PDA

Arată versiune întreagă : eu in sua ea in tara

ubzsc
22.04.2006, 12:39
salutare tuturor

Sunt un castigator dv2006 si datorita faptului ca ma aflu in state nu prin procesare consulara voi ajunge in posesia Green Card-ului.

Cu ce sper ca ma puteti ajuta este cum sa o aduc si pe sotia cu mine. Deoarece eu sunt castigatorul loteriei nu am nici o idee care sunt pasii pentru obtinerea GC in Romania prin procesare consulara si nici in cat timp se rezolva un caz.

Ce acte sunt necesare si cum se face programarea: consulatul Romaniei trimite instiintare sau fiecare se programeaza cand vrea?

Va rog din suflet scoateti-ma din intuneric. Poate chiar mai e cineva in cazul meu si ma puteti ajuta.

Va multumesc anticipat si astept cu mare nerabdare sugestii si ajutor din partea voastra.

ubzsc

GNChicago
22.04.2006, 13:20
Fara sa stiu prea multe imi dau si eu cu presupusul......

Esti in state dar nu ne spui ce fel de viza ai ca sa fii aici.....

Vei ajunge pe baza asta sa obtii green cardul, dar in aceasta secunda nu il ai deci nu esti legal permanent rezident......ai doar un tip de viza pe care ai uitat sa o precizezi.....

tipul asta de viza iti permite sa-ti aduci sotia imediat sau dupa cetatenie, cred ca asta e important....?????

Aplicind pe baza loteriei, amindoi, deci tu si sotia puteti aplica si sa obtineti dreptul de a sta aici legal cu drept de munca....cu singurul dezavantaj cred ca vei primi green cardul mai tirziu, dar odata cu sotia.......

Repet, am scris toate astea din intuitie, fara sa am habar de litera legii, doar ca o parere personala de la cineva neavizat....ignorant in materie......