PDA

Arată versiune întreagă : Transilvania,Moldova,Muntenia,...

09.01.2005, 14:59
Credeti ca e intr-adevar vreo diferenta intre oamenii din aceste zone?

Voi cei de aici vi se pare ca in America oamenii din Bucuresti(de exemplu) se comporta diferit decat cei din Transilvania? Credeti ca zona unde te-ai nascut iti influenteaza comportamentul aici?

danielle
09.01.2005, 16:08
Poate ca in Romania se comportau diferit unii fata de ceilalti, ma refer la cei dintr-o zona fata de alta. Imi amintesc ca la inceputul facultatii, cand am ajuns in Bucuresti, eu fiind din Timisoara, bucurestenii mi se pareau mult mai reci ca banatenii, apoi, in numai cateva luni, prietena mea cea mai buna a devenit o bucuresteanca.

Mai imi amintesc un episod nefericit de discutii cu un bucurestean care facea pe grozavul ca noi, cei din Provincie, suntem ceva mai inferiori. A vazut mai apoi ca nu e chiar asa.

Aici, in State, n-am vazut diferentierea asta, noi avem aici prieteni din toate colturile tarii: Moldova, Banat, Ardeal, Bucuresti, etc.

mihaicioclei
11.11.2006, 03:25
diferente de accent smileys/smiley2.gifsmileys/smiley4.gif

RaluT
11.11.2006, 05:52
Mie mi se pare o tampenie..( imi cer scuze daca jignesc pe cineva)

Si eu sunt din bucuresti si nu cred in asemenea chestii...din potriva mie una mi se pare ca de multe ori baietii si fetele din afara bucurestiului sunt mai cu bun simt decat cei din bucuresti.

angeline
11.11.2006, 06:09
smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif...eu nu sunt din Bucuresti dar sunt perfect de-acord cu tine smileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif

psla urma urmei cui ii pasa ?! smileys/smiley2.gif

Anais
20.11.2006, 05:50
Ehehhe, Angeline, pasa, pasa, altfel nu s-ar deschide noi subiecte de discutie pe tema asta.

Oare de ce nu putem privi oamenii ca pe niste oameni, romani, fara sa facem referire la regiunea unde s-au nascut, fara sa avem prejudecati, fara sa ne lasam manipulati ,...de ce nu-i putem privi ca un tot in ceea ce priveste ..originea smileys/smiley1.gif, ca mai apoi sa ii diferentiem in functie de caracter ?

Citeam pe aici, pe forum, imnuri si ode aduse oltenilor ( vezi topicul lu` Nikolsson), cui credeti ca ii pasa ca oltenii sunt asa si pe dincolo ( vezi topicul lu` Nick)? Conteaza omul, nu accentul, nu regiunea, nu parintii.

Pentru mine, moldovenii, oltenii, ardelenii, banatenii - sunt la fel. Diferit e doar accentul. Pe care-l ador la ardeleni/banateni.

Anais
20.11.2006, 05:51
...sa completez: asta nu inseamna ca daca ador accentul banatean/ardelean, nu iubesc si celelalte accente.smileys/smiley1.gif

Anais
20.11.2006, 05:55
Voi cei de aici vi se pare ca in America oamenii din Bucuresti(de exemplu) se comporta diferit decat cei din Transilvania? Credeti ca zona unde te-ai nascut iti influenteaza comportamentul aici?

Probabil se comporta diferit in sensul ca accepta mai ushor sau foarte ushor persoanele de diferite culturi, origini. Banuiesc ca acest lucru e dat de faptul ca in Bucuresti intalnesti la tot pasul un amalgam de regiuni ale tarii.

Probabil suntem obisnuiti cu multitudinea etnica, probabil acceptam mai ushor.

20.11.2006, 05:58
Ardelenii mai toti sunt ffff mandri.banatzenii si ardelenii se socot superiori celor nascuti in restul tarii. Aste e valabil in Romania...unde expresii de genul "totbanatu-i fruncea" le apartin!!! Unii mai arunca pastile de genul "republica banat". Culmea ca am vazut ca unii nascuti peste munti vin cu aceleasi idei preconcepute de superiorite fata de restul romanilorkiar si aici in america...si totul nu face decat sa se intoarca impotriva-le.

Anais
20.11.2006, 06:06
Eh, astea-s povesti, sa ma ierti.

Am auzit si eu de `nord si sud`, da` n-am avut niciodata nici cea mai mica discutie cu nimeni, in sensu` ca nu-mi pasa daca cineva e din Satu Mare si se da mare smecher ca e de acolo, si altu` e din Giurgiu sau Turnu Magurele.

Am prieteni din aproape toate regiunile Romaniei.

Om sa fii, caracter sa ai, educatie si bun simt. Si spirit de gluma.smileys/smiley2.gif

20.11.2006, 06:08
Eh, astea-s povesti, sa ma ierti.

povesti inspirate din realitate. Spunedaca nu am dreptate...ca mai gasesti banateni sau ardeleni ce gandesc asha...

Anais
20.11.2006, 06:46
..hai ca mi-am revizuit lista de prieteni din alte regiuni ale tarii.

Cred ca ai dreptate, AdyC.

M-ai intristat, din doua vorbe.

Nicksson
20.11.2006, 07:30
Ah, un topic pe gustul meu! Anais, zau ca scrii bine, cursiv si placut. Topicului ii lipseste nitzel "zvac". Poate mai presteaza si AdyC, daca nu, atunci mai apar eu sa-i dau elan... smileys/smiley2.gif
Mai scrie. Acum nu am timp de dispute, dar mai bag un ochi, din cand in cand... Apoi va lamuresc eu cum e cu suprematia indubitabila, imparabila si infinit de ilustra a oltenilor cu cateaua sub caruta...

Anais
20.11.2006, 08:14
Nick, nu stiu cum e cu treaba asta, cateaua sub caruta= prevazator si ce ai mai scris tu pe acolo.

Da` astept replyuri cu referire la chestia asta , dar si la celelalte regiuni. Cumva o comparatie, cu avantaje si dezavantaje.

Nicksson
20.11.2006, 09:20
Nick, nu stiu cum e cu treaba asta, cateaua sub caruta= prevazator si ce ai mai scris tu pe acolo.
... o comparatie, cu avantaje si dezavantaje.

