PDA

Arată versiune întreagă : refuz de viza h2b

ioncristian651
20.05.2006, 06:44
buna tuturor!!!

am fost pe 18 mai programat la viza pentru SUA cu o firma din Brasov

lifeguard(H2B) nu am luat viza !!! ce pot face acum???

eu lucrez ca inginer si mi-au pus tot felul de intrebari stupide pentru mine pentru ei probabil erau cheie.

intrebarea mea este pot sa mai incerc odata adica asa la interval de 2 sapt nu vor da refuz iara?? nu stiu intreb daca exista rasturnari de situatie.

eu stiu pe cineva care a fost refuzat de 2 ori la interval de 2 sapt si dupa a obtinut viza acum cu mine dar se bagase la master si asta dupa 1 an.

20.05.2006, 07:35
Salut! Sunt cazuri cand persoane refuzate prima oara obtin viza a doua oara sau nu. Eu sunt cazul fericit, am luat viza H2B a doua oara, adica la un interval de o sapatamana si ceva. La fel si un prieten de-al meu, insa cunosc si persoane care au fost refuzate inca o data.

Depinde mult de situatia ta si de noroc, dupa cum presupun ca ai vazut. Spune-mi, mai in detaliu, ce intrebari ti-a pus si cum arata persoana care te-a intervievat. Ce intelegi prin intrebari stupide? Dintre toti care au fost pe lifeguard, cati au luat viza? Ai fost cu adeverinta de angajat? Stii engleza bine? Ti-a spus motivul pentru care te-au respins? Ce ai raspuns la intrebarea: "Ce vei face cand te vei intoarce in tara?" Ai rude in SUA? Te-a intrebat ceva de experienta? Cati ani ai?

Trebuie sa-ti dai seama ce nu le-a convenit prima oara ca a doua oara sa redresezi situatia, daca poti. Daca nu, poti sa ai noroc sa nimeresti la alta persoana care sa priveasca lucrurile dintr-o alta perspectiva.

Eu m-am dus la fel si a doua oara si am obtinut viza. Dar spune-mi mai multe ca sa vedem unde e problema( daca e vreuna).

ioncristian651
20.05.2006, 22:17
sincer sa-ti spun la engleza cred ca a fost problema cred eu, era o femeie la 35 si ceva cred ca avea chiseul 3 si langa un om mai in varsta cu ochelari...

m-au luat cu buna dimineata in romana dupa care m-a intrebat daca stiu engleza si i-am spus da si a inceput sa ma intrebe pentru ce vrei sa mergi in state (sa calatoresc sa intalnesc noi oameni si pentru bani ) unde lucrezi(sunt inginer pe partea tehnica) a fost o intrebare pe care nu am inteles-o ,sa-i spun mai exact cu ce ma ocup...m-am balbait un pic nu stiu exact termeni tehnici, ce vreau sa lucrez acolo (salvamar) ai mai lucrat (nu) ce vei face cand te vei intoarce inapoi(i-am spus ca o sa lucrez iara ca inginer si cam atat ....am avut si emotii vorbea si foarte repede si nu cred ca au luat multi viza din bv au fost 10 si numai 1 a luat dar au fost din toata tara....

am facut un training la cluj pentru salvamari si am primit de la crucea rosie americana 2 tichete unul pentru prim ajutor si altul salvamar dar nu m-au intrebat de ele sau daca am facut pregatire ceva ,si am avut si scrisoare de la angajator ca primeste inpoi dar nici de aia nu m-a intrebat. si cam atat

xtina_atina
02.06.2006, 09:03
daca mai stiti si alte intrebari care au fist adresate la viza sau pot fi puse...va rog sa le postati aici pt ca si eu urmeaza sa merg la viza ..pt h2b in septembrie sau octombrie...si sunt f interesata....si orice legat de modul cel mai sigur de a te descurca cat m bine si a lua viza fara probleme..thanks...

danadecupa
11.06.2006, 09:15
Buna

Lucrez in invatamant (deh!) si intentionez sa plec in State cu o viza H2B asa cum a plecat si prietenul meu acum o luna si mai bine.Tot ce pot sa spun, legat de interviul lui, e ca totul a decurs foate repede ,scurt si la obiect.I s-a acordat viza imediat, in schimb am vz oameni destul de pregatiti in engleza care au cazut fara a-si da vreo explicatie si oameni care nu cunosteau o buche si au luat viza.

