PDA

Arată versiune întreagă : loteria vizelor

doinnaro
14.05.2006, 07:34
buna tuturor

am primit formulare ca am fost selectata la loteria vizelor,credeti ca am sanse sa plec si care ar fi greutatile cu care m-as confrunta odata ajunsa in s.u.a.

prin acest program poti sa alegi in ce stat pleci?multumesc anticipat

sorin
14.05.2006, 07:39
Noi nu cunoastem situatia ta (cont in banca, proprietati, cati membri in familieetc.) pentru a ne da cu parerea in ceea ce priveste sansele tale. Poti pleca in orice stat vrei si greutatile depind de la caz la caz si se poate scrie un roman pe chestia asta. smileys/smiley1.gifCiteste cu atentie mesajele de pe forum si vei afla multe lucruri care te intereseaza, sau pune intrebari concrete si la subiect si mai mult ca sigur ti se va raspunde.

usdream
14.05.2006, 07:47
daca indeplinesti cerintele minime din instructiuni ai toate sansele

doinnaro
14.05.2006, 08:01
sant casatorita,nu am copiisi am o situatie materiala satisfacatoare dar nu stiu nimic despre america

doinnaro
14.05.2006, 08:03
am primit formularele ca am fost selectata si le-am trimis inapoi

usdream
14.05.2006, 08:18
smileys/smiley1.gifno lasa ca pana la interviu ai timp sa te documentezi despre America smileys/smiley36.gif. Citeste aici cat poti de mult

14.05.2006, 15:16
sant casatorita,nu am copiisi am o situatie materiala satisfacatoare dar nu stiu nimic despre america

de ce ai aplicat daca habar n-ai despre America?

ai castigat astfel dreptul cuiva care si-ar fi dorit sa ajunga vreodata, ai spulberat visele unui om..; iti doresc multa nefericire oriunde iti vei petrece restul vietii!smileys/smiley18.gif

14.05.2006, 18:51
iti doresc multa nefericire oriunde iti vei petrece restul vietii!smileys/smiley18.gif

Ce e cu tine mai pisica nebuna? Multa minte iti mai trebuie.

beauvois
15.05.2006, 00:01
smileys/smiley24.gifeu cred ca dreptulmeu l-a castigat...de fapt sunt sigur de astasmileys/smiley4.gif

15.05.2006, 00:21
ehe e usor de vorbit acum beauvois dar cand nu ai nimic si pe nimeni ai mai gandi la fel? altii asa au fost.

doinnaro
16.05.2006, 09:53
Am castigat doar dreptul meu.Sa nu iti doresti ce e al altuia ca oricum nu o sa ai niciodat.

Nu stiu nimic despre america o sa invat .

Tu te-ai nascut invatat.

Nu mai fi asa rautacios ca nu o sa ai noroc

vasilemihaibota
16.05.2006, 10:32
Goodkat, interesanta opinie, mai ales ca am mai vazut si o alta postare de-a da legata de "vreun negru drogat".

Acu inteleg de ce sunt romanii asa de "uniti" prin multe parti.

Sper sa nu fi dus prea mult din Romania incolo. Ar fi pacat !

sorin
16.05.2006, 10:39
Am castigat doar dreptul meu.Sa nu iti doresti ce e al altuia ca oricum nu o sa ai niciodat.
Nu-ti fa griji ca nu ai luat locul nimanui si majoritatea au fost la fel de nestiutori, unii insa dandu-si prea mare importanta dupa cativa ani de <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">America</st1:place></st1:country-regi&#111;n>.
Fiecare are propriul drum in viata si cu curaj si perseverenta se poate reusi oricand.

geaniflo
20.05.2006, 09:26
Buna tuturor!smileys/smiley102.gif

In primul rand vreau sa te felicit pentru castig si sa iti urez multa bafta in continuare!Si eu imi doresc sa castig,astept si eu plicul....poate il primescsmileys/smiley86.gif,daca nu asta e....Eu sunt studenta si am fost vara trecuta in State cu programul Work&amp;Travel.A fost exatrordinar...smileys/smiley20.gifAm stat aproximativ 3 luni acolo,am fost in New Hampshire.Am cunoscut destula lume avand in vedere ca am lucrat ca si ospatar,si pot sa-ti spun ca oamenii sunt foarte de treaba.Ca si peste tot sunt oameni de toate felurile, sunt foarte ospitalieri si prietenosi,desi toti romanii se lauda ca ei sunt cei mai ospitalieri,cei mai....cei mai....nu e intru totul adevarat.