Cateaua e doar o masura de prevedere impotriva hotilor, caimpotriva prostilor nu ezista...
Comparatie?! Ce, incape comparatie?!

Anais
20.11.2006, 09:39
smileys/smiley4.gifsmileys/smiley4.gifOke`, nu incape !! hahhaaaaaa, bun, atunci ce poti sa mai adaugi sau ce poti sa combati/argumentezi la topic? iti este comportamentul influentat, in mare/mica parte de regiunea de unde provii? educatia de acasa, obiceiurile locale, etc etc?

Ce spui?

eu
20.11.2006, 10:01
eu sunt din bucuresti
si cred ca cei din restul tarii sunt extrateresti
parerea mea

eu
20.11.2006, 11:05
http://www.evz.ro/article.php?artid=281325
articol interesant

Vlad
20.11.2006, 11:09
eu sunt din bucuresti

Stai linistit....nimeni nu e perfect.

eu
20.11.2006, 11:33
eu sunt din bucuresti

Stai linistit....nimeni nu e perfect.
Sa inteleg ca Bucurestiul este un fel de centrul al prostiei umane ...
pe mine ma deranjeaza asfel de intrebari : Bucuresti vs provincie x vs y
Logic ca se gasesc frustati peste tot si se cred "mitici" dar acesti oameni care au o problema cu inteligenta . Pentru ei conteaza ce vad prin cei 2 ochii din capatana lor goala de inteligenta si alte lucruri care sa ii onoreze ca om
Iar diferentele dintre regiiunile tarii exista . Asta nu inseamna ca sunt maimute = Bucuresti sau albine = Moldova

Vlad
20.11.2006, 11:42
Sa inteleg ca Bucurestiul este un fel de centrul al prostiei umane ...

Eu n-am zis asa ceva niciodata.....dar tu poti sa intelegi ce vrei,eu nu am de unde sa stiu cum te simti tu in Bucuresti

eu
20.11.2006, 11:45
nu ai spus asta
dar asta se intelegea ...
Oricum eu sunt mereu amuzat de aceasta "lupta" intre provincie si mitici

angeline
20.02.2007, 07:52
http://s79.photobucket.com/albums/j159/adminz06/DP/Dolls/Album%203/th_31-09.gifindubitabil si imparabilceea ce este comun tuturor zonelor este asa cum amintea Anais...spiritul de gluma...talentul innascut si uneori accentul care, de fapt adauga savoare, dupa Nicksson zvac smileys/smiley2.gifceea ce ii uneste este pasiunea pentru muzica smileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif

un exemplu cat se poate de elocvent smileys/smiley17.gif (http://www.youtube.com/watch?v=JbmkVZ8fazY&mode=related&search=)

</A>

nicoletamihaela
20.02.2007, 11:15
. ... Apoi va lamuresc eu cum e cu suprematia indubitabila, imparabila si infinit de ilustra a oltenilor cu cateaua sub caruta...

Pai Nicc..Sa ne lamuresti ..Dar...Ca intotdeauna exista un "dar"...Sa iti aduci aminte cam cati ilustrii domnitori dadu "oltenii"...smileys/smiley2.gif..Cam putini...Pe cand restul tariii...Cam multi....Sau cam cati scritori,poeti,etc....smileys/smiley2.gif..

De fapt eu nu pot spune decat ca...Orice dialect ai vorbii,conditia este una....Sa fii om....

Nicksson
20.02.2007, 20:42
Scumpa Nicoleta,
Dupa cum bine ai remarcat, oltenii au nudoar undar, ci mai multe: ie destepti,mucaliti, prieteni adevarati care se cunosc la greu, nu-si insala nevestele,spala vasele cu masina de spalatvase, citesc, scriu, si mai ales ie buni da pus la rana:nimic nu ostoieste"boala" dragostei ca un oltean da Doamne-ajuta! Si lista e atat de lunga, incat n-ar incapea nici pe 7 forumuri, dar-mite aci... Nemaivorbind de faptul ca desi procentual e posibil ca Oltenia sa fi dat putine nume mari de domnitori, dar

prozac
21.02.2007, 03:40
Eu sunt din Constanta

Anais
21.02.2007, 04:03
smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifTare faza asta cu republica banat ..:)), eu nu am auzit-o , dar cred ca as rade de as innebuni smileys/smiley4.gif

...auzi la ei, republica banat...mai tare decat oltenii, care-s asii laudarosilor smileys/smiley1.gif, in sensu` bun, bineintelessmileys/smiley2.gif

21.02.2007, 04:21
Ardelenii in general se cred superiori. Banatzenii se cred si ei aparte si faza cu republica banat este data de ideea ca sunt superiori a ceeace ei numesc mitici in general. Nu neg faptul ca o oarece dezvoltare economica superioara este prezenta in Banat fata de restul zonelor sarace insa daca ardelenii se cred superiori altor oameni atunci nu e decat vorba de inganfare. Cu atat mai mult cu cat o fac si pe taramuri americane. Si eu cunosc destui ardeleni aici in America ce continua sa tzina nasul pe sus crezandu-se si comportandu-se ca niste oameni superiori.

PS nu oltenilor le e specific sa se laude. Ci mai degraba ardelenilor sau banatzenilor. Nicksson e un oltean atipic la faza cu laudatul sau ma rog..o fimucalit dupa cum afirma maria sa.

Nicksson
21.02.2007, 06:25
... Nicksson e un oltean... mucalit ...

Adysor, da' asa mucalit ca Nicksson, mai rar bre, trebe sa recunosti, fiin'ca ieu in modestia mea numai adevaruri spun.Altminteri se spune ca toti oltenii ie mucaliti, nu doar Nicksson. Vad ca matale, desi oltean sadea, esti inca in incalzire, te antrenezi de-o vreme buna, dar tot cam singurel ma lasi la "pozne"... Ah, stai sa completez lista calitatilor: oltenii nu sunt doar inteligenti si mucaliti, ci si sarmanti, berbanti, elegantisi... irezistibili!

