PDA

Arată versiune întreagă : acte pentru viza h4

bigman
06.05.2006, 13:06
As vrea sa o aduc pe sotia mea in USA cu viza H4 eu am viza h2b si m-ar interesa ce acte trebuie sa prezinte la ambasada! Din cate stiu eu trebuie sa plateasca taxa de viza dupa care se programeaza si la ambasada merge cu formularul ds-156 completat.

Mai este si altceva de completat , alte formulare ceva ?

Va multumesc la toti pentru ajutor!smileys/smiley32.gif

cristinaar
06.05.2006, 21:16
Si eu sunt interesata.Am inteles insa ca sansele sa primeasca viza H4 sunt cam mici.....asemanator vizei de turist.Merita insa incercat.Totusi nu trebuie incercat la inceputul perioadei....nici la sfarsit....undeva la mijloc.Ca sa nu fie exista suspiciuni.

Si inca o chestiune.Cred ca trebuie sa demonstreze la ambasada ca tu ai cu ce sa ii intretii cat timp sunt in USA.

Nu stiu nici eu exact.Poate ne ajuta cineva care stie mai bine.

bigman
07.05.2006, 14:50
Sunt multi ristina cu viza h4 in usa dar la mabsada USA totul este o loterie , nu sti la ce sa te astepti !

Daca stie cineva ce acte ar trebuie sa prezinte sotia mea la ambasada ar fi super , eventual cineva care a aplicat pentru aceasta viza!smileys/smiley32.gif

Va mutumesc!

uztucim1234
08.05.2006, 05:23
bigman ...cum e omule in state???ai conditzii...te platesc bine???e asha de greu la mutaturi sau doar sa te sperii???multa bafta shi felicitari k ai ajuns acolo

bigman
08.05.2006, 05:33
Problema e ca nu au sa ne dea de lucru, nu ca este greu!

Este greu atunci cand trebuie sa mergi pe scari cu mobila , dar eu nu am trecut prin asa ceva pana acum, de obicei le pui pe dolii cu roti si le impingi , deci e simplu!Problema e ca nu au de lucru, de o spatamana si ceva nu am lucrat nimic , nu numai eu ci multi altii care sunt pe aici, asta e

!

zsuzsix
08.05.2006, 09:12
salutari!
Eu am primit viza H4 foarte usor, am plecat acasa anul trecut in iunie cu un statut de H4. sotul meu a ramas aici. In decembrie m-am dus la ambasada si fara nici o intrebare mi-au dat viza. Deci nu este ceva imposibil. Daca aveti sot/sotie in Usa cu H1B eu zic ca fara probleme puteti sa primiti H4.
Bafta!

marioana
08.05.2006, 09:32
Una e H1b si alta e H2b...la H1B nu trebuie sa demonstrezi ca te intorci in tara, pe cand la H2b trebuie...

bigman
08.05.2006, 11:11
Asa este ,la h2b e mai greu, dar eu am doi copii in tara de 2,5 ani si de 9 luni care o sa ramana cu parintii mei , poate asta o sa fie un avantaj!

XSUZSIX > ce acte ai dus cu tine cand ai aplicat prima data pentru h4 , ca la acte tot aiai e ! De fapt ce formulare ai complectat , ti-a trebuie ceva de la sotul tau din usa sa arati la ambasada??

nkog
08.05.2006, 11:41
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=1 width="100%"><T>
<T>
<TR>
<TD vAlign=top width="8%"></TD>
<TD vAlign=top width="92%">

Bigman,

Nu e cu nimic mai greu de aplicat pt. H4 in cazul in care tu esti beneficiar de H2B sau de H1B. Odata ce tu, ca beneficiar, obtii viza, H2B in cazul tau, familia automat poate obtine H4. Nu este nici o "loterie". Vezi mai jos : Bafta !smileys/smiley1.gif

How do I apply for H-4 visa?</TD></TR>
<TR>
<TD vAlign=top width="92%"></TD></TR>
<TR>
<TD width="92%">The petitioner should mention the names of the dependents along with the principal visa application to the USCIS. Once the principal H applicant receives the Form I-797, Notice of Approval from the USCIS, you apply for H-4 visa by submitting:</TD></TR>
<TR>
<TD width="92%"></TD></TR>
<TR>
<TD width="92%">
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=1 width="100%"><T>
<T>
<TR>
<TD vAlign=top align=right width="12%">

bigman
15.05.2006, 13:47
Iti multumesc mult nkog pentru informatie, din cat vad in textul de sus , petitionarul care in cazul meu este angajatorul trebuia sa mentioneze si numele sotiei mele si al copiilor atunci cand a depus petitia la USCSI! Asta nu stiu daca a mentionat sau nu?!

