PDA

Arată versiune întreagă : Pot sa primesc refuz?

Senior_a
15.05.2006, 19:58
am primit primul plic , ce se intampla daca ma casatoresc cu prietena mea , suntem de peste 5 ani impreuna, se poate ca din cauza casatoriei sa nu mai primesc plicul 2?

usdream
15.05.2006, 20:20
nu e nici o problema . Din contra , e indicat sa faceti casatoria civila cat mai curand . Citeste pe forum mai multe informatii , ca sa te lamuresti ! CASA DE PIATRA !

Senior_a
15.05.2006, 23:23
i-ti multumesc mult pt. informatie dar ce intrebare am , daca ma casatoresc trebuie schimbate buletinele si domiciliu pt. ca astea dureazafoarte mult timp, care sunt etapele cetrebuie sa fac?

roxanici
16.05.2006, 01:46
Noi nu ne-am schimbat domiciliul pe buletine doar (eu) numele. Si acest lucru l-am facut dupa ce am trimis formularele.Apoi, in toamna, ne-am pus flotantul pe buletin, ca sa nu fie probleme la interviu ca nu a sta impreuna. In concluzie: va casatoriti repede, completati formularele cu domiciliul pe care il aveti trecut pe buletine si trimiteti plicul. Apoi aveti timp sa va faceti si buletinele si pasapoartele.

usdream
16.05.2006, 03:36
la buletine nu dureaza mai mult de 7 zile , poate nici atat ....cel putin asa a fost in cazul nostru . La 11 zile de la nunta aveam buletine noi .

roxanici
16.05.2006, 19:02
La mine a durat mai mult emiterea noului buletin. (14 zile)

Senior_a
16.05.2006, 19:54
eu am primit luna asta primul plic cu cn 111XX, ce inseamna cat de repede trebuie sa ma grabesc, ca trebuie sa ma si casatoresc

usdream
16.05.2006, 21:05
la CN tau , probabil vei avea interiul la anul . Trebuie sa raspunzi cat mai repede la plicul 1 . Puteti sa va casatoriti acum , in cateva zile , inainte sa trimiti formularele din plicul 1 sau mai tarziu( anul asta ) , iar dupa nunta mai trimiteti un plic la KCC

Senior_a
16.05.2006, 22:57
multumesc pt. informatie dar mai am o intrebare daca se poate, in formularele din primul plic trebuie sa completez ca sunt casatorit si trebuie sa trimit si certificatu de casatorie copie sau dupa ce primesc plicul 2?

catacaz
17.05.2006, 06:37
In formularele din primul plic completezi starea civila ACTUALA. La sfarsitul fiecarui formular exista o rubrica unde completezi data si alta in care semnezi (in afara de ultimul care nu trebuie semnat decat la interviu). Daca la data cand completezi formularelenuesti casatorit, atunci de ce sa spui ca esti?

zamolxe
17.05.2006, 20:22
Eu te sfatuiesc sa te casatoresti, dar sa nu fie ceva intr-un cadru restrans... cheama ceva rude ca sa faci poze cu ei... si iei pozele cu tine la ambasada... cel putin asa am facut eu m-am dus cu poze de la cununie si poze facute de-a lungul timpului cu actuala sotie pe vremea aia prietena... eu m-am casatorit in 2 sapt de cand am primit plicul ... bineinteles ca daca nu aveam cunostinte nu reuseam niciodata asa de repede ... dar cu putina rabdare si putin dat din coate totul este posibil... dupa ce te casatoresti completezi formularele din plicu' 1 si le trimiti cu confirmare de primire ... apoi te pui si astepti ... intre timp incepi sa faci rost de actele de care ai nevoie ptr interviu si le traduci daca e cazul ... restu depinde de noroc ... ca sanatosi au fost si aia de pe Titanic ... smileys/smiley4.gifsmileys/smiley2.gif