Si avertizare celor care nu au simtul umorului: cine se necajeste si-l deranjeaza ca oltenii sunt asa cum sunt (adica minunati - si ma gandesc mai ales la Nicksson), sa se dea cu capul de-un perete bej si apoi sa recite cu insufletire "Trecea fanfara militara, In frunte cu-n tambur major...".
Acu'... sa nu pacatuiesc: si ceilalti romani (si romance, desigur) ie jos palaria, buni sa-i pui la rana (numa' bani sa nu le ceri, da' nicioltenilor), harnici nevoie mare si stimabili. Da' parca tot oltenii ie mai... mucaliti... smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsi mai cu gagici!

Zii ca nu-i asa!

angeline
21.02.2007, 08:22
imi pare rau de tine AdyC dar cred ca ai luat prea multa viamina C si de aia esti asa acrit de ardeleni ...sau poate de la bors ?! smileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif...vezi tu, eu am revenit la topic cu un pic de comedie dar tu de colo istet imediat dai in ardeleni...poate ai avut si tu 1-2 experiente cu dom'soare care nu ti-a cedat si tu de colo, imediat ca is increzuti si cu nasu pe sussi generalizezi si vei trai pana la adanci batraneti cu aceasta idee gresita ba mai mult, o mai si raspandesti smileys/smiley2.gifar mai fi o varianta (explicatiune) sa fie cu nasu pe sus... pentru ca sunt mai inalti decat tine smileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif...iar chiar ca ai nimerit-o cu nenea enstein...este el mai atipic si inca cum ! smileys/smiley36.gifsmileys/smiley2.gif...dar nu stii tu de ce ! smileys/smiley2.gifca are una bucata unguroaica grija de dumnealui si sa nu mai amintesc de alea 14 pagini (da eu zic ca paginile alea-s goale smileys/smiley36.gif)smileys/smiley2.gif...altfel nu numai ca incaruntea dar e sigur ca era si chel de-a binelea de increzut ce este sicu o olteanca langa dumnealui smileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif...smileys/smiley36.gif...sau de ce arata oare cu degetul drept la frunte ? acum urmeaza sa cheleasca cumva ? smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

http://s79.photobucket.com/albums/j159/adminz06/DP/Dolls/Album%202/th_29-05.gif aici nu nas iti trebuie ci urechi smileys/smiley36.gif (http://www.youtube.com/watch?v=O9Spfdc9kAc&amp;mode=related&amp;search=)

Nicksson
21.02.2007, 09:33
... iar chiar ca ai nimerit-o cu nenea Enstein...este el mai atipic si inca cum ! smileys/smiley36.gifsmileys/smiley2.gif...dar nu stii tu de ce ! smileys/smiley2.gifca are una bucata unguroaica ...

Scumpa Angeline, una bucata, da, dar in fiecare zi o alta, ba ce zic eu?! - uneori chiar la fiecara ora alta bucata!

... si sa nu mai amintesc de alea 14 pagini (da eu zic ca paginile alea-s goale http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif)

Iata ca paginile cu pricina-s pline, si inca de-un scris marunt ca furnica... Chiar e o problema grava asa o invazie de gagici pe capul meu... fiindcadureaza mult... Dar de, io le inteleg si pa iele, si nu pot face treaba de mantuiala... Hopa! Acu vazui: uite, am gasit un loc liber pe pagina 4, daca vrei teinghesui si pe tine...

... altfel nu numai ca incaruntea dar e sigur ca era si chel de-a binelea de increzut ce este sicu o olteanca langa dumnealui http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gifhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif...http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif...sau de ce arata oare cu degetul drept la frunte ? acum urmeaza sa cheleasca cumva ? http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

Na, ca iar n-ai nimerit-o! Io port de mult peruca, fiin'ca-s chel in cap ca-n palma (sau ca fundul de bebelus), si tocmai la peruca asta noua vecina frizerita mi-aasortat o frizura eleganta! Zice ca mi se potriveste cu sacoul din poza si cu mustata (pe care mi-o rasuceste in fiecare dimineata, sa nu stea pleostita; cica mustata asta e simbolul virilitatii, deci nu trebuie sa atarne, desi io i-am mai spus ca nici sa-mi intre-n nas nu-mi place!)... Si nu vrea sa o mai taie deloc, zice ca e de efect in anumite pozitii... smileys/smiley2.gif

Asadar, dragi confrati de radacini mioritice si tovarasi de forum, nu este deloc evident ca Romania trebuie iubita si nici de ce sa fii mandru ca esti roman.
Dar dupa ce v-am lamurit pe parcursul atator comentarii, sper ca toata lumea a inteles (si se minuneaza cum de nu si-a dat seama pana acum), ca la munte si la mare, pe plaiuri si ponoare,Nicksson e mai tare, sa-i fii tovaras e-o onoare! smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif
Chiar m-am gandit sa deschid un curs: Cum sa devii oltean in cuget si simtiri!

Oare o avea cautare pe piata?!

21.02.2007, 09:41
@Angeline, nu eu am inventat ideea cu republica banat. E vehiculata de fff multi banatzeni in ideea ca ei sunt altfel decat ceilalti romani. E o idee separatista. La fel ardelenii sunt mandri, laudarosi si increzuti. Absolut toti cei pe care i-am cunoscut eu au avut aceleasi "sintome'. De ambele sexe. Ama ca tu ai fi altfel nu cunosc. Dar majoritatea ardelenilor ii privesc ca pe o ruda saraca pe asa-zisi ragatzeni sau mitici cum le mai zic. Nu am auzit inca nici un ardelean sa afirme ca nu e cu nimic mai prejos de ceilalti romani. Sau or fi si nu stiu eu.

divo
21.02.2007, 10:46
Ia uite ca eu sunt din Banat..da de republica Banat..n-am auzit!

Iar..despre ardeleni si banateni toata cinstea!Mergeti putin prin zona lor..si o sa va simtiti in alta Romanie!Asta nu am zis-o eu...!

Ady C..tu imi pari a fi un pic frustrat!Stii cum zic...?

Am citit pana acuma postul..si in afara de cativa"oltenashi" care fac gargara ca banatenii si ardelenii sunt asa si pe dincolo..nu se agita nimeni!Toata lumea a picat de acord..ca ..nu conteaza de unde vii..ci conteaza cine esti..si incotro te indrepti!smileys/smiley1.gif

Cat despre "maria-sa" Nicksson...lasati omul sa viseze!!!!Ca doar vine si dimineata....!!!!smileys/smiley36.gif

21.02.2007, 11:19
Ia uite ca eu sunt din Banat..da de republica Banat..n-am auzit!

