PDA

Arată versiune întreagă : Vrem sa ramanem in USA!

09.01.2005, 06:58
Salut tuturor, hop am aparut si eu. Sunt una din acele persone care va urmareste discutiile si se distreaza bine de cat de haiosi sunteti. Uite ca m-am hotarat sa ies din "anonimat" si sa apar si eu pe forumul vostru. Cred ca forumul acesta este o idee minunata, nu numai pentru glumitele zilnice, dar mai ales pentru informatiile care le ofera. Si uite ca printre cei care au nevoie de informatii ma numar si eu.

Ma aflu in SUA impreuna cu sotul meu, pe o perioada limitata, sub viza J (el are viza, eu sunt J2). Ne descurcam binisor dar in curand viza va expira (2006). Nu vrem sa mergem in Romania, pentru ca pur si simplu nu avem la ce. Nu a ramas nimic dupa noi, sau nimic de care sa ne pese! Dar evident viza J, ne va trimite acasa, asta daca nu gasim o solutie intre timp. Eu am un job foarte bun, cu contract nelimitat, imi merge foarte bine si sunt apreciata pentru ceea ce fac. Ne gandim sa aplicam pentr GC dar nu stim exact procedura sau criteriile. Banuiesc ca ne-ar trebuie intai un waiver care sa ne "ierte" de prevederile vizei J. Sau daca nu pentru GC, macar pentru o schimbare de viza, care sa ne permita sa stam legal in USA.

Are cineva o idee? O solutie? O varianta?

Multumesc!smileys/smiley1.gif

sauzimdebine
09.01.2005, 08:03
Bun venit!
Citeste mai sus, adica aici:
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=541 &PN=1
este o pista.