Sa nu-ti faci absolut nici o problema daca nu sti nimic despre America,e timp destul sa te informezi.smileys/smiley1.gifSa nu asculti pe nimeni cine iti spune ca e naspa ca ai castigat si alte lucruri rele,sa va bucurati din plin de castig pentru ca aveti de ce.smileys/smiley76.gifE adevarat ca nicaieri nu e totul roz,dar dupa parerea mea,in ceea ce priveste Statele,sunt mult mai multe sanse de reusita in orice domeniu,comparativ cu Romania.Si plus de toate astea,acolo un procentaj foarte mare din populatie sunt emigranti,asa ca nu e o problema integrarea ca si in orice tara din Europa.

Ce va rog sa nu renuntati la sansa care vi se ofera,profitati si bucurati-va din plin de ea,pt. ca dupa o vorba din batrani: "un tren trece o singura data prin gara" .....asa ca nu-l ratati!!!!!smileys/smiley39.gif

Cu sinceritate!smileys/smiley31.gif

GNChicago
20.05.2006, 09:53
Sorin sau Pisoi, propun sa mutati postul lui "goodkat" care de fapt e very badkat, sa fie mutat la offtopic fiind prea ofensiv la o persoana pe care nu o cunoaste. Postul de care vorbesc a fost scris pe 14 mai la 20:46, deasemenea trebuie putin editat ptrca menirea acestui forum nu este sa promoteze acest fel de mesaje,Mesajele scrise de "goodkat" in unele cazuri au intrecut masura bunului simtz si acestia nu trebuie tolerati ci expulzati.

Mutind acel post nu violam the free speech, dar il punem acolo unde apartine.

Thanks!

angeline
20.05.2006, 10:38
care ar fi explicatia ta GoodkatNewbie, inscris pe forum la data de 10 may 2006....intr-un timp relativ scurtde 17 postari dar schimband de mai multe ori locatia...intradevar ti-o schimbi chiar asa de des ?...cateva zile in RO, cateva in USA ? smileys/smiley75.gif

sorin
20.05.2006, 10:44
GNC, Goodkat a fost avertizat(a) sa nu mai posteze mesaje acide si daca va mai continua vom lua masuri. Consider ca daca mut acum acel mesaj nu vor mai avea sens altele, asa ca o sa-l las unde e si sper ca "inculpatul" nu va mai posta mesaje jignitoare, spre binele lui/ei.

GNChicago
20.05.2006, 20:24
Sorine, atunci macar urarile facute de acest individ in mesajul respectiv ar trebui editate, scris in locul lor ca sunt cuvinte inacceptabile in forma aceea....

Thanks!

megaderam
20.05.2006, 23:37
adevarul este ca postul se intrece pe sine de rautacios ce este si cel care l a scris are desigur printre calitati invidia, insa astfel de iesiri demonstreaza ca unii nu pot sa si depaseasca conditia umila chiar de ajung in state chiar daca nu,asa ca nu vad de ce ii dati atita importanta?!,poate asta a si urmarit!?

Mult succes beauvois!

21.05.2006, 03:21
nu ca m-ar excita "atentia" voastra, dar o explicatie se cuvine totusi..

in primul rand, postul original la care am dat eu replica a fost editat, fie de moderatori fie de autoare, ceea ce spune mult despre demnitatea celor care se dau pe-aici instante morale si judeca pe altii..citatul pe care l-am pastrat postul meu shows the real spin;

in al doilea rand, este dreptul meu de a fi rautacios, invidios, or prost si dreptul de a exprima o opinie, chiar si jignitoare, atata vreme cat am un argument; nimeni nu poate "arunca cu noroi" gratuit, iar daca replica mea ofensatoare este fara temei, sau este de om prost,atunci doar eu sunt cel care pierde credit; singurul lucru pentru care cineva poate fi tras la raspundere, sued or punished, este cand spune un neadevar care aduce prejudicii unei persoane, iar acest lucru trebuie dovedit.

