PDA

Arată versiune întreagă : Cine imi poate raspunde?

cornelia
14.05.2006, 23:31
Buna la toata lumea!Vreau sa va felicit pe toti pentru sfaturile pe care le dati si altora! Acum as avea si eu o intrebare,ptr cei care au terminat cu analizele medicale si care au trecut cu bine interviul! De unde stim ca sunt analizele bune? Din moment ce am luat de la cabinetul medical plicul galben sigilat ,inseamna ca analizele sunt ok? Am inteles ca in ziua interviului acest plic va fi desfacut in fata noastra! Pot fi probleme din cauza lui(ca nu ar fi vreo analiza buna),sau asa cum am spus mai sus, din moment ce ni l-au dat inseamna ca suntem ok? Cei care au probleme cu analizele medicale li se mai dau plicul sigilat ca sa mearga la interviu,sau li se spune ca nu au iesit bine analizele si ca nu pot procesa mai departe? Va multumesc si astept un raspuns foarte sincer!

usdream
15.05.2006, 02:17
toti primesc plicul sigilat, iar dna de acolo va spune cum au iesit .Ei cauta sa vada daca ai boli venerice , SIDA , Hepatita , TBC , sau alte boli cronice sau neuropsihice . In rest , nu-i intereseaza cate leucocite sau trombocite ai ? smileys/smiley1.gif

Pisoi
15.05.2006, 06:34
...plicul trebuie sa fie sigilat pentru a se evita falsificarea analizelorsmileys/smiley2.gif...nu pentru ca analizele nu ar fi bunesmileys/smiley1.gif

...asa cum a spus si usdream telul principal al analizelor este de a se depista boli contagioase sau boli incurabilesmileys/smiley18.gif...guvernul american nu isi asuma responsabilitatea in asemenea cazurismileys/smiley2.gif

cornelia
16.05.2006, 10:05
ma refeream la altceva...daca ti-a dat plicul sigilat de la cabinet,inseamna ca au iesit bine analizele?...celor care nu le ies bine le mai dau plicul sigilat?...

Pisoi
16.05.2006, 10:19
...indiferent cum sunt analizele, bune sau rele, plicul trebuie sigilat.

...am specificat ca plicul este sigilat tocmai pentru a se evita falsificarea analizelor. Cu alte cuvinte, daca una din analize este negativa si plicul ar fi ne-sigilat, s-ar putea ca cel in cauza sa falsifice rezultatul. Desfacerea plicului inaintea predarii lui la organele competente poate duce la complicatii nedorite.

roxanici
16.05.2006, 18:59
ma refeream la altceva...daca ti-a dat plicul sigilat de la cabinet,inseamna ca au iesit bine analizele?...celor care nu le ies bine le mai dau plicul sigilat?...

Celor care nu le ies bine analizele li se va comunica verbal acest lucru de catre doamna doctor. Da cornelia, asa se speculeaza, ca daca iti da plicul sigilat inseamna ca e totul ok. Acum nu stiu ce sa zic...Noua cand ne-a inmanat plicurile sigilate ne-a spus ca totul e ok.

cornelia
17.05.2006, 22:04
Mai am o intrebare pentru cei care stiu foarte bine! Eu am cn-ul 14xxx si sunt programata la interviu in luna iulie! Este posibil sa mi se spuna in ziua interviului ,de la bun inceput ca sau terminat toate vizele? Hai sa fiu mai explicita: sunt 50000 de vize pe tot globul si 5000 ptr Nicaragua,deci in total 55000. Ce inseamna 50000 de vize? In aceste 50000 de vize se vor incadra numai aplicantii principali,sau se iau in considerare si cei care ii insotesc? Daca se iau in considerare si insotitorii,atunci nu cred ca este bine,ptr ca sansele noastre vor scade foarte mult! Daca vin familii cu vreo 3-4 copii,etc...si tot asa? Noi ce mai facem? Oricum eu cred ca este un lucru neplacut daca se intampla asa! Din moment ce esti programat la interviu de catre Konsular Center mi se pare normal ca sa si sustii interviul cu sanse mari de reusita avand in vedere ca ai toate actele in regula! Sa ti se spuna ca sau terminat vizele,ar fi cea mai mare nenorocire si cred(sper) ca acest lucru ar trebui sa fie ptr cei care le lipsea ceva la acte si care au fost reprogramati! astept raspuns

roxanici
18.05.2006, 00:45
Un raspuns scurt: daca s-au terminat vizele nu se mai afiseaza nici un cut-off sinu semaitrimit plicurile cu invitatiile ptr interviu. So, relax.

