PDA

Arată versiune întreagă : Bila alba: romanii din California

sorin
07.01.2005, 13:12
Am hotarat sa dau din cand in cand bile albe si negre si sper sa pot fi cat mai impartial. Consider ca romanii din California merita prima bila alba, pentru ca au dovedit pana acum ca sunt cea mai inchegata comunitate virtuala pe acest forum, cu cei mai multi membri activi si care intr-adevar se agita sa se cunoasca intre ei si sa puna la cale actiuni comune, intalniri la restaurant, sau in alte locuri, discutand chestii locale si impartasind din experienta lor si celor mai nou veniti in zona.
Meritul si mai mare al comunitatii romanesti din California este ca este cu mult mai activa chiar decat comunitatea din Chicago unde locuiesc eu, unde am cele mai multe cunostinte sau amici si cu care am inceput discutiile pe acest forum acum aproximativ un an de zile, insa acestia dupa ce au aruncat cate un mesaj din cand in cand s-au retras sub umbrela confortabila a indiferentei, aceasta intamplandu-se nu numai cu cunostinte de o ora intalnite la un picnic sau o petrecere romaneasca, dar si cu persoane pe care le consideram totusi prieteni, iar pe unele din aceste persoane, chiar daca nu sunt in Chicago sau SUA, le cunosc de ani de zile si ii consideram mai mult decat simple cunostinte sau simpli amici.
In concluzie, fara nici o retinere, consider ca prima bila alba este meritata din plin de comunitatea romaneasca din <st1:State w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">California</st1:place></st1:State> careia ii doresc s-o tina tot asa si sa se mareasca de la o zi la alta.smileys/smiley20.gifsmileys/smiley32.gif

kiki
07.01.2005, 13:49
Multumim Sorine! Suntem o trupa grozava, nu-i asa? Acum mai avem un singur pas de facut .... sa ne intalnim cu toti inafara spatiului virtual! smileys/smiley2.gif

Aduc eu popcornul! smileys/smiley36.gif

sorin
07.01.2005, 14:01
Kiki, sunt sigur ca acel pas o sa-l faceti in curand. Mai greu a fost sa aveti cu cine va intalni. Cred ca o sa ai nevoie de vreo cateva galeti de floricele de porumb smileys/smiley36.gif

dancing_fire
07.01.2005, 14:05
abia astept....

danielle
07.01.2005, 19:55
Hei, deja unii dintre noi ne-am intalnit, 4(Laura, Deea, Florian si eu)cunoscandu-ne de pe acest forum, acum cateva luni. Si chiar am continuat sa o facem. Deci forumul a avut succes si chiar se poate.

Multumim Sorin pentru felicitari. Sper sa o tinem tot asa.

Brasov34
09.01.2005, 00:03
CArmen, cum facem sa ajungem si noi la o "floricica de porumb"?:) smileys/smiley2.gif

Corina@Liviu , SJ-CA

kiki
09.01.2005, 09:46
Dragi romani de California,

Va propun sa aruncati un ochi pe website-ul urmator: www.rapn.org

E o organizatie de romani din california care fac tot felul de lucruri minunate.

Asta da bila alba!!! smileys/smiley2.gif

sorin
11.01.2005, 08:55
Asta da bila alba!!! smileys/smiley2.gif

Aha, deci bila mea alba nu prea e

dancing_fire
11.01.2005, 09:13
Kiki, be carefull!!!smileys/smiley36.gif

danielle
11.01.2005, 09:33
Eu zic ca si bila lui Sorin e foarte alba, cel putin eu i-as da lui o bila alba, mai ales din punctul meu de vedere, care mi-am facut prieteni de pe acest forum. Ceea ce, intr-o lume in care suntem straini, e foarte important.

dancing_fire
11.01.2005, 09:42
Si eu ii dau chiar mai multe ca stiu ce fel de om este si, credeti-ma, chiar merita. smileys/smiley1.gif

E ROMAN ADEVARAT CU TRUP SI SUFLET DUPA 9 ANI DE AMERICA!!! Rar intalnesc un roman care dupa atata timp sa simta atat de puternic romaneste. Pe el n-o sa-l "prinzi" niciodata folosind cuvinte in engleza atunci cand vorbeste romaneste doar din motivul ca a uitat echivalentul in limba romana, asa cum facem noi de foarte multe ori.

Gata cu lauda, dar inca o data FELICITARI!!!smileys/smiley32.gif

kiki
11.01.2005, 12:08
Uite ca m-au impins fetele si trebuie sa fac bila ta mai alba Sorine. smileys/smiley9.gif

sorin
11.01.2005, 13:22
Carmen, uite asa ma faci tu sa roshesc in public smileys/smiley9.gifProbabil sunt multi altii care simt cel putin la fel de romaneste, altfel multi nu ar fi pe acest forum, iar a simti romaneste mi se pare ceva normal, nu neaparat o calitate smileys/smiley2.gifOricum, nu pot sa nu-ti multumesc pentru aprecieri, dar te rog nu le mai face publice, pentru ca nu-mi place sa fiu laudat.

Kiki, trage o fuga la magazin si ia o sticla de inalbitor smileys/smiley36.gif

kiki
11.01.2005, 15:59
Gata de inalbit. Da 8u-ncoacesmileys/smiley36.gif

sorin
11.01.2005, 16:11
smileys/smiley36.gifzapacita mai esti smileys/smiley36.gif

12.01.2005, 08:16
Da 8u-ncoacesmileys/smiley36.gif

Mai bine pastreaza 8u pentru la sfirsit.smileys/smiley36.gifsmileys/smiley2.gif

kiki
03.02.2005, 13:27
mie imi place mai mult sa iau prin surprindere decat sa castig ...asa ca ... cu 8u inainte ... tre sa-l las pe Sorin sa castige ...de data asta! smileys/smiley2.gif