legat de subiectul respectiv, mi-am exprimat o opinie personala, care tine de parerea mea despre persoanele care participa la loteria vizelor crezand ca e ceva gen sweepstake, o excursie gratuita in America or smth., pentru ca e loterie..nu se ia, se da ceva ca deh, asa e romanul; apoi se trezesc castigatori si nu stiu ce sa faca, asta in conditiile in care milioanee de oameni "would kill" for a permanent visa... is that fair???

cand lucram in tara,aveam colegi angajati TESA care de doua ori pe an isi ridicau "dreptul" la salopeta si cizme de cauciuc, chit ca nu le foloseau niciodata, dar era "dreptul lor" si de ce sa-l lase...;asa e romanul, daca poate aplica, isi inscrie si parintii si sotul si soata, soacra si parincii si bunicii chiar..ca doar-doar unul va castiga si ii va trage si pe ceilalti dupa el..is that fair? I don't think so..; este spiritul tipic romanesc de a cauta sa profiti excesiv si sa tragi avantaje nemeritate de pe urma unui bun public; e ca si cum ai intra intr-un joc cu mai multe sanse decat ceilalti competitori. it's cheating! no multiple entries, plz..smileys/smiley39.gif;

mai mult, persoanele fara un "mindset" despre America, care castiga nedorit, sunt mult mai predispuse de a trai o iluzie cand ajung in america si vad ca de fapt nu e ce stiau ei/ele din filme..cunosc persoane care si-au lasat situatii materiale si sociale excelente si aici nu aureusit sa realizeze..Ca profita altii de fapt de pe urma lor, poate fi providenta in bringing a justification, but still not fair;

and finally, observ ca sunt persoane monitoring my ass..IP's and movements; Watch your own turf sissies, inteleg ca forumeala pt unii e atat de importanta pt. vietile lor marunte, mai ales cand sunt in Romania, eu maiam si alte lucruri de facut si de vazut pe-aici, asa ca frankly dear,..I don't give a sh*t it you give me your finger or you put yourban on me, even IP bans..whenever I feel in mood for a line, I'll bring an army of proxy-proof clonesright away...smileys/smiley36.gif;

sorin
21.05.2006, 03:53
Goodkat, in mesajul tau initial au fost editate doar cateva cuvinte de cartier, in care s-au introdus cateva stelute, asa ca eu zic s-o lasi mai moale si sa admiti ca ai fost tratat cu multa blandete. Loteria vizelor este pentru toata lumea si oricine poate aplica daca se incadreaza in conditiile impuse si nimeni nu ia locul nimanui. In acelasi context, nimeni nu s-a nascut invatat si lumea vine pe acest forum sa invete ce nu stiu, nu sa fie jigniti si umiliti.

In materie de "your army of proxy-proof clones", las-o mai moale cu declaratiile, pentru ca sunt si alte solutii din punct de vedere administrativ.

Eu zic sa considerati subiectul incheiat aici si tu Goodkat daca vei considera ca acest forum nu-i de tine si ceilalti forumisti nu se ridica la inaltimea ta, sa gasesti un loc de "joaca" pe gustul tau, sau sa faci pace cu ei si sa continui, pentru ca poti posta si informatii utile daca vrei, nu numai sa-ti arati "muschii" smileys/smiley2.gif

doinnaro
21.05.2006, 08:24
multumesc goodkt, pentru ca mi-am dat seama ca uni romani chiar daca au ajuns in america [daca au ajuns si nu e doar o lauda]cei 7 ani de acasa nu ii au.

M ajudeci fara sa ma cunosti

Nu sant o novice am umblat in lumea asta cat o sa umbli tu in 3 vieti.

Am viza de anglia de 3 ani.

Da. am aplicat din joaca deoarece nu credeam ca o sa castig dar nu aveam nimic de pierdut.

Daca totusi am castigat o sa profit de asta si sper ca daca ajung in america sa nu cunosc pe nimeni ca tine.

Multumesc tuturor celor care ma sprijina

usdream
21.05.2006, 08:59
Cand a inceput loteria , americanii puteau sa o conditioneze cu un test de cultura generaladespre America , dar ei nu au facut acest lucru pt ca nu ar mai fi fost loterie ....asa ca orice poate sa participe si sa castige chiar daca habar nu are unde-i America pe harta .

