PDA

Arată versiune întreagă : Despre americani, in general

florin_bejerea
07.01.2005, 11:04
Banuiesc ca avetzi prieteni(prietene) americani. Ce parere v-atzi facut despre ei(ele). V-atzi ashteptat sa gasitzi ceea ce atzi 'intuit' sau nu? Vi se par diferitzi (ca fel de a fi) de romani?

garfield
07.01.2005, 12:22
Banuiesti bine. Am prieteni si prietene americani.

V-atzi ashteptat sa gasitzi ceea ce atzi 'intuit' sau nu?

Depinde la ce te astepti. Deobicei preconceptiile dau usor in dezamagire.

Vi se par diferitzi (ca fel de a fi) de romani?

Sunt la fel ca toti oamenii din lume. Unii buni, altii mai putinbuni http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif. Unii funny, altii nu. Si ei se bucura sisi ei pling, dar exact ca cei din romania nu pot sa fie. Fiecare persoana isi creaza personalitatea bazat prin experientele prin care trece in viata, si sunt influentati decomunitatea si valorile societetii in care locuiesc.

Din fericire, fiecare poate sa-si aleaga prietenii (you're only stuck with your relatives smileys/smiley36.gif) si sa se inconjoare de oameni care au aceleasi placeri, gusturi si interese comune.

Daca te referi la altceva cind zici 'diferitzi', trebuie sa fii mai specific.

florin_bejerea
07.01.2005, 12:55
Da, am pus intrebari prea generale..Recitindu-le nici eu nu imi mai amintesc exact ce am vrut sa intreb...sau unde am vrut sa ajung.

Oricum imi place raspunsul tau. Convingator. Cumva provocator... deschis...

sorin
07.01.2005, 13:05
S-ar parea ca lui Garfield ii prieste acest forum ca a inceput sa foloseasca din ce in ce mai putine cuvinte si expresii in engleza. Keep up the good work Garfield smileys/smiley2.gif

garfield
07.01.2005, 15:15
Mersi sorin, imi vine putim mai usor acum. Inca trebuie sa citesc de mai multe ori fiecare post pentru ca am tendinta de a citi cuvintele si sa incerc sa le interpretez prima data in engleza. Imi dau seama ca nu inseamna nimic si dupa a doua sau a treia oara le nimeresc mai bine.

Mai am mici probleme cu anumite cuvinte, dar cred ca unele din ele sunt regionalisme, sau expresii care eu nu le cunosc. Dar cu alea fac cum e vorba 'Baba ce nu aude, potriveste' smileys/smiley36.gif

florin_bejerea
07.01.2005, 17:39
Pentru Garfield: ca cetatzean american ai votat pentru USA? Shi daca da banuiesc ca ai votat Kerry?! In NY s-a votat Kerry din cate imi amintesc...Mie, personal, nu imi place Bush- chiar daca nu am vazut '9/11' alui More, sau 'the debates'...shi numai am citit despre ele...

Cine credea ca un "Bush Jr" poate sa 'pacaleasca' atatzia oameni -care au votat Bush-spunand ca el e trimisul lui Dumnezeu shi ca aduce pacea(democratzia) in lume.

Cred ca suntem martorii unei "comedii divine"- avandu-l pe Bush in frunte...

garfield
08.01.2005, 07:43
Am votat, cum sa nu votez. Parerea mea este totusi ca un Republican ori cit de rau e, tot e preferabil mai mult decit un Democrat. smileys/smiley4.gif

tonita
08.01.2005, 08:40
... Parerea mea este totusi ca un Republican ori cit de rau e, tot e preferabil mai mult decit un Democrat. smileys/smiley4.gif

Afirmatia suna a prejudecata (preconceptie) garfield.Poti da argumente concrete ?

garfield
08.01.2005, 09:29
Discutiile politice ca si cele religioase pot deveni foarte aprinse si controversiale, si nu e un subiect care in care vreau sa intru.
<CENTER>
<H1>The Differences Between Republicans and Democrats</H1></CENTER>* Democrats buy most of the books that have been banned somewhere.
Republicans form censorship committees and read them as a group.

* Republicans usually wear hats and almost always clean their paint
brushes.

* Republicans employ exterminators. Democrats step on the bugs.

* Democrats name their children after currently popular sports figures,
politicians and entertainers. Republican children are named after
their parents or grandparents, according to where the money is.

