PDA

Arată versiune întreagă : Fratilor,ma ajuati?

ionescu
21.05.2006, 02:49
Buna tuturor! De ceva timp urmarim sinoi acest forum si intr-adevar am aflat multe lucruri de la cei care au trecut prin asa ceva si multe raspunsuri la unele intrebari,chiar daca unii sunt cam rai si nu dau sfaturi bune.Oricum eu respect pe toata lumea si as vrea sa ii intreb pe cei care cunosc multe despre loterie,avand in vedere ca inluna iulievom avea sinoi interviul. Ce inseamna sa ai actele in regula? adika " cazier curat,diploma de bac originala sau cartea de munca in regula ptr cei care nu au diploma de bac,numele scris corect,data nasterii scrisa corect,certificat de casatorie in regula...precum si celelalte acte originale si traduceri in regula! Se iau de tine la interviu daca cumva nu ai pus punctul pe i(sau daca l-ai pus si nu trebuia) sau daca nu ai pus virgula la s(SERBAN...sau daca ai pus si nu trebuia) sau daca nu ai pus caciulita la litera a (MADALINA...sau daca ai pus si nu trebuia)..etc!Sunt astea niste probleme? Rog raspuns ptr cei care stiu foarte bine..Cred ca pe la sfarsitul lunii iulie voi fi sinoi la interviu..astept sane vina plicul 2!

De exemplu eu cand am completat formularele din primul plic amscris asa: SERBAN ION (ptr mine-aplicantul principal...dar am scris cu virgula la S )....la sotia mea : SERBANMADALINA (am pus virgula la S dar nu am pus caciulita la A si punctul la I)...in certificatul de casatorie suntem trecuti SERBAN ION SI SERBAN MADALINA dar fara virgulite la S,caciulite la A si punt la I)...in traducerile in limba engleza ne-a trecut domnul de acolo SERBAN ION SI SERBAN MADALINA( cu virgulite,caciulite,punct pe I)...Sunt aceste niste probleme de descalificare cand vom merge la interviu? Ii rog pe cei care stiu foarte bine sa ne de-a un raspuns foarte sigur! Va multumin mult de tot!

se leaga de aceste virgulite ? sau se vor lega daca nu corespunde numele bine sau data nasterii,etc...!

usdream
21.05.2006, 03:57
eu sincer iti spun ca nu am dat atentie punctului de pe i sau virgulei . Nu am verificat daca in toate actele sunt trecute aceste detalii ....dar nu cred sa fie vreo problema ...pana acum nus-a plans nimeni de asa ceva .

Important e sa nu fie scrise gresit numele voastre , data si loculnasterii ,etc.

Fiti increzatori,

aabb
21.05.2006, 20:51
ce CN ai daca esti programat in iulie? Te intreb pentru ca si eu ma astept tot pentru iulie dar nu mi-a venit plicul doi si am CN pana in 14500

ionescu
21.05.2006, 21:17
Nici noua nu ne-a sosit inca plicul 2,dar dupa ce am urmarit forumul si dupa toate calculele noastre credem ca vom fi la interviu pe la sfarsitul lunii iulie.avem 148xx! Inca ceva: sunt probleme daca nu cunoastem limba engleza?Se poate sustine interviul in limba romana? Ati auzit pe cineva pana acum,care a picat interviul din cauza ca nu au stiu engleza? Noi nu prea credem ca va fi probleme,dar asteptam si raspunsul vostru. Nu toti cei care merg la interviu treebuie sa cunoasca engleza,avand in vedere ca sunt unele familii si de 50 de ani care nu stiu engleza. Voi ce spuneti?

Pot fi probleme la interviu,daca ne-a inscris la loteria fratele meu din state? te intreaba la interviu de acel formular electronic?sau ti-l arata ca sa il recunosti? am inteles ca acum nu se mai semneaza acel formular electroinic si chiar daca te-a inscris altcineva de acolo,cu datele corecte,nu credem ca ar fi probleme..voi ce spuneti?..dar vrem un raspuns foarte corect,ptr ca am vazut ca sunt unii mai rai pe forum! Multumim

usdream
21.05.2006, 22:11
poti sa vb in romaneste , nu e absolut nici o problema . Sotia mea a cerut sa vb in romaneste si nu a avut nici o problema .

