PDA

Arată versiune întreagă : Cer lamuriri ptr. asigurarea de sanatate

Nina
09.01.2005, 17:41
Am nevoie de asigurare de sanatate. Nu lucrez ptr. o companie care plateste asa ceva. Vreau sa gasesc o companie care sa aiba si program ptr. individual. Daca cineva s-a confruntat cu aceasta situatie poate sa ma lamureasca si pe mine. Eu am gasit o companie care imi cere cam $200 pe luna si cu 80% acoperire. Ce ziceti e Ok sau mai caut?smileys/smiley5.gif

garfield
09.01.2005, 19:01
Ce acopere 200.00 ? Probabil numai spitalul. Eu am gasit asigurare care acopera numai spitalul de la Blue Cross cu aprox 135.00 pe luna.

Pentru un plan decent care acopera doctori si spital este intre 500 si 800 pe luna ptru persoana singura. Diferenta variaza un pic depinde de companie si de planul care il alegi (HMO, PPO etc)

P.S. Probabil si de zona unde locuiesti.

inas
18.01.2005, 04:03
Nu mai stie nimeni ceva despre...?

Ca si pe mine ma intereseaza subiectul! Desi stiu ca aici nu prea ai voie sa te-mblolnavesti...smileys/smiley2.gif. Suma platita de tine eu stiu ca difera si functie deplafonul de la care iti faci asigurarea (sau cum i-o fi spunand...).

18.01.2005, 04:27
Inas, in tara asta toti ne imbolnavimocazional si ne ducem la doctor, daca nu avem insurance ne ducem la spital la ER si te trateaza. Daca esti interesat/a in medical insurance trebuie sa vorbesti cu un agent care sa-ti dea toate detaliile. Costul lunar depinde de ce fel de servicii vrei sa primesti,ai mai multe optiuni, te costa mai mult, mai multe restrictii, mai ieftin. Deductible este suma de bani pe care o platesti din buzunar cand te duci la doctor sau la spital;deductible mai marerata lunara mai mica si invers.

Conteaza si daca ai un "pre-condition," o boala de care suferi cand te enrolezi, cum ar fi diabet, tensiune, etc.

Cauta pe net la www.metlife.com/ (http://www.metlife.com/)

www.aetna.com (http://www.aetna.com),

www.kaiserinsurance.com (http://www.kaiserinsurance.com).

Sunt sute de companii, trebuie sa gasesti una care are un deal mai bun si te aranzeaza mai bine. Daca ai un doctor care iti place, intreabal pe el ce fel de insurance accepta si vorbeste pe urma cu compania.

mihaid
18.01.2005, 04:53
Eu am asigurare facuta in Romania. Am platit acolo 2.5 mil lei si mi-au facut asigurare medicala valabila un an aici in State.

Aveti idee daca asigurarea asta chiar este valabila? E asigurata am vazut de o firma internationala Coris care are sediu la Miami.

Mie mi se pare cam mica suma pe care am dat-o pentru ca asigurarea asta sa fie si buna.

Deea
25.02.2005, 07:16
Inas,

nu stiu daca ai Kaiser Permamente unde locuiesti tu, dar am impresia ca iti poti face asigurare individuala la ei pentru vreo $150. (Acum depinde si de virsta - cu cit inaintezi in virsta cu atit platesti mai mult) Asta este o asigurare de tip HMO - cred ca sprea asta ar trebui sa te orientezi , asigurarile de tip PPO sint mai scumpe.

kaiserpermanente.org

Si maicred ca Blue Cross si Health Net sint mai ieftine.

kiki
25.02.2005, 09:54
mihaid -

Din cate inteleg e asigurare facuta la Alliantz -Tiriac (ca stiu ca ei au legatura cu Coris in Miami/asa scrie pe ultima pagina a carnetelului care-l primesti de la ei). Eu mi-am facut pe un an dar m-a costat $200 (mi-am ales-o pe cea mai completa).

Functioneaza fara probleme. O prietena din Washington DC a trebuit s-o foloseasca (aceeasi ca i-am facut una identica cu a mea) cand a mers la urgenta si i-au acoperit $400 (avea ceva raceala mai complicata si atat a costat-o vizita). N-a mai trebuit s-o foloseasca ulterior dar putea pana la suma care o ai asigurata.