PDA

Arată versiune întreagă : daca am invitatie?

08.01.2005, 23:57
Daca eu si sotul meu primim o invitatie la nunta in NY, iar familia care ne trimite sunt rude, si primim viza 1 luna, ce se intampla cu familia care ne cheama daca noi ramanem ilegal dupa expirarea vizei?
Ce conditii trebuie sa indeplinim sa primim viza amandoi?
Daca a fost cineva in situatia noastra vo rog sa ne scrieti

09.01.2005, 01:52
ca sa primiti viza amandoi trebuie sa le demonstrati celor de la consulat ca aveti motive puternice sa va intoarceti inapoi printre care cit mai multi bani in conturi, proprietati, etc. banuiesc ca pt. cei care au si copii care raman in Ro este si mai mare posibilitatea sa ia viza.

parerea mea este ca nu se pot intampla prea multe cu familia care va face invitatia, dar avind in vedere ca au completat un "affidavit of support" pentru voi, se obliga pentru o lunga perioada de timp sa va intretina si ca voi nu o sa cereti ajutoare sociale.

09.01.2005, 20:15
Eu am auzit ca familia care face chemarea poate sa primeasca interdictie si sa nu mai poata face chemare la nici o ruda din Ro. E adevarat?

09.01.2005, 20:36
Suntem o familie tanara fara copii, dar avem un apartament proprietate personala evaluat la 20.000 euro si putem deschide cont cu 6500 USD. Sotul e la master si suntem amandoi angajati. Avem sanse sa primim viza? Fara ca familia care ne cheama sa sufere daca noi ramanem ilegal?