PDA

Arată versiune întreagă : Cum cumpar masina fara SSN in NY?

raducazac
10.05.2006, 04:53
Am viza B1/B2 si voi ajunge in NY la 31 mai. Vreau sa imi cumpar o masina ieftina pe care sa o folosesc 3 luni si apoi sa o vand.

Problema este urmatoarea: toti americanii care vand masini pe Ebay sau alte siteuri nu le dau cu totcu numere. Nu este greu sa inmatriculezi o masina, dar eu NU POT sa o fac deoarece nu am SSN si permis de NY.

Din cauza ca nu am SSN si permis de NY, nu pot sa cumpar asigurare pentru masina! Daca nu am asigurare, nu pot sa o inmatriculez pe numele meu! E un cerc vicios...

Ce pot face in aceasta situatie? Singura solutie pe care am gasit-o este sa cumpar o masina in New Hampshire si sa-i pun numere temporare valabile 20 zile, deoarece acolo nu trebuie insurance pentru numere temporare. In statul New York, trebuie sa ai insurance chiar si pt numere temporare! Dar ce fac dupa 20 de zile? Iar masina aceea nu o pot revinde la pretul care am luat-o. Stau 3 luni aici, daca fac asa in fiecare luna, ajung la faliment.

Ce ma sfatuiti sa fac? Ce cai exista pentru a cumpara o masina pe care sa o pot conduce in mod legal?

Va multumesc!

sorin
10.05.2006, 05:00
Esti sigur ca nu poti sa te descurci fara masina pentru 3 luni? E crima si pedeapsa sa conduci in NY si e posibil sa fii mai rapid cu transportul in comun, eventual si mai ieftin.

raducazac
10.05.2006, 05:22
Da, imi trebuie masina. Voi locui in Dutchess County, langa Poughkeepsie, si ma voi deplasa in Hyde Park. Nu mi-am gasit inca cazare si e posibil sa stau mult mai departe de Hyde Park si Poughkeepsie. Transportul in comun in zona aceea este FOARTE inapoiat, si in unele zone, inexistent.

Deci am nevoie de masina. Daca as sta in NYC, nu as avea nevoie de masina, intr-adevar.

Desi sunt offtopic, folosesc si aceasta ocazie sa intreb daca nu cunoasteti pe cineva care ofera cazare in NYC sau Upstate NYS.

Deci, cum pot face sa imi cumpar masina...?

sorin
10.05.2006, 05:38
Atunci sa asteptam sfaturile newyorkezilor, care stiu mult mai multe despre NY decat cineva din <st1:City w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Chicago</st1:place></st1:City>.smileys/smiley1.gif

raducazac
10.05.2006, 06:23
Pana vor apare newyorkezi dispusi sa isi impartaseasca opinia, as aprecia enorm orice sfat in aceasta problema. Legile statale sunt mai mult sau mai putin similare, am avut ocazia sa vad asta. Deci, de oriunde ati fi, orice sfat e binevenit.smileys/smiley1.gif

10.05.2006, 12:50
Daca ai un "major credit card" in Romania intereseaza-te si la
inchiriat cu "weekly rates". Un compact car fara asigurare poate fi in
statele pe care le stiu eu (recunosc ca nu NY) sub $120-150/sapt.
Am cunoscuti in Ro. care adopta calea asta atunci cand vin aici in vizita.

sauzimdebine
10.05.2006, 13:31
Din pacate nici o solutie. Fara asigurare si permis de NY nu poti inregistra masina.

Daca stai doar 3 luni nu cred ca cea mai buna solutie este cumpararea
unei masini. Mai degraba gaseste un loc de stat acolo unde ai nevoie,
cat mai aproape posibil, pentru a elimina necesitatea navetei.

10.05.2006, 16:06
Am viza B1/B2 si voi ajunge in NY la 31 mai. Vreau sa imi cumpar o masina ieftina pe care sa o folosesc 3 luni si apoi sa o vand....