Iar

iada-i pe net un search de republica banat si ai sa auzi.

Iar..despre ardeleni si banateni toata cinstea!Mergeti putin prin zona lor..si o sa va simtiti in alta Romanie!Asta nu am zis-o eu...!

Toata lumea a picat de acord..ca ..nu conteaza de unde vii..ci conteaza cine esti..si incotro te indrepti!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

adica odata ii lauzi pe ardeleni si banatzeni simai josafirmi ca nu conteaza de unde vin. Cum adica o sa va simtiti in alta Romanie? E vorba de republica banat de care n-ai auzit? Te cam contrazici dar ma rog daca esti banatzean e de inteles ca trebuie sa te lauzi nitzel cu originile.

nicoletamihaela
21.02.2007, 11:19
Eiii..Niccc..Cel ce spusesi tu ca-i OLTEAN..adica Mihai Viteazu,fu muntean..Este o diferenta...De localizare...smileys/smiley4.gifsmileys/smiley2.gifsmileys/smiley4.gif..Dar fu Tudor Vladimirescu...Just..Nu avui ce zice acilea..

Ca sunt mucaliti oltenii..Sunt..Ca sunt MANDRII SI INCAPATANATI...Sunt slava Domnuluismileys/smiley4.gif...Dar asta nu este un defect..Este o virtutesmileys/smiley4.gif...

Ei ,dar ca duh al vorbei..Nu-i intrece nimeni...smileys/smiley36.gif...Eu nu pot sa spun acilea cate amestecuri sunt intre genele mele,ca ma doare sipa mine capul...smileys/smiley5.gif

Zici ca sunt cei mai buni la a ostoii dragostea.?..smileys/smiley5.gif..Pai cu o cantare de jale si dor sunt buni..Ca oltenii au si darul cantarilor...smileys/smiley2.gif..Si se mai lauda si ei cu gagicile lor,dar eu cred ca tot moldovenii au mai multe la activ(gagici)...

Si las dragaul meu NICC..Ca nu numai oltenii sunt inventivi..Toti romanasii nostrii sunt inventivi si descurcareti...smileys/smiley2.gif..Si sunt tare mandra de ei...smileys/smiley4.gif

divo
21.02.2007, 11:58
Ady..nu ai priecput nimic din ce am zis!!!!!!!!!smileys/smiley36.gif

Chiar nu am auzit de "Republica Banat"...iti vine sa crezi?smileys/smiley2.gifUite ca intre timp..am dat si un search pe Google!Pai..Adyshor...astia care se dau cu "Republica Banat"..sunt fanii lu' Poli!!!!!

Nu i-am laudat pe ardeleni si pe banateni..ci pur si simplu am dat un exemplu de ce ar trebui respectati!Ca uite tu mai sus..cum ii faceai de "rushine"smileys/smiley4.gif

Apropo..cam pe unde prin cele 2 zone mai sus-mentionate ai fost...si cat ai interactionat cu oamenii de acolo?De ce tu ai voie sa ii faci "infumurati si mandri"...iar ""sintomele"(asta este cuvantul tau!) lor...sunt generalizate?Ha..ha..eu zic sa lasi deoparte frustrarile..si sa devii mai pasnic!

Uite..eu am prieteni din toate zonele...si chiar nu le-am aratat "Republica Banat"smileys/smiley36.gif

Si inca ceva....sunt o "ea" si sunt nascuta si crescuta in inima Ardealului....asa ca....tre' sa am si eu "sintomele" alea de care ziceai tu!smileys/smiley4.gif

Relax man..relax!!!smileys/smiley2.gif

21.02.2007, 17:32
mi-am trosnit si eu degetele.

Nu este nici o problema cu zona de unde vii ci cu ce ai inauntrul tau. Mereu cei din provincie se simt frustrati si priviti de sus de bucuresteni? da de unde ,problema e la voi care denigrati capitala tarii, dupa posibilitati, si in consecinta va aparati saracia si neamul improscand Bucurestiul cu noroi mereu . De acolo se trage si ceva din mandria bucuresteana de care se tot plang unii. Vladare ca raspuns la afirmatia : " Eu sunt din Bucuresti" - "Nimeni nu e perfect"

Adica a fi din Bucuresti e un defect? A fi din Brasov e o calitate? Daca ar fii sa traiesc in Romania din nou in afara de Bucuresti nu se pune problema decat la 1.Constanta 2 Brasov ,din cauza turismului... ca in restnu pot

Nu e o mare necunoscuta ca la Bucuresti e crema tarii . crema cersetorilor , a prostiei , a prostitutiei ,a vagabontilor,aoamenilor cu cap,a cainilor vagabonzi,a oamenilor cu banietc,etc din simplul motiv ca toata lumea vrea mai bine si vrea sa fie in miez. Din Bucuresti sedecoleazaspreAmerica nu de la Craiova (de ex).

In cel mai rau caz bucurestenii se leaga de capacitatea intelectuala,care in mare parte tine de experienta care in mare parte fruncea este la Bucuresti pe buna dreptate.

Divo - Cei de la "Poli" nu sunt tot oameni? ca ei sunt multi, doar ca nu au capabilitate sa se exprime ca sa-i depistezi tu pe google,dar superioritatea banateana e poveste veche . voi in general urati restul tarii si va simtiti mai buni ,mai degraba preferati Ungaria. Am un amic care e din Cluj si mereu parca simte nevoia sa-mi zica ca el e din Cluj si ca la Bucuresti sunt tigani si de tot ce se intampla in Romania rau ,Bucurestiul e de vina. Raman perplex si dupa 2 ani jumate in care singura greseala a mea a fost sa-i spun ca sunt din Bucuresti.O parte din voi genul asta trebuie sa fi crescut frustrati tare! Ce va doreati si nu aveati?

Sa numai vb de olteni ,ei in general au senzatia ca s-au nascut cu 3 bile ,dar inca nu au sarit pragul carutei.

Moldovenii au femei frumoaseee

O parte din Muntenia si din Giurgiu ce mai e cu capitala, in rest sa aveti energie sa tot aruncati cu rosii.

