PDA

Arată versiune întreagă : loteria vizelor in USA

manix jordache
04.05.2006, 06:16
Hello tuturor...

Mai incerc o data sa lansez intrebarea si nedumerirea mea referitoare la procesul "loteria vizelor", daca cineva este in masura sa raspunda, apreciez gestul.

Stie careva care este diferenta intre aplicare consulara (la Bucuresti) si cea directa in state prin USCIS? A aplicat cineva din state direct la serviciul de imigrari pentru "change of status" in USA?

Intreb asta pentru ca eu sunt in state si m-ar interesa care este solutia mai favorabila.

multumesc

sorin
04.05.2006, 06:20
Eu ti-am raspuns la unul dintre mesajele tale, eventual vor veni si altii cu completari. Daca deschizi mai multe topicuri pe aceeasi tema nu cred ca te ajuta cu ceva.

manix jordache
04.05.2006, 07:40
Sorin,
Am vazut raspunsul tau si iti multumesc pentru aceasta. Ceea ce mi-ai spus tu acolo scrie si in intructiunile pe care le-am primit prin posta. Pe mine ma interesa daca exista cineva pe acest portal care a facut procesarea in USA si daca aceasta procesare este mai favorabila decat cea consulara. Deci daca cineva a trecut efectiv prin asta si daca poate sa-mi spuna ceva concret. Se pare insa ca nu exista nimeni.

Nu o sa mai deschid alte topicuri, nu vreau sa va incarc portalul cu acest subiect.

Multumesc inca o data pentru efortul de a-mi raspune.
Numai bine....

marioana
04.05.2006, 10:06
Nu stiu pe nimeni care sa fi facut ajustare de status in US, de obicei se face procesare consulara, pentru ca USCIS se misca greu si risti sa nu o lungeasca atat incat sa nu mai primesti viza. Am inteles ca in ultimul timp s-au mai schimbat lucrurile, dar cred ca procesarea consulara ramanae totusi mai sigura...

manix jordache
05.05.2006, 11:35
Multumesc tuturor celor care au raspuns. Intre timp am consultat un avocat in probleme de imigration si am gasit toate raspunsurile. Daca o sa aiba cineva nevoie de aceleasi informatii, as putea sa-i ofer mai multe amanunte.

Numai bine.