PDA

Arată versiune întreagă : ieri 03.05.06 am primit primul plic

lorelici
03.05.2006, 19:42
Nici nu stiam sa ma bucur...am tipat de doua ori in timp ce-l intrebam pe sotul meu daca intr-adevar e de la loteria vizelor...Dupa ce am citit cu sufletul la gura ce scria, a inceput cautarea de forumuri pe net care sa ne lamureasca si pe noi putin si l-am gasit pe asta...Din cate am citit dupa ce voi trimite actele completate inapoi o sa mai primesc al doilea plic si urmeaza interviul. Intrebarea mea este cu ce ati trimis primul plic? Posta romana sau alt serviciu de corespondenta, l-ati pus recomandat???Pentru ca vreau sa fiu sigura ca ajunge inapoi.
Va multumesc mult si astept sa ma lamuriti.
Lorelici

03.05.2006, 19:46
sa nufaci greseala sal trimiti recomandat.trimitel normal,paravion

roxanici
03.05.2006, 19:55
sa nufaci greseala sal trimiti recomandat.trimitel normal,paravion

Danilo, no offence, dar daca ai facut o asemena afirmatie trebuie sa si explici motivele ptr. care nu trebuie sa trimita plicul recomandat. Noi am trimis recomandat (si foarte multi amici de-ai mei) si am avut o siguranta mult mai mare ca plicul a ajuns cu bine. La 3 saptamani dupa expediere am gasit un cartonas rosu, in posta pe care era semnatura unui angajat de la KCC care confirma ca a primit plicul. Dovada mai buna ca asta care e? Vreau sa iti spun ca in decembrie, am facut marea greseala sa trimit un plic foarte important in State (era vorba de niste acte pe care matusa mea trebuia sa le semneze si sa le legalizeze pentru a le prezenta la interviul ptr obtinerea vizei) nerecomandata, prin paravion si nici in ziua de azi nu a ajuns!! Eu recomand cu caldura sa trimiti plicul recomandat (anul trecut a costat 200 de mii, din Timisoara) sau poti alege FedEx sau DHL dar costurile sunt extrem de mari: intre un milion si doua milioane!

usdream
04.05.2006, 02:09
intre simplu si recomandat, eu as pune recomandat

lorelici
04.05.2006, 03:53
Multumesc pentru raspunsuri, cred ca varianta cu recomandat mi se pare mai sigura...mai ales ca suntem in Romania...totusi nu am inteles de ce-i gresit sa-l pun recomandat...n-am voie? Mi-l respinge?
Inca o intrebare...cam cat dureaza pana primesc al doile plic???

usdream
04.05.2006, 04:33
nu-ti respinge nimeni plicul recomandat smileys/smiley36.gif.....depinde ce CN ai ....plicul 2 vine in general cu 4-6 saptamani inainte de interviu ( am auzit si de cazuri cand a venit cu doar 2 sapt . inainte )

roxanici
04.05.2006, 18:43
Lorelici, stai linistita, asculta-ne pe noi (usdream si eu) care deja am trecut cu bine interviul si iti spunem din proprie experienta, nu face afirmatii fara sa avem "acoperire"smileys/smiley2.gif. Data exacta a venirii plicului 2 nu ai cum sa o stii de pe acum. In septembrie se vor expedia primele plicuri ptr cei programati la interviu in octombrie. Ca sa prinzi interviul in octombrie ar trebui sa ai un casenumber foarte mic. Apoi in fiecare luna, pana in septembrie 2007 vor fi programati ceilalti "concurenti" in ordine crescatoare, pana se termina numarul de vize. Multa bafta! Care este CN-ul tau?

lorelici
05.05.2006, 04:08
pai sa vedem CRED CA DE ASTA VB VOI NU???
2007EU000075XX
am inteles in mare ce reprezinta dar acum intrebare (o sa va innebunesc cu intrebarile) este dupa parerea voastra un nr. mare???am sanse???pe bune ca nu vreau sa-mi fac sperante degeaba...si...apropo trebuie neaparat sa am pe cineva in America???
Multumesc mult!
Va pup!
Lorelici

sorin
05.05.2006, 04:48
Ti-am editat eu numarul, pentru ca mai putin conteaza ultimele 2 cifre si iti mentii oarecum caracterul privat al dosarului.
Numarul este mic, nu-ti fa griji. smileys/smiley1.gif

usdream
05.05.2006, 05:17
e un nr bun , noi am avut 104xx . Nu e obligatoriu sa ai pe cineva in US dar totusi e bine sa faci rost de o adresa de acolo unde sa iti trimita actele . Dar inca nu e graba , adresa nu tre sa o duci decat cel mai tarziu la interviu . Daca faci rost mai repede ( acum , in cateva zile )de adresa sa o treci in formular .

usdream
05.05.2006, 05:20
dupa CN tau, probabil vei avea interviul la anul , in ian - feb . Dar nu e ceva sigur . Tre sa urmaresti "VISA BULLETIN" , ce cut-off e pt Europa .

catacaz
05.05.2006, 05:33
Eu am trimis astazi plicul prin posta romana. I-am spus doamnei de la ghiseu ca vreau sa-l trimit cu confirmare de primire. OK ... Mi-a dat un cartonas rosu pe care sa-l completez. M-a intrebat: il punem si paravion? ... ca ajunge mai repede... OK ! Cost total: 158.000 lei.

roxanici
05.05.2006, 05:44
Lorelici, noi cu CN 8XXX, deci aproape de al tau, am avut interviul in februarie..dar nu se stie cum va decurge procesul de programare al interviurilor anul acesta. Ptr. DV2005, de exemplu, cei cu CN ca al tau au fost programati in chiar prima luna (octombrie)..so..totul e relativ, de aia e loteriesmileys/smiley1.gif..si da..la interviu trebuie sa duci o adresa din State. Daca nu ai in momentul acesta o adresa..in formularele din plicul 1 scrii: to be presented at the interview date.

usdream
05.05.2006, 05:54
catalin - catacaz : peste vreo 2 sapt sa trimiti un E-mail la KCC sa-ti confirme si ei ca a ajuns plicul . Am auzit ca , confirmarea nu vine decat (cam ) peste o luna ( 2dus + 2 intors ) . La noi nu a ajuns deloc .

catacaz
05.05.2006, 06:19
Sigur ca voi trimite email... nu-mi las soarta in mana postei romane. Dar intrebarea e: ei chiar vor verifica daca a ajuns plicul?