SI te rog sa imi spui ce este acest I-797!

Daca nu am inteles bine te rog sa ma mai lamuresti!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley20.gif

nkog
15.05.2006, 14:15
bigman,

"SI te rog sa imi spui ce este acest I-797!"

I-797 numita si Notice of Approval e documentul care il primesti tu ca si aplicant principal, de la USCIS, care practic te anunta ca petitia ta, pentru viza H2b in cazul asta,a fost aprobatasmileys/smiley1.gif ( sau nu a fost aprobatasmileys/smiley18.gif)

Petitionarul ( angajatorul)nu are cum sa ghiceasca ca tu vrei sa-ti aduci familia. Dar, chiar daca nu a facut-o initial, daca tu primesti I-797 cu vestea buna, prezinti documentele mentionate mai sus pentru dependentii tai,iar ei nuvor aveanici o problema de a primi viza H4.

Numai bine !

cristinaar
16.05.2006, 08:52
Daca copii tai vor ramane in Romania,sotia ta va primi viza f.usor.Daca ea vrea sa mearga in Sua cu tot cu copii,e mai greu.Si eu am o fetitza care ramane acasa cu sotul meu,si as vrea sa vina in state dar e greu.F.greu.

nkog
16.05.2006, 11:53
Daca copii tai vor ramane in Romania,sotia ta va primi viza f.usor.Daca ea vrea sa mearga in Sua cu tot cu copii,e mai greu.

Fara intentie de a te contrazice, smileys/smiley1.gif, dar ceea ce zici tu este foarte adevarat in cazul vizei de turist B1/B2. Nu in cazul vizelor H. In cazul de fata, detinatorul de H2b ca si principal aplicant, primeste fara nici o problema H4 pentru dependenti.smileys/smiley1.gif

bigman
16.05.2006, 15:04
Deci sa inteleg ca nu este nici o problema daca angajatorul nu a mentionat de la inceput la USCSI membrii familiei mele !!

Mie mi-a fost aprobata aceast I-797 , acum sunt in state, darsincer nu stiu daca angajatorul cand a depus petitia a mentionat numele sotiei si copiilor mei!

Deci nkogsa inteleg ca nu este problema acest lucru!

mersi mult pentru sfaturihttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley20.gif

nkog
16.05.2006, 15:31
bigman,

Intelegi binesmileys/smiley1.gif. Trimite-i sotiei o copie de I-797 si cu documentele mentionate in postul de mai sus merge la ambasada USA la Bucuresti si ia viza. Good luck !

bigman
16.05.2006, 16:18
NOtice of action este tot una cu notice of approval? Mie mi-a dat cand am fost la ambasada notice of action. Asta trebuia sa il arat acolo.

bigman
16.05.2006, 16:32
Deci nu am primit nici un I-797 , singurul act pe care l-am primit toti cand am aplicat pentru viza este Notice of Action , unde scrie ca petitia a fost aprobata si sunt trecute numele celor pentru care a fost aprobata petitia!

nkog
17.05.2006, 04:38
NOtice of action este tot una cu notice of approval? Mie mi-a dat cand am fost la ambasada notice of action. Asta trebuia sa il arat acolo.

Corect. Notice of Action= I-797. Citeodata, termenii de Notice of Action si Notice of Approval sint "amestecati si suprapusi". Dar corect asa este, I-797, este Notice of Action.

bigman
17.05.2006, 07:12
Nkog iti multumesc mult pentru informatii si ca ai avut rabdare cu minehttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley20.gif