PDA

Arată versiune întreagă : Romani in Tampa area

CosTampa
22.04.2006, 08:26
Trebuie ca nu sunt singurul roman in Tampa. Poate infiripam o comunitate

roxanici
24.04.2006, 05:29
SUNT DE ACORD! Numai sa ajungem cu bine luna viitoare acolo!smileys/smiley2.gifTinem legatura!

luana77
31.05.2006, 04:19
hey:) chiar ma intrebam daca sunt ceva romani in tampa...am ajuns aici acum 2 luni si mi-ar placea intr-adevar sa cunosc cst mai multi romani in tampa! let's keep in touch

bradenton
15.08.2006, 11:09
Hey;

Eu sint in Tampa de aproape doi ani de zile si nu am intilnit multi Romani.
Unde sinteti?

-S

GNChicago
15.08.2006, 12:23
"Saint Stephen the Great Mission"

The Rev. Fr. C.Gabriel Curpene tel: 1-727-791-0138 (H)

are o adresa : POBox 4888

Clearwater, FL 33758-4888

Nadine
01.09.2006, 09:59
Salutare oameni buni. Aceasta este prima mea postare, am emotii. Sunt de 2 saptamani in Tampa si am iesit zilnic, dar nu am auzit vorba romaneasca. Am locuit in Germania 3 ani inainte si de fiecare data cand ieseam, trebuia sa dau de romani peste tot. Ar fi pacat sa nu se infiinteze o comunitate in zona, daca nu, vom uita limba materna. Numai ca avem nevoie deo persoanacu initiativa si o locatie buna pentru intalniri.

roxanici
02.09.2006, 03:28
Salutare! Iata ca au trecut deja 3 luni de cand ne-am stabilit si noi in Tampa (ce zboara timpul). Romani sunt pe aici, nu foarte multi, dar sunt. Am sa las si adresa mea de messenger: raczy2003, poate vreti sa tinem legatura. Numai bine!

06.09.2006, 01:17
Salutare....si eu locuiesc in Tampa Bay Area....si mi-ar face placere sa cunosc romani....si mai ales romance smileys/smiley4.gif. Mi-ar placea sa gasesc o romanca cu care sa ies smileys/smiley17.gif. Dar, vreau sa imi fac si prieteni romani.

14.09.2006, 03:21
Buna Roxanici.
Am ajuns si noi in Florida, in Hollywood.Acum vreo 6 luni am primit incurajarile voastre pe site si din aproape in aproape lucrurile au prins contur.Cum v-ati acomodat?

roxanici
15.09.2006, 03:14
Salutare Muchismileys/smiley1.gif! Ma bucur ca aud vesti de la voi! Eu inca sunt in faza de acomodaresmileys/smiley59.gif.
Nu e nici greu dar nici usor. Noi am avut noroc ca o mare parte din
rudele mele locuiesc in Florida si ne-au ajutat cum au putut. Uneori
uit ca sunt in Americasmileys/smiley36.gif, mai ales in
momentele cand facem mici, sarmale si bem bere Ursus, sau vin romanesc.
Am gasit cateva magazine europene de unde ne facem cumparaturile si
unde am gasit si produse romanesti.Si ca sa rezum intr-o propozitie
starea noastra de spirit pana acum: Traim romaneste in America. </span>Imi
place Florida dar din pacate am intampinat si dificultati din cauza
caniculei si a milioanelor de ganganii care nu imi dau pace. Tot timpul
umblu cu spray-ul impotriva insectelor si cu pastile contra alergiilor.
Acum 8 ani, cand am fost prima oara aici am ajuns la spital in stare
grava ptr ca am fost muscata de o insecta. Viata e putin monotona aici
dar incercam sa iesim cat de des putem cu prietenii sau rudele. Voi ce
mai faceti? Care sunt primele impresii? Voi cum v-ati acomodat? Numai
bine!