Eu nu as putea sa ma supar pe un analfabet care a castigat milioane de dolari la LOTO, si nu stie ce sa faca cubanii.Nici nu as considera ca a luat locul unui posibil castigator intelectual"care stie ca sa faca cu banii".

Asta-i loteria , asta-i viata !

21.05.2006, 09:32
Profita Doina, profita..nu lasa nimic neprofitat si daca vii in america sa stii ca nu mai pot eude ciuda, macar asta sa te motiveze;

la argumentul cu loteria nu era vorba de persoane mai indreptatite ca altii sa castige, ci de Romanians going for freebies..am explicat; dar pana si la loterie iti aduc un argument, la loteria americananu exista variante multiple, doar multiple incercarismileys/smiley14.gif

roxanici
21.05.2006, 19:38
Doinnaro, felicitari ptr. sansa care ti-a oferit-o viata! Nu pune rautatile la suflet! Ce sa faci, multi romani in loc sa isi vada de problemele lor, sunt preocupati de grijile celor din jur! Nu cumva vecinul sa o duca mai bine!Mai bine il descurajeaza, ii pune bete in roate decat sa il ajute!

Asta e..noi am castigat loteria! De ce credeti ca am luat sansa altuia daca la inceput nu prea stiam "cu ce se mananca"? Ne-am documentat mai tarziu si am trecut cu bine interviul!! Acelasi lucru il va face si Doinnaro! Cel putin din partea mea si a lui usdream vei avea tot sprijinul si daca ai vreonelamurire legata de loterie nu ezita sa ne intrebi!

trddrt
23.05.2006, 08:05
Felicitari pt castigarea vizei sau mai bine ai grija ce faci. America este un vis urat care uneori nu se mai termina chiar daca ai reusit acolo tot un cosmar ramane. eu sunt de acord cu Goodkat</span> el rosteste ceva adevar acolo chiar daca nu sunt de acord cu modul de exprimare, si ar fi bine sa tine-ti cont de el. Nu mai visati ca in America umbla cainii cu covrigi in coada. Acolo cainii sunt turbati si covrigii amari. Parerea mea Doinnaro este sa te gandesti bine daca vrei sa o iei de la incepul. Inceputul este mult mai crud aici mai ales acum cand economia lor se balanseaza. Daca nu ai pe nimeni in US sa te astepte, sa-ti dea un sfat, sa te ajute sa-ti gasesti un job mai bine renunta nici nu te gandii. Incerca online </span></span> sa-ti depui cateva rezumeuri si vezi cati iti vor raspunde la email. Daca in 2 luni nu ai nici un raspuns ramai in Ro si nu regreta nici o secunda.

vasilemihaibota
23.05.2006, 08:59
Daca nu ii convine se poate intoarce oricand acasa ! De ce sa dea cu piciorul la o asemenea sansa? Sa nu mai fim egoisti sau invidiosi !

Doina, eu vara trecut am plecat cu un grup de colegi in Ocean City, MD. Am ajuns acolo la 4 dimineata, autobuzul ne-a lasat pe plaja (apropo, era un microbuz gasit prin internet la care am facut rezervare telefonic si care ne-a asteptat la ora stabilit la aeroport). Ne-am cautat cazare, ne-am cautat joburi si am gasit, si la sfarsitul verii am venit si cu bani acasa.

Nimeni nu zice ca e totul frumos acolo, sau ca e usor, nimeni nu zice ca economia lor nu trece printr-o pasa proasta, dar nu se va compara niciodata cu starea perpetua in care e economia la noi.

Iti zic ceea ce mi-a spus mie un preot cand i-am spus ca mi-a venit plicul norocos: sa nu te astepti ca acolo sa fie totul frumos, dimpotriva, mizeria e infinit mai mare decat la noi, dar lucrurile frumoase sunt mult mai clare si mai usor de obtinut. Pe urma, fiecare dintre noi avem un drum in viata si nu e bine sa ne batem joc de darurile pe care le-am primit ci sa profitm la maxim de ele.

Asa ca nu te da inapoi, ca n-ai de ce. Orice ar fi, te poti intoarce de unde ai plecat oricand. Nu irosi ceva ce altii isi doresc de o viata.

Incepe sa te informezi, ai Internet, totul e foarte accesibil, tin minte cum ne-m informat si noi anul trecut cand am plecat. Ai destul timp si de cunoscut (virtual) America, si de perfectionat engleza...

