PDA

Arată versiune întreagă : Ce sanse am!!!

Christina_23
04.05.2006, 08:21
Buna,

Voi face o mica descriere a fratelui meu care vrea sa emigreze in Canada pe partea franceza....si daca ma puteti ajuta cu ceva ....Ovex sau altii.

Fratele meu: are 26 de ani, casatorit ( sotia va termina facculatea anul acesta,Facultatea de "Chimie Industriala si Ingineria Mediului" in Timisoara ), el a terminat facultatea de Kinetoterapie in Timisoara( se cauta aceasta meserie in Canada?), lucreaza ca profesor kinetoterapeut la o scoala, acesta e al 2-lea an in care profeseaza, nu a invatat limba franceza deloc, nici la scoala, deci pot zice ca invata de la zero, de la inceput....cu procesul de emigrare e doar la inceput.....intrebarea mea ar fi:AR AVEA SANSE DAT FIIND FAPTUL CA ARE STUDII SUPERIOARE,EXPERIENTA, CASATORIT, TANAR....DAR NU STIE LB. FRANCEZA SI TREBUIE SA O IA DE LA ZERO ?

El este aplicantul principal.

Ce parere aveti?....ar face punctajul?...bineinteles ca va invata franceza...dar nu o va putea insusi f. bine intr-un timp scurt.....sa inveti o lb. straina...asta ia timp.

Daca puteti impartasi din experientele voastre... va multumesc anticipat.

Cristina

ovex
04.05.2006, 12:44
La varsta,fratele tau,ia punctajul maxim.La vechime probabil se va incadra la 1,5 ani deci va lua 3 puncte.Kinetoterapia este o meserie nobila,zic eu,dar din pacate nu se incadreaza in meseriile cautate in Quebec.La o privire atenta,cred ca ar cam trebui sa stie franceza de minim nivelul 7 sau 8 (din 12 nivele posibile),ceea ce este destul de mult.Daca e hotarat,se poate invata franceza in 6 luni(pana la interviu) la nivel de conversatie simpla deci cu greselile minime inerente.VITALA este pregatirea in particular cu un profesor si nu invatatarea limbii de unul singur;o sa vedeti ca-mi veti da dreptate mai tarziu.
In orice caz,daca ati semnat contractul cu o firma,sfatul meu ar fi,ca firma sa nu trimita dosarul la Viena pana in momentul in care sotia fratelui tau,nu termina facultatea!S-ar pierde puncte degeaba.
In alta ordine de idei,daca cumnata ta termina chimia si pe diploma de licenta,va scrie ca arespecialitatea chimist,acest lucru,coroborat cu minim 6 luni de vechime in munca in ceea ce o priveste,in orice meserie,nu neaparat chimist,atunci,EA poate sa treaca aplicant principal,ea primind 4 puncte ptr. formations privilegiees.Repet pe diploma(nu va avea diploma la inceput,va fi doar o adeverinta care de fapt se poate trimite la Viena fara probleme),deci pe adeverinta sa scrie ca e chimist si sa aiba minim 6 luni vechime(in orice meserie) dovedita cu carte de munca sau cu contracte de munca .In alte conditii ce am scris mai sus despre acest subiect,nu e valabil.Deci.....
Sa nu se neglijeze bineinteles nici nivelul la limba engleza,pe care se pune mai nou accent.Studiati bine ce este aici:
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=309 2&PN=1
si mai da-ne de veste cu noutatile care mai apar.
Atentie insa:conlucrati cu firma(acum nu mai aveti incotro) si urmariti "drumul dosarului"...puncatjul e la limita si nu prea va puteti permite greseli.Eu sper ca o sa fie bine!

Christina_23
04.05.2006, 21:05
Mersi mult, Ovex de detalii.

Cumnata mea termina anul acesta facultatea.....hai sa zicem intr-o luna jumate va avea adeverinta cum ca a terminat facultatea, dar ca sa aiba experienta tre sa mai astepte 6 luni pana sa trimita dosarul la Viena. Asta ar fi cam mult avand in vedere ca acest proces dureaza...si cu cat trimite mai repede cu atat mai bine....daca trimite dosarul doar dupa 6 luni+ timpul de 2 luni pana va avea adeverinta...asta e cam mult timp. Ei vor sa trimita cat mai repede dosarul...ca sa castige timp. Asa ca nu stiu cum e mai bine...ar fi mai bine daca ea ar fi aplicantul principal intrucat cum ai zis tu...meseria ei e mai cautata decat a fratelui meu si ea a mai facut ceva franceza la scoala.