15.09.2006, 13:00
Am ajuns pe 8 septembrie dupa un drum lung si obositor.La Milano era sa pierdem avionul de Miami pt ca a intarziat Cluj Milano.Apoi italienii ne-au pierdut bagajele.Le-am recuperat in transe din NYC si....Singaporesmileys/smiley19.gif.Stam in Hollywood, un aprtament foarte dragut.L-am mobilat si ieri am reusit sa luam prima masina.Un Ford Taurus din 1998,azi am primit si tabla si asigurarea.Ramane problema scolii pt copii de luni incolo si apoi ceva de munca.Ati primit green cardul?Ce stiti despre asta.Astept vesti

roxanici
15.09.2006, 15:18
Ma bucur ca pana la urma v-ati recuperat bagajele. Noi am primit green
cardul dupa 4 saptamani. Important e sa aveti SSN-ul. Cu SSN-ul va
puteti angaja fara probleme. Am auzit ca in Hollywood exista o
comunitate destul de mare de romani. Si este si o biserica romaneasca
acolo, nu-i asa? Noi cei din Tampa nu ne bucuram de acest privilegiu,
din pacate. Noroc ca exista in St. Pete. o biserica uncraineana unde
Duminica de la 11.30 AM se tine slujba si in limba romana. Va dorim
acomodare usoara in continuare si sa ne reauzim!

19.09.2006, 13:29
he he he ce mai de noutati pe aici eu sint in tampa de 11 ani si nu am cunoscut atit de multi citi ati scris aici ,si eu sint in cautare de prieteni si amici si poate printre ei si ceva barbati singuri ca viata in America de una singura suchs...Da-ti mesaj astept cu nerabdare poate nu ma mai duc singura la clearwater beach...

Antoniu
27.09.2006, 06:36
Salutare sint nou venit in Tampa si ard de nerabdare sa cunosc alti Romani stabiliti aici

ma numesc Cosmin si las nr meu de tel , poate suna un roman

3477767973

roxanici
28.09.2006, 03:58
Ma bucur sa vad ca sunt mai multi romani in Tampa Bay Area! Duminica va
fi un picnic organizat de comunitatea romaneasca in St. Pete. Voi
reveni cu detalii legate de ora si locatia exacta. Sper sa ne adunam
cat mai multi :) Peace!

MonicaHD
10.02.2007, 14:58
Si am venit in St. Pete/Tampa de 4 luni. Asi dori sa cunosc niste romance sa mergem la un movie sau o latte. Trimite-mi email la fbmonica@yahoo.com.
Multumesc

mike1312ro
20.02.2007, 05:49
buna la toata lumea. ma intereseaza cum e in tampa fiindca e foarte posibil sa poposesc si eu pe aici in curind. cum e comunitatea de romani? abia astept sa ajung acolo si sa cunosc cit mai multi dintr voi. astept raspunsurile voastre. va inchipuiti ca am o sumedenie de intrebari. ah eu sunt din bucuresti si ma cheama mihai.

mike1312ro
20.02.2007, 22:49
antoneta (darimar), mai sterge dim mesajele din inbox ca nu pot sa dau reply.smileys/smiley2.gif

21.02.2007, 06:48
gata mike1312ro..am mai sters din mesaje

Andrei77
22.02.2007, 06:15
Hi guys, ma numesc Andrei si la fel ca toti cei ce au postat pana acum sunt surprins de numarul mare de romani din Tampa Bay area. Am venit in Fl acum un an si jumatate si am intalnit doar o singura data la mall in Tampa 2 romani care defapt erau doar pentru 3 ore in zona(lucrau pe vas de croaziera si aveau liber 3 ore pt shopings) smileys/smiley11.gif. Totusi, pe acest forum observ ca sunt multi romani in Tampa. As fi bucuros sa cunosc cat mai multi romani/romance din Tampa Bay area. Id-ul or adresa mea de yahoo este Kimi_qwerty@yahoo.com justadd me ! Thks and I wish you the best of luck !

Andrei

Andrei77
22.02.2007, 06:22
Inca ceva, cineva a postat ceva despre un magazin cu produse romanesti in Tampa bay area..imi poate spune cineva unde se afla? Mai exact, unde pot gasi un vin bun romanesc pentru ca sunt acrit de otzetul asta italian si australian care se vinde pe aici. Thks again. smileys/smiley43.gif

20.04.2007, 05:33
Andrei77....vinuri romanesti poti gasi la magazinul "Bosnia" de pe 4th street in St. Pete, iar in Clearwater este un magazin european pe Gulf to Bay.

Numai bine!

CostiS
31.05.2007, 14:11
Salutare!
Ma bucur ca sunt romani aici. Vad ca activam, activam, pe forum. V-ati intalnit pana acum la o vorba? Cum faceti de obicei?

carmenc
26.11.2007, 15:21
Salut,

Sunt noua pe site,in Florida de un an jumate. Ma simt singura si as vrea sa cunosc cat mai multi romani,eventual sa ne putem intalni intr-un loc si intr-o anumita zi cat mai multi ,sa ne cunoastem...

