PDA

Arată versiune întreagă : Loteria vizelor

vili
07.01.2005, 01:00
Buna ziua! Stie cineva despre acest lucru:

In cazul ca divortez si castig la loteria vizelor dar ma recasatoresc, viitorul meu sot are dreptul la viza fostului sot?

honeybunny
18.02.2005, 20:18
Daca esti tu cea care castigi , tu esti cea care ai dreptul la loteria vizelor , iar cei care sunt dependenti de tine obtin viza derivat -> tu vei avea DV1 iar ei vor avea DV2,3.... -o data ajunsi in USA vor avea aceleasi drepturi ca si tine, doar la ambasada vor avea un statut diferit,

prin dependenti ma refer la copii si sotul pe care il ai in momentul interviului la ambasada,

Daca in momentul in care ai aplicat erai casatorita , numelesotului din momentul acelatrebuie sa apara pe aplicatie.

Dacaatunci cand primesti plicul castigator de la KCC sau dupa ce l-ai primit divortezi , trebuie sa trimiti o scrisoare la KCC prin care sa ii informezi de noua ta stare civila , si probabil va fi necesar sa trimiti o copie a sentintei de divort , apoi daca te vei recasatori va trebui sa trimiti din nou la KCC o scrisoare prin care ii informezi despre noua stare civila si copie a certificatului de casatorie, astfel sotul cu care te vei recasatori va fi cel care are dreptul la viza derivat.

Daca toate cele enumerate mai sus se intampla inainte ca sa primesti plicul castigator atunci poti ca o data cu actele pe care le trimiti (formularele din plicul I) sa trimiti o explicatie a schimbari civile , hartiile doveditoare si bineinteles formulare si pentru noul tau sot.

Atentie cand vei completa formularele daca ti-ai schimbat numele de-a lungul vietii trebuie sa apara enumerate toate , chiar daca nu mai esti casatorita cu persoana respectiva.

Si inca o chestie, dar probabil e tarziu sa iti mai spun acum , atunci cand ai completat formularul electronic de inscriere la loterie , trebuia sa il trecipesotul cu care erai casatorita atuncichiar daca intentionezi sa divortezi de el, doar daca ai sentinta definitiva de divort in mana in momentul completarii formularului nu mai trebuie trecut si el.

Sper ca te-am lamurit , daca nu mai intreaba :)

Mult success in castigarea vizei!

danycamy
02.07.2005, 00:00
am primit plicul cu anuntul pentru DV 2006.

acum...cu casatoria...trebuie sa anunt intentia de schimbare a statutului inainte de a veni plicul 2?

sa ma casatoresc inainte de a veni plicul 2 sau inainte de interviu?

sau sa anunt numai data casatoriei?

va multumesc

danielle
02.07.2005, 21:42
Cel mai bine este sa te casatoresti cat mai repede(daca asta e dorinta ta), de preferinta inainte de sosirea plicului 2 si cu anuntarea celor de la KCC ca sa aiba timp sa faca verificarile de rigoare si pentru sot ca altfel te poti trezi ca interviul iti va fi amanat.

danycamy
02.07.2005, 21:56
multumesc fff mult pentru raspuns

sotia are 2 copii minori din casatoria anterioara...pe care nu putem sa-i luam in acest moment cu noi (si nu solicitam viza si pentru ei). Intrebarea este :trebuie trecuti si ei acum pe formular?

Mai tarziu se pot chema ?

Va multumesc

danielle
03.07.2005, 07:04
Daca are copii din casatoria anterioara, cu acceptul fostului sot, se pot lua si ei cu voi. Daca nu ii luati acuma ii mai poate chema doar dupa ce isi ia cetatenia, adica in aproximativ 5-6 ani de la intrarea pe teritoriul US si tot cu acceptul sotului(pana ce ei implinesc 18 ani are nevoie de acest accept, cel putin in privinta legilor romane).

La pct.19 din formularul DS-230 Partea 1, titlul: "List names, dates and places of birth and addresses of all children" , trebuie sa-si treaca copiii. La pct.21 a nu trebuie sa-i treaca dar la 21 b cred ca ar trebui(nu sunt sigura). Parerea mea este sa sunati la ambasada si sa intrebati exact cum ar trebui sa scrieti.

GNChicago
03.07.2005, 07:41
As trece si copii ca parte din familie obtin niste drepturi care li se cuvin din partea americanilor.

Daca fostul sot accepta ca ei sa plece din romania e alta poveste.Copii pot veni si mai tirziu asa cum ve-ti decide de comun acord, dar ei pot primi aprobarea de intrare in USA impreuna cu dv.

Multi parinti si chiarsistemul judiciar american si roman, fac greseala sa acapareze un copil de parteadoar a unuiadin parintiincercind sa-l faca astfel pe copil "orfan" de unul din parinti, dar nu uitati ca atunci cind copii vor creste va vor JUDECA! Pastrati echilibrul, cred ca e solutia cea mai buna.

NEVER GIVEUP YOUR RIGHTS!

Cineva a luptat ptr aceste drepturi!

didel
08.08.2005, 07:41
am primit plicul pentru diversity visa 2005; am trimis plicul cu acte -
cel trimis de catre cei din america cu toate datele, dar pana in
prezent nu am primit invitatie sa merg la interviu...ce trebuie sa fac,
ce ar mai fi de facut. Stie cineva vreun raspuns?

danielle
08.08.2005, 08:41
Din pacate, daca nu te incadrezi sub numarul de caz 20.500, nu va mai veni invitatia.