PDA

Arată versiune întreagă : pot sa vin cu mobilul din Ro ?

usdream
30.04.2006, 09:39
As vrea sa vin cu un mobil Nokia tri-band in Chicago si ma intereseaza sa stiu daca renteaza . Adica la inceput sa vorbesc pe roaming iar dupa aceea sa-mi iau de acolo o cartela ( cum sunt la noi cartele Connex si Orange ) Ideea este sa putem vorbi acasa in Ro dupa ce ajungem . Ce ziceti , are rost ? Multam...

GNChicago
30.04.2006, 09:45
Nu cred ca are rost.....

Lasa-l in Romania!

sorin
30.04.2006, 09:48
Pe roaming te rupe la buzunar, iar aici n-o sa-l poti folosi la companiile de telefonie mobila. De vorbit, o sa vorbesti in Ro cu cartele, cu doar cativa centi pe minut, mult mai ieftin decat te costa sa vorbesti pe mobil in Ro.

usdream
30.04.2006, 09:57
multumesc pentru promptitudine ! eu credeam ca merg si acolo telefoanele tri-band , la companiile locale ( asa am citit undeva in anunturile de vanzari ) . dar asa ....ce sa mai zic ....m-ati convins.....Cartelele telefonice pt. Ro de unde le putem lua ???

sorin
30.04.2006, 11:59
Telefoanele tri-band merg aici, dar aici companiile de telefonie mobila au in marea majoritate a cazurilor telefoanele "locked", adica nu se pot folosi de la o companie la alta. Scapa de telefonul pe care-l ai, sau tine-l pentru vacantele din Romania. Sa dai un semn cand ajungi in Chicago, te scoatem la un picnic si te invatam toate smecheriile smileys/smiley2.gif

Cartele telefonice poti cumpara cu cash de la benzinarii si alte magazine, sau daca ai un credit card sau debit card poti sa cumperi si online. Informatii detaliate si preturi pentru cumparare de cartele online, gasesti si pe acest site aici (http://www.romanian-portal.com/us/ro/cartele_telefonice.asp)

usdream
30.04.2006, 23:14
Sorin , esti f amabil . Abia asteptam sa ajungem in Chicago , cred ca in iulie , daca mai gasim bilete ieftine la LOT . Multumim si pentru invitatia la picnic smileys/smiley36.gif.Sotia mea si cu mine am vazut cateva poze de la picnicul vostru de Pasti .

usdream
30.04.2006, 23:18
dar daca telefonul il deblochez aici in Ro , nu pot sa-l folosesc cu o cartela oarecare de acolo ? , pt ca am inteles ca la inceput nici o companie nu-ti face abonament .

01.05.2006, 10:22
pay as you go nu renteaza in state..aici totul e facut in asa fel incit sa platesti la singe..income and outcome se plateste. roaming e peste tot, desi esti in aceiasi tara,nu prea exista pick time, si asa mai departe...scoateti idea din cap ca o sa poti folosii telefonul ieftin..nimic nu e ieftin si totul e la pretul maxim inmultit cu 3!

usdream
01.05.2006, 10:38
Am inteles ! eu nu am zis ca vreau sa platesc telefonul ieftin . Am vrut doar sa stiu cum sa procedez la inceput . Care e varianta cea mai potrivita pentru noii veniti .

sorin
01.05.2006, 10:45
Cartele smileys/smiley2.gif

01.05.2006, 15:34
tel fix cu cartele, cum spunea sorin..pe urma vezi ce oferte sint..pt international nici un mobil nu e bun..in schimb intern eu am t-mobile care iti da ceva bun pe contract de un an..ceilalti te cam imping la 2 ani ca sa ai un contract cu minute destule..parerea mea..ramine sa vezi ce-ti convine tie.

GNChicago
01.05.2006, 16:30
S-ar putea sa renunt la unul din cele doua celulare pe care le am, contractul expira in august 2006. L-am pus pe minimum de plata ci cingular......Nu e promisiune, trebuie sa vad cum procedez. S-ar putea sa am dreptul sa inlocuiesc tel cu un tip mai nou, dar mie mi-a placut cel vechi, ca pot sa-l tin la ureche fara mana, si fara sa fiu "wired".....

usdream
01.05.2006, 20:25
dar cartele la celular nu sunt ?