Bafta multa !

Si sa ne vedem acolo smileys/smiley2.gif

vasilemihaibota
23.05.2006, 09:04
Legat de joburi... putini angajeza pe cineva doar dupa un mail. In general angajatorul vrea sa te vada la fata.

Si apoi, ce ii scrii in mail? Vezi mai tata ca eu ajung la anu in State, ai ceva pentru mine? Nee...

Stai linistita ca daca nu vrei sa te faci director general din prima gasesti de lucru cat sa te intretii, apoi treptat iti faci o idee cam care e treaba si incotro te indrepti. Sa-mi zica cei care sunt deja acolo daca n-am dreptate...

trddrt
23.05.2006, 09:54
vasilemihaibota </span>dar te-ai intors. De ce nu ai ramas acolo la ocean pe plaja aia minunata unde nu gasesti o sticla cu apa sa cumperi. De ce te-ai intors cine vorbeste de egoism haha?? Era un sfat al meu si nu eram egoista eu doar vroiam sa nu-si piarda rostul. Nu ne-ai spus unde ai dormit acele trei luni si cu cat ai fost platit pe ora. Majoritatea joburilor bune le gasesti pe intrenet sau in ziare apropo washingtonpost.com ca tot vorbim de MD. </span>
</span>

vasilemihaibota
23.05.2006, 11:21
1. Am fost cu viza J1, valabila pana la 30 septembrie 2005, cu posibilitatea de a ramane legal inca maxim 30 zile dupa expirarea ei. Nu am ramas pentru ca nu vroiam sub nici o forma sa raman ilegal acolo si pentru ca facusem deja 5 ani de medicina si trebuia sa vin acasa sa il fac pe ultimul, altfrel ar fi fost 5 ani pierduti.

2. Cazare... am gasit camere de inchiriat, la 75$ pe saptamana/loc (pe sfarsit de sezon am luat cu 30) dar am stat mai multi in camera ca sa ne iasa mai ieftin. Pe ora am facut 8-10 dolari, la fel ca orice american care a lucrat pe aceeasi pozitie cu mine. Si era munca necalificata.

Ca idee numai, aveam colegi americani la restaurant care lucrau in sezon (mai-octombrie) iar apoi frecau menta toata iarna pe acolo (cazarea in timpul iernii fiind foarte ieftina) sau mai dadeau cate o tura pentru surf in Costa Rica.

3. Plec inapoi, daca totul merge bine cu interviul, avand in vedere ca am primit plicul 1 al loteriei. Sunt dispus sa iau orice job legal pentru a face niste bani de buzunar, apoi sa imi dau examenele de echivalare ale diplomei si sa practic medicina acolo.

4. Gasesti joburile bune pe net sau ziare, dar cine te ia fara sa te vada la un minim interviu?

5. OC era doar un exemplu, ca sa vezi ca se poate la inceput supravietui apoi face ceva ca lumea. Ca doar nu le vrei pe toate deodata.

6. Nu vad care e rostul chestiei cu sticla de apa... Oricum nu stiu sa fi murit cineva de sete pe plaja, macar ca prin iulie cel putin era foarte cald. Sau dui dorul brunetilor de la Costinesti de pe plaja care iti striga intr-una in urechi ceva cu "3 la zece mii" smileys/smiley1.gif

Sper ca in mare te-am lamurit...smileys/smiley2.gif

M-am grabit sa iti raspund la mesaj, mai ales ca mi l-ai bolduit cu atata drag smileys/smiley4.gif

usdream
23.05.2006, 11:32
aia cu "3 la 10 mii" m-auenervat si pe mine smileys/smiley2.gif

trddrt
24.05.2006, 06:56
vasilemihaibota </span>da m-ai lamurit cazare la OC in MD cu 75$ pe sapt nu gasesti in sezon nici sa pui cortul. Poate doar sa dormi in canal dar cred ca si acolo este bataie pt pretul asta. Te rog nu mai da informatii eronate ca cei din Ro te cred. Apropo eu fac real estate si am idee oarecum cum se inchiriaza in OC. :))

In legatura cu angajatul am zis sa incerce fata sa trimita un rezume si sa vada daca primeste o invitatie la interviu nu era vorba de angajare directa.

