PDA

Arată versiune întreagă : student in NYC

mihai_ch
04.05.2006, 12:52
Am fost acceptat cu bursa de curand la o facultate din midtown Manhattan. In august voi ajunge din nou in state si voi locui pe 6th Avenue, aproape de 34th Street si Herald Square. M-ar interesa daca mai exista romani care locuiesc prin zona si cum li se pare.

Astept impresii, relatari etc.

Mihai

alincoman22
15.05.2006, 17:37
Mihai,

zona in care o sa locuiesti tu este una dintre cele mai aglomerate zone din New York. Cateva strazi mai in sus e Hell's Kitchen, zona care cuprinde Times Square. Daca iti place agitatia e ok, o sa ai aproape multe magazine imense, cum ar fi Macy's, Gap, si multe altele, o sa vezi tu. Dezavantajul major este ca toate sunt mai scumpe in zona aia, de la mancare pana la haine, pentru ca e plin de turisti.

Eu locuiesc in Uptown Manhattan, o zona mai linistita, aproape de Central Park si Riverside Park. Facultatea mea este insa pe 5th cu 14th Street, asa ca stiu cat de cat zona. Pe unde o sa stai tu e si o imensa statie de metrou/tren/autobuz, statia se numeste Penn Station asa ca o sa-ti fie usor sa te deplasezi in afara New Yorkului.

Ok, poate cand o sa ajungi dai un semn sa ne intalnim.

Povestim,

Alin

MIlena
17.05.2006, 06:03
Salut baieti, smileys/smiley37.gif

sa stiti ca va invidiez un pic ca studiati la NY ..

eu m-as muta pe loc :-))

Salutari din Frankfurt !!

alincoman22
17.05.2006, 08:42
New Yorkul e intr-adevar un oras frumos. Din pacate n-am prea avut
vreme sa-l explorez, insa in mod sigur nu te plictisesti, sunt o gramada
de lucruri de facut si atat de multe locuri de vizitat.

Cateodata insa simt ca as vrea sa ies din oras din cauza aglomeratiei. Eu
am facut facultatea in Cluj, e, cred, orasul meu preferat. Si Sibiul e
frumos.

MIlena, tu cum ajungi in tara de obicei? Ce mijloc de transport folosesti?
Eu trebuie sa fiu in Berlin la sfarsitul lui iulie pentru cateva zile, dar nu
stiu exact cum sa plec in tara dupa aia, as prefera ceva autobuze/
microbuze, cred ca sunt mai ieftine decat avionul.

Mersi mult,

Alin

18.05.2006, 04:52
Buna Alin! Eu sunt studenta in Philadelphia. New York-ul e intr-adevar super cool.

Am fost si eu studenta la Cluj. Vroiam sa te intreb de unde esti din Romania?

Honors

alincoman22
18.05.2006, 05:28
Honors,

eu sunt dintr-un orasel de langa Sibiu. Am facut liceul in Sibiu si facultatea de psihologie in Cluj. Tu? Ce studiezi? Cum iti merge? Ce facultate ai terminat?

Alin

19.05.2006, 02:48
Hi, Alin! Am facut Psihologie la Babes. Nu am apucat sa termin acolo (am plecat in ultimul an de facultate) ca intre timp m-am transferat aici. Esti la PhD?

Honors

alincoman22
19.05.2006, 07:29
Eu am terminat facultatea de psihologie la Babes-Bolyai in 2003 si masterul la aceeasi universitate in 2004. Din 2005 sunt la master in psihologie generala la New School for Social Research, New York. Bursa pe care o am imi asigura finantarea si pentru doctorat, asa ca o sa petrec aici cel putin 5 ani.

Daca ai fost si tu studenta intre 1999-2004 e posibil sa ne cunoastem, poate il stii pe Radu Stanciulescu (Kelu), un foarte bun prieten de-al meu. Au fost cativa colegi care au plecat in State si din generatia mea, poate chiar am fost colegi.

Tot nu mi-ai zis ce studiezi, cum te descurci. Intre ce ani ai fost la Cluj?

Alin

22.05.2006, 02:29
Great! Ma bucur sa aud ca-ti merge bine. Il stiu pe Radu si am impresia ca si el venise pe aici cu ceva program de lucru. Eu am plecat tot in 2003, in ultimu' an de facultate (am fost la Cluj din 2000 pana in 2003). M-am transferat aici si acum mai am un semestru pana termin undergraduate in Psihologie. In toamna vreau sa aplic pentru PhD in Clinical Psychology. Tu ce materiale ai studiat pentru GRE( ma gandesc ca a trebuit sa dai testul) ?

MIlena
22.05.2006, 02:42
Salut Alin,

nu stiu daca e bine sa mergi cu autobuzul, sunt o groaza de probleme, sau fac perchezitii la granita, sau se strica autocarul, mai bine uitat-e

prin internet, au la Tarom oferte speciale, iar daca iti iei bilet din timp e mai bine...aahh, si din pacate cred ca tarom zboara numai din Frankfurt smileys/smiley19.gif...si daca tot vrei sa mergi cu autobuzul cauta dupa

transeuropa sau atlassib

Salutari,

Milena

alincoman22
22.05.2006, 08:09
Milena, multumesc pentru informatii, o sa aleg, cred, ce e mai ieftin, dar o
sa ma interesez sa vad ce oferte are taromul.

