PDA

Arată versiune întreagă : PROBLEME in EDUCAREA COPIILOR NOSTRI

Brasov34
08.01.2005, 23:22
Buna ziua.

Cautam subiecte de discutie care sa ne ajute sa ne castigam "interesele"...

M-am gandit ca ar fi bine sa ne gandim la copiii nostri. Cu cat sunt mai mici poate e cu atat mai bine.

Intrebarea mea este: NU VA E TEAMA CA MICUTII NOSTRI VOR UITA LIMBA ROMANA, sau ca nu vor apuca sa realizeze defapt ce inseamna cultura , traditiile romanesti?

Eu sunt un pic ingrijorata si ma tem din acest punct de vedere.

Aici valorile "romanesti" ale copiilor nostri se pierd si odata cu ele ne "pierdem " si noi in oceanul asta de nationalitatisi in final nu vom mai sti sa ne definim.smileys/smiley19.gif

Ce spuneti daca am discuta probleme si mai ales solutiile prin care am putea salva o mare parte din aceste valori...In conditiile in care traim aici si nu ne vom intoarce acasa. Cum vedeti voi educarea copiilor vostri si cum estimati "rezultatul" peste cativa anisori?

Cred ca este o problema pe care multi ati auzit-o in jur si ati simtit-o ca o "povara" pe suflet privindu-va copiii cum cresc si nu mai vor sa vorbeasca romaneste sau unii chiar au uitat...

Chiar sunt curioasa daca exista un "tratament" de prevenirea inaintarii acestei "boli"...tragedia emigrantului din pacate!

Corina

california69
12.01.2005, 17:50
Daca doriti, va putem ajuta cu povesti in limba romana pentru copii vostri.

Asteptam sa ne spuneti daca doriti asa ceva. Cu cea mai mare placere va punem la dispozitie toate povestiile pe care le avem.

Mihai & Corina