PDA

Arată versiune întreagă : ce te faci daca nu ai pe nimeni in Americ

lorelici
14.05.2006, 03:05
smileys/smiley9.gifo intrebare care mi-am pus-o eu si prietenii mei,deci ai castigat la loterie, sa presupunem ca totul e ok, primesti viza pt. ca ai banii necesari(ex. apartamentul pe care-l vinzi) nu AOS si...ce faci? pentru ca vrei sa pleci... iti iei bilete de avion...unde pleci? N-ai pe nimeni...nu ti se ofera consiliere, cursuri, nimik? Cum te descurci daca n-ai pe nimeni...(presupunem doarsmileys/smiley1.gifpoate sunt si persoane ce nu au pe nimeni in America).
Lorelici

sorin
14.05.2006, 04:40
AOS-ul este optional. Daca nu ai pe nimeni, e preferabil sa mergi undeva unde sunt comunitati mari de romani, unde ai mai mari sanse sa poti inchiria un apartament fara sa ti se verifice istoria de credit care este zero cand ajungi aici si fara de care firmele americane nu-ti inchiriaza. Trebuie sa ai suficienti bani sa-ti platesti chiria pe o luna plus o garantie pentru 1-2 luni.

Americaofera multora posibilitatea de a incepe o noua viata aici, dar odata ajunsi aici, toti sunt pusi in situatia de a se descurca singuri, fara a cere ajutor de la guvernul american.

14.05.2006, 17:07
incearca sa-ti faci prieteni, prin prieteni pe care ii ai, poate poate cineva stie pe cineva, care stie pe cineva..

roxanici
14.05.2006, 18:22
Lorelici, in primul rand ca sa iei viza, la interviu, trebuie sa prezinti o adresa la care vei primi actele si implicit la care vei sta cand ajungi acolo (dar nu este obligatoriu sa stai la persoana la care primesti actele). Daca nu ai acea adresa, nu primesti viza. Si mai mult, doamna care preia actele in ziua interviului intreaba fiecare loterist: cine este persoana la care vei merge?. Parerea mea este ca nu prea ai multe sanse sa te descurci daca nu cunosti pe nimeni acolo. In timpul care trece de la primirea plicului 1 si data interviului trebuie sa cauti pe cineva care sa te ajute, macar in primele saptamani. Altfel, nu vad cum ai reusi...

lorelici
14.05.2006, 20:27
smileys/smiley1.gifok, multumesc, la mine sper sa nu fie cazul ca am o prietena care s-a oferit sa ma ajute, dar am intrebat de curiozitate, pt. ca mi se pare destul de greu sa iei viza si sa n-ai pe nimeni sa te ajute cand ajungi acolo, pt. ca practic nu ti se ofera absolut nimic decat viza...smileys/smiley5.gif

catacaz
15.05.2006, 06:10
practic nu ti se ofera absolut nimic decat viza...smileys/smiley5.gif

http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gif Nimic decat viza ??? Sunt convins ca avand o astfel de atitudine, "prietena" ta nu se va descurca deloc acolo.O viza de america cred ca si-o doresc 80% din locuitorii planetei si tu nu crezi ca e de ajuns? Sau consideri ca ai castigat un sejur pt tine si familia ta in america?

lorelici
20.05.2006, 01:46
smileys/smiley17.gifhei catacaz...n-ai inteles ce am scris ....

"la mine sper sa nu fie cazul ca am o prietena care s-a oferit sa ma ajute, dar am intrebat de curiozitate, pt. ca mi se pare destul de greu sa iei viza si sa n-ai pe nimeni sa te ajute cand ajungi acolo, pt. ca practic nu ti se ofera absolut nimic decat viza..."

deci ...smileys/smiley36.gifOricum merci pt. sfat. Te pup!
Lorelici