8$-10$ pe ora este sub orice critica trebuie sa muncesti 24 dein 24 ca sa poti macar sa te intretii nu mai punem problema sa-ti iei o masina care este strict necesara sau sa locuiesti intr-un loc decent singur doar cu familia. Cand ai fam,ilie nu-ti arde sa ai colegi de camera.

Aropo 8$ erau inainte de taxe deci ramaneai de fapt cu vreo 6$ pe ora daca zici ca lucrai legal.

Doinnaro</span> aici iti trebuie un salariu de cel putin 40$ pe ora ca sa traiesti oarecum normal. Nu zic ca nu o sa reusesti dar va fi f greu pe tine nu te asteapta nimeni si nu ai nici o oferta de munca si va trebuii sa traiesti o vreme din banii personali.

Uite daca vrei iti pot trimite orice casa in orice stat listata pt inchiriat sau cumparare cu pret si taxe ca sa ai o idee doar spune-mi statul unde ai vrea sa locuiesti. Te mai poti duce la www.salary.com sa ai o ideea ce salariu ti s-ar oferii in functie de pregatirea si experienta.

trddrt
24.05.2006, 06:58
Pt romanii care vor sa emigreze in America, Ocen City este cea mai proasta alegere. Aveti de lucru doar 3 luni pe an iar cazarea este peste 1000$ pe saptamana.

usdream
24.05.2006, 07:13
totusi , imi este f greu sa cred ca numai cei cu 40 $ / ora traiesc decent in US .......chiar nu cred povestea asta.....smileys/smiley5.gif

doinnaro
24.05.2006, 08:55
multumesc de sfaturi.

De munca nu cred ca nu imi gasesc doar am auzit ca in usa se cauta soferi de camion.

iar cand esti sofer de camion nu prea iti trebuie cazare dormi mai mult in masinasmileys/smiley2.gif,cel putin de 3 ani mai mult asta fac.

oricum pana ajung acolo mai este .

am timp sa ma documentez

trddrt
24.05.2006, 09:50
usdream</span> daca locuiesti in VA,MD, Pennsylvania<st1:State w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n"></span></st1:place></st1:State>, </span>est, central etc si inchriezi un ap cu 2 camere care ajunge la vreo max 1400 $ pe luna este ok traiesti decent in sensul ca nu duci lipsa la prea multe la asta ma refeream fa si tu un calcul daca muncesti 40 ore pe saptamana ce zici iti ajung???. Daca tu intelegi decent prin a avea o casa cu pool si 10 acrii de gradina si Hummer in garaj atunci da ai dreptate nu-ti ajung cei 40 $/ ora.

Apropo daca ai un real estate agent bun ca mine iti poate gasii si cu 800 pe luna smileys/smiley32.gif.

trddrt
24.05.2006, 09:54
doinnaro da ai dreptate se cauta dar tr sa dai examed pt permis de conducere si tr sa ai si ceva experienta de condus chiar ieri am vazut un anunt si cerea vreo 2 ani. Daca vrei o sa-ti trimit ceva anunturi daca esti interesat. Eu am o prietena care are firma ei si plateste doar 8 $ pe ora dar te poate angaja oricand daca te recomand eu dar tot asa angajeaza doar pe sezoane ea are deschis doar cateva luni pe an in jur de 8 luni</span>

vasilemihaibota
24.05.2006, 10:06
trddrt, acu hai sa ne batem in puncte...smileys/smiley1.gif

De acord cu tine doar in chestia cu OC - o proasta alegere pentru emigrat in SUA. E un loc in care merg studenti in general, in timpul verii. Dar asa cum se pot face bani acolo se o face si in alta parte.

In rest, faza cu peste 1000 de dolari pe saptamana e o aberatie. Adica nimeni nu contesta ca nu sunt si astfel de preturi, da nu stiu ce conditii vrei tu sa ii oferi. Desigur, tu daca lucrezi ca agent imobiliar si mai esti si roman pe deasupra o sa fii tentat sa-i oferi ce e mai scump. Cazarile alea la 75-100$ pe saptamana erau la case ale oamenilor pe care ti le inchiriaza direct. Ca student (caci repet, OC e in general o destinatie a studentilor) gasesti asa ceva fie mergand la locatiile respective, care de multe ori au o tabla "For rent" fie la asa zis-ul International Student Center, unde oamenii isi mai pun anunturi. Conditiile nu sunt nu stiu ce... ai un loc intr-o camera cu 2-3-4 locuri, baie, bucatarie comuna sau nu. Cere-mi pe privat tu sau altcineva si o sa iti dau 1-2 numere de telefon sa intrebi cu cat ofera respectivul cazare. Preturile de care vorbesti tu sunt pentru turisti.