Honors, ma bucur sa aud ca ai reusit sa-ti transferi creditele de la Cluj,
intreba cineva pe forumul asta daca se poate transfera la o facultate din
state (de psihologie) insa n-am stiut ce sa-i spun. Ti-au recunoscut
majoritatea materiilor pe care le-ai facut in Cluj?

La New School international students nu trebuie sa-si dea GREul, ceea ce
a fost excelent, dar a trebuit sa-mi dau Toefl-ul, care e incomparabil mai
usor. Sotia mea vrea sa aplice in toamna la cateva universitati din New
York pentru Ph.D. si se pregateste pentru GRE, ea foloseste Princeton
Review si face testele care sunt pe internet, zice ca e multumita de carte,
eu n-am avut curajul sa ma uit prin ea.

Tu la ce programe vrei sa aplici? Stiu ca la New School legea nescrisa este
ca rareori admit un student din afara pentru doctoratul pe clinica,
competitia este foarte mare pentru ca aplica multi dintre cei care termina
masterul in universitate, nu prea inteleg eu de ce e competitia asa de
mare ca tuition-ul este foarte mare, iar programul are o orientare
psihodinamica. Unii dintre colegii mei mi-au zis ca pot sa fac incep
doctoratul in psihologie generala si apoi sa imi schimb profilul pe clinica,
sau sa termin in generala (cu cat mai multe cursuri pe clinica) si dupa aia
sa imi dau niste examene de echivalare, zic ei ca ultima varianta ar fi mult
mai ieftina. Oricum ei imi cam dau sfaturi degeaba pentru ca doctoratul
meu o sa fie pe generala, cu research masters, ceea ce inseamna ca
orientarea mea este spre cercetare.

Povestim.

Alin

mihai_ch
12.06.2006, 06:20
Alin,

Facultatea unde ma voi duce are campusul chiar in Empire State Building, intr-adevar o zona arhiplina cu turisti si ff aglomerata. Voi ajunge pe 26 August in NY si voi locui la 5 minute de Empire State Building cu inca 3 studenti intr-un apartament cu 2 camere, o bucatarie si o baie. Platim $8.000 fiecare pe an academic pentru cazare si mi se pare cam mult. Crezi ca ar exista alta solutie mai ieftina,poate cu un singur roommate?

Mihai

alincoman22
12.06.2006, 11:21
Mihai,

avand in vedere zona in care stai chiria mi se pare mai mult
decat rezonabila. cred totusi ca sunt solutii si mai ieftine, doar
ca putin mai departe de Empire State.

Una dintre ele ar fi international House, care e langa campusul
Columbia University, cam la 20-25 de minute distanta, cu
metroul, de Empire State. Daca iti iei o camera acolo va trebui
sa platesti in jur de 750 de dolari pe luna, doar ca nu sunt asa
de mari camerele, o sa stai singur, dar o sa ai baie si bucatarie
pe culoar. La I-House e sala de fitness si fotbal, pub si un fel de
cinematograf. S-ar putea sa fie putin prea tarziu pentru a
aplica, dar incearca totusi, aplica si pentru bursa, s-ar putea sa
primesti in jur de 1000 de dolari pentru anul academic. Uite-te
pe http://www.ihouse-nyc.org/.

Alta solutie ar fi sa-ti cauti pe www.craigslist.org (selecteaza
New York) o chirie in zonele apropiate de Manhattan, in
Williamsburg (care e cel mai aproape) e cam scump, dar
probabil ca te ajunge pe undeva pe la 900 de dolari sa imparti
cu cineva chiria.

Cam astea ar fi solutiile care mi-au venit in minte. Daca ma mai
gandesc la ceva o sa mai scriu un mesaj.

Alin

mihai_ch
13.06.2006, 08:35
Salut Alin,

O sa iau in considerare ce mi-ai spus, mi se par chiar tentante ofertele, indiferent daca sunt la 15-20 min de Empire State. Nu stiu sigur daca ai inteles din moment ce ti se pare rezonabila chiria unde voi locui. Suntem 4 studenti intr-un apartament cu 2 camere (1 bedroom + 1 livingroom) si platim in total pentru apartament $32,000/ an academic (8-9 luni). Ar veni ~ $4.000/luna chiria apartamentului. Eu am inteles ca sunt scumpe apartamentele in buricul New York-ului, dar mi s-a parut exagerat putin, de asta am vrut sa vad si parerea ta.

Mihai

mihai_ch
13.06.2006, 08:55
Alin,

Din cate vad pe site-ul de la International House eu nu sunt eligibil sa locuiesc acolo. Nu am 21 de ani si sunt undergraduate. Apropo, am auzit de New School University, am vrut sa aplic si eu acolo dar nu aveau major-ul care il vroiam (Business Administration).