* Democrats keep trying to cut down on smoking but are not successful.
Neither are Republicans.

* Republicans tend to keep their shades drawn, although there is seldom
any reason why they should. Democrats ought to, but don't.

* Republicans study the financial pages of the newspaper. Democrats put
them in the bottom of the bird cage.

* Republicans raise dahlias, dalmatians and eyebrows. Democrats raise
Airedales, kids and taxes.

* Democrats eat the fish they catch. Republicans hang them on the wall.

* Republican boys date Democratic girls. They plan to marry Republican
girls, but feel they're entitled to a little fun first.

* Republicans sleep in twin beds . . . some even in separate rooms. That
is why there are more Democrats. </PRE>

08.01.2005, 10:33
Da mi-am facut prieteni americanicu toate ca prieteni este prea mult spus ,aici nu prea reusesti sa iti faci prieteni adevarati asa cum eram obisnuiti de acasa(RO),si asta nu numai din cauza ca sint ei diferiti ci ca totul pe aici este diferit.Deasemeni romanii care vin aici se schimba in general si numai sint ca cei de acasa.Si eu cind am venit aici m-am asteptat la cu totul altceva dar acum m-am obisnuit si nu ma mai astept la nimic ,i-au lucrurile asa cum sint.Tu la ce te astepti ?presupun ca esti mai nou venit?!

bine ai venit pe forum!

garfield
08.01.2005, 10:55
Cred ca depinde in unele cazuri la ce te astepti si cu ce ai fost obijnuit inainte, dar si locul unde locuiesti. Daca stai la bloc in NYC si ai trei lacate si doua lanturi pe usa si gratii la fiecare geam, nu e la fel ca in alte orase sau cartiere unde nu trebuie sa blocezi usa niciodata si copii pot sa intre si sa iase oricin, la fel si vecinii si prietenii. Deasemenea asta nu ea in seamna ca parca aici e cu mult mai putin timp liber pentru socializing in timpul saptaminii. TGIF smileys/smiley36.gif

08.01.2005, 11:13
Nu stiu cum este sa traiesti cu lacate si gratii la usa?!smileys/smiley18.gifdar vad zone undeeste periculos sa iesi noaptea sa te plimbi pe strazi dar s in Romania a aparut aceiasi problema mai nousmileys/smiley5.gif

Sint de acord ca aici nu prea a timp pentru socializing dar cel mai tragic este cind ai de toate dar nu ai cu cine sa te distrezi.

garfield
08.01.2005, 11:35
Da, e tragic sa ai timp, dar sa nu ai cu cine te distra. Dar asta nu depinde si de personalitatea pe care o ai? Sunt oameni care formeaza prietenii usor si cu oricine (nu numai cu alti romani), iar altii sunt mai retrasi su putin sociabili (is that a real word?)

Oricine se afla intrun mediu de o anumita durata de timp si nu a reusit sa-si faca prieteni, nu cred ca poate sa dea vina pe societate.

08.01.2005, 11:45
Cind inchiriezi o vila la munte de revelion si mai mult de jumate dine ei se culca odata cu gainile si merg in fiecare zi la film tu ce zici?!nu mai pun ca au veni si cu reguli fiecare : nu se fuemaza in vila(de fumatori) etc...,unul a ramas toata noatea de revelion blocat in baie si au incercat sa il scoatasmileys/smiley36.gif

Am luat citeva plase si de atunci sint mult ma prudenta.

08.01.2005, 11:52
Sunt oameni care formeaza prietenii usor si cu oricine (nu numai cu alti romani), iar altii sunt mai retrasi su putin sociabili (is that a real word?).

ma refeream ca am avut experiente proaste cu romanii de aici ,prefer sa merg la baiaramele americanilor macar pot dansa toata noapteasmileys/smiley2.gif

Parerea mea este ca prieteniile nu se fac cu oricine ,aia nu sint prieteni sint cunostinte, sau ma rog depinde ce intelege fiecare prin prietenie.

Pentru mine un prieten este cineva care nu im vrea raul,in care pot avea incredere,care ma respecta si crede in mine si ma accepta asa cum sint vine cu sfaturi la nevoie . Cred ca trebuei sa treaca mult timp sa te cunosti asa de bien sa poti spune ca esti prieten cu cineva.Prietenul la nevoie se cunoaste parca asa se spunesmileys/smiley2.gif

Mai greu de gasit pe aici .smileys/smiley18.gif

Cunostinte cu care sa-mi pierd vremea nu duc lipsa dar prefer sa imi petrec timpul cu cineva care imi face placere nu cu oricine.