zamolxe
18.05.2006, 00:53
dar ce e asa de greu sa intrebi pe doctor cum au iesit analizele? ca doar nu te duci la FBI...

cornelia
18.05.2006, 08:02
Ok Am inteles. Sincera sa fiu mi se parea cea mai mare nedreptate ca sa iti ia cineva locul tau,avand in vedere ca esti programat ptr interviu.Am urmarit si eu in fiecare luna cut-offul,dar mai am o intrebare. De unde stim cand se termina cu vizele? ei afiseaza mereu cut-offul pe fiecare luna.Cand se termina vizele pe o luna,cum afiseaza? Ex: anul trecut am observat ca in luna septembrie cut=offul total pe glob era de aproape 70000 .Asta inseamna ca au fost chemati la interviu 70000 de persoane(aplicanti principali? Dupa calculele mele ar rezulta ca,anul trecut au fost refuzati 20000 de castigatori(care nu sau incadrat din diferite motive),avand in vedere ca au fost chemati la interviu 70000(tot globul).

Ar fi o mare nenorocire sa ai programare la interviu si sa iti spuna acolo" "sorry dar sau terminat vizele" ,datorita multor familii care ti-au luat dreptul la viza! ex: ca si cum ai fi castigat la loto premiul cel mare,iar pe langa tine mai sunt 2 castigatori,iar cand mergi sa iti ridici banii sa iti spuna asa: "ne cerem scuze,dar ceilalti doi au venit inaintea ta si au luat si pe banii d-voastra".smileys/smiley17.gif

Este un lucru bun si faptul ca se poate pleca in familie.Dar sunt relatii carora le-a placut viata foarte mult si au facut o echipa de fotbal.Postase cineva inainte cu vreo luna ca a fost o famile de 11! Va dati seama ce souri aveau ei noaptea,sau ziua de au facut 9 copii pana in 21 de ani? pai este corect asa? tu te chinui si speri in fiecare an ca sa castigi la loterie,dupa aia castigi si ai si programare la interviu.Si vin unii cu echipele dupa ei si iti iau locul. Asa ceva nu se poate. Ar fi incredibil!

Oricum eu sper din inima atat ptr mine cat si ptr ceilati care au cut=offul de la 14500 in sus sa aiba sansa lor.sa aiba dreptul de a participa la interviu.acest lucru le doresc si celor care au cn-ul peste 15250 ca sa poata merge la interviu in august si septembrie! Trebuie sa avem incredere in noi si sa speram ca totul va fi foarte bine! Loteria vizelor ne da sansa sa ne realizam profesional!

megaderam
18.05.2006, 08:37
eu cred ca obsesia asta a ta de a ramine fara green card din cauza famiilor numeroase este un pic cam exagerata si nu ti prea face cinste!....

a, sa nu uit, loteria vizelor nu a fost gindita neaparat sa se "realizeze" unii in plan profesional.

oricum,mult noroc si ti doresc cu adevarat sa ajungi in state si sa ti implinesti visele!

18.05.2006, 14:56
Cornelia,

Dacate-au chemat la interviu inseamna ca au avut un nr de viza disponibil si ti l-au alocat.Nu te cheama acolo ca le place sa fie multalume la poarta, sa se vada ca lucreza..smileys/smiley17.gif Dupa plicul 1 stiu deja cati pleaca din fiecare familie si in functie de asta fac programarile ( evident ca mai sunt si exceptii - unii care se casatoresc dupa primirea primului plic, nasc, etc. dar asta nu schimba prea mult datele problemei, statistic reprezentand cateva procente).Cred ca in scrisoarea oficiala prin care te anuntau ca ai castigat ti-au spus si cum decurge procedura mai departe si cati au fost selectati.

Ca sa stai linistita, eu am avut nr 24.100 si incaceva (pe Europa), fusesera selectati in total 90.000 anul acela, pt cele 50k de vize, m-au chemat la sfarsitul lui august la interviu ( invitatia am primit-o in mai) si cred ca numai 22.000 au primit viza DV1 (restul pana la 50k fiind DV 2, 3, 6, 7, 8, adicaneveste, copii,etc).