Am uitat sa iti zic ca si ea e tanara...are 24 de ani.

Oricum mersi inca o data pt raspunsul detaliat....

Cristina

ovex
05.05.2006, 03:26
Imi e teama ca nu prea le iese punctajul in felul acesta...doar daca isi trec nivele aproape maxime la franceza si respectiv engleza,deci si daca ajung la interviu nu stiu cat sunt sansele de mari......Oricum din partea mea sa le doresti multa bafta!

cipi604
05.05.2006, 03:47
Avand in vedere ca dureaza peste un an de zile pina (daca iei toate examenele desigur) pleci, ce mai conteaza 6 luni un an...
din ce stiam eu, aplicantul secundar e obligat sa aiba macar 6 luni de munca (dovedite), si FRANCEZA NU SE INVATZA DE 8/8 IN 6 LUNI , decat daca poate esti superdotat intelectual.
daca nu au rabdare poate pierd si banii si nervii degeaba...

Christina_23
05.05.2006, 09:14
Ovex...mersi mult de info. le-am zis si fratelui meu si acum se mai gandesc ce sa faca cu asteptarea.

Ovex sau altii....imi spui, te rog, unde e acel link cu multe cazuri ale persoanelor care au fost la interviu la Ambasada pe partea franceza. L-am gasit ieri, si azi am cautat cam 1 ora si nu mai gasesc link-ul...era ceva cu download si dadeai un click pe un caz anume si iti aparea descrierea anumitei persoane la interviu.
Daca ma puteti ajuta..... smileys/smiley1.gif va multumesc anticipat.

Cristina

ovex
05.05.2006, 10:47
http://www.escapefromromania.net/

si intri in partea stanga la interviuri.

Christina_23
05.05.2006, 11:04
Mersi tare, tare, tare mult.
Este exact ce imi doream...vai ce ma bucur :).

Ce ne-am face fara tine,Ovex.

Esti asa prompt...de cand sunt pe acest forum nu am mai vazut pe cineva asa saritor si prompt :)...mersi inca o data si iti doresc numai bine si sanatate.

Pot sa te intreb ceva?...doar daca vrei imi raspunzi:)...locuiesti acum in Canada?

ovex
05.05.2006, 11:42
Locuiesc inca in Romania dar sper in vara asta sa-mi schimb domiciliulsmileys/smiley2.gif....poate in Montreal.
Numai bine!

07.05.2006, 01:48
Mersi mult, Ovex de detalii.

Cumnata mea termina anul acesta facultatea.....hai sa zicem intr-o luna jumate va avea adeverinta cum ca a terminat facultatea, dar ca sa aiba experienta tre sa mai astepte 6 luni pana sa trimita dosarul la Viena. Asta ar fi cam mult avand in vedere ca acest proces dureaza...si cu cat trimite mai repede cu atat mai bine....daca trimite dosarul doar dupa 6 luni+ timpul de 2 luni pana va avea adeverinta...asta e cam mult timp. Ei vor sa trimita cat mai repede dosarul...ca sa castige timp. Asa ca nu stiu cum e mai bine...ar fi mai bine daca ea ar fi aplicantul principal intrucat cum ai zis tu...meseria ei e mai cautata decat a fratelui meu si ea a mai facut ceva franceza la scoala.

Am uitat sa iti zic ca si ea e tanara...are 24 de ani.

Oricum mersi inca o data pt raspunsul detaliat....

