PDA

Arată versiune întreagă : eu in sua ea in tara

ubzsc
22.04.2006, 12:13
salutare tuturor

Sunt un castigator dv2006 si datorita faptului ca ma aflu in state nu prin procesare consulara voi ajunge in posesia Green Card-ului.

Cu ce sper ca ma puteti ajuta este cum sa o aduc si pe sotia cu mine. Deoarece eu sunt castigatorul loteriei nu am nici o idee care sunt pasii pentru obtinerea GC in Romania prin procesare consulara si nici in cat timp se rezolva un caz.

Ce acte sunt necesare si cum se face programarea: consulatul Romaniei trimite instiintare sau fiecare se programeaza cand vrea?

Va rog din suflet scoateti-ma din intuneric. Poate chiar mai e cineva in cazul meu si ma puteti ajuta.

Va multumesc anticipat si astept cu mare nerabdare sugestii si ajutor din partea voastra.

ubzsc

nkog
22.04.2006, 13:43
Daca tu ai cistigat viza prin DV, atunci nevasta este intitulata la statut derivativ, si ca urmare primeste si ea acelasi statut ca si tine. Nu stiu in ce situatie te afli tu acum aici in SUA, din punct de vedere legal, dar cel mai bine, suni la Ambasada SUA la Bucuresti si ei iti vor spune ce si cum sa faci ca sa-ti aduci nevasta, bazat pe faptul ca tu ai cistigat DV2006.

Bafta !

ubzsc
23.04.2006, 04:54
nkok

Ma aflu legal in state asa ca sper sa nu fie greutati si sper sa nu dureze procesul acesta prea mult.

Mersi de sfat.

ubzsc