PDA

Arată versiune întreagă : liceul in portland

kandia
29.04.2006, 02:55
Satutari tuturor! in august o sa ajungem in portland (loteria vizelor). ne-ar fi de foarte mare ajutor informatii legate de continuarea liceului in portland, avem un baiat care va termina acum clasa a x-a in bucuresti. asteptam cu mare interes sa ne impartasiti din experienta voastra, sfaturi legate de ce trebuie sa luam de aici legat de scoala copilului, ce acte, etc. multumim si s-auzim de bine!

Pisoi
29.04.2006, 07:08
kandia, cu inscrierea la liceu nu va fi nici o problema, orice copie de la scoala din romania itiva fi de folos chiar daca iti vor cere sa fie tradusa. Dar cu siguranta iti va trebui fisa cu vaccinarile la zi a baiatului, daca lipseste vreun vaccin te vor indruma cei de la scoala la inscriere, ce si unde sa-l faca.smileys/smiley4.gif

acomodarea la scoala va fi foarte rapida mai ales daca baiaul vorbeste ceva engleza.smileys/smiley2.gif

mult noroc si sa veniti cu binesmileys/smiley4.gif

kandia
30.04.2006, 01:53
multumesc pt incurajari si urari! copilul stie engleza, la nivel de conversatie e ok, ma intreb cum o sa fie sa invete mate, chimie, biologie, etc in limba engleza, darsper sa se descurce. m-ar interesa daca trebuie (sau ar fi bine) sa dea un toefl aici inainte de plecare, daca trebuie sa iau foaia matricolanumai din liceu, sau trebuie sa merg la min. invatamantului, sa iau ceva de acolo, sa anunt ceva legat de plecare, cum se procedeaza? apoi, odata ajunsi in sua, trebuie sa sustina vreun test, la mate, la engleza? cum se transforma (daca e cazul?) notele de aici in credite, ma rog orice fel de informatii de genul acesta. toate cele bune tuturor!

Loniia
30.04.2006, 03:02
kandia,..cu putin timp in urma tot la fel ca voi o familie avand un baiat in clasa a opta a emigrat.
Ajungand la un liceu in America a sustinut un test,in urma caruia a fost transferat in clasa a zecea.Cunostintele lui actuale echivaland acest nivel.
Acest fapt arata ca avem copii bine pregatiti.

Multe succese sa aveti in tot ce va propuneti. smileys/smiley1.gif

30.04.2006, 13:50
Kandia,

In primul rind va urez succes pe calea ce ati ales-o. Nu o sa va fie usor la inceput dar, o data cu trecerea timpului, totul se va schimba si

30.04.2006, 14:05
Cu engleza nu e nici o problema - la inceput va face ESL pana se lamuresc ce nivel are apoi se va intoarce le clasele normale de lb engleza. Va fi obositor pt el sa stea concentrat 8 ore dar se va obisnui.

Pare complicat dar nu este - ganditi-va ca au venit copii aici si in ultimul an de scoala si au terminat-ofara probleme. America e o tara a imigrantilor si sunt pregatiti pt astfel de cazuri. Partea mai putin buna e ca, in acest caz, va fi un pic mai greu sa fie competitivi la admiterea in colegii - din cauza lipsei unor elemente comune de comparatie cu ceilalti candidati.

kandia
02.05.2006, 08:49
multumesc mult pentru raspunsuri. intr-adevar, pe langa multe alte probleme legate de pasul pe care-l vom face, trebuie sa rezolvam si problema inscrierii la liceu. si eu ma gandeam sa incerc sa-l inscriu intr-a xi-a, desi dupa varsta probabil ar fi potrivit cu a xii-a, dar tocmai pt a acumula mai multa experienta si activitati pana la colegiu, pt a se acomoda mai usor, as prefera a xi-a. ma ingrijoreaza ca voi spuneti ca inceputul lui august af fi destul de tarziu, mai ales ca noi am fi vrut sa ajungem dupa 15 aug, cu gandul ca scoala ar incepe pe 4-5 sept. ce stiti de materiile legate de programare (informatica)? sunt incluse intr-o categorie mai larga, gen sa zicem "stiinte" sau sunt materii in sine, la care poti sa iei credite? multumesc mult si va rog mai spuneti-mi voi ce credeti ca ar trebui sa stim, ca probabil eu nici nu stiu ce sa intreb...