C

*db*
13.01.2008, 12:25
Buna seara , ma bucur ca in sfarsit am gasit si eu romani :) ,smileys/smiley20.gif , felicitari moderatorilor , admini ,si tot stuff ca v-ati gandit si la noi. Imi este dor de acasa si nimic ( nici macar praful ) nu se compara cu tara noastra. Imi este greu sa ma adaptez aici , si as vrea sa aflu cat mai multe despre cum se poate angaja, unde , salarii , oprotunitati si orice reprezinta un ajutor , in orice privinta . Ms frumos :).

light
13.01.2008, 12:35
db, bine ai venit pe forum. Acum e liniste, dar de miine, va fi zarva. Pina atunci poate dai niste amanunte, ca in afara de faptul ca esti in Tampa, nu prea avem idee ce-ti doresti, ce fel de munca. Pina atunci, numai bine.

*db*
13.01.2008, 12:51
Poi orice , naiba nici nu stiu .... sunt atat de dezorientata ca nu stiu nici de capul meu . Imi este dor de acasa si imi este f greu sa ma acomodez aici :| . Apoi as renunta si la rezidenta asta permanenta ...., imi este greu din toate pct de vedere ,.... , ahhhh , si ms fr ptr raspuns .

light
13.01.2008, 13:21
Orice, orice, dar pina la urma ce stii sa faci? Cu ce te-ai ocupat in tara? Cit de bine cunosti engleza, ce studii ai? Cu certitudine, nu-i usor sa te adaptezi intr-un loc strain, dar cind esti indragostit, orice ti se pare mai frumos, si sincer, Tampa-i frumoasa.

*db*
13.01.2008, 13:31
Asa bine ca te-am gasit :)) , deci eu nu am muncit niciodata ptr cineva , acasa am avut firmele mele, si iti poti imagina cat de greu imi este aici , imi pare ca tot se darama in capul meu :), studii am liceul bacul si acum sunt la fac in romania la id psihologie , cu toate ca imi este greu sa ma deplasez mereu la examene .... deci cum s-ar spune nu stiu nimic :|. engleza vb , si alte 3 limbi , deci sfat?

light
13.01.2008, 22:19
db, e doar parerea mea, si poate nu-i corecta, dar eu cred ca faptul ca tu inca n-ai taiat cordonul ombilical, te trage inapoi. Daca ai avut firme si ai experienta, incearca sa iti deschizi una aici, chiar si mai mica. Nu-i atit de complicat si mai ales ai sansa e-commerce. Dar nu-i necesar sa mergi pe ideea asta, daca stii limbi straine, cred ca la inceput un post de customer service ar fi mai potrivit. Daca in Tampa, si fie vorba intre noi, nici Orlando nu-i departe, nu gasesti job, atunci nu stiu ce sa-ti spun. Important e sa-ti pui la punct un resume (NU CV!!), si sa-l postezi pe monster.com, ori careerbuider.com, restul va merge de la sine. Sincer nu vad rostul facultatii in Ro, doar in cazul in care esti in ultimul an, pt ca diploma nu va fi recunoscuta decit partial, si oricum vei avea de luat cursuri si aici ca sa poti gradua. Dar cel mai important lucru e sa discuti cu sotul tau, sa va sfatuiti ce aveti de facut. Atita vreme cit e vorba doar de tine, si nu de voi doi, te vei simti singura si fara rost. Dar asa cum am spus, asta-i parerea mea, tu stii situatia exacta.

*db*
14.01.2008, 01:58
@light
In mare ai dreptate , cu siguranta ca inca sunt in perioada neagra , nimic nu imi place , nu vad frumusetea , nu ma pot acomoda , nimic nu e asa cum am crezut sau cum am vrut ... Nu am cu cine sa ma sfatuiesc pentru ca vedem lucrurile din puncte diferite de vedere , ma rog , nu imi place sa dezv ideea asta , insa nu imi pot permite sa lucrez in Orlando , e departe si este necesar sa investesc bani in benzina ca sa merg in fiecare zi la munca acolo , nu sunt genul fitzoasa sa am pretentii ... insa doar ma respect ( ca oricine de altfel cred ) , am sa mai citesc diferite posturi si am sa imi fac o idee , cu toate ca mi-ar prinde foarte bine sa stiu si legislatia acestei tari , cred ca am ajuns si intr-un moment deloc oportun , cand economia aceste tari scade considerabil ...
Oricum iti multumesc frumos ptr sfaturi , am sa citesc ce se mai posteaza si am sa imi fac o ideea , cu toate ca sunt extrem de dezamagita ...
Am sa incerc sa imi fac un "resume" asa cum m-ai sfatuit si sa vedem ce o sa iasa ... Am sa am nevoie de un avocat roman daca exista printre voi , (pentru a cunoaste legislatia de aici ), in maniera romaneasca . Multumesc frumos si o zi cat se poate de buna .

light
14.01.2008, 13:09
db, evident lucrurile-s mult mai complicate decit mi-am imginat. Asa ca te las, daca vrei sa mai vorbesti, te voi asculta si-ti voi raspunde cu placere. Pina atunci, numai bine.