What about you?

florin_bejerea
08.01.2005, 15:07
Cred ca diferentza dintre republicani shi democratzi e mult mai simpla: bogatzi shi 'mai saraci ca bogatzii' (ca saraci ar fi cei din Somalia)...Mentalitatea saracului poate fi 'ne-productiva' shi mai putzin 'virila', sa-i zicem umila. Dar arogantza unui republicanincult(egoist-de unde pleaca valul!)valoreaza cat o ceapa stricata... Nu vreau sa spun ca totzi republicanii sunt incultzi, arogantzi sau egoishti...ci majoritatea...(Cateodata chiar ma intreb daca sunt proshti sau fac pe proshtii ca sa le mearga bine-'shmecher')

Shtiu, totushi,ca adevarul e undeva lamijloc: 'democrato-republican' ar fi ce mai bine...shi sper sa se ajunga acolo: adica la un compromis intre partzi.

florin_bejerea
08.01.2005, 15:16
Pentru Melina:

Bine v-am gasit(a fost destul de greuhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley43.gif).

Sunt deacord cu tine: americanii pot fi superficiali shi ,in general, e greu de legat prietenii cu ei. Deshi, cum spunea Garfield,sunt shi ei oameni ca totzi oamenii-iar societatea(comunitatea) ne modeleaza shi influentzeaza...Dar societateaasta oare nuo facem tot noi?Nu o putem modela shi noi la randul nostru?

08.01.2005, 15:31
smileys/smiley32.gif

...Dar societateaasta oare nuo facem tot noi?Nu o putem modela shi noi la randul nostru?

Eu cred ca noi ne alaturam si ne adaptam acestei societeti deja formate ,cu mult avansate noua. Putem sa ne punem amprenta ,putem sa contribuim cu ceva dar nu cred ca avem ce modela.Cum as putea eu sa ii invat sa simta ca noi cind ei sau chinuit sa ajunga sa numai simta asa?! Asta este doar un exemplu poate cam extremsmileys/smiley2.gif

florin_bejerea
08.01.2005, 15:46
Trebuie sa facem diferentze intre planurile in care americanii sunt mai avansatzi. Ca tehnologie or fi ei mai avansatzi, dar ca fel de a fi, ca oameni- nu cred ca sunt mai avansatzi ca oricare alta natzie... Shi mai le e caracteristic ceva: america e formata din 'imigrantzi' shi europeni(cei care au venit aici la inceputuri)...Iar in plus: sunt destul de deschishi la nou. Ceea ce ar duce la o schimbare daca s-ar face ceva in privintza asta.(Intradevar 'a modela' e cam mult spus)

Din cate shtiu:acum 45 de ani aici nu existau drepturi egale pentru persoanele de culoare...Shi acum mai exista multzi rasishti, dar macar legea nu e de partea lor.

08.01.2005, 16:00
Trebuie sa mergem mereu inainte nu inapoi si aici viteza cu care se avanseaza este foarte mare , uneori este greude tinutpasul cu ea.

Este adevarat emiranti din toata lumea sau adunat aici ,asta e tara Puterilor Unite cine e in frunte si cine e in coada nu are inportanta atita timp cit toti merg inainte.

..si fiindca totul este asa de rapid eu uneori obosesc si ma gindesc uneori sa ma duc in Romania vreun an ,doi si sa iau o pauza http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

garfield
08.01.2005, 20:09
Parerea mea este ca prieteniile nu se fac cu oricine ,aia nu sint prietenPentru mine un prieten este cineva care nu im vrea raul,in care pot avea incredere,care ma respecta si crede in mine si ma accepta asa cum sint vine cu sfaturi la nevoie . Cred ca trebuei sa treaca mult timp sa te cunosti asa de bien sa poti spune ca esti prieten cu cineva.Prietenul la nevoie se cunoaste parca asa se spunesmileys/smiley2.gif

De acord cu tine 100% in privinta prietenilor 'adevarati'. Dar prieteniile sunt pe mai multe nivele. Poti sa ai prieteni la servici cu care te consideri prieten(a) dar nu neaparat te intilnesti inafara serviciului. Nu sunt cunostinte numai ca o cunostinta ar fi casiera de la banca la care ai stii numele pentru ca o vezi in fiecare saptamina de ani de zile. Poti sa ai vecini cu care esti prieten, si faci un bar-b-que in curte, etc. dar nu te duci cu iei in concediu.