Cristina

Ei vor sa trimita repede insa presupun ca nu vor sa si piarda banii, nu? Experienta in munca putina trebuie compensata cu un nivel mai inalt de franceza. In conditiile in care el nu stie acum prea multa franceza ar fi bine intai sa se gandeasca in ce ritm va acumula pentru ca degeaba isi scrie un nivel bun, e chemat la interviu si acolo nu face fata la cerintele ofiterului. Pierde bani si timp. La varsta lor...inteleg ca ii arde nerabdarea insa un pic de rabdare n-ar strica. In plus de asta cred ca le util sa intre pe site chiar ei si sa cerceteze situatia. Poate gresesc insa cand cineva se intereseaza in locul tau parca nu are acelasi efect ca si cum ai face-o direct. Bafta.

jaxx
04.09.2007, 12:21
OK ,am sa scriu si eu aici sa nu mai deschid alt topic.Buna la toata lumea,am si eu niste intrebari,am sa fiu cat se poate de sincera...suntem in state ,el de 4 ani si eu de 2 ,nu suntem casatoriti inca,si deja suntem ilegali aici (a incerct mai multe metode de legalizare a statusului nostru dar le-am cam epuizat pe toate),ne-am gandit sa emigram in Canada,ce sanse avem din state? Dar daca aplicam din romania? Cu egleza stam foarte bine ,dar parca nu am vrea sa asteptam asa de mult asa ca probabil am putea invata fraceza cat de repede,eu mi-am facut testele acelea si daca imi gasesc contract acolo indeplinesc mult peste punctajul limita,altfel suntem cam subsmileys/smiley5.gif,el are diploma de liceu,am venit aici ca studenti asa ca facultatea a ramas in aer,are vechime in constructii,si poate dovedi ca are experienta in domeniu,eu am terminat in tara colegiul de dental hygienist (am vazut ca se cauta ) si nu mi-am terminat facultatea pt ca am venit aici (stomatologie an5),intrebare: cum pot dovedi vechimea intr-un loc de munca din state? Cu pay chec-urile?? cu w2? Vechimea trebuie sa fie in domeniul in care ai terminat? Sau poate fi vechime in munca in orice domeniu,numai sa fie vechime?Sper ca veti reusi sa intelegeti ceva din ce am scris aici:)

fifi
04.09.2007, 22:46
jaxx, locurile de munca, poti dovedi si cu paycheque dar poti aduce banuiesc si statement urile de la banca daca ai depozitat acele cecuri. Nu stiu sigur daca trebuie neaparat sa aveti vechime in domeniul in care sunteti specializati dar voi fiind in US, orice loc de munca este folositor pt ca va dovedeste adaptabilitatea in nord america.

poti sa mai citesti cateva topice pe aici sa vezi cazuri similare cu al vostru, sunt multi romani care au luat rezidenta permanenta in US aplicand de la Buffalo. Totusi tu spuica nu aveti statut legal in US in momentul de fata, daca ea asa, daca nu aveti nici un statut, nici macar temporar cu un contract de munca nu puteti aplica de la Buffalo, puteti din Romania si aveti din start mai multe sanse decat altii care nu au plecat niciodata din tara.

despre faza cu punctajul si contractul de munca, te contrazici si ma derutezi si pe mine putin. Daca aplicati ca skilled worker pt rezidenta permanenta in canada trebuie sa faceti un dosar impreuna(casatorie sau concubinaj dovedit, adresa comnuna, contributia la cheltuieli din partea amandoura)ca sa va creasca punctajul si nu trebuie sa va gasiti loc de munca in canada dinainte si nici contract.

contractul de munca in canada iti asigura sederea legala dar temporara pe perioada prevazuta in contract, cu posibilitati de prelungire, nu-ti trebuie pt asta nici punctaj si nici studii superioare si mi se pare ca nici statut neaparat legal in US.

lamureste-ne cum e cu ilegalitatea aia a voastra, daca sunteti ilegali cum puteti avea job uri, cum puteti depozita cec urile in banca....