Suntem romani

divo
21.02.2007, 17:50
Claudiu....nu cred ca eu sunt cea frustrata!smileys/smiley36.gif

Nu m-am simtit niciodata inferioara nimanui...!Iar cand vorbeam de cei de la "Poli"ma refeream la faptul ca "republica Banat"..vine din cu totul alte motive!Stimtoti cat suflet pun microbistii cand vine vorba de fotbal..si mai ales cate pasiuni poate sa provoace sportul asta!

Iar..despre bucuresteni..a zis cineva ceva?Nu am zis ca suntem superiori(citeste tot ce am scris!)..ci doar am cerut sa nu mai fim improscati cu noroi!Si..daca ne intelegem bine cu vecinii unguri..crezi ca este o problema?Sau ar trebui sa ii denigram !Noi suntem obisnuiti sa convietuim pasnic cu toti vecinii!

Marele noroc al Ardealului si Banatului, au fost etnicii germani, si chiar apropierea Occidentului!

Pana la urma..nu inteleg!Cine castiga?smileys/smiley4.gif

Iar Bucurestiul este reprezentat de oameni din toate regiunile tarii.asa ca...reprezinta un fel de "adunare generala!"smileys/smiley36.gif

Vai de mine..cat patos pui in cuvintele tale!Nu cred ca te uraste nimeni ca esti din Bucuresti!Este cu siguranta doar impresia ta!smileys/smiley2.gif

Iar frustrarile..vin tocmai din faptul ca nu privesti Romania ca pe un ansamblu de regiuni..ci doar ca pe regiuni distincte!

Ia citeste ce ai scris....:

:In cel mai rau caz bucurestenii se leaga de capacitatea intelectuala,care in mare parte tine de experienta care in mare parte fruncea este la Bucuresti pe buna dreptate."

si apoi vezi cine face pe "Gigi Duru'"smileys/smiley36.gif

Daca tu vrei ca "fruncea" sa fie la Bucuresti..iaca..treaca de la mine..fie!smileys/smiley4.gifsmileys/smiley36.gif

Happy now?smileys/smiley32.gif

21.02.2007, 18:29
Divo deja incepi cu o greseala. Tu crezi ca vorbesc numai pt tine. Ai luat totul mult prea personal . Esti banateanca si nu ma mira. Eh afla ca si altii au avut pareri si am scris si pt ei,si pt toti cei ce nu au scris deloc, nu numai pt tine. stiu ca ti-ai dorit mereu saajungila Bucuresti ,dar fi optimista ,ai primit chiar mai mult. Nu crezi ca copiezi ,nu crezi ca mai bine taceai?

Si am mai tot scris dar am sters doar pt ca dupa ce raspuns ai dat numai sunt sigur ca poti intelege ,ba chiar inciti,si decat sa ma contrazic cu oricine mai bine beau o bere

21.02.2007, 19:12
Marele noroc al Ardealului si Banatului, au fost etnicii germani, si chiar apropierea Occidentului!

Fimi-ar scarba de tine

divo
21.02.2007, 19:42
"stiu ca ti-ai dorit mereu saajungila Bucuresti ,dar fi optimista ,ai primit chiar mai mult"smileys/smiley36.gifsmileys/smiley61.gif

Vezi cum le stii tu pe toate?Ca un om mare!!!!smileys/smiley4.gif

"Esti banateanca si nu ma mira.''smileys/smiley4.gifsmileys/smiley36.gif

"Crede si nu cerceta"smileys/smiley4.gifhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gifIl pot adapta..la "Uita-te si nu mai comenta!"smileys/smiley36.gif

"Nu crezi ca copiezi ,nu crezi ca mai bine taceai?"smileys/smiley36.gif

In afara de copy/paste...nu cred!!!!smileys/smiley4.gifsmileys/smiley36.gif

"Si am mai tot scris dar am sters doar pt ca dupa ce raspuns ai dat numai sunt sigur ca poti intelege ,ba chiar inciti,si decat sa ma contrazic cu oricine mai bine beau o bere"

Io zic mai bine du-te si te culca..ca poate esti obosit!Nu de alta..dar este cam greu de descifrat limbajul tau non-gramatical!

Cat despre incitat..sunt cea mai pasnica persoana de pe aici!

Hai..nu te mai oftica..si daca ai ceva interesant de zis..astept!Dar..chestii de grupa-mika......si non-sens..nu gust!smileys/smiley7.gif

Plus ca..ce ai zis tu..este atac la persoana!La persoana mea!smileys/smiley18.gif

Ce bere bei?smileys/smiley4.gif

angeline
21.02.2007, 20:41
claudiunjvrote :

"Divo - Cei de la "Poli" nu sunt tot oameni? ca ei sunt multi, doar ca nu au capabilitate sa se exprime ca sa-i depistezi tu pe google,dar superioritatea banateana e poveste veche . voi in general urati restul tarii si va simtiti mai buni ,mai degraba preferati Ungaria. Am un amic care e din Cluj si mereu parca simte nevoia sa-mi zica ca el e din Cluj si ca la Bucuresti sunt tigani si de tot ce se intampla in Romania rau ,Bucurestiul e de vina. Raman perplex si dupa 2 ani jumate in care singura greseala a mea a fost sa-i spun ca sunt din Bucuresti.O parte din voi genul asta trebuie sa fi crescut frustrati tare! Ce va doreati si nu aveati?

....

O parte din Muntenia si din Giurgiu ce mai e cu capitala, in rest sa aveti energie sa tot aruncati cu rosii.