Cum ai zis si tu, la nevoie aflii cine sunt prietenii tai adevarati. Pina atunci prietenii sunt oameni cu care te distrezi, te simtzi bine, siai interese comune (sau dushmani comuni smileys/smiley2.gif)

Mai greu de gasit pe aici .http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley18.gif

Mai greu de gasit oriunde.

garfield
08.01.2005, 20:25
(Cateodata chiar ma intreb daca sunt proshti sau fac pe proshtii ca sa le mearga bine-'shmecher')

Nu cred ca poate sa fie foart prosti ca nu ar duceo asa de bine. Nu cred ca gasesti multi republicani pe welfare.

Shtiu, totushi,ca adevarul e undeva lamijloc: 'democrato-republican' ar fi ce mai bine...shi sper sa se ajunga acolo: adica la un compromis intre partzi.

Poate ne trebuie un presedinte republican care are nevasta democrata smileys/smiley36.gif

09.01.2005, 01:44
Bine v-am gasit(a fost destul de greuhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley43.gif).

cum adica a fost greu sa ne gasesti? te referi la gasirea acestui forum pe internet, sau la gasirea unui grup cu care sa ai afinitati si sa ai ce discuta? smileys/smiley75.gif

florin_bejerea
09.01.2005, 04:29
V-am gasit greu pe internet. Mai exact cumnata mea a gasit acest forum shi mi-a spus...Eu am incercat sa gasesc orice legat de romani(pe internet in special)aici shi am gasit cateva nume romaneshti in cartea de telefon- pe care evident ca nu le-am contactat...

florin_bejerea
09.01.2005, 04:31
Nu vad absolut nici o legatura intre proshti shi 'welfare'!

florin_bejerea
09.01.2005, 04:41
Majoritatea republicanilor sunt bogatzi. Iar majoritatea celor bogatzi moshtenesctot ce au de la parintzi(bunici, rude) fara sa mishte un deget...Trebuie doar sa fie un 'kiss ass'...

Iar un om de shtiintza poate sa ajunga pe strada doar pentru ca nu agreeaza 'corprate america'...ceea ce nu-l face prost.

09.01.2005, 14:47
Mie imi plac in general americanii. Padure fara uscaturi nu este dar pot sa spuna ca aici ma simt mult mai in largul meu cu oamenii. Americanii mi se par deschisi(cel putin la prima vedere), si pana acum am avut norocul sa dau de oameni foarte de treaba. Am intalnit si altii mai ciudati,dar am ales sa nu am de-a face cu ei.

ce am mai observat e ca lumea cam respecta regulile pe aici,nu ca la noi,si nu li se pare ceva in neregula. Li se pare in neregula CD-urile mele cu muzica din Romania copiata...si filmele copiate...cred ca in Romania ma simteam mult mai libera sa nu respect regulile.

alte pareri despre americani? o sa mai scriu pe parcura...

mihaelaNV
18.01.2005, 05:41
Salut Florin, eu sunt Mihaela si citisem mai devreme mesajul tau"ce parere avem despre americani":))))))))......exact si ce mai faci?:))))

Adevarul este ca m-am asteptata la mai mult de la ei, am dat parte de multi foarte ciudatzi. Apropo catzi ani ai siin ce stat esti? Eu tocmai m-am mutat in Vegas...si inca nu cunosc doar 5 romani in toate Statele astea.De catzi ani esti venit? Sper ca nu te-am bombardat cu multe intrebari......Numai bine...peace, love and chicken grease:0P cum spun unii...mai ciudatzi.

manuela2005
19.01.2005, 05:23
Eu cred ca e destul de greu sa-ti faci prieteni americani(nascuti aici),pt ca in general prieteniile de durata se fac in copilarie si adolescenta,si astea dureaza cel mai mult.Cel putin in cazul meu, asa este.Am cunoscut multi tineri americani pe unde am lucrat si am observat ca sunt foarte prietenosi si deschisi spre discutii,si poti lega prietenii, dar ele tin atata timp cat lucrezi impreuna sau ai o baza comuna(scoala,job,hobby).Si asta-i valabil in general pt toata lumea in state , nu numai pt americani.