Mult succes!

roxanici
19.05.2006, 06:15
Cornelia odata ce primesti plicul 2 si ti-au facut programarea la interviuNU au cum sa iti spuna: stiti..ne pare rau..s-au terminat vizele! Odata ce ai ajuns in sediul ambasadei gata, esti 100% cu viza in buzunar asta bineinteles daca ai toate actele in regula. Da, exista si cazuri mai rare, cand cu toate ca te incadrezi in cut-off si ai primit plicul 2 sa nu mai ajungi la viza. Sa iti dau un exemplu: nu ai actele in regula, cei de la ambasada te trimit acasa sa iti rezolvi problema si iti comunica sa suni ptr o reprogramare. Ei, daca nu iti rezolvi problema cat mai repede posibil, adio viza, mai ales daca ai un CN mare si esti programat in ultimele luni de interviu. Nu trebuie sa iti faci atatea griji. Trebuie sa ai o atitudine pozitiva daca vrei sa razbesti in viata si mai ales daca vrei sa iti fie bine in SUA!

usdream
19.05.2006, 08:37
la CN 14000 viza te astepta cu bratele deschise smileys/smiley17.gif. Tot ce trebuie sa faci estesa mergi dupa ea cu actele necesare .

cornelia
19.05.2006, 10:39
Va multumesc la toti ptr raspunsuri dar mai am o intrebare .Ce inseamna sa ai actele in regula? Eu cred ca inseamna asa: sa ai in primul rand cazierul curat,sa indeplinesti conditia lor si anume diploma de bac (care este cea mai avantajoasa ptr multi dintre noi,caci majoritatea avem liceul) sau 2 ani pe cartea de munca si sa ai si celelalte acte pe care ti le cer in plicul 2. Daca ai toate astea sunt sigura ca toti vom primi viza! Am vazut ca multi spun ca trebuie sa fi cu zambetul pe buze cand mergi la ambasada.Sunt de acord cu asta,dar nu exista om pe acest pamant care sa nu aiba emotii,caruia sa nu ii bata inima un pic mai tare din cauza emotiilor. Nu suntem din fier,suntem doar niste fiinte umane!

19.05.2006, 15:11
Chestia cu zambetul pe buze este binevenita in orice imprejurare, nu numai la consulatul americansmileys/smiley17.gif. Emotii nu trebuie sa ai pt ca tu, fiind selectata prin acest program DV,ai deja viza - cel putin teoretic- interviul fiind o simpla verificare ca ce ai declarat pana acum este adevarat. Nu confunda situatia ta cu a celor care merg la ambasada pt un alt tip de viza decat cea de imigrare si care trebuie sa dovedeasca ca se vor intoarce in Romania- acolo sa vezi fetze zambitoaresmileys/smiley7.gif

Sa ai actele in regula inseamna sa faci dovada ca indeplinesti toate conditiile (la nivelminim) si sate prezinti cu tot ce ti-au cerut, in ordinea in careti s-a cerut (originale, traduceri legalizate, copii etc). Nu inseamna sa ai in primul rand aia si in al doilea rand cealalta - toate au importanta lor, asa ca daca nu ai una (carealtora li sepoateparea nesemnificativa), te-ai fript. Sunt f rigurosi in privinta asta si nu fac exceptii pt nimeni. Si nu uita de partea "financiara", mai alesdin perspectiva primelor lunipe care le vei petrece aici.

usdream
20.05.2006, 01:13
Transit are dreptate . Sunt f rigurosi cu actele , nu merge ca la noi unde se mai trece cu vederea .Dar hai sa fim seriosi ...pana la urma nu e mare scofala , sunt doar cateva acte ce trebuie prezentate .

Si noi am avut emotii . Sotia a castigat iar eu in calitate de insotitor am mai avut 3 refuzuri de viza J1 . Asa ca am ascultat sfaturile altora si de la intrare am fost numai un zambet . Poate la inceput a fost un zambet fortat , dar ne-a ajutat f mult sa trecem peste emotii . Altii in jurul nostru erau crispati, speriati , de parca mergeau in fata plutonului de executie . Noi insa , ne tineam de mana si zambeam , si pescaun si la predarea actelor si la interviu . Am capatat astfel incredere ca totul va fi bine si asa si a fost .smileys/smiley1.gifsmileys/smiley4.gif

smileys/smiley17.gif