Oricum, se pare ca ori nu am explicat eu bine, ori nu vrei tu sa intelegi. Sa delimitam putin lucrurile. Eu ti-am explicat in mesajul ala ce am facut eu ca International Student ca sa ma descurc si pentru ceea ce am vrut atunci am observat dupa ce am tras linie ca m-am descurcat destul de bine. Cu loteria pleci ca rezident permanent, ceea ce e un mare plus zic eu. Si iti repet, era doar un exemplu ca sa vezi ca nu e chiar asa greu sa incepi sa lucrezi si sa construiesti ceva.

Cred ca ai cam multe pretentii daca vrei 40$ pe ora pentru cineva care abia a ajuns acolo. Un medic rezident nu castiga atata pentru inceput. Ar insemna vreo 70-80.000 pe an.

Spui ca esti acolo si lucrezi in imobiliare. In primul rand, schimba-ti te rog informatia despre locatie pe forum, caci ai Romania. In al doilea rand, uite ce mi-ai scris mai sus </span>"dar te-ai intors.
De ce nu ai ramas acolo la ocean pe plaja aia minunata unde nu gasesti
o sticla cu apa sa cumperi. De ce te-ai intors cine vorbeste de egoism
haha??</span>". Daca tu esti acolo si nu arati deloc ca nu ti-ar conveni pozitia ta, de ce recomanzi tu altora sa renunte si sa ramana in tara?smileys/smiley1.gif

Dar nu stiu de ce am impresia ca incepem sa ne pierdem aici vremea in discutii care devin neproductive. Poate mai intervin altii care sunt deja acolo ca sa ne spuna ei cum se descurca si cum au inceput (sorin etc.)

sauzimdebine
24.05.2006, 17:10
De inceput am inceput simplu, foarte simplu. A doua zi dupa sosire am
inceput sa fac pantofi cu crema in Wall Street Area la New York.
Primeam intre 2 si 5 $ pentru o pereche, de obicei, in 90% din cazuri,
primeam 3. D emulte ori aveam bani sa mananc daca-i faceam in ziua
aceea. Pentru 1 an si mai bine am impartit apartamentul cu mai
multi, doar ca sa fac fata cheltuielilor. Dupa catva timp am
inceput sa lucrez la o parcare, noaptea si in weekend. Dupa alt
catva timp am renuntat la facutul pantofilor si am parcat masini cate
70 - 80 de ore pe saptamana. La sase ani dupa ajungerea in US, dupa
reglementarea statutului, avand voie sa lucrez pentru orice patron
acum, am inceput sa lucrez pentru $ 14.50 pe ora ca mecanic de
intretinere. De atunci, sase ani mai precis, lucrez la aceeasi
companie. Fac mult mai multi bani acum si ocup o cu totul alta pozitie.
Inca ma uit dupa ceva mai bine, ori in acelasi loc ori in alta parte.

Nu am stat sa reflectez daca a fost usor sau daca a fost greu. Tot ceea
ce stiu este ca efortul a fost si este rasplatit. Traiesc sub limita
acelui mult vehiculat "decent", nu am proprietati cu care sa ma laud,
oricum nu as face asa ceva, nici mari realizari profesionale, dar am
ajuns acolo unde am dorit. Traiesc in US, nici mai bine nici mai rau
decat multi altii, am posibilitatea sa ofer familiei un trai lipsit de
grija zilei de maine iar fetitei mele, lucrul cel mai important pentru
mine dealtfel, sansa de a avea un viitor in cadrul unei societati
normale.

Pentru mine marele avantaj al americii este ca daca vrei, daca ai
capacitatile necesare, daca depui efort pe masura, nu exista sa nu
realizezi ceea ce-ti propui. Mai devreme sau mai tarziu soarele apare
pe strada ta. Cat de tare straluceste depinde numai de tine.