Boierul Bibescu
19.01.2005, 06:21
Manuela, sunt de acord cu tine numai partial. Da, prieteniile din copilarie si scoala sunt de obicei cele mai durabile dar se pot face prieteni si in alte parti. Dupa cum ai spus americanii sunt prietenosi si deschisi insa trebuie si noi sa fim la fel. Multi dintre noiavem impresia ca suntem superiori si ne comportam ca atare. Daca ai indoieliciteste mesajele de pe forumul cum ca americanii sunt, prosti, needucati, nici macar nu stiu unde este Ro....hmmmm, ce ignoranti!smileys/smiley2.gif

Nu este de mirarea ca uni dintre noi nu putem face prietenii de durata atata timp cat avem aere de superioritate.

garfield
20.01.2005, 19:26
Boierul Bibescu, sunt de acord cu tine 100% smileys/smiley20.gif

Brasov34
22.01.2005, 21:06
NU cred ca vorba de "AERE DE SUPERIORITATE" aici...

Parerea mea este ca americanii trateaza cu superficialitate prieteniile.

Ei spun "FRIEND" la un simplu cunoscut ceea ce pentru mine e diferit.

Nu pot numi prieten daca nu impart nimic comun cu el si daca doar viata mi l-a scos in cale.

Aici esti prieten de servici sau mai bine spus "TEAM PLAYER" si imparti anumite interese pana la un punct.

Uitati-va si la copii vostri . Cati dintre ei au prieteni si cati dintre ei tin legatura dupa ce familia se muta in alta zona?

Acasa era diferit pentru ca asa am fost obisnuiti, educati.

Multi dintre ei nu stiu sa fie prieteni cu familiile lor; atatia tineri isi parasesc familiile la varsta terminarii liceului si cati dintre ei ii poti vedea ajutandusi parintii la batranete?

TOATE, pentru ca trateaza f simplu relatia de familie( vezi nr divorturilor in SUA ) ; ce sa ne mai miram de relatiile dintre cunoscuti pe care ei ii numesc cu un zambet gratuit "MY FRIEND"smileys/smiley19.gif

MULTUMESC LUI DUMNEZEU CA SUNT ROMANCA!smileys/smiley36.gif

SUB NIIC O FORMA, romanii nu sunt la fel. Cel putin la acest punct!

IN rest au si ei talentele lor, dar nu acesta este subiectul...

Anaxor
23.01.2005, 00:11
NU cred ca vorba de "AERE DE SUPERIORITATE" aici...

Parerea mea este ca americanii trateaza cu superficialitate prieteniile.

Ei spun "FRIEND" la un simplu cunoscut ceea ce pentru mine e diferit.

Nu pot numi prieten daca nu impart nimic comun cu el si daca doar viata mi l-a scos in cale.

Aici esti prieten de servici sau mai bine spus "TEAM PLAYER" si imparti anumite interese pana la un punct.

Exact si parerea mea!!!!!!! Cind traiam la oras si intilneam oameni din mai multe categorii, aveam de unde alege si mi-am facut prieteni americani .Insa dupa plecere totul s-a dus----i-am sunat de multe ori --ei niciodata--am plecat nu mai eram de actualitate---

