PDA

Arată versiune întreagă : Inginer proiectant

boo0709
15.05.2006, 02:37
suntem un cuplu de tineri, casatoriti, si-am dori saajungem inSUA sau Canada, pe cai absolut legale. eu am aplicat la loteria vizelor de mai multe ori dar nu am avut noroc, cu sotul am aplicat anul trecut si avand in vedere ca deja e luna mai nici o sansa sa mai primit vreun raspuns, din pacate smileys/smiley19.gif...

sotul meu este absolvent al Facultatii de cai ferate, drumuri si poduri din cadrul UTCB si areexperienta de3 ani si jumatateca inginer proiectant de drumuri... cautam un job pt el in domeniul de pregatire care-l are... eu sunt inca studenta la limbi straine engleza-spaniola si nu tin neaparat sa-mi gasesc ceva pe specializarea mea, am ceva experientade lucrul cu persoane cu disabilitati fizice... toti cei care ne-ati putea ajuta chiar si cu sfaturi, pareri si opinii sunteti bineveniti sa ne scrieti...

va multumim anticipat

boo_0709@hotmail.com

sorin
15.05.2006, 02:59
Pentru <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n">Canada</st1:country-regi&#111;n>, incepe prin a studia sub-forumurile de emigrare in <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n">Canada</st1:country-regi&#111;n> (<st1:State w:st="&#111;n">Quebec</st1:State> si <st1:City w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Toronto</st1:place></st1:City>), familiarizati-va cu procedeul in sine, studiati topicul de emigrare pas cu pas, calculate-va punctajul, etc. Il veti gasi acolo pe forumistul nostru ovex care a ajutat multa lume, in cazul in care aveti intrebari.

Pentru SUA, in afara de loteria vizelor la care nu aveti un raspuns inca (in caz ca ati aplicat la ultima, pentru 2007), o alta posibilitate (printre putinele) este viza H1B, dar trebuie sa gasiti o firma dispusa sa demareze procesul de obtinere a vizei. Info suplimentare pe sub-forumul de imigrare in SUA.

Asta a fost pe scurt, in rest documentati-va suplimentar aici pe forum,