PDA

Arată versiune întreagă : Acte de studii

mariusp
17.05.2006, 21:12
Salut tuturor!

Am inceput incet, incet sa adun actele necesare pentru a aplica pentru rezidenta permanenta ca si "Skilled Worker". Pentru cei care au trecut prin acest proces sau stiu cum functioneaza, as avea cateva intrebari:

Acte de studiu:
- Este necesar sa includ diploma de BAC + foaia matricola chiar daca am studii superioare (BSc & MSc)?

- Sub ce forma trebuie trimise aceste acte? Este OK daca trimit o copie notarizata dupa fiecare diploma?

- In categoria transcripts, am originalul foi matricole + traducere si legalizare. Se pot trimite asa cum sunt sau este absolut necesar sa fie "in a university sealed envelope"? In acest caz sunt sigur ca universitatea imi va da copia dupa foaia matricol in limba romana ceea ce ar putea fi o problema.

In prezent sunt in Statele Unite si as vrea sa incerc sa evit pe cat se poate birocratia romaneasca, umblatul si datul de explicatii.

Va multumesc pentru raspuns.

Marius

ovex
19.05.2006, 00:53
Da,este necesar sa pui la dosar si diploma de bac si foaia matricola chiar daca ai studii superioare.

Actele pe care le trimiti trebuie sa fie legalizate si traduse de un traducator autorizat(traducerile nu se legalizeaza).

Daca ai originalul foi matricole + traducere si legalizare,le poti trimite asa.

Bafta!

moxica
22.09.2006, 08:38
ovex, esti sigur ca actele traduse de traducator autorizat nu trebuie legalizate la notariat? ajunge doar stampila traducatorului???

mercik

ovex
25.09.2006, 17:42
Da, sunt sigur.Ar fi legalizarea legalizarii.....Traducatorul este autorizat de ministerul Justitiei(pe stampila traducatorului se poate citi asta) deci implicit actele traduse de un traducator autorizat,nu se mai legalizeaza.

moxica
26.09.2006, 00:52
Buna, Ovex!

Vad ca raspunzi mai greu de cand esti in Canada :-) Dovada faptului ca traiesti viata mai intens nu?

Multumesc din suflet pt lamurire, chiar nu stiam. Deci doar originalele legalizate si apoi traduse de un traducator autorizat. Mda, oricum vine scump daca ai 10pag full in carte de munca.

Mersi mult inca odata si numai bine!

Moxica