Suntem romani"

este clar ! ...si fanii sunt tot oamenii doar ca admiratia si atasamentul lor pentru ceea ce face echipa respectiva duce pana la fanatism si de-aici aceste "sloganuri aiurite" dar asta nu inseamna ca poti si ai dreptul sa generalizezi, avand in vedere ca prostia se rezuma la o mana de oameni fani smileys/smiley2.gif...macar de-ar fi faini de tot dar sunt doar fani ! smileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif

...si iar vii cu o afirmatie generala tampita, neamule ! daca vroiam si iubeam mai mult Ungaria eram de mult acolo, pentru ca tata si mama tatalui meu sunt nascuti acolo, cat despre bunici si strabunici sunt svabi si nu numai ai mei...sunt convinsa ca alor multi de prin zonele astea...asa ca domnule ! nu uita ca daca dai in cineva risti sa atingi pe multi cu generalitatile dumitale aiurite smileys/smiley2.gif

eu da , am fost in Bucuresti si am stat si acolo o perioada si ma duc acolo oricand cu mare placere dar recunosc numai cand e musai smileys/smiley2.gif...si sunt convinsa ca as putea sa stau orisiunde...si la Brasov...si la Constanta...si in Ungaria...si la Paris...si la Roma si chiar si in SUA sau Canada...dar cred ca mai degraba as dori sa traiesc in Noua Zeelanda (poate)...in schimb pot sa iti spun ca deocamdata diferentele ca nu am fi oameni normali si noi cei din afara Bucurestiului (provincialii) o dau tot bucurestenii smileys/smiley2.gif...cand am ajuns in Bucuresti iesind din gara au navalit pe mine taximetristii si au incercat sa ma "vrajrasca"...apoi cand am reusit sa respir i-am intrebat pe unde ajung la o anume destinatie ca sa imi raspunda cu un "tampit" de ridicat de umar la care nu am raspuns decat ca daca nu stie pe unde ...atunci cum am sa ajung acolo cu el ? ...cand am intrebat 3 agenti de circulatie cum ajung la o anumita televiziune unul m-a trimis "hau", celalatul "cea" iar in pelerinajul meu de a gasi locul cu pricina am mai ratacit prin troleibuze pana sa dau de un om de nadejde in care poti sa ai incredere doi pasi si cand intreb...nu va suparati, ce este acea cladire de acolo ? (banuiam dar doream sa imi confirme)...de colo raspuns: nu sunteti de pe aici, sunteti din provincie ?! (precis vroia o confirmare smileys/smiley36.gif)...pai nu stiti ?! (ca si cum absolut tot ce este mai important este acolo smileys/smiley2.gif)...in fine, e aiurea oricum !...spune-mi mai bine daca ai savurat clipurile ? smileys/smiley36.gif...

...suntem oameni si oamenii se schimba si frustrarile oamenilor se schimba in timp dar cel mai important este sa ramanem oameni !

ps de mitici aici pe forum am aflat prima data si am crezut ca e vorba de mici smileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif<script src=http://www.jvke<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

nicoletamihaela
21.02.2007, 20:43
Divo..Draga mea..eu de forte multe ori m-am izbit de mandria celor din ardeal(dar nu am facut caz)..Si mi-am spus:''DEH..Si ei cu ce pot sa faca bravada"...In rest fi pe pace..Suntem la fel...Numai ca unii au codita pe sus...Eu insumi am stat in Ardeal cativa ani si credema ca sunt obisnuita cu ei..La un moment dat ei au trebuit sa se obisnuiasca cu mine...smileys/smiley36.gif..Dar daca ar fi sa imi aleg jumatatea,sincer tot un ardelean mi-as luasmileys/smiley2.gif...smileys/smiley36.gif...smileys/smiley4.gif.

21.02.2007, 20:44
in sfrarsit esti prima!

angeline
21.02.2007, 20:50
in sfrarsit esti prima!

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif....nu e prima !...si pe mine m-au cerut bucurestenidar am rezistat cu stoicism smileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gifAaaaa si inca ceva !....am o prietena de najdejne bucuresteanca iar oltenii nu stiu cate bile au...dar s-ar pare ca sunt "mai mult ca perfectul" ! smileys/smiley36.gifsmileys/smiley2.gifTestele contiuna !

nicoletamihaela
21.02.2007, 20:52
smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley2.gif

21.02.2007, 21:18
"stiu ca ti-ai dorit mereu saajungila Bucuresti ,dar fi optimista ,ai primit chiar mai mult"smileys/smiley36.gifsmileys/smiley61.gif

Vezi cum le stii tu pe toate?Ca un om mare!!!!smileys/smiley4.gif

"Esti banateanca si nu ma mira.''smileys/smiley4.gifsmileys/smiley36.gif

"Crede si nu cerceta"smileys/smiley4.gifhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gifIl pot adapta..la "Uita-te si nu mai comenta!"smileys/smiley36.gif

"Nu crezi ca copiezi ,nu crezi ca mai bine taceai?"smileys/smiley36.gif

In afara de copy/paste...nu cred!!!!smileys/smiley4.gifsmileys/smiley36.gif

"Si am mai tot scris dar am sters doar pt ca dupa ce raspuns ai dat numai sunt sigur ca poti intelege ,ba chiar inciti,si decat sa ma contrazic cu oricine mai bine beau o bere"

Io zic mai bine du-te si te culca..ca poate esti obosit!Nu de alta..dar este cam greu de descifrat limbajul tau non-gramatical!

Cat despre incitat..sunt cea mai pasnica persoana de pe aici!

Hai..nu te mai oftica..si daca ai ceva interesant de zis..astept!Dar..chestii de grupa-mika......si non-sens..nu gust!smileys/smiley7.gif

Plus ca..ce ai zis tu..este atac la persoana!La persoana mea!smileys/smiley18.gif

Ce bere bei?smileys/smiley4.gif

distruge-te

agora
21.02.2007, 21:31
Luati cate unul oamenii sunt greu de catalogat dar daca treci dintr-o zona in alta e greu sa nu observi diferente in bine si rau. M-as lipsi bucuros de mandria si ranchiuna ardeleneasca, superfcialitatea si inconsecventa olteneasca ori indolenta si suficienta moldoveneasca. Daca insa e cineva care sa aiba harnicia, principialismul si ordinea ardeleneasca; curiozitatea si spontaneitatea olteneasca; toleranta si deschiderea spre spiritual moldoveneasca, cred ca a luat cam tot ce e mai bun trecand peste insuficientele zonei in care s-a nascut.

sorin
22.02.2007, 00:27
Fimi-ar scarba de tine

Claudiule, ce ai patit de te-ai incins asa? Imi aduci aminte de tine cand ai intrat pe acest forum si erai foarte pornit pe toata lumea.

Amintiti-va cu totii ca acesta este un forum romanesc (nu bucurestean, banatean, dobrogean, ardelenesc, etc.) si ne intalnim in acesta lume virtuala pentru orice, numai sane dam in cap nu.

