PDA

Arată versiune întreagă : Cum aleg locul unde merg?

vasilemihaibota
15.05.2006, 13:07
Salutari.

Am primit plicul norocos si am ca se number 13XXX.

In asteptarea interviului, va trebui sa ma gandesc unde merg. Am mai fost anul trecut in State, cu Work&Travel, dar n-am vazut mare lucru, decat statiunea unde am lucrat (pe coasta de est). Eu termin medicina anul asta si sper sa intru acolo la rezidentiat sau doctorat.

Cum ma hotarasc in privinta locului unde o sa merg, mai ales ca el trebuie precizat cel tarziu la interviu? Ceva sugestii?

Pe cand credeti ca voi fi chemat la interviu, avand in vedere case numberul de mai sus, si cat de sigur e ca voi primi chemarea la interviu?

Multumiri tuturor.

15.05.2006, 15:12
pune harta pe perete, leaga-te la ochi si mergi cu degetul inainte..daca nimeresti in debara, sa ne mai scri;

in alta ordine de idei, pana o sa ai bani de higher learning, iti recomand sa te gandesti sa-ti iei un nursing license de cum ajungi, ca sa poti sa practici cat de cat medicina, studiile tale de medicina din tara nu valoreaza aproape nimic si nu se echivaleaza, asa ca iti iei o licenta de nurse practitioner, find a job, and then think about getting a PhDsmileys/smiley2.gif;

sorin
15.05.2006, 15:32
Cum ma hotarasc in privinta locului unde o sa merg, mai ales ca el trebuie precizat cel tarziu la interviu? Ceva sugestii?

Preferabil sa mergi undeva unde cunosti pe cineva, sau pe langa un oras mare, care-ti ofera mai multe posibilitati in comparatie cu un satuc uitat de lume.

Timi
15.05.2006, 16:29
Dupa cunostintele mele diploma de medicina de acasa are valoare, va
trebui sa iei bordul aici in engleza si s-ar mai trebui sa dai si niste
examene de diferenta. Iti faci rezidenta de 4 ani aici. Parerea mea
este ca odata ajuns aici consulti un avocat, el/ea probabil te poate
sfatui si ajuta. Incearca sa navighezi pe internet, sa faci un research
ca se poate acredita si diploma de acasa dar cu multa munca.

sauzimdebine
15.05.2006, 16:47
Pentru cei neavizati si numai pentru ei, in speranta ca nu vor mai da cu oistia in gardul debaralei, iata un link : http://www.usmle.org/
care vine sa arate ca diploma de absolvire sau studiile medicale facute
in Romania valoreaza mult, foarte mult chiar, o data ajuns in USA.

PS. Pentru unii si numai pentru unii: Nu scapa o buna ocazie de a
tacea! Nu de alta dar de semianalfabeti plini de fumuri este plina si,
o parte a ei cel putin, satula romanimea.

</span>

vasilemihaibota
16.05.2006, 00:34
Intr-adevar, Sauzimdebine, diploma de medicina se echivaleaza si e printre putinele facultati din Romania care sunt recunoscute acolo dupa trecerea acelor examene USMLE (asa zisele Stepuri).

Si e chiar interesant cum isi dau unii cu parerea :)

Legat de ce zicea Timi, avocatul concret cu ce te poate ajuta?

16.05.2006, 00:44
iata un link : http://www.usmle.org/ care vine sa arate ca diploma de absolvire sau studiile medicale facute in Romania valoreaza mult, foarte mult chiar, o data ajuns in USA.

pelink-ul dat de sauzimdebine, gasesti absolut toate informatiile de care ai nevoie ptr obtinerea liceentei de practica in usa.O sa ai de sustinut Step 1-in care viti sunt testate cunostiintele din periodada preclinica, apoi step 2 Clinical Knowledge-din per. clinica,astea 2 sunt teste grila, la fel ca si step 3, iar step 2 clinical skills,e un examen "practic" care consta in examinarea a 11 pacienti " standard".... ordineaq in care iti dai s1 si s 2ck nu conteaza, dar s 2cs il poti sustine dupa ce le-ai luat pe acestea....inca ceva care pare a fi fff important e ca majoritatea programelor de rezi, cer ca aplicantul sa nu fi depasit 2 ani de la absolvirea facultatii, ptr ca ei considera ca in mai mult de 2 ani incepi sapierzi contactul cu medicina-asta zic ei nu eu- si stiu cateva cazuri cu scoruri astronomice la stepuri dar care le-au obtinut in decurs de 4 ani, iar directorul de program i-a refuzat pe motiv ca "multi pot obtine asemenea scoruri daca invata cate 1 an ptr 1 step", deci i se parea ceva normal sa aiba rezultate mari avand in vedre ca studentii americani au doar cateva saptamani ptr a-si sustine primele doua stepuri pe care ei le dau primul dupa primmi 2 ani ,iar s2 ck imediat dupa absovire....btw primele 2 le poti da in Philadelphia, iar s2cs si s3 intr-unul din centrele usmle din Atlanta, Chicago, Houston, LA, Philadelphia-asta referitor la alegerea destinatiei tale,(ca sa nu fi total off-topic si sa smileys/smiley18.gifhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley18.gif)

oricum tu studiaza bine link-ul acela.....eu aici am incercat sa fac un fffff scurt rezumat, si apropos uite niste link-uri http://www.imed.ro/form/ (http://www.imed.ro/&#102;orm/) si http://www.tapira.tk unde poti gasi inf ff utile despre studentii romani care sunt deja in "febra" stepurilor

nkog
16.05.2006, 04:39
Legat de ce zicea Timi, avocatul concret cu ce te poate ajuta?