Eligibility
Resident membership to International House is open at anytime during the academic year to those who are at least 21 years old, and are affiliated with an educational or professional institution as a full-time graduate student, intern, trainee or visiting scholar.

alincoman22
13.06.2006, 20:21
Mihai,

imi pare rau, nu stiu de ce am plecat de la premiza ca esti graduate student si de aia ti-am recomandat International House. Am uitat sa mentionez ca acolo locuiesc doar graduate students.

Ramane totusi varianta cu www.craigslist.com (http://www.craigslist.com), e totusi dificil daca nu esti aici sa vezi apartamente. O alta solutie ar fi sa stai intr-un hotel mai ieftin pentru o saptamana si sa incerci sa-ti gasesti in timpul asta, sau sa incerci printr-un broker. Eu n-am incercat prin broker, dar mai multe persoane mi-au zis ca e destul de avantajos daca planuiesti sa stai acolo cel putin un an. Pe craigslist ti-as recomanda, asa cum ti-am scris Brooklyn, ar fi bine daca te-ai cupla cu cineva sa luati impreuna un apartament, daca iti cauti singur s-ar putea sa nimeresti cu cineva care nu-ti convine. Poate cu unul dintre cei cu care planuiai sa stai langa Empire State. Intr-adevar nu e putin cat va cer pe apartamentul ala, dar am auzit si scoruri mai mari in zona aia.

Eu o sa staula International House din Septembrie, asa ca daca ai vreme cand esti prin zona da-mi un semn si ne intalnim sa-ti mai spun ce mai stiu si eu din New York. O sa fiu plecat in tara de la mijlocul lui iulie pana la inceputul lui Septembrie.

Sper sa te descurci cu chestiile administrative. O solutie ar fi sa stai cateva luni acolo unde ti-ai aranjat deja si intimpul asta sa-ti cauti altceva mai ieftin.

Alin

mihai_ch
13.07.2006, 14:12
Alin,

Multumesc de sfaturi. Sper sa ne vedem in septembrie la New York si mai stam acolo de vorba. Vroiam sa te mai intreb ce oportunitati de a lucra pe timpul verii exista in New York si cam cat se castiga,ma refer ca si student.

Mihai

alincoman22
15.07.2006, 06:18
Mihai,

nu e foarte greu sa te angajezi pe timpul verii ca si waiter intr-un restaurant, doar ca trebuie sa te duci din restaurant in restaurant si sa intrebi daca au nevoie de serviciile tale. Plata depinde de restaurant, cel mai important e sa fie multi clienti, pentru ca bacisurile o sa fie baza castigului tau. Cred ca primesti vreo $3/ora ca si angajat al restaurantului, dar am avut cativa prieteni care castigau cam $100/zi din bacisuri, altii mai descurcareti castiga si mai mult.

Pe mine m-ar fi incantat sa ma duc intr-o tabara ca si camp counselor, ideea e ca nu castigi mult, poate $1500-$2000/doua luni, dar salvezi multi bani pentru ca nu platesti chirie (care in New York ai vazut si tu ca te omoara) si nici mancare. Daca aduni toate astea $1500(salariul)+$2000 (chiria)+$1000(mancarea) castigul tau este de fapt de $4500/doua luni, ceea ce nu e foarte rau. In plus jobul nu mi se pare asa de stresant ca si cel de waiter.

Eu o sa fiu plecat in tara de saptamana viitoare pana la sfarsitul lui August. Tu cum esti? Ai ajuns in New York? Da-mi un semn cand ajungi ca sa stiu si sigur ne vedem, daca joci fotbal poate vii la International House si facem o echipa doar de romani incepand din Septembrie.

Te salut,

Alin

andreeanagy
30.07.2006, 04:18
La ce universitate studiezi in NY? Si eu voi ajunge acolo in august insa la caldwell in new jersey, este la 20 mile de manhattan(cel putin asa scrie pe site) mi-ar place sa imji mai scrii sa mai putem sa mai schimbam impresii despre noul statut de freshman in college

mihai_ch
26.08.2006, 08:29
Alin, eu am ajuns de curand la New York. Da-mi un semn si ne intalnim. Locuiesc pe Sixth Avenue,

Mihai

alincoman22
28.08.2006, 05:12
Mihai,

eu ajung in New York maine. O sa-ti trimit un private message cu numarul meu de telefon de indata ce o sa-l aflu, o sa am o camera noua la I-House si inca nu-mi stiu numarul.

Te intereseaza sa joci fotbal in sala? In functie de ce oameni o sa fie in I-House poate incepem cu fotbalul de joia asta. Daca nu esti fotbalist atunci stabilim si ne intalnim undeva in oras. Oricum ne auzim la telefon zilele urmatoare.

Te salut,

Alin

mihai_ch
29.08.2006, 15:13
Alin,

Nici eu nu am telefon inca, astept sa-mi primesc SSN-ul sa pot sa-mi faca abonament.
Din pacate, nu sunt fotbalist. Oricum , lasa-mi un mesaj sau trimite-mi un mail la mchirila@tkc.edu cu numarul tau de telefon.