02.05.2006, 19:24
Materiile legate de programare, calculatoare, etc.,intra probabil la "elective" ( in exemplu care l-am dat, din cele 45 de credite cerute erau mentionatedoar cele30 obligatorii, restul fiind la alegere). La fel si creditele luate peste nr. (minim) cerut la obligatorii ( la "Natural Sciences" intra Chimia, Biologia, Fizica, Astronomia, etc asa ca un nr de4 creditese depaseste usor).Chiar daca la prima vedere pare complicat, sistemul esteconceput sa fie cat mai flexibil si atragator pt studenti.

Zilele trecute am vorbit cu un vecin care e profesor la HS; mi-a spus ca nu veti avea probleme cu echivalarea creditelor, ca oricum s-ar inscrie (junior, senior) vor tine cont ca a venit din alta tara si se pot face derogari de la anumite cerinte, in astfel de cazuri. Ramane problema SAT-urilor ( sau a cat de comfortabil se va simti sa le dea in aceasta toamna, daca alege varianta senior hs) pt ca acestea se cer la colegiu si studentilor straini.

Scoala incepe, in zona in care sunt eu, la sfarsitul lui august ( 24 anul acesta, cu "transfer orientation" pe 22 ), inunele locuri incepe cu o saptamana mai devreme, in altelecu 1 sau 2 mai tarziu. Cum datacand plecati ati stabilit-o tinind cont de mai multi factori, fiecare cu importanta lui, si cum biletele de avion sunt probabil rezervate deja, nu va ramane decat sa stiti si va programati f bine ce veti avea de facut cand ajungeti. Din punct de vedere al inscrierii la liceu nu cred sa fie probleme, se pot rezolva toate chiar si dupa ce incepe anul scolar, daca nu se poate altfel,insa il vor "ameti" bine pe copil in primele saptamanicu testele, schimbarile de orar, de clase si colegi.

kandia
06.05.2006, 19:29
multumesc pt raspunsuri, imi sunt de mare ajutor. as vrea sa stiu, legat de terminarea liceului, exista ceva similar bac-ului de la noi? un fel de "hs diploma"? ma gandesc (cum as putea oare sa nu ma gandesc?!) la situatia in care nu ne-am putea acomoda si ne-am intoarce intr-unn an doi, ce sanse de a continua studiile ar mai avea copilul in ro? am citit ca exista international baccalaureate, dar am inteles ca este extrem de greu de obtinut.

07.05.2006, 18:59
Nu, aici nu exista un examen la final de liceu,de tipul bacalaureatului romanesc. Se elibereaza o diploma de absolvire a liceului si se trimite "transcriptul" la colegiulpe care-l va urma studentul.

Nu cred sa fie problemecurecunoasterea inRomania a diplomei de liceu de aici. Stiu ca exista un centru de recunoastere si echivalare a diplomelor (ii gasiti adresa probabil pe site-ul MEC, www.edu.ro (http://www.edu.ro), daca nu, cautati dupa cnred). Nu vad de ce i-ar face greutati ( altele decat cele birocraticesmileys/smiley36.gif), mai ales ca a facut 10 ani de scoala acolo!Pe de alta partecred ca va faceti prea multe probleme cu acomodarea, ganditi-va doar la cele 10-12 milioanele care nu se lasa "duse" de aicisi nu au avantajele pe care voi le veti avea venind legal!

DespreBI, din cate stiu eu, aici nu e foartepopular ( cel putin la nivel de liceu, diploma programme, pt ca la nivel de sc. gen. e ceva mai raspandit). Sunt putine licee care ofera asa ceva si asta doar incateva state din USA. Si fiind un program (nu doar un examen),nuvad alta varianta decat sa-l faci in scoala. Din pct asta de vedere sigur ca e greu de obtinut, cel putin aici in USAsmileys/smiley17.gif; daca va referiti la partea academica, puteti vedea cerintele pe ibo.org - lasand la o parte focusul putin schimbat, mie nu mi se pare ca e mult diferit fata de ce se face aici ( cum se face e alta poveste -la fel ca in Romania, difera de la liceu la liceu).