Avocatul, se ajuta pe sine, in sensul ca te lasa fara bani. Urmeaza sfaturile lui sauzimdebine si overview si vei fi pe drumul bun. Succes !

16.05.2006, 16:49
da, succes la cheltuit bani si timp;

ca absolvent de medicina strain trebuie in primul rand sa stii ca sansele tale sunt foarte mici de a prinde un rezidentiat, sau un fellowship (post-graduate); daca iti place sa visezi, viseaza, dar cand o sa ajungi in State o sa vezi cat de mare e competitia si o sarevii la realitate; eu nu incerc sa te descurajez, ti-am dat doar un sfat practic de urmat;

daca tii mortis sa devii MD direct de pe bancile facultatii, o sa vezi ca dupa ce ai pierdut un an si ai cheltuitcateva mii de dolari pe "stepurile" USMLE si iti iei certificarea ECFMG, daca ai obtinut un scor decent, sansele tale de a prinde un rezidentiat sunt minime, asta in primul rand din rezerva fata de IMG-sti, in general, si fata de IMG-stii straini in particular; sunt in primul rand IMG-stii lor care au studiat in strainatate si trebuie admisi, apoi mai raman cam o mie-doua de locuri pentru strain; urmeaza interviurile, care si alea trebuie platite, transport si iarasi timp pierdut;

in conditiile in care cu un medicine degree din Romanica poti opta pentru un nursing license intr-un stat, poti gasi un job de $20/hr, in care poti face si practica intr-un spital si poti strange bani pentru a putea urma further venues in the future...eu nu sunt medicinist, dar cunosc persoana absolvent de medicina care nu au reusit sa faca nimic cu diploma din tara si pana la urma a recurs la solutia expusa anterior si in general recomandarea mea e sa cauti sa discuti cu astfel de persoane care au urmat calea respectiva, daca au urmat si au reusit careva..;

vasilemihaibota
16.05.2006, 23:33
Eu sunt de principiul ca daca faci un lucru il faci pana la capat si ca lumea. Altfel, ramai in tara :)

Nu stiu pe nimeni care a ales sa profeseze ca nurse acolo. Si eu m-am gandit la varianta asta , dar numai pentru inceput, ca sa faci un ban si sa te familiarizezi cu sistemul. Desi daca ai drept de lucru nu e greu sa iti gasesti un job cu 10 $ pe ora, strangi niste bani apoi stai acasa cateva luni si inveti.

Ca rezident incepi cu un salariu de 2-3 mii pe luna, dar odata intrat in sistem pe masura ce trece timpul iti e mai usor si esti platit tot mai bine.

Statistic, am gasit pe un alt forum cum ca in general, din cei plecati (cu sau fara green card) dandu-si USMLE la Bucuresti sau acolo, cam jumate au reusit sa faca ce vor. Cealalta jumatate nu fac medicina, dars e descurca si nu s-ar mai intoarce acasa.

Acu legat de tema topicului... Care e diferenta intre o parte si alta a Americii, sunt diferente majore? Dar ca posibilitati de acomodare si realizare intre orasele mici si mari metropole?

vasilemihaibota
16.05.2006, 23:34
Goodkat, mai sus ziceai ca studiile de medicina nu valoreaza nimic in state si nu se echivaleaza, acu te-ai razgandit? Pana la urma vorbesti in cunostinta de cauza sau nu? :)

nkog
17.05.2006, 06:20
vasilemihaibota,

Interesanta referinta la situatia statistica cu 50/50. Si probabil este foarte aproape de realitate. Dupa cum vezi, in orice discutie vei avea persoane si argumente pro si contra. Sint convins ca si Goodkat are dreptate in ceea ce zice el, despre cazurile care le cunoaste el. Pe cealalta fata a monedei, sint restul cazurilor de IMGisti, sa zicem cei care au terminat in Romania, care vin si ajung sa faca medicina aici in State. Daca cifra de 50% e cit de cit valabila, si cred ca e, intrebarea este, ce fac acestia care reusesc, ce fac in mod diferit fata de cei care dau in bara si mai apoi ramin cu gust amar ? Pot sa iti spun ca am prieteni/cunostinte in ambele tabere si discutia purtata cu fiecare tabara e identica cu cea de aici. Din nou, depinde pe cine intrebi.

"Eu sunt de principiul ca daca faci un lucru il faci pana la capat si ca lumea. Altfel, ramai in tara :)"smileys/smiley32.gif

Ramii fidel acestui principiu si va fi bine. Vafi usor ? Categoric nu ! Va fi ieftin ? Categoric nu ! Dar in ultima instanta, tu esti cel care decide intr-un fel sau altul.

"Acu legat de tema topicului... Care e diferenta intre o parte si alta a Americii, sunt diferente majore? Dar ca posibilitati de acomodare si realizare intre orasele mici si mari metropole?"

Depinde de fiecare cum percepe situatia din teren. Oriunde esti exista un plus sau un minus, ceea ce faci cu ceea ce ti se prezinta in fiecare situatie, depinde din nou numai de tine.

20.05.2006, 01:09
vasilemihaibota,

Aiun mesaj privat.

MyMira

vasilemihaibota
20.05.2006, 03:34
vasilemihaibota,

Aiun mesaj privat.

MyMira

Si tu smileys/smiley4.gif