PDA

Arată versiune întreagă : de la H2B la green card

Mirona
17.05.2006, 04:40
Salut! Eu nu stiu aproape nimic despre green card pentru ca nu m-am gandit niciodata ca vom avea posibilitatea asta...de aceea va cer ajutorul sa stiu cum sa decid. Eu sunt au pair momentan, iar prietenul meu e aici cu viza H2B de 2 luni. I s-a oferit posibilitatea sa-si faca green card printr-un avocat care cere 2000$ (e asta un pret "real"?). Seful lui a explicat destul de vagce inseamna asta...si am ramas cu nelamuriri: 1. Toata lumea cine aplica pentru green card o si primeste? 2. Cat dureaza pana primesti green cardul? 3. Daca intre timp(cat dureaza procesul) ii expira viza H2B, va figura ca "ilegal"?

Voi ce ziceti ce sa facem?http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley92.gif Multumesc si o zi buna pentru toti!

nkog
17.05.2006, 04:47
1. NUsmileys/smiley1.gif

2. Depinde de situatia fiecaruia.

3. Da, cu viza expirata esti ilegalsmileys/smiley18.gif

"Voi ce ziceti ce sa facem?http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley92.gif"In primul rind, inainte de a da banii pe avocat, eu zic sava documentati putin mai mult, sa cititi despre viza si statutul pe care il aveti, sa intelegeti caree procesul de prelungire a unei vize, daca se poate prelungi, daca se poate sau nu ajusta de la tipul de viza la care sinteti, la cea care doriti sa fiti, ce si cum...asta ca minim.

ioosergiu
17.05.2006, 06:30
Mirona welcomesmileys/smiley31.gif

99% din cei ce merg cu h2b in U.S.
ar da 2000 $ pentru a primi green cardul!!!! Dar din pacate nu este asa
usor, conteaza situatia fiecaruia. Daca ne-ai da mai multe informatii
despre situatia prietenului tau, poate cineva care a trecut prin
aceeasi pasi il poate ajuta. Ceea ce stiu este ca viza h2b nu are
caracter imigrant, de aceea nu poti sa aplici pe timpul vizei pentru
green card.</span> De aceea cred ca avocatul intai ii va transforma aceasta
viza in h1b sau alt tip de viza si pe urma va incepe procedura pentru
green card.

Din pacate nu stiu daca toata lumea care aplica pentru green card il si primeste si nici in cat timp.

Din cate stiu eu pe perioada procesarii cererii el
va fi legal pana la primirea raspunsului, cred ca va fi pe h1b.

Parerea mea e sa inteleaga bine ceea are de gand
angajatorul sa faca si sa mai intrebe la un alt avocat. Daca se
confirma stie ce are de facut...

Multa bafta!!!!

</span>

</span>

cristinaar
17.05.2006, 08:50
Eu stiu ca daca ai sprijinul angajatorului si daca iti face o oferta pe termen mai lung,se poate aplica ptr.green card.Si atat cat astepti,esti in pending...deci nu ai nici un fel de problema.Nu stiu nici eu sigur.Sunt si eu f.interesata de asta.Poate ne ajuta cineva cu mai multe informatii.

marioana
18.05.2006, 03:32
Daca aplica pentru green card nu esti pending. Dureaza cam 4-5 ani pana il primesti si in timpul asta trebuie sa iti mentii statutul legal. Daca nu ai studii superioare nu poti aplica pentru H1b iar un H2b se poate prelungi maximum pana la 3 ani.

zerocool
18.05.2006, 06:40
cum am mai pus si pe alt forum ... de la o firma de avocati :

Acest tip de viza este de tip "nonimmigrant", poate fi data pe cel mult un an si poate fi prelungita de 2 ori.
Maximul de valabilitate admisa este in total de 3 ani.
Aplicatzia trebuie sa o faca angajatorul care uneori trebuie sa obtzina un certificat de munca temporar de la Departamentul de Munca din US.
Aplicatzia se depune nu mai devreme de 4 luni fatza de data ofertei de munca (data inceperii lucrului) si cu cel putzin 45 de zile inainte de data ofertei de munca (data inceperii lucrului).
In Romania exista firme specializate in recrutarea fortzei de munca pentru acest tip de viza.
Viza H2B se poate transforma in orice alt tip de viza si pe timpul derularii ei se poate incepe procedura de Green Card, cu conditzia sa avetzi sprijinul angajatorului (adica o aferta de munca de lunga durata din partea lui).
Si posesorii acestei vize pot fi insotzitzi de dependentii lor (sot/sotie, copii), care pot solicita viza H4.
Angajatorul american poate face aplicatzie pentru lucratori calificatzi sau necalificatzi ce indeplinesc nevoi/locuri de munca temporare sau sezoniere pentru firma respectiva, pozitzii pentru care muncitorii americani nu sunt suficientzi sau nu sunt disponibili.

zerocool
18.05.2006, 06:44
Frank G. Becker &amp; Associates
Immigration Law Office

Mirona
19.05.2006, 03:48
Multumesc pentru toti! Voi incerca sa fiu si eu de ajutor altora...

