PDA

Arată versiune întreagă : am intrat in ceata..ce facem?

nicu&simona
22.05.2006, 10:24
Salutare la toata lumea de pe forum?Cine ne ajuta cu un sfat foarte bun? am citit si noi ca a postat cineva si spunea ce ar fi trebuit trecut la intrebarea "daca ne-a ajutat cineva la completarea formularelor" si anume : daca ne-ar fi ajutat cineva,trebuia sa trecem persoana respectiva(si pe noi ne-a ajutat un vecin care este profesor de engleza,dar noi am trecut ca nu ne-a ajutat nimeni cu toate ca nu stim engleza..asa am gandit si noi exact ca cel care a postat cu aceeasi problema ca,daca am fi trecut ca am fost ajutati,atunci s-ar fi interpretat ca ne-a completat si semnat altcineva formularele si atunci ar fi fost mai grav)...interviul il vom sustine in limba romana?..am intrat in ceata totala..acum ce facem?..putem pierde vizadin cauza asta?..sincer,nu am vrea sa pierdem nici 1500$ ptr noi doi si de aceeasuntem disperatzi! Cei care ati trecut prin asha ceva,sau care stiti foarte bine,ne puteti ajuta?..

sorin
22.05.2006, 10:38
Una din variante ar fi sa spui la interviu ca ai folosit dictionare si ai citit pe diferite forumuri romanesti cum se completeaza formularele. smileys/smiley2.gif

roxanici
22.05.2006, 10:47
Categoric spuneti ca voi ati completat formularele ptr ca exista o rubrica unde va intreaba acest lucru si voi ati bifat YES si apoi ati semnat. Nu este nici o problema daca sustineti interviul in romana. Nu sunteti nici primii nici ultimii care au completat formularele in engl. si au vb in romana cu consulul. Nimanui nu i-a fost refuzata viza ptr acest motiv! Interviul este floare la ureche fata de ce va asteapta dupa...smileys/smiley2.gif.

nicu&simona
22.05.2006, 10:57
Am inteles si va multumim din inima ptr incurajari...dar nu ne pot face absolut deloc probleme,daca am spus acolo ca nu ne-a ajutat nimeni la completarea formularelor,cand noua ni le-a tradus un prof de engleza si ne-a spus cum sa facem?...stim ca in state va fi greu,caci totul are un inceput,dar acolo poti invata engleza destul de repede..cunoastem persoane care nu stiu sa spuna nici buna ziua,dar dupa cateva luni puteau sa poarte si o conversatie!

Noua ne este tare teama sa nu se lege de acel lucru..chiar aici pe forum am vazut ca este postat cum se completeaza acele formulare...si aici am vazut ca se specifica ca sa se spuna "nu" la acea intrebare!

vasilemihaibota
22.05.2006, 11:37
Pe forum exista un topic unde iti spune pas cu pas ce sa scrii la fiecare rubrica. Asta le spuneti, ca ati folosit indicatiile de pe forum unde era tradusa fiecare rubrica din formulare.

Eu un lucru am invatat la americani cand am fost plecat cu Work&Travel... sa iau lucrurile cat mai usor si cat mai relaxat. Si te ajuta foarte mult. Eu zic ca merita si pentru voi. Succes, sigur va descurcati ! Nu va mai impiedicati de lucruri mici.

sauzimdebine
22.05.2006, 12:53
Un singur amanunt trebuie tinut minte, oricine va intreaba nu spuneti
altceva decat ca voi sunteti cei care au complectat formurarele. Uitati
de pe acum despre existenta si ajutorul vecinului.

Cat despre ce va urma o data ajunsi aici ... atitudinea voastra este
cat se poate de potrivita. Cata vreme veti crede in puterile voastre si
veti merge pe calea aleasa in ciuda greutatilor, nu aveti cum sa nu
reusiti.

Multa bafta!

ciprian25
22.05.2006, 13:02
Noi suntem cei care am completat formularele si tot noi le-am si semnat,dar noi ne-am referit la faptul ca altcineva ne-a tradus ce scria in formulare la fiecare rubrica si noi am scris dupa aceea cu manuta noastra. Si ne-am gandit ca o sa ne intrebe asa: de unde ati stiut cum sa completati formularele,daca voi nu cunoasteti limba engleza si sustineti interviul in limba romana? avand in vedere ca intr-un formular ne intreba daca ne-a ajutat cineva la completarea lor:la ce se refera aceasta intrebare? daca ne-a ajutat cineva la tradus sau daca le-am scris noi cu mana noastra?

roxanici
22.05.2006, 18:08
...la ce se refera aceasta intrebare? daca ne-a ajutat cineva la tradus sau daca le-am scris noi cu mana noastra?