Intrebarile sunt de alta natura , si nu despre formularul electronic sau cine te-a inscris .

intrebari frecvente : cand v-ati cunoscut? , la cine mergeti in US? , ati completat singuri formularele ? , aveti copii ? ....lucruri banale si simple ....

ionescu
22.05.2006, 03:43
La intrebarea "ati completat singuri formularele?" te referi la formularele din primul plic?...va multumim ptr raspunsuri..ne-ati mai incurajat,ptr ca emotiile sunt foarte mari..exact ca toata lumea..toti suntem cu emotiile in noi chiar daca altii nu recunosc

usdream
22.05.2006, 06:45
da , la formularele din plicul 1 , la sfarsit trebuie sa completati daca ati completat singuri sauati fostajutati ( daca da , trebuie trecuta persoana sidetalii despre ea ).

Raspunsul vostru de la interviu trebuie sa corespunda cu ceea ce ati scris in formulare .

Si noi am avut emotii , e un moment important pt fiecare dintre noi , dar de fapt nu e un examen sau concurs . Prezinti actele , platesti , astepti interviul , stai la interviu maxim 5 minute si GATA .

ionescu
22.05.2006, 07:14
Ok,in mare parte noi am cam inteles,dar totusi stam pe ganduri la o problema: la sfarsitul formularelor la intrebarea "daca ne-a ajutat cineva la completarea formularelor?" am raspuns ca nu ne-a ajutat nimeni. Dar acum daca or sa ne spuna asa:" Pai atunci cum ati completat formularele,ptr ca voi nu stiti engleza dar ele sunt in limba engleza?"... atunci ce vom face?...noi ne-am gandit ca sa trecem "nu "la acea intrebare ca nu cumva sa reiasa ca ne-a scris cineva formularele si nu le-am completat noi. Deci,ce va trebui sa facem?

usdream
22.05.2006, 09:36
asa am facut si noi , iar sotia mea m-a trecut pe mine acolo , eu ma descurc cat de cat cu engleza...

pai una e sa stai zile in sir cu dictionarul in brate si sa intrebi si pe net cum sa completezi formularele si alta e la interviu unde trebuie sa poti sa vb cursiv in engleza.

Daca va intreba spuneti ca sunteti incepatori la engleza( nu puteti inca sa purtati o discutie fara ajutor )si ca v-ati ajutat mult de dictionare si de informatiile gasite pe internet .

Dar stati linistiti , totul o sa fie bine .

vasilemihaibota
22.05.2006, 20:32
Programarea la interviu se face strict in ordinea CN sau depinde si de cat de repede ajung formularele din plicul 1 la ei?

usdream
22.05.2006, 20:44
in ordinea CN , dar depinde si de cat de repede raspunde fiecare la plicul 1 in sensul ca in aceesi luna cel cu CN9999 poate sa aibe interviul inaintea celui cuCN 10000 .

Trebuie sa urmaresti "visa bulletin" unde se afiseaza cutt-of pt. fiecare luna , iar daca CN tau este sub limita atunci vei avea interviul in luna respectiva . Vezi aici :

http://www.travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_1360 (http://www.travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_1360.html) .html

roxanici
23.05.2006, 01:10
...cel cu CN9999 poate sa aibe interviul inaintea celui cuCN 10000 .

Adica invers..cel cu 10000 poate avea interviul inaintea celui cu 9999..asta bineinteles daca ambii se incadreaza in cut-off-ul lunar,afisat pe site-ul specificat de usdream.

vasilemihaibota
23.05.2006, 01:48
Si exista si varianta inversa, sa fii sub cut-off, dar sa primesti invitatie la interviu abia in luna urmatoare?

usdream
23.05.2006, 05:07
smileys/smiley9.gifvai de mine ,ce-am mai gresit ! multumesc Roxanici

Remy
04.06.2006, 01:05
Voi cum ati scris pe formularele din plicul 1, de mana sau la o masina de scris?

E vreo problema daca le-am scris de mana???!!!

vasilemihaibota
04.06.2006, 01:45
Si eu de mana le-am scris. Tot aia e...

Remy
04.06.2006, 01:56
Merci, Vasile.

Daca valoarea evaluata a imobilului proprietate personala este de
20.000 euro, pentru doua persoane, ajunge sau mai trebuie si bani in
cont?

usdream
04.06.2006, 10:05
pai e bine sa aveti si ceva bani in cont , cat de cat ....