Dupa ce m-am mutat la " adunatii -copaceni " de Pennsylvania,( marea prostie a vietii mele--insa pe cale de reparare)nu mai mi-am facut prieteni pt ca aici nu am gasit persoane cu care sa am ceva cit de cit in comun. Si apropo de discutie precedenta ca cei bogati sint republicani--eu vad aici saracime peste saracime care toti sint republicani....merg cu truk-ul cu actibilduri cu bush pe el,au steagul confederatatirnat,mesteca tutun si scuipa, au pusca pe locul pasagerului , --ca de --cine stie cind vine arabul aici la cucuietii din deal sa-i fure trailerul plin de gunoi in care traieste----si el tre sa fie pregatit--asa patriotic!!!Doamne fereste sa nu fii de acord cu ei--ca ce bine e ca merg soldatii la razbel in irak sa ne apere libertatea.....doamne fereste sa indraznesc aici la scoala sa le spun ca nu e cazul sa avem poza lui bush pe pereti---( mie personal imi aduce aminte de poza lui ceau in clase)--ba chiar le-am propus sa o puna si in manualale de scoala...pe prima pagina....nu de alta dar sa nu uite tancii cine le e presedinte...doamne fereste sa nu te bucuri cind au ajuns "Stealers" la "superball"...si as putea continua la infinit......dar ce folos...eu nu ii pot ilumina..nici macar pe copii ...pe care ii invat ca se spune " whereARE my toys" cind acasa ei aud numai " where IS my toys" si cind incerc sa-i invat sa spuna " you were " si nu "you was", "you all" si nu "INTZ", "washer" si nu "waRsher".........pai daca nu pot sa faca asta oare cum sa le spun ca exsita o tara Romania in Europa si nu in Africa......de fapt cui ii pasa??? Ei pot trai fericiti in tutunul lor, republicanismul lor , traielrul lor , berea lor s.am.d.......nu are sens sa ma lupt cu morile de vint, in ciuda profesiei mele de a educa. Si atunci??? eu ALEG sa nu-mi fac prieteni AICI unde sitn acuma si imi fac planuri de mutare.La fel cu vreo doi colegi AMERICANI care sint aici temporar veniti din New York---pai daca pian si ei sint socati si dezgustati de ceea ce e aici si sint americani de-ai lor---oare sint eu plina de aere de superioritate????????

Asa ca astia sint americanii cu care am aici de-aface!!!! Nu am de ales....la una din statisticele locale de la servici a reiesit ca asta e una dintre zonele rurale cu un procent ridicat mult peste average-ul national , de localnici pe WELFARE. Deci in concluzie, nu numai ca o las balta cu prieteniile.....dar ce vad eu aici contrazice regulile d ea fi republican---din pacate saracii de ei o fac din ignoranta caci nici unul cu care am incercat sa vorbesc, nu a citit platformele partidelor....

Boierul Bibescu
24.01.2005, 00:51
........doamne fereste sa nu te bucuri cind au ajuns "Stealers" la "superball"...si as putea continua la infinit......dar ce folos...eu nu ii pot ilumina....

Este exact despre ce vorbeam, despreaatitudinea unoracare se simt superiori. And by the way, are you talking about the Pittsburgh Steeler? They are not even in the SuperBowl....http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gif!?

Anaxor
24.01.2005, 09:56
........doamne fereste sa nu te bucuri cind au ajuns "Stealers" la "superball"...si as putea continua la infinit......dar ce folos...eu nu ii pot ilumina....

Este exact despre ce vorbeam, despreaatitudinea unoracare se simt superiori. And by the way, are you talking about the Pittsburgh Steeler? They are not even in the SuperBowl....http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gif!?

Nu ca tocmai au pierdut aseara sansa--dar erau cit p-aci!!!!

florin_bejerea
25.01.2005, 07:28

Nu ca tocmai au pierdut aseara sansa--dar erau cit p-aci!!!!

florin_bejerea
25.01.2005, 07:44
Scuze, am gresh*t...vroiam sa-l citez pe Boier Bibescu ca sa raspund la 'superioritatea' unorromani in fatza americanului de rand. Eu cred ca e vorba de uimire in cazul lui Anzxor. S-a ashteptat la altceva mai bun...shi atata tot. Cand tratezi pe cineva cu aere de superioritate de obicei nici nu te oboseshti sa-l bagi in seama...dar sa mai sa vrei sa-i fi shi prieten e cam mult....Pt ca tu zici ca de aia nu putem sa ni-i facem prieteni pe americani... Dar eu nu cred in asta: de obicei cunoscutzii mei americani spun ca nu au prieteni adevaratzi...deci e vorba de cultura. Aici totul se invarte in jurul carierei. Ceea ce il face pe om e cariera, munca, banii. Nu familia. In nici un caz. Asta e pe scurt capitalismul: cariera- te luptzi o viatza intreaga sa fii cel mai bun: competitzia.

D'aia americanul nu are prea multzi prieteni: va concura cu ei...sau cel putzin nu are timp- tre sa munceasca toata ziua shi uneori chiar noaptea...

Frankenstein
25.01.2005, 07:50
Aici totul se invarte in jurul carierei. Ceea ce il face pe om e cariera, munca, banii. Nu familia.