*db*
14.01.2008, 14:51
@ light
Ms fr si o seara buna :) ;)

*db*
14.01.2008, 15:00
Ptr ca nu am vazut obtiunea Edit </span>, se pare ca tre sa postez un altul , deci clar ca am s amai vorbesc aici , nu ma rezum numai la problema aceasta , viata mea este una iar acest site este un ajutor ptr noi toti de aici , prin problemele altora , putem sa tragem concluzii , sa invatam , si sa deschidem ochii , cum sa nu ? Bineinteles ca am sa mai scriu , ma bucur ca existati si va multumesc anticipat celor din Staff </span>ca v-ati gandit la acesta minunata idee.
De multe ri am intalnit cazuri de romani care nu se agreau , sau nu isi doreau binele unii altora , insa se pare ca aici e ok :) , deci daca am sa pot ajuta cu ceva pe oricine cu mare placere :) , iar eu am sa continui sa citesc ce se mai posteaza astfel imi voi face o idee asupra cazului meu :) . Ms fr si scz daca am deranjat :) .

sorin
14.01.2008, 16:07
Ptr ca nu am vazut obtiunea Edit...

cand faci 100 de mesaje postate, devii "groupie" (acum esti "newbie") si iti va apare si optiunea de edit.

light
14.01.2008, 23:04
db, ma bucur ca vei mai posta. Si sa stii ca ai dreptate, e liniste si pace, si cele mai multe relatii-s de amicitie, chiar daca virtuala. Unii avem intrebari, altii doar simtim nevoie sa fim in contact cu compatrioti. Acum, nu-i raiul pe pamint, dar viata nu-i o continua sarbatoare. O zi buna.

*db*
15.01.2008, 05:39
@ Sorin
Scz nu am stiut . Ms oricum ptr ajutor , :)

@ light
Am obesrvat asta , si sincer e cool si imi place , frumos aranjat , intretinut , curat :) ,eu mai sunt pe alte site , torrenti si nu ma doare mana sa mai postez si aici , ms fr si o zi cat se poate de buna tuturor . :)

silva
17.04.2008, 08:01
bre da ce interesant.......is curioasa daca sfaturile de aici conteaza la ceva....mie mi-au fost egale cu 0....nimeni nu m-a ajutat cu vreu post

sfat?.....is venita de 1 an in Florida.....mi-am gasit de munca prin proriile forte, nu am cunoscut pe nimeni aici, am venit din alaska, mi-am gasit slujbe singurica singurica....fara nici un fel de monster.com sau altele....ale is abureli.....iar la "experienta" ta nu stiu ce ti-ar putea oferi. Eu am venit cu referinte din tara de pe post bun si i-a durut undeva de referintele mele....insa am perseverat si singurica batand pe la usi am gasit de munca.

asa ca sfaturi......unul bun si pe care sa-l tii minte

aici esti SINGURA si nu o sa te ajute nimeni, daca reusesti sa treci peste asta si sa inveti sa te descurci singura nu mai ai treaba, nu conta pe romani ca nu te vor ajuta in veci.

Sherlock
17.04.2008, 08:20
Imi pare rau,dar in cazul meu am primit multe sfaturi pe acest forum care mi-au fost de real ajutor. Ai postat si tu de trei ori si ai tras marea concluzie smileys/smiley32.gifera mai bine daca nu iti iroseai timpul cu a patra postare.

keyframe14
17.04.2008, 08:55
.....is venita de 1 an in Florida.....mi-am gasit de munca prin proriile forte, nu am cunoscut pe nimeni aici, am venit din alaska,..........

aici esti SINGURA si nu o sa te ajute nimeni, daca reusesti sa treci peste asta si sa inveti sa te descurci singura nu mai ai treaba, nu conta pe romani ca nu te vor ajuta in veci.
In martie anul trecut

am mai cunoscut un roman aici, un om de milioane care m-a ajutat enorm
sa ma integrez aici, fiind noua si trecand prin toate problemele astea,
Chiar ca mai bine taceai...

silva
21.04.