jaxx
05.09.2007, 05:05
ok,pai e in felul urmator,am venit amandoi aici cu j1 ,ca si studenti ,work and travel pe perioada vacantei de vara,cand am venit am primit social security nb + permis conducere+ id,mai putin permis de munca,dar te poti angaja doar cu ssn.Amandoi ne-am facut si taxele anul trecut(deci usntem si buni cetatenismileys/smiley36.gif)Amandoi putem depozita cecuri in banca pt ca avem id,permis conducere,ssn si sunt date de ei,nu sunt false,si in pozitia noastra mai sunt o groaza de studenti aici.Deci am putea zice ca suntem legali din moment ce avem toate drepturile pe care le are oricine care este in viza...nimeni nu ne-a atentionat cu nimic pana acum,sa dam inapoi la uscis ssn sau id-urile ,nimic,nimic,suntem in sitem(banuiesc ca doar daca am face probleme atunci ne-ar cauta)In curand vrem sa cumparam si o casa aici,intr-un cuvant putem face aproape orice atata timp cat nu ne cere nimeni statutul .Citisem undevala un moment ca daca iti gasesti contract din tara pt canada,mai primesti ceva puncte in plus.Mai exista ceva metode mai usoare de a emigra acolo infara de skilled workers?,daca emigrezi pe partea franceza e musai sa pui limba franceza ca prima limba? si trebuie stiuta la nivel conversational?Noi stim romani care erau ilegal in state si au emigrat in canada....mai este posibil acum?Multumesc tare mult pt sfaturi fifismileys/smiley1.gif

jaxx
05.09.2007, 05:13
A...si ne putem face rost de contracte de munca de aici din state ,pt acolo in Canada,crezi ca in felul asta am putea merge acolo?Ne gandim in fel si chip,ne-am saturat de ilegalitate.smileys/smiley6.gif

jaxx
05.09.2007, 08:24
Am citit mai multe pe aici despre altii in aceeasi pozitie cu a noastra,cautam o portita dar cred ca singura si ce-a mai sigura e sa aplicam de aici si sa asteptam o perioada pana vedem ca lucrurile se misca acolo si apoi sa mergem in romania si sa mergem de acolo la interviu si ma gandeam sa incercam totusi pe partea federala ,asta ne va da timp sa terminam si scolile si sa ne mai facem ceva vechime si in tara...poate ar fi mai bine asa,mi se pare grea franceza si apoi ne descurcam bine amandoi in engleza si ma gandesc ca am putea invata ceva franceza de nivel minim sau conversational...nu stiu....suntem tare dezorientati...sper sa ne deschida Dzeu mintile sa alegem calea ce-a mai potrivita...

fifi
05.09.2007, 23:23
jaxx, cauta o firma din canada careangajeaza din afarasi intreaba exact acolo ce anume vi se cere, atunci vei stii daca in conditiile statutului vostru puteti face un astfel de contract. (sa nu le spui din prima ca sunteti ilegali)

pt skilled worker, trebuie sa aveti statut legal, deci nu puteti aplica decat din Romania, iti dau website urile oficiale ale CIC sa vezi despre ce e vorba...

Ptpartea federala da click aici (http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/index.asp)

Pt Quebec, partea franceza aici (http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/immigrate-settle/permanent-workers/index.html)gasesti acolo si lista cu punctajele, pe undeva pe la publicatii, am mai dat-o eu pe aici dar nu mai tin minte topicul, da, iti trebuie franceza.

jaxx
06.09.2007, 03:40
Multumesc mult fifi,sa vedem ce putem face.

14.09.2007, 09:25
Sunt aceeasi persoana ( Christina_23 )dar am acum alt usermane.
Daca va uitati mai sus la ceea ce am scris, veti stii la ce ma refer in continuare.

Vreau in primul rand sa-l anunt pe Ovex, cred ca el mai stie cazul meu, si sa-i multumesc in acelasi timp pt sfaturile si info pe care mi le-a dat, vreau sa-l anunt ca fratele meu cu sotia lui, au reusit la interviu pt Canada, in Quebec, Montreal.

Asa ca vreau sa va zic ca se poate REUSI, fratele meu a luat de la 0 limba franceza,a invatat-o in 6 luni si i s-a parut destul de lejer interviul....asa ca daca cumva e cineva in situatia lui.....va spun ca se poate reusi, doar vointa sa ai.

Ovex, tu ai ajuns in Montreal...care mai e situatia ta?

Mersi mult si bafta la toti!

jaxx
14.09.2007, 13:04
In primul rand FELICITARI fratelui tau si sotieismileys/smiley32.gif .&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ; Si noi ne-am hotarat sa incercam pe partea franceza in cele din urma,franceza e dezastru si la noi dar daca spui ca in 6 luni se poate,atunci ma pun pe treaba sa vedem ce iese,mi-e groaza ca nu-mi prea place franceza din cauza profesorului din cls 5smileys/smiley36.gif.Fratele tau a luat si mediatii sau a invatat-o singur?