Da ce zici de faptul ca pe toate birourile lor vezi insirate pozele cu familia?!smileys/smiley36.gif numai de ochii lumii!

garfield
25.01.2005, 08:30
Holy Sh*t you just got to this country and you're already experts on American people. You know what drives them and what makes them tick. Their whole social structure is transparent to your intellectual superiority. You need to get off your high horse andwait a while before you draw your conclusions and make absurd statements. Yow want to show off your superior intellect? try being less judgmental and more accepting of the people who welcomed you to their country. I don't think anybody asked you to come here, much less to come here and complain about everything.

Vlad
25.01.2005, 13:19
smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

Credeam ca nu mai zice nimeni asta....ASA E...NU AVEM NICI UN DREPT SA-I JUDECAM.....

manuela2005
25.01.2005, 15:06
Nu stiu cine a spus ca americanii nu au prieteni pt ca-s prea ocupati cu munca...si sunt de acord.

Cei care sunt casatoriti si au copii is la munca 9-5,ajung acasa ,isi trimit babysitter-a acasa,stau putin cu copiii,"gatesc " cina si-i trimit la culcare.

Dup-aia isi verifica mailu sa vada ce bill-uri le-au venit,completeaza cecuri ,isi modifica putin contabilitatea pe calc(sa vada la sfarsitul lunii ca au cheltuit mai mult decat au castigat),si dup-aia putin program de voie.

In weekend se mai linistesc putin lucrurile,sambata ii duc pe copii la diferite activitati si sporturi, la film,merg la shopping,isi viziteaza parintii(daca stau in acelasi oras),si daca mai au timp iasa in oras cu prietenii .

Cand au un weekend lung isi iau copiii ,minivan-ul, si in vacanta cu ei(nicidecum cu prieteni) ;iar in cazul sarbatorilor mai lungi, sarbatoresc in familie,se aduna din toate colturile tarii.La prieteni le trimit felicitari si mici atentii,binenteles ca au o lista f lunga de prieteni,si au mare grija sa nu uite pe nimeni;-)

Ar mai fi multe de spus...eu v-am descris putin viata unei familii de americani intelectuali si cu joburi bune,care au copii,isi permit babysitter si housekeeper,au casa si 2-3 masini.Eu lucrez full-time ca si nanny in Chicago,si nu-i singura familie la care am lucrat .

Binenteles ca nu toate familiile sunt la fel ,sunt si bune si rele, si organizate si dezorganizate, care functioneaza ca si familie si care nu,va astept pe voi sa veniti cu alte informatii si pareri.

Manu

sauzimdebine
25.01.2005, 19:30
Manu, get real and get a ....

florin_bejerea
25.01.2005, 20:08
Stai linishtit Garfield. Noi ashtia noi venitzi nu shtim totul despre americani- spunem doar chestii generale pe care le vedem prin comparatzie...Nu tot ce spunem noi despre americani se aplica la totzi; sunt multzi americani adevaratzi - altfel s-ar duce de rapa tzara asta- Dar oricine care vine aici recent va observa mai ushor anumite lucruri cu care nu e obishnuit. Doar pentru ca pentru tineaceste lucruri sunt fireshti asta nu inseamna ca 'noi venitzii'nu shtiu nimic...Poate tu ai trait shi vazut multe- dar nu potzi sa zici ca culoarea alba e gri aici...tot alb ramane...Iar odata ce faci parte din sistem te 'obishnuieshti' cu el, devine firesc. Shi shtiu ca o sa ni se intample shi noua, celor 'noi' mai devreme sau mai tarziu...Dar acum asta vedem acum...Lucrurile sunt mult mai complicate...

florin_bejerea
25.01.2005, 20:37
Pentru Boierbibescu: cei care au pozele familiei pe birou ar trebui sa petreaca mai mult timp cu familia decat cu pozle lor ...http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

foryoutupac
25.01.2005, 23:33
Pai hai sa vorbim despre prieteni plecati in America,care se considera deja americani si nu stiu de unde au plecat,eu cand am cerut ajutorul la unii prieteni plecati de cativa ani in America,nu m-au ajutat si eu zic ca au cam uitat de unde au plecat.Eu zic ca multi romani plecat in America au cam uiat de unde au plecat,am dreptate sau nu?