05.05.2006, 07:04
Buna.Sunt noua pe aici si as avea o intrebare...M-a rugat cineva sa caut (daca se poate) pe net,cand este programat la interviu pentru viza catre America.Mi-a spus un numar pe care cica i l-au dat de la ambasada cu care sa poata vedea cand e programat...Imi puteti spune si mie cum se poate afla?Va rog mult de tot.Daca e cineva logat acum,va rog raspundeti ca in maxim o ora trebuie sa stiu.smileys/smiley86.gif

roxanici
05.05.2006, 07:15
Deea04 despre ce fel de viza este vorba? viza de turist, de munca, de student, loteria vizelor?

05.05.2006, 07:37
Abia acum am reusit sa aflu...E viza de turist...Se poate afla?Sau pt viza de turis nu trebuie neaparat o anumita programare?

usdream
05.05.2006, 07:56
catacaz : da , vor verifica , dar trebuie sa specifici numele , CN , si data nasterii

05.05.2006, 07:59
Si imi puteti spune va rog frumos care e site-ul?Si pe baza acelui cod de care ziceam nu se poate afla?

usdream
05.05.2006, 08:00
la Cn sa scrii complet, cum apare in acte , nu numai numarul

05.05.2006, 08:01
Scuzati-ma...Nu am fost atenta si nu am vazut ca e pt Catacaz.Dar intrebarea ramane valabila...si anume daca se poate afla...

usdream
05.05.2006, 08:04
chiar as vrea sa te ajut , dar .......nu stiu

usdream
05.05.2006, 08:05
intra pe www.usembassy.ro (http://www.usembassy.ro) , e site-ul ambasadei de la bucuresti si vezi unde scrie ceva de programare la interviu , te descurci tu

05.05.2006, 08:10
Ok,o sa intru pe site-ul ambasadei...sper sa gasesc ceva.Nu e nimic daca nu stii...asta este,dar ma gandeam ca poate stie Roxanici ca ea m-a intrebat ce tip de viza e.

usdream
05.05.2006, 08:29
io acum am musafiri si nu am timp sa caut acolo , sorrysmileys/smiley19.gif

roxanici
05.05.2006, 08:35
Daca era vorba de loteria vizelor as fi putut sa te ajut cu informatii dar din pacate despre viza de turist nu stiu foarte multe lucruri (cu toate ca am avut o asemena viza dar cand am fost noi la interviu, acum 8 ani..lucrurile erau mai simple..) Poate Sorin iti muta topicul la alta sectiune, unde intra si alti utilizatori care au mai multe info despre acest tip de viza,ptr ca aici se discuta despre loteria vizelorsmileys/smiley5.gif

05.05.2006, 08:42
Mda...ok,pe site-ul ambasadei am gasit ceva cu programarile dar nu s-a mai facut update din data de 9 ocotmbrie 2005 si mai scria acolo ca tre' platita o taxa de 11 $ la banca Transilvania,primesti un cod PINsi trebuie de sunat la un nr de tel pt a face o programare pe baza acelui cod PIN...Eu am facut tot ce se poate pt el...acum,o sa ii spun ce am gasit si...o sa se descurce el cumva.Va multumesc oricum.Apropo de vize,si eu am avut o invitatie de turist in Canada,dar nu au fost atatea complicatii...Numai ca la mine a fost o problema si nu mi-au pus viza.Anyway,nu mai conteaza...

usdream
05.05.2006, 09:09
informatiile de pe site-ul ambasadei sunt cele oficiale si de ele trebuie sa ti cont . Am auzit si eu ca s-a schimbat procedura de programare . Urmeaza pasii de acolo si totul va fi OK . Succes !

05.05.2006, 22:10
Totul s-a rezolvat.Ca el platise si taxa de 11 $,primise codul PIN,dar nu stia sa imi explice de ce a primit acel cod.Eu i-am dat numerele de telefon si de aici incolo se descurca el.

usdream
05.05.2006, 22:25
ma bucur smileys/smiley1.gif

lorelici
07.05.2006, 02:19
Inca vreo 2-3 intrebari si sper sa nu va mai bat la cap pana la plicul 2...
1. La formularul DS-230 unde scrie "other names used" scriu intreg nume+prenume sau numai numele schimbat la casatorie??(sper ca ati inteles ce am vrut sa zic...)
2. La "present address" scriu adresa completa???(acolo zice doar oras/judet/tara)
3. La "list below all educational institutions attended" la "degree or diploma" ce trebuie sa trec pt. ca nu-mi incape sa scriu diploma de bacalaureat sau diploma de asistent medical generalist...sa scriu "diploma" sau "yes"???nu stiu...
Va rog daca puteti sa-mi raspundeti!
Va pup!
Lorelici

lorelici
07.05.2006, 02:21
A si inca ceva...Pozele se trimit in plicul asta?