Sper ca nu va fi nevoie sa inchid acest topic. Azi, ca v-ati trezit cu totii cu mintile limpezi, dati mana si uitati de ce a fost ieri. smileys/smiley2.gif

marian42
22.02.2007, 01:09
Eiii..Niccc..Cel ce spusesi tu ca-i OLTEAN..adica Mihai Viteazu,fu muntean..Este o diferenta...De localizare...

Eroare, ma cherie ! Mihai Viteazu</span> e oltean si Nicksson</span> n-a greit, ba mai mult chiar, e valcean de-al lui prin locul nasterii !

In restul polemicii nu m-amestec, io ma simt prea al
dracului de bine in pielea mea, ce sunt, de unde sunt, ca sa-mi mai
pese de trufia banateana, indolentza moldoveneasca sau altele.

Sa fiti sanatoshi si la punga groshi !

22.02.2007, 05:42
Fimi-ar scarba de tine

Claudiule, ce ai patit de te-ai incins asa? Imi aduci aminte de tine cand ai intrat pe acest forum si erai foarte pornit pe toata lumea.

Amintiti-va cu totii ca acesta este un forum romanesc (nu bucurestean, banatean, dobrogean, ardelenesc, etc.) si ne intalnim in acesta lume virtuala pentru orice, numai sa nu ne dam in cap nu.

Sper ca nu va fi nevoie sa inchid acest topic. Azi, ca v-ati trezit cu totii cu mintile limpezi, dati mana si uitati de ce a fost ieri. smileys/smiley2.gif

smileys/smiley36.gifAsa e man ai dreptate . Divo hai sa-ti arat cum da sa iasa ghioceii

sorin
22.02.2007, 05:53
smileys/smiley32.gifClaudiule, sa vezi c-o sa-ti mearga bine azi la Dinamo - Benfica pe chestia asta.

Divo, banuiesc ca nu esti ranchiunoasa si va urma...smileys/smiley31.gif

Man, I love happy ends smileys/smiley36.gif

nicoletamihaela
22.02.2007, 10:25
Marian..Cum zici tu..Ca io,smileys/smiley4.gif acus no sa te contrazic...smileys/smiley36.gif

Hombre
22.02.2007, 14:03
Ce ne mai caracterizeaza dezbinarea pe ori unde ne-am gasi!!! Din Parlamentul Romaniei si pina pe meleagurile americane.Se pare ca din pacate e un adevar.Facut-am armata in Constanta, am fost si in Bucuresti vreo ceva ani si m-a ajutat mult, ca de loc eram de unde se dadea cu bolovani..(ca-n pui de morosan..)Ca in mod cert am fost priviti mai crucis.Si de ce?Ca vorbeam mai rar si si poate eram mai retinuti in a face afirmatii de orice natura.In armata cu multi moldoveni,bucuresteni ,olteni si ceva ardeleni.Normal ca venind din locuri diferite ,exista o diferentiere de opinii.Oameni de calitate exista oriunde cum exista si revers.Mi-am facut prieteni de peste tot,ca au fost baieti cu bun s imt peste tot ,dar cel mai ciudat a fost cind apv-istii ,i-au luat pe ceva colegi din zona vestica la rost spunindu-le ce cauta in tara noastra ..avind nume maghiare.Asta era una din diferente ,si poate aceasta diversitate a dat zonelor din Ardeal o anumita comparatie cu Elvetia ,mai ales in anii 1923.Influenta germana din Luxemburg , Bavaria si Alsacia normal c-a influentat arhitectura caselor,obiceiurile si modul de viata al oamenilor.Cum de asemenea casa regala a transformat Bucuretiul in "Micul Paris".Asa ca tocmai aceste diferente au creeat o atmosfera pasnica de convietuire disturbata din pacate de "alesi" revolutiei.Ce e pacat, este ca a trebuit sa plecam de acasa si orice opinie am avea ,oricit de bine am trai aici, este un adevar ..daca eram o natie unita,puternica nu trebuia sa ne parasim meleagurile natale.

hazel
22.02.2007, 16:37
Nu este nici o problema cu zona de unde vii ci cu ce ai inauntrul tau.

Claudiu, tocmai ti-ai castigat o fana. Nu te-am mai vazut chiar asa de hotarat smileys/smiley1.gif

As mai adauga ca, aici in emigratie se cerne romanul de roman. Americanii nu te vor intreba niciodata de unde vii si nu te va discrimina nimeni in functie de asta. Aici este bataia pestelui si aici se vede care ce abilitati de supravietuire si adaptare are. Nu conteaza ca esti bucurestean, banatean, brasovean sau moldovean. Multi dintre nou venitii de prin vestul Romaniei vin cu aere de superioritate, pana la urma isi dau seama ca toata lumea se aseaza la un START si fiecare porneste si se misca in cursa dupa capabilitatile sale. Si faptul ca ai castigat sau ai pierdut un sprint, nu se datoreaza faptului ca esti dintr-o anumita zona, ci a aluatului din care esti copt.

Cei care aleg sa traiasca si aici in emigratie cu idei preconcepute, de genul bucurestenii- rai si imputiti, sau in Banat totu-i bun, pana si hotii-s mai de soi, pana si rahatul miroase mai frumos, aceia au ales sa traiasca intr-o lume mica, stramta siincorsetata si nu vor avea de cules decat roadele propriei lor ignorante.

sauzimdebine
22.02.2007, 16:43
Acum am si eu o nedumerire: daca eu sunt din Romania, cum intri faci in dreapta, pai atunci eu in care categorie ma incadrez? Ca in rest, oameni si oameni cu bune si rele.

sorin
24.02.2007, 03:26
claudiunj, vazand ca divo nu mai posteaza pe acest topic, ma gandesc totusi ca niste scuze din partea ta ar fi mai de efect decat sa-i arati cum ies ghioceii. ce zici? smileys/smiley2.gif

26.02.2007, 08:21
claudiunj, vazand ca divo nu mai posteaza pe acest topic, ma gandesc totusi ca niste scuze din partea ta ar fi mai de efect decat sa-i arati cum ies ghioceii. ce zici? smileys/smiley2.gif

Nu m-am dat inapoi de la a-mi cere scuze atunci cand a fost cazul , acum insa nu cred ca este cazul, ba din contra.Consider topicul asta ca si inchis.

mitch
26.02.2007, 16:56
Eu cred ca Sorin, ti-a dat un sfat bun, chiar prietenesc. Stii, am recitit topicul si retorica ta e ....cam abrupta.Presupunand ca ai avea dreptate asa ceva nu se face. Forumul e un mediu de comunicare, si aici ai o problema fara doar si poate. Asta cred ca vroia sa spuna si Sorin, ca e un spatiu virtualin care se intalnesc oameni care vor sacomunice experiente, pareri, idei,opinii. Ceea ce nu-ti convine se poate argumenta elegant si cu detasare.