Coane, uita!

nu e vorba numai de inmatriculare, iti trebuie si asigurare ca sa scoti masina la asfalt..ai idee la cat ajunge asigurarea? si nu-ti face nici cucu tie asigurare in primul rand,venit turist din romanica si nici nu te-as sfatui sa te urci la volan in primul si-n primul rand, cu permisul din tara, chiar daca ai voie, dupa lege..;mai bine du-te in alt stat, ia-ti permis acolo si apoi vino si condu la New York.

raducazac
10.05.2006, 23:05
Pe siteul DMV din NY scrie ca poti conduce cu permisul din tara, si ei NU recomanda sa-ti faci permis de NY. Cunoscand obsesia americanilor pentru corectitudine si stiind ca pot fi dati in judecata pentru mult mai putin, cred ca au dreptate si nu ar fi o problema sa conduc doar cu permisul de Ro. Adevarata problema apare totusi cand fac asigurarea.... tot pe siteul DMV scrie ca, desi am dreptul sa conduc, este posibil ca unii asiguratori sa refuze sa ma asigure</span>. Deci, tot in traditia americana, DMV se spala pe maini.

Oricum, asta nu rezolva nimic la urma urmei. Sunt curios daca ati intalnit romani care au fost in situatia mea si au avut totusi masina, folosindu-se de scapari ale legii.

Ma intreb daca nu as putea sa gasesc vreun negru drogat prin NY care imi vinde masina direct cu numeresmileys/smiley4.gif. In filme pare totul asa de simplusmileys/smiley36.gif. Dar cred ca nu ar fi prea recomandabil, nu?

11.05.2006, 23:21
Revenind la ideea mea cu "major credit card" din Ro., atunci cand
inchiriezi masina platesti o mica suma extra care te asigura in caz de
accident ("coverage"). Card-ul meu de aici ma acopera automat (nu
trebuie sa platesc nimic in plus) dar asta depinde de la card la card
(ce contract semnezi).

Pentru turistii din tarile civilizate sau romanii cu un anumit standard
de viata (sau trimisi de firme) inchiriatul masinii in US este solutia
consacrata. Daca vorbim insa de turistul roman mediu nu prea mai stiu
ce sa zic.

14.05.2006, 15:32
Ma intreb daca nu as putea sa gasesc vreun negru drogat prin NY care imi vinde masina direct cu numere..

acum incepi sa vorbesti ca primaru din Craiova si mai faci si pe smecherul, lasa ca o sa vezi tu caini cu covrigi in coada sinegridrogati care vind masini gataasiguratesi politisti amabili pe care sa-i "aburesti"cu permisul tau romanesc de doi lei...keep dreaming;

raducazac
15.05.2006, 06:41
Am studiat si eu posibilitatea de a inchiria o masina, dar pe siteurile marilor companii de inchiriere am vazut niste cotatii de cateva mii de dolari pe luna. Unde ar trebui sa caut acele firme care inchiriaza pentru 120-150$ pe saptamana? As inchiria o masina pentru a vizita cateva obiective pe coasta de est, 1-2 saptamani, deci mi-ar conveni.

Salarul meu de la universitate e destul de mic, deci si limita de pe cardul de credit va fi mica. Ma va impiedica asta sa inchiriez o masina? Pe de alta parte, am si un debit card Visa cu cateva mii de dolari, oare nu e suficient? De ce trebuie credit card?

In privinta conducerii cu permisul romanesc, DMV explica foarte clar ca il pot folosi, deci nu cred ca trebuie sa mai discutam despre asta.

garfield
15.05.2006, 13:15
Pe de alta parte, am si un debit card Visa cu cateva mii de dolari, oare nu e suficient? De ce trebuie credit card?

Unele companii care inchiriaza masini, nu accepta debit cards de loc (ex. Alamo), iar altele, te forteaza sa platesti asigurare inplus, daca folosesti debit cards (nu m-a intreba de ce, ca nici eu nu inteleg relatia dintre debit card si asigurare), Dollar Car Rental iti verifica credit history prin Equifax daca vrei sa folosesti debit card, iar alte companii accepta credit card sau debit cards, la fel (dar nu in toate orasele, si nu neaparat tot timpul anului ex. nu in timpul sarbatorilor). Ca sa fii sigur, trebuie sa te interesezi de metoda de plata acceptata, cand faci rezervatia.