Nu daca v-a ajutat cineva la tradus, nu asta ii intereseaza, oameni buni! Nu va mai stresati aiurea! Pe ei ii intereseaza daca voi singuri ati completat formularele, daca e scrisul si semnatura voastra! Din cate experiente ale loterstilor am citit, noi am fost printre putinii carora li s-a adresat aceasta intrebare. Doamna consul m-a intrebat foarte clar: VOI ATI COMPLETAT ACESTE FORMULARE? Am zis YES si asta a fost tot interviul. Nici o intrebare in plus. Intrebarile nu sunt la fel ptr toti lotersitii. Si oricum sunt niste intrebari de rutina, simple...nu sa va puna in dificultate..doar de conversatie. Intelegeti ca ACTELE sunt mai importante, sa le aveti pe toate in regula (cu traducere unde este cazul si copii xerox) si gata, viza este luata! Va rog eu frumos, nu va mai stresati ptr. orice lucru minor. Nu face bine la sanatate!

tina&dave
22.05.2006, 20:16
Eu zic sa stati linistiti ca n-au sa va intrebe asta, la faza cu ajutorul cred ca trebuie bifat YES doar daca ati fost consiliati de un avocat.

GNChicago
22.05.2006, 20:54
Cind am fost sa iau paine, un tip vindea formulare traduse in limba romana......gata traduse.....principalul este ca voi a-ti raspuns la toate intrebarile alea indiferent in ce limba, sa zicem in romana-engleza si apoi cineva a facut corectura intr-o engleza de oras....

SUCCES!

usdream
22.05.2006, 20:58
Una din variante ar fi sa spui la interviu ca ai folosit dictionare si ai citit pe diferite forumuri romanesti cum se completeaza formularele. smileys/smiley2.gif

Varianta asta o recomand si eu . E cea mai simpla si credibila .

nicu&simona
23.05.2006, 05:24
Va multumin dar tot suntem un pic cam in ceata. DEC daca ne intreaba cine a completat formularele,este normal sa spunem ca noi le-am completat,ptr ca asa si este si este normal ca este si semnatura noastra.Noi ne refeream la altceva: daca ne intreaba asa: cum ati completat voi formularele,ptr ca sunt engleza,voi nu stiti engleza,nu ati avut nevoie de ajutorul la cineva? asta ne interesa pe noi,ptr ca in ultimul formular din plicul unu la ultima intrebare,te intreaba daca te-a ajutat cineva la completarea formularelor si daca da,atunci trebuia sa dai detalii despre acea persoana! Ptr ca la acea intrebare sunt 2 casute care trebuiesc bifate : una ptr yes si una ptr no..noi am bifat casuta cu "no" ptr ca asa am crezut noi ca trebuie.Ptr ca noi le-am completat si semnat cu mainile noastre ,chiar daca ne-a tradus cineva formularele. Oricum am vazut ca pe forum sunt formularele postate exact cum trebuie completate si chiar acolo se specifica ca la ultima intrebare sa bifam "no".

vasilemihaibota
23.05.2006, 05:48
Eu inca o data zic ca va faceti probleme inutil...

Odata ca poate pe aia nici nu-i doare capu de ce-ati bifat voi acolo?

Apoi, daca ati pus nu, ramaneti cu nu mai departe. In rest, daca chiar va intreaba puteti zice o groaza de chestii, asa cum ati vazut scris mai sus: v-ati uitat pe forum, in dictionar, ati mai intrebat pe cate cineva la o rubrica etc etc.

In alta ordine de idei, nush cand aveti voi interviul, dar parerea mea e sa puneti mana pe cartea de engleza sau sa-l rugati pe vecinu sa va dea cateva ore. Oricum mergeti in State, deci oricum va trebuie engleza. Asa ca in cateva saptamani rupeti si voi cateva fraze acolo si ii ziceti lu nenea consul ca pricepeti si voi cate ceva din textul scris, da nu va puteti exprima.

Nu inteleg de ce nu va apucati de engleza de acu, ati avea numai de castigat, fie in Romania, fie cand ajungeti in State...