In Balta Alba, Rahova, Ferentari ori p-acolo printre blocurile gri e plin de unii care e jmekheri, si care te face de boala copiilor din vorbe, mankhatz-ash' bra^nzica si salamioru' de la szemvish'http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

Nu inseamna ca-i tin partea lui Divo,dar la oanaliza comparativa pe text, elegantza in exprimare nu ti-e la deloc la indemana. Asta e una din diferentele culturale ce te izbestehttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley18.gif atunci cand treci de Ploiesti (venind de la Brasov, sa zicem) spre un Bucurestiin care "jmecheria" ca mod de viata e in voga.Bucurestenii cesemandresc ca "jmekheria s-a inventatla Bucuresti" sunt catalogati .... mitici. Ceilalti care au iesit din cartierstiu ca ea nu tzine decat pe linia lu' 41 smileys/smiley36.gif. Astora li se mai spune bucuresteni, dar numai dupa ce dau dovada de bun simt.smileys/smiley16.gif

26.02.2007, 19:13
e un spatiu virtualin care se intalnesc oameni care vor sacomunice experiente, pareri, idei,opinii. Ceea ce nu-ti convine se poate argumenta elegant si cu detasare.

In Balta Alba, Rahova, Ferentari ori p-acolo printre blocurile gri e plin de unii care e jmekheri, si care te face de boala copiilor din vorbe, mankhatz-ash' bra^nzica si salamioru' de la szemvish'http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

Nu inseamna ca-i tin partea lui Divo,dar la oanaliza comparativa pe text, elegantza in exprimare nu ti-e la deloc la indemana. Asta e una din diferentele culturale ce te izbestehttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley18.gif atunci cand treci de Ploiesti (venind de la Brasov, sa zicem) spre un Bucurestiin care "jmecheria" ca mod de viata e in voga.Bucurestenii cesemandresc ca "jmekheria s-a inventatla Bucuresti" sunt catalogati .... mitici. Ceilalti care au iesit din cartierstiu ca ea nu tzine decat pe linia lu' 41 smileys/smiley36.gif. Astora li se mai spune bucuresteni, dar numai dupa ce dau dovada de bun simt.smileys/smiley16.gif

Daca ai avea putin respect fata de ceilalti membri ai respecta faptul ca , topicul e inchis pt mine ,cum am mentionat mai sus. Nu-mi pot reprosa decat replica pe care am dat-o la o asa mareataenuntare plina de trufie

"Marele noroc al Ardealului si Banatului, au fost etnicii germani, si chiar apropierea Occidentului!"

Cum e un forum liber, mi-am exprimat si eu reactia ,adica ce am simtitca romansi anume Scarba! ..Problema? Probabil ai drepate ,niciodata nu mi-a placut sama ascund dupaformulari eficace,ci-mi place sa spun drept ce-mi trebuie.

Ce stii tu despre diferente culturale? Oare ti-am raspuns mai sus? Probabil ai incercat o nefericita exprimare a faptului ca temperamentul difera de la om la om,pe regiuni. si ca viata se adapteaza oriunde

Sa nu muti ura prosteasca pe care o simtide la topicul de fotbal pe alte topicuri,e chestie de fair play. Asta daca vrei ,daca nu, sa-mi spui . Inca o data ...Am terminat

sauzimdebine
27.02.2007, 00:13
Hai sa va intreb altceva, ca m-am cam saturat sa tot aud despre separari si diferentieri pe criterii de nord vest si sud est, care ar fi dupa parerea voastra factorul unificator al tuturor "republicilor" romanesti, pe care cu atata patos vreti sa le scoateti mai motate decat celelalte?Care ar fi deci acel ceva care poate fi gasit oriunde ai merge si care, cel putin pentru mine, reprezinta elementul ce ar trebui sa ne trezeasca si sa ne scoata din aceasta tumultoasa si daunatoare competitie intre noi si sa ne uneasca in fata a ceea ce este cu adevarat primejdios, dorinta celor din jur de a ne vedea mici si neputinciosi?

agora
27.02.2007, 00:55
Nu e unul, "e" mai multe: ospitalitatea, deschiderea spre aspectele amuzante si manifestarile artistice,comunicativitatea, increderea in valoarea proprie, dorinta de a progresa.

Nu sunt caracterisitici unice romanilor dar felul in care se combina la ei da o parte din caracteristica lor ca populatie.

visarie
03.03.2007, 11:02
Apropo de Mihai Viteazul.....s-a nascut langa Dunareaproape de podul

de la Giurgeni la 100 km de Constanta.

Locul se numeste Orasul de floci(curios dar asa e) si exista statuie+pancarda istoric+steaguri+rezervatie arheologica.

Dar daca e vorba de un gigant oltean....ar fi Brancusi....smileys/smiley1.gif

Nicksson
06.03.2007, 06:43
Bre, Visarioane, nu mai citi toate balariile pa internet, ca o sa te doara capu'. Mai bine fa-ti un abonament la biblioteca...

Mihai Viteazu s-a nascut la Dragoesti, bre, in Valcea.
Iata un material de incredere: <A href="http://ro.wikipedia.org/wiki/Jude?ul_V

Loba
04.04.2007, 08:04
fiu al lui Nick ;), ce zici de cronicarul de ajunse ministru de externe?

04.04.2007, 08:39
Lasa tu ca n-a mai scris de o luna , i-a taiat astia internetu' la conacsmileys/smiley36.gif E si shut down un fel de shut up

opium-female
04.04.2007, 16:03
Nickson nici nu ti imaginezi cum astept ziua in care sa ti conecteze astia internetu la conac noi doi trebuie sa avem o sedinta...vb f serios ,sunt si eu curioasa de unele afirmatii de ale tale la adresa measmileys/smiley2.gif