PDA

Arată versiune întreagă : Casatoria URGENT!

toni_ovidiu
07.05.2006, 05:58
Am primit primul plic(pt DV-2007) si am urmatoarele probleme.
1. Eu vreau sa plec in america cu prietenul meu ,dar pt asta ar trebui sa ne casatorim. Stie cineva pana cand trebuie sa ne casatorim pt a putea si el primi viza.
2. Trebuie sa trimit si poza acum cu primul plic?
3. Daca suntem acceptati pana la ce data putem pleca?
Multumesc

usdream
07.05.2006, 08:48
cum am facut noi : sotia a castigat , a primit plicul in 30 iunie 2005 . A raspuns in 2 saptamani . In septembrie ne-am casatorit , si imediat am mai trimis un set de acte cu numele ei nou + actele mele + o poza pt mine +scrisoare in care explica ca s-a casatorit , si-a schimbat numele si adresa si ca vrea ca si sotul sa o urmeze in US . Noi am avut CN 104xx si am stiut ca nu vom avea interviul chiar in toamna . Daca insa tu ai un CN mic va sfatuiesc sa faceti cununia mai devreme . De asemenea la interviu trebuie sa duceti poze ca dovezi ale relatiei voastre .

Poza ta trebuie trimisa acum . Daca luati viza trebuie sa plecati in maxim 6 luni .

toni_ovidiu
07.05.2006, 20:19
Pe mine ma interesa pana cand putem sa ne casatorim. Ea a primit plicul pe 27 aprilie si noi am vrea sa ne casatorim la anul in Iulie. In foile pe care le-am primit se vorbea de data 30 sept 2007. Oare aceasta este data limita??

roxanici
07.05.2006, 21:46
Totul depinde de Case numberul pe care il are. Cu cat este mai mic cu atat interviul va fi mai repede. De exemplu ptr DV2006 cei care au avut CN 1000 au fost programati in octombrie. Noi, cu CN 8xxx am fost programati in februarie..anul acesta nu se stie cum vor fi programarile..totul e o loterie..de aceea, parerea mea este sa faceti acuma cununia civila, sa trimiteti actele ptr ambii si apoi in iulie, la anulsa faceti nunta propriu-zisa. Acuma faceti cum credeti voi, dar riscati sa se termine cele 50.ooo de vize disponibile ptr toti locuitorii planetei daca amanati trimiterea actelor..si ar fi pacat..

toni_ovidiu
07.05.2006, 23:30
Eu am Case # 72XX . NU as putea sa trimit primul plic decat cu actele mele si apoi in oct-nov sa facem cuninia civila si sa mergem amandoi la ambasata cand ne programeaza?

Si mai este o problema. Eu sunt anul V si la anu termin facultatea, dar el este anul III. El poate sa ramana in tara pana isi termina studiile sau este obligat sa plece o data cu mine. Multumesc

roxanici
08.05.2006, 00:14
Poti si asa sa faci. Atata timp cat aveti dovezi ale relatiei solide: poze, mailuri, scrisori pe care sa le prezentati la interviu..o sa fie bine..cu toate ca nu inteleg de ce amanati un lucru care se poate face foarte bine si acum si stati fara stres. Cum am mai spus, e decizia voastra. Din ziua in care obtii viza ai la dispozitie 6 luni in care mai poti sta in tara. Daca nu intri in State in cele 6 luni, adio viza. In legatura cu intrarea viitorului tau sot in SUA nu stiu exact ptr ca nu m-am documentat despre acest subiect si decat sa iti dau info eronate mai bine astepti un raspuns de la altcineva.

sorin
08.05.2006, 00:54
Sotul trebuie neaparat sa plece cu tine inainte de expirarea vizei, sa-si ia green card-ul si apoi se poate intoarce in Romania, dar trebuie sa vina in fiecare an in State (iesirea din State sa fie mai scurta de un an) pentru a-si pastra dreptul de rezidenta permanenta si implicit green card-ul.

toni_ovidiu
08.05.2006, 02:04
deci poate sa isi continue studiile aici dar trebuie sa se intoarca din cand in cand in america?Am citit undeva ca timp de 5 ani nu trebuie sa nu fi plecat mai mult de 6 luni si in acesti 5 ani 2,5 ani trebuie sa ii ai petrecuti in america. Este adevarat sau nu?