sincer, eu de pe acum am emotii...as vrea sa-mi spuneti, in cazul in care se afla cineva in situatia mea, daca am sansemari la viza, stiut fiind faptul ca eu aici am unpost stabil intr-o scoala si concediul meu ar fi fara plata pe un an?ar atarna mai mult la interviu?

multumescsmileys/smiley1.gif

luckylord
11.06.2006, 10:29
Depinde mult de situatia ta si de noroc, dupa cum presupun ca ai vazut. Spune-mi, mai in detaliu, ce intrebari ti-a pus si cum arata persoana care te-a intervievat. hai ca asta a fost tare frate...cum arata persoana care te-a intervievatsmileys/smiley5.gif.ultima data cand am fost eu la interviu ala de la ghiseu semana putin cu Alain Delon,doar ca avea mult par in urechismileys/smiley36.gif .Si nu mi-a dat viza.Oare daca era blond cu ochi albastri si semana cu Terence Hill primeam viza?smileys/smiley5.gif

deandrea
24.06.2006, 05:36
danadecupa -- eu acum 4 zile am fost la interviu pentru viza h2b, si eu ca tine lucrez in invatamant, am dus o gramada de hartii doveditoare cu legaturile mele cu romania si pana la urma mi-au refuzat viza, si mai ales s-au legat de faptul ca lucrez in invatamant si i s-a parut la domnita de la ghiseul 1 absurd ca vreau sa plec in sua cand aici am post de profesor, chiar daca i-am explicat ca doresc sa plec doar pe perioada de vara si ca nu voi avea probleme la scoala si nu imi pierd nici postul si am chiar si concediu platit pe perioada aceasta, chiar nu a interesat-o nimic si mi-a spus sec "ne pare rau dar nu va calificati pentru acest tip de viza" si cand am intrebat-o daca mai pot sa aplic inca odata pt viza mi-a spus ca nu are rost pana nu se produce o schimbare radicala cu "situatia" measmileys/smiley11.gif ... intelege tu acum ceva din asta, nici nu stiu daca sa mai aplic sau nu, ca pe cand ma reprogrameaza se si termina varasmileys/smiley19.gif

ioncristian651
24.06.2006, 22:45
eu m-am razgandit cu america si am ales o cale mult mai grea :)

am prins un contract in iraq cu armata americana 1 an si sper ca dupa ce ma intorc sa fie mai usor..........cu viza va salut

Eduard Griober
21.07.2006, 03:31
salut

Am fost la interviu pt viza h2b la ambasada sua in 4 aprilie.Mi au pus o serie de intrebari cum ar fi 'ce vei face cand te vei intoarce in tara' la care am raspuns convins ca 'o sa mi continui studiile' sau 'de ce vrei sa ajungi in usa' am raspuns ca 'pt a vizita si pt a face ceva bani' etc(intrebari de rahat raspunsuri de rahatsmileys/smiley36.gif).La mine problema era ca aveam 20 de ani la momentul interviului si nu aveam nici o garantie prin care sa pot spune ca am motive sa ma intorc in tara.Am luat cu mine doar carnetul de student dar nu m a intrebat nimeni nici de ala.La sfarsitul interviului,ofiterul tot plimba pasaportul dintr o mana in alta si credeam ca mi l va da si astfel ma va respinge,insa am luat.Ce este f ciudat e faptul ca si inaintea mea si dupa mine au fost cativa insi care au fost respinsi pe motiv ca nu aveau garantii ca se vor intoarce.Deci ,concluzia e ca daca are chef sa ti dea viza ti o da iar daca nu,nu.Cred ca tot ce poti face pt a te ajuta este sa fi tu insuti acolo,cat mai amabil si glumet,sa nu incerci sa te arati mult prea diferit fata de cum esti in realitate si in acelasi timp sa dai dovada de om serios.Este o loterie,esti la mana lor,deci tot ce poti face,este sa te faci placut ca om,restul nu prea depinde de tine.Asta este parerea mea.