deci, nu stiu cit de bine stai cu Engleza, dar daca te misti repede s-ar putea sa mai prinzi ultimul tren.

Numai bine si succes !

cristilucuta
28.05.2006, 09:40
Stie cineva daca o diploma de inginer zootehnist si un master in biotehnologii se poate echivala.

nkog
28.05.2006, 10:29
cristi,

Depinde de situatie. Depinde ce vrei sa faci. Depinde cine te angajeaza si ce iti cere sau daca iti cere asa ceva. Zootehnia din Romania, se poate, cel putin teoretic, compara cu un B.S inAnimal Science Degree de aci. Masteratul in Biotech, facut in Romania, din nou, foarte relativa treabasmileys/smiley1.gif. Daca tu stii engleza, si poti implementa ceea ce ai invatat/stii din Romania, si cineva de aici, ar gasi contributia ta folositoare, nu ai nevoie de nici o echivalare. Deci ca si potential angajat in, sa zicem Industria de selectie/crestere/producere/valorificare a animalelor ( si asta dupa cite probabil stii este f. variata si imensa) nu ai nevoie de nici o echivalare. Nu ai nevoie de un Licence ca sa practici in domeniul Zootehnic.

Ca sa lucrezi sa zicem in domeniul academic, atunci depinde de la scoala la scoala. Ceea ce iti cer ( programa analitica, posibil TOEFL) din nou, depinde. Bafta !

cristilucuta
28.05.2006, 12:43
Multumesc NKOG, oricum cunostintele mele de limba engleza sunt mai slabe de cat a unei maimute de la gradina zoologica din State.Sunt de putina vreme in State si in Romania in toti anii de scoala nu m-am intalnit cu limba engleza, cred ca intelegi,dar sper sa invat repede si bine.In Romania, m-am ocupat aproximativ un an jumate de recoltarea si prelucrareaveninului de Vipera, ma intereseaza daca ai cunostinta de ceva laboratoare care ar fi intresate de acest gen de activitate,ma simt capabil sa recoltez venin de la orice specie,cat de prelucrare nu este o problema asa complicata.Din limbajul tau inteleg ca nu esti strain de meseria asta, poate stii cate ceva cum se poate lucra intr-o firma ce facetransfer de embrioni,sau ceva cai de acces intr-un institut ce se ocupa de genetica animala.Adresa mea de maill este cristilucuta@yahoo.com