Tuturor celor de-si iau inima in dinti si fac pasul peste balta eu le
doresc sanatate si noroc. Si daca altfel nu pot, cel putin cu gandul
sunt alaturi de ei.

trddrt
25.05.2006, 09:58
vasilemihaibota </span>te rog mai usor cu jignitul chiar daca nu am avut bani la inceput aici am ajutat o gramada romani veniti cu loterea sau la studii care nu aveau o casa pt inceput si ce daca sunt roman. vasilemihaibota </span>nu poit sa scriu cum am inceput eu ca nu ar mai emigra nimeni in US. Eu am venit ca studenta aici si crede-ma ca a fost ingrozitor. In Ro am lucrat la o banca renumita 1 an dupa ce am terminat ASE-ul din BUC si aveam bani si duceam un trai decent dar curizitatea ma facut sa ajung aici destul de repede pt ca nu iesisem niciodata din Ro si visam ca altii. Aici am dus lipsa de o gramada la inceput si mai ales de bani si linistea sufleteasca care o aveam in Ro.

sauzimdebine </span>e</span>ste adevarat ca aici reusesti destul de repede in doar 2 ani dar am 2 joburi real estate este doar un hobby superb care iti aduce satisfactii si care te invata cum sa faci bani daca ai negotul in singe.

vasilemihaibota a</span>cum am o familie frumoasa care inlocuieste orice: banii etc tr gandit din punctul asta de vedere si vorba romanul "Banii nu aduc fericirea" dar este adevarat ca o mentine

APROPO TE ROG NU MAI JIGNII CA NU SE STIE NICIODATA UNDE TE ARUNCA VIATA smileys/smiley4.gif

vasilemihaibota
25.05.2006, 18:36
Nu vad cu ce te-am jignit si oricum nu asta era intentia mea.

Dar incepe sa mi se para o pierdere de timp atata vreme cat iti raspund la intrebarea ta (legata de pretul la care m-am cazat in OC) stiind cat am dat eu, concret, o vara intreaga, iar tu ma contrazici pe ceva de genu ca asa ai auzit tu. N-am intrat pe aici ca sa ma dau eu rotund, nu-mi ajuta la nimic, ci ca sa aflu mai mult lucruri si unde putina mea experienta e de folos, macar ca si cultura generala, si altora, sa le-o zic si lor.

Nimeni nu se asteapta sa fie totul foarte frumos, totul foarte usor acolo, e clar ca e greu, dar raman la parerea ca posibilitatile sunt mult mai mari decat la noi.

Uite, ca sa continui ce zici tu, daca tu ai reusit sa te realizezi, de ce nu ne-am incerca norocul si eu, si doinnaro, si altii ca noi? smileys/smiley2.gif

trddrt
26.05.2006, 05:19
</span></span>

</span>

vasilemihaibota </span>&lt;&lt;tu
daca lucrezi ca agent imobiliar si <b style="">mai
esti si roman pe deasupra[/b] o sa fii tentat sa-i oferi ce e mai scump&gt;&gt;</span></span>

</span></span>

</span></span>

Ce ai vrut sa spui cu asta se pare ca nu-ti dai seama ca jignesti uneori?
Ca venii vorba ca sunt roman ai facut vreo data in viata ta o donatie din
putinul care il ai. Ai ajutat vreodata un cersetor sa-si gaseasca un job ca sa
nu mai stea in strada poate ca persoana aia nu a avut noroc si are o educatie.
De unde stii tu ce roman sunt. Nu a fost vorba ca nu te cred se poate sa stai
si gratis aici daca intalnisti prosti ca mine care sa gazduiasca asa zisi
romanii amarati veniti la studii. Da m-ai jignit zicand ca asa sunt romanii. Se
pare ca romanul de care vorbesti tu ti se potriveste tie.</span></span>

Am scris pt cei care
vin cu loteria ei vin sa stea nu pt doar 3 luni nu sa-i descurajez chiar m-am
oferit sa le gasesc un job.</span></span>

usdream
26.05.2006, 05:31
haideti sa fim mai calmi si mai toleranti ......fiecare dintre voi are o anumita experienta de viata ......fiecare are un anumit standard......e o confruntare de idei care arata mai multe fete ale Americii. In orice caz nu am auzit pana acum decat de un singur caz in care persoane plecate legal in US au ales sa se intoarca . Majoritatea au ramas , asa ca ...