Cum sa-l ti la ureche fara maini ? ce sistem e ala ? sau te refereai ca-l ti intre ureche si umar in pozitia aia , stiti voi ...

GNChicago
02.05.2006, 05:32
Cartelele sunt ptr telefon, nu conteaza ce fel de telefon. Ptr cartele l-as contacta pe Sorin ptrca el este expert pe domeniu.

Eu rareori folosesc cartele.

Telefoanele mai noi sunt mai mici, sau gen cutie care se deschide si vezi numerele, etc....dar mie imi plac alea mai lungi....care le pot tine fara maini, chiar daca folosesc umarul....dar am mainile libere.....

Pot sa-l schimb gratis ptr unul de ultimul tip, dar imi place asta....

usdream
02.05.2006, 05:45
va multumesc , si va rog sa nu va suparati daca par cicalitor !

Sorine , ce recomanzi ? ( doar esti expert smileys/smiley2.gif)

Pisoi
02.05.2006, 06:24
....dar mie imi plac alea mai lungi....care le pot tine fara maini, chiar daca folosesc umarul....dar am mainile libere.....

...incearca metoda asta ca sa nu te doara umarulsmileys/smiley36.gif

http://i32.photobucket.com/albums/d9/pisoi/ForumEdit/CellPhone.jpg

usdream, nu-ti face probleme cu celularulsmileys/smiley2.gif...da, la inceput cartelele sunt de preferatsmileys/smiley4.gif...apoi ai sa descoperi ca sunt multe "planuri/oferte" care pot include sicelulare gratissmileys/smiley2.gif...eu unul am "Family Plan" cu $90 pe luna, si in fiecare an cand re-innoiesc contractul am 3 mobile noismileys/smiley4.gif

sorin
02.05.2006, 06:30
Acest topic se transforma incetul cu incetul in

usdream
02.05.2006, 07:13
mai Sorine, io-s indragostit de sotia measmileys/smiley36.gif nu de vreun telefon smileys/smiley2.gif. Las ca te contactez dupa ce ajung in Chicago , numai ca nu stiu daca acolo unde vom sta la inceput este internet , dar ma descurc io . Daca vom sta la varul meu e OK ca el are net si poate ma ajuta el si cu cartele pt Ro . Daca nu , dau io cumva de tine , nu ?

parca nu mai am rabdare smileys/smiley1.gif...........

sorin
02.05.2006, 07:46
Da un semn cand pleci (PM sau email) si o sa-ti dau numarul meu de mobil. oricum, cand ajungi aici poti merge la orice biblioteca publica si vei avea acces la internet gratis. Cand vii? Eu o sa fiu prin Ro toata luna august.

usdream
02.05.2006, 08:52
in iulie , dupa 10 , inca nu stiu ziua exact , cred ca 11 si aterizam pe O"Hare . Multumesc pt oferta .

mitzamic
02.05.2006, 21:52
Eu am fost in iarna in vizita in Chicago, am un tel cu abonament pe
orange si mi-a mers pe roaming acolo. L-am folosit destul de mult si la
sfarsit am avut doar 100 USD cost suplimentar.

Eu zic ca sa iei cu tine si tel de acasa pt ca macar la inceput pana ce
o sa-ti iei alt telefon tot o sa-ti foloseasca. Si daca nu suni deloc
de pe el nu o sa te coste nimic in plus. Ba poti sa mai dai cate un SMS
acasa tot asa la preturi mici.

Si gandeste-te ca prietenii tai din Ro o sa te mai sune pe mobilul ala pana ce vor afla toti ca ai plecat in state :)

Plus ca e mult mai confortabil sa stii ca atunci cand ajungi si pana
cand te intalezi, ai totusi un telefon la indemana pe care in caz de
urgenta sa-l poti folosi.

sorin
03.05.2006, 01:23
Si daca nu suni deloc de pe el nu o sa te coste nimic in plus. Ba poti sa mai dai cate un SMS acasa tot asa la preturi mici.