26.01.2005, 00:40
pentru cei noi veniti ;

Eu cred (si vorbesc din experienta)ca daca i analizam si i comparam tot timpul, nu o sa ne placa niciodatanimic si nimic nu o sa fie destul de bun.Incearca sa vezi si calitatile nu numai defectele in ei. E ca o relatie care ai avut-o mult timp cu cineva si acumincepiceva nou cu altcineva.

Boierul Bibescu
26.01.2005, 01:17
Bravo Garfield, finally somebody has the balls to say it! smileys/smiley32.gif

I also find it rather ironic that some of us are complaining about being forced to rub shoulders with thewelfare people whenall of us areemigrants from <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> where 50% of populationsurvives below poverty level.

Florin, what is your beef with me? Friend read the postings again and readdress you comment. http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley75.gif

florin_bejerea
26.01.2005, 04:16
Statzi linishtitzi fratzilor- cred ca m-am facut greshti intzeles: nu urasc americanii. Dimpotriva imi plac. Altfel nu ash fi venit aici- in Romania am trait mai bine ca aici(greu de crezut...). Dar sunt multe bile negre shi pentru tzara noastra, doar shtim prea bine.

Exista oameni foarte inteligenzti aici- nu cred ca s-ar fi ajuns la nivelul asta de civilizatzie daca tzara asta ar fi plina doar cu 'incultzi'-deshi incultura nu inseamna neaparat lipsa inteligentzei. Americanii sunt pragmatici: nu cred ca o sa nu mai imi fie foame daca shtiu unde e Guatemala pe harta...

Aici pe forum am incercat sa exprim pareri shi observatzii generale. Din pacate m-am restrans sa vorbesc despre cele negative.

Totushi, dupa cum spune Garfield : 'don't take life too seriously, it'sonly.temporary...' chiar daca el s-a cam aprins un pic shi a luat-o in serios...

florin_bejerea
26.01.2005, 04:29
Scuze pentru Boierul Bibescu! smileys/smiley9.gif Am incurcat oalele cu sarmalele...sau asha ceva. Treaba aia cu pozele familiei era adresata pentru Frankestein...

manuela2005
27.01.2005, 15:39
sauzimdebine,

WHATEVER!

Brasov34
28.01.2005, 18:23
Ce ma doare foarte mult la noi este ca niciodata nu o sa reusim sa le patrundem in suflet ca ai lor...

DE CE? NU judecam, dar o simtim cu totii!

Cat ar fi prietenul american de PRIETEN tot nu-l poti egala cu romanasul tau...smileys/smiley2.gif

La o adica tot romanul ti-e FRATE si cu el imparti "zestrea" viettii, cu bune sau cu rele...

Totusi, americanii au ceva de apreciat: stiu sa se bucure de sarbatorile nationale nu cum o fac romanii...

SI stiu ca din orice fleac de sarbatoare sa-si ia zi libera...asta imi place la ei ca sunt patrioti! Si niciodata nu ii vei auzi ca isi barfesc natia! FELICITARI!smileys/smiley32.gif

Chiar daca au antipatii stiu sa zambeasca rece, dar sa zambeasca....noi ne paruim pana nis e face sange rau...si suferim tot noi apoi....

ASA CA AMERICANI SAU ROMANI? NU avem dreptul sa judecam pe nimeni doar poate sa indreptam niste comportamente spre firescul lucrurilor...smileys/smiley2.gif

kiddy
01.02.2005, 03:59
Totusi, americanii au ceva de apreciat: stiu sa se
bucure de sarbatorile nationale nu cum o fac romanii...

Pai si noi ne bucuram candva de sarbatorile nationale: 1 Mai, 23
August... Ba mai iesea lumea si la picnicuri. 1 Mai chiar mai
functioneaza de-o anumita maniera printre cei tineri: fuga la
Costinesti. Acum ce sarbatoare nationala ne-a mai ramas? 1 Decembrie cu
toata protipendada parvenita de la putere ce asista in primele randuri
la slujbele religioase, mimand smerenie si reculegere? Care roman sa se
mai bucure cand ii vad mereu pe astia in fatza?

Isabella
01.02.2005, 04:28
Pai la cate sarbatori sunt in calendarul ortodox, ne-ar da la zile libere.. Si asa avem 1 decembrie,1 mai, Craciunul ,Revelionul ,plus cate o zi libera stabilita aleatoriu de sefii cei mari.