PDA

Arată versiune întreagă : ce potzi face in caz de refuz viza H2B

zerocool
13.05.2006, 04:11
Acuma tot am cautat dar de subiectul asta nu prea am gasit, daca a mai luat cineva refuz ca sotia mea de H2B si ce se poate face in asemenea cazuri ... cand poate sa mai aplice ? ... ce sanse mai are la viza H2B sau la alte vize ? Ii rog pe cei care au trecut prin asha ceva sa ne ajute cu un sfat cat de mic.

Mentionez ca ea nu apare nicaieri ca este casatorita ... nici nu a declarat asta .Si are diploma de asistenta medicala generalista si lucreaza in domeniu.

P.S. Le multumesc anticipat celor care ne vor ajuta cu un sfat.

cristinaar
13.05.2006, 04:23
Daca nu apare ca este casatorita,sfatul meu e sa astepte cateva luni si sa aplice din nou,cu un alt contract.Sanse sunt sa ia viza H2b.Si data urmatoare sa duca o adeverinta cum ca lucreaza in Romania si va primi postul daca se intoarce.In ce priveste viza de turist,se stie ca e o loterie.Pe site -ul oficial al ambasadei scrie ca persoanele care au primit refuz sa aplice din nou cand se schimba ceva si se poate dovedi existenta unor legaturi cu tara.Oricum eu va doresc bafta.

zerocool
13.05.2006, 06:57
mersi cristinaar asha ne-am gandit si noi sa incerce dupa vreo 2 sau 3 luni ... in principal refuzul a fost din cauza ca nu prea a inteles intrebarile puse in engleza ... adeverinta a dus de la lucru.

Btw success pe 25 am inteles ca atunci mergi la interviu ... nu cred sa ai probleme ... cred ca o sa fiu plecat atunci ... numai bine

cristinaar
13.05.2006, 08:52
Am inteles ca se poate vorbi si in romana acum.Anul trecut nu era asa.Trebuia sa vorbesti engleza si bine.Pe un coleg de-al meu,care era mai slabut la engleza....la tot intrebat,si ca la scoala....a vrut sa il treaca si i-a dat viza.Si saracul acolo nu prea intelegea ce i se cerea,ma tot intreba...si s-a descurcat pana la urma.Anul asta a primit a 2-a viza f.usor si s-a intors.

Si inca o chestie:sunteti norocosi ca nu are numele tau...ptr.ca asa va primi viza.Daca ar afla ca e sotia ta,nu ar primi-o.Profitati de lucrul asta!E singura sansa sa fiti amandoi in SUA si sa ramaneti.Bafta si in SUA.