Total gresit din pacate. Aici in Sate, se taxeaza minutele atat pentru dat, cat si pentru primit telefoane.smileys/smiley18.gif

In caz ca e exagerat de dependent de telefon mobil, mai bine vorbeste cu prietenul/ruda din Chicago, sa-l treaca pe unul din planurile lui de telefonie mobila, sau sa deschida un cont nou pe numele lui si usdream sa-l foloseasca si sa-i plateasca abonamentul.

GNChicago
03.05.2006, 03:33
Sorin are dreptate. Mergi pe mina lui.Nu e mare scofala sa ai telefon aici.

Plus ca daca ai telefon cu numar de Romania, cei de aici vor trebui sa formeze de exemplu ptr bucuresti Urmatoarele numere:

0-11-40-21- urmat de numarul din Buc. Cind esti la roma faci ca romanii.....

sunind de la tel. fix a-l prietenului tau il poate costa pe acesta sub zece centi pe minut......., iar cu cartele poti vorbi vreo doua ore cu vreo cinci dollari.....

usdream
03.05.2006, 04:15
smileys/smiley2.gifM-ati convins !

25.05.2006, 13:09
Buna! Ma bag si eu ca musca in lapte,cam tarziu,ce-i drept,ca deja ii 05/25 :)
Usdream,uite cum am facut eu: am avut mobil tri-band in RO(sony ericsson t-610),l-am adus cu mine,aici mi-am facut abonament la t-mobile si folosesc cartela de abonament in sony ericsson.Si merge! :)

Pisoi
25.05.2006, 13:37
...niciodata nu e prea tarziu pentru un raspuns la subiectsmileys/smiley2.gif

...cand spui "cartela de abonament" cred ca te referi la noul SIM card, asa-i?smileys/smiley4.gif

usdream
26.05.2006, 05:51
Ada86 , multumesc mult . Suntem incain Ro , dar GNC si Sorin m-au convins sa vin fara telefon......il las familieismileys/smiley1.gif

26.05.2006, 12:11
Cu placere,Usdream. Si eu am vrut sa il las acasa,dar m-am razgandit,imi placea prea mult telefonul :)
Take care!

Djoena
31.05.2006, 10:35
Cum se poate vorbi mai ieftin din Germania in Romania??????????????smileys/smiley2.gif

sorin
31.05.2006, 11:10
Poti sa folosesti cartela Worldwide cu 13.9 centi/minut (e mai scump decat din SUA sau Canada in Romania), in caz ca nu gasesti altceva mai bun in Germania. Daca vrei info, fa click aici (http://www.nobelcom.com/nobelcom/jsp/productselection/productselection.jsp?AFFN=1728185106&from_country= 108&to_country=235&imageField.x=36&imageField.y=11 )

Pentru Bucuresti e 9.9 centi/minut din Germania. Aceasta cartela Worldwide poate fi folosita si din alte tari.

ancanemes
06.06.2006, 14:47
uite am si eu rasp la intreb ta

DA , poti sa iei tel cu tine , sotul meu are un nokia si tot din romania si acum tot ala il foloseste. Dar din pacate aici sistemul e total dif. fata de acasa aici te taxeaza si daca te suna cineva (minutele sunt consumate) dar depinde pe ce perioada o sa stai aici daca e de scurta durata atunci poti sa folosesti tel de acasa (daca nu e codat pe orange sau connex si aici cel mai bine corespunde cu T MOBIL), CARE la iti poti lua un SIM (ADICA CU NR) si cartelele de reincarcare costa intre 10$ cu 30 de min si valabil 1 luna sau maxim 100$ cu 1000 de min si valabilitate 1 an de zile

daca stati mai mult de 6 luni pe aici totusiva recomand un contract ca poti vb mai mult si e mai favorabil, dar daca nu ai acte ca sa faci un contract la o firma tre sa dai un depozit care cel mai ieftin e la t mobil sau Sprint de vreo 150 $( asta e numai taxa)

In concluzie daca tel nu e codat dinRomania si e tri band merge f bine si aici

sa auzim de bine

usdream
06.06.2006, 19:49
multumesc Anca smileys/smiley2.gif! Venim cu loteria vizelor si speram sa ramanem acolo si sa ne facem un viitor in US......deci depasim cele 6 luni smileys/smiley36.gif.....iar pt ca venim cu acte vom opta pt abonament ( cand se va putea ) .

Toate cele bune ,

Daniel