Mirona
31.05.2006, 14:40
Ca sa imi fac si eu datoria fata de voi! Deci totul costa in jur de 2500$, inca nu stiu detalii, baietii sambata se vor intalni cu avocata. Prietenul meu are viza H2B si in 30 noiembrie ii expira viza. TREBUIE SA PLECE ACASA IN 30 NOIEMBRIE DACA VREA SA APLICE PENTRU GREEN CARD. CICA, PROCESUL DUREAZA 5 ANI, TIMP IN CARE NU MAI PRIMESTE VIZA IN USA. GREEN CARDUL II VA FI TRIMIS PRIN POSTA PESTE APROX 5 ANI...SI APOI ISI POATE LUA TOT FAMILIONUL CU EL. Angajatorul nu e interesat in a le extinde viza H2B, dar va figura ca sponsor pe acte.

Daca va intereseaza....mai scriu.

Mirona
31.05.2006, 14:41
Apropo!

Stie cineva daca viza H2B se poate extinde? Si cu cat?

zerocool
31.05.2006, 14:58
Am scris mai sus ... numai trebuie sa citesti. smileys/smiley36.gif

Mirona
31.05.2006, 15:45
Bineeeeeeeee smileys/smiley4.gif! Vezi ce aiurita is...da' dupa ce am scris am vazut ce ai scris tu...Merci in orice caz! Dar nu stii, de ce i s-a spus ca trebuie sa mearga acasa cand i se termina viza? De ce nu poate sa stea? Nu mai inteleg nimic...

divo
31.05.2006, 23:38
Din cate stiu eu, daca nu ai statut legal in America pe durata procesarii actelor pentru GC,si ma refer sa fie inviza H2B, se va anula petitia!!Deci, daca in timpul maxim in care poate sta pe H2B(3 ani), nu ii vine GC, se anuleaza totul!Pai, ganditi-va logic,petitia s-a depus pentru un angajat cu H2B,iar beneficiarul nu mai este H2B sau nici nu mai este in SUA!!!Cum se mai justifica petitia?smileys/smiley5.gif

divo
31.05.2006, 23:41
Revin!Doar daca angajatorul nu ii aplica direct cu viza de tipul EB!Dar aici trebuie foarte bine sa va interesati!Care sunt conditiile, si timpii de asteptare,plus cat timp il va sprijini angajatorul!Si mai ales daca se poate cere viza de imigrare EB pentru munca necalificata!!

Mirona
03.06.2006, 08:12
Well...ne-am hotarat sa vorbim cu un avocat, macar vom sti CLAR ce ce poate face si ce nu! Apoi, vom vedea...daca va intereseaza ce am aflat, va voi tine la curent.

Multumesc pentru informatii!

zerocool
04.06.2006, 16:05
Eu plec peste 1 sapt in state cu viza H2B si as fi interesat ... eu zic ca sa isi caute alt job si sa nu vina acasa ... pt ca viza o poate prelungi de 2 ori ... si apoi ar putea sa o schimbe in una de student de ex si poate ramane mai mult timp legal ... sunt curios ce o sa zica avocatul.smileys/smiley17.gif

Mirona
06.06.2006, 15:20
Inca nu am avut timp "deodata" sa putem merge la avocat. Dar sa stii ca e cam greu cu prelungirea, pentru ca H2B-ul e pentru munca de sezon si patronul zice ca "nu poate" prelungi viza pe perioada de iarna pentru ca nu are ce sa le dea de lucru. Cica ar trebui sa isi gaseasca el de lucru (asa zice avocatul patronului) munca de sezon (care sa fie tot categoria H2B) pe perioada de iarna... deja incep sa fac alergie la tema asta...numai despre asta disutam non-stop cu prietenul meu "ce si cum sa facem"... Oricum, drum bun Zerocool! Si numai bine!