sorin
08.05.2006, 02:42
Iesirile peste 6 luni afecteaza doar la obtinerea cetateniei (se scad din perioada de 5 ani necesara obtinerii cetateniei), dar trebuie sa fie sub 1 an pentru mentinerea rezidentei permanente.
---------------------
Naturalization: Becoming a U.S. Citizen
The process of becoming a <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">U.S.</st1:place></st1:country-regi&#111;n> citizen is called

toni_ovidiu
08.05.2006, 04:01
Banii nu sunt o problema. Problema principala e ca trebuie sa isi termine facultatea.Dar daca se poate, atunci m-ati linistit, intrebarea este daca in "vacanta " el poate sa fie la facultate ca sa isi termine studiile.

sorin
08.05.2006, 04:41
Yup, poate sa mearga sa-si faca studiile, cu respectarea acelor conditii. Cand am spus vacanta, m-am referit de fapt la vacanta fara ghilimele, cand poate veni aici in State. Iti sugerez oricum sa intrebi si un avocat despre corectitudinea informatilor pe care ti le-am dat, care nu reprezinta sfaturi legale (nu sunt avocat), ci doar informatii culese din diverse resurse.

toni_ovidiu
11.05.2006, 02:27
Aveti idee , dupa ce ne casatorim , ce acte ar trebui sa trimitem iar?

usdream
11.05.2006, 04:14
copie legalizata dupa certificatul de casatorie , o poza pt aplicantul secundar + formularul 230 pt aplicantul secundar + o scrisoare in care castigatorul arata ca s-a casatorit , si-a schimbat (sau nu )numele si adresa si ca vrea ca si sotul ( sotia ) sa-l urmeze . La inceputul scrisorii trebuie sa specifici numele , data nasterii si CN asa cum apar in actele de la KCC .

Oare am uitat ceva ?

usdream
11.05.2006, 04:18
la interviu trebuie sa duceti dovezi ale relatiei : poze , e-mail-uri . Nu accepta casete video , CD-uri sau DVD-uri .

adi024
12.05.2006, 09:22
hi ,

viitorul tau sot, si tu veti primi in aproximativ 3 luni greencardul. daca sotul tau trebuie sa se intoarca in romania din diferite motive ,si voi stitii ca va sta mai mult de 6 luni,atunci trebuie sa aplice pt. act numit " REETRY-PERMIT " care are este valabil timp de 2 ani. deci de fiecare data cind intra in USA VA AVEA LA EL: PASAPAORTUL ROMANESC, GREENCARDUL,SI ACEST ACT NUMIT REENTRY-PERMIT.DACA DORITI SI ALTE INFORMATII PUTETI SA MA CONTACTII LA ADRESA DE E-MAIL: adpatrutescu@yahoo.com

Senior_a
16.05.2006, 08:05
daca eu am primt primul plic acum 2 zile si eu intr-o saptamana ma casatoresc , trebuie sa trimit ceva in plus (certificat de casatorie ,etc), sau ce trebuie sa fac sau cand trebuie sa trimit ceva legat de casatorie

roxanici
16.05.2006, 19:00
Seior_a, scrie mai sus cum trebuie sa procedezi.

Senior_a
16.05.2006, 19:52
eu acuma nu sunt casatorit , dar daca trimit primul plic cu datele mele si spun ca nu sunt casatorit si dupa ca vine plicul 2 eu sunt deja casatorit ce se mai poate face ceva ?asta inseamna ca eu o sa ma si alta adresa de domiciliu

16.05.2006, 23:57
usdream a spus putin mai sus cum au procedat ei, daca citesti cu atentie ai sa vezi ce ai de facut

Senior_a
17.05.2006, 00:53
am inteles dar trebuie trimise acte la inceput ? adica la trimiterea primului plic trebuie sa pun si certificat de casatorie? . nu trebuie completate numai formularele , actele nu se trimit dupa ce vine plicul al doilea?

17.05.2006, 01:37
ok,

acum tu trebuie sa completezi formularele pt tine, apoi va casatoriti cate de repede si trimiti un alt set de acte completatede sotie, si o scrisoare in care explicati situatia, adica, ca v-ati schimbat statutul si ca vreti sa plecati amandoi in Sua.

Daca vrei sa va casatoriti acum, foarte repede, atunci facet-o si trimiteti toate actele, printre care si o scrisoare in care spuneti ca v-ati casatorit si vreti sa plecati amandoi.

Nu asteptati plicul 2 pt a trimite actele de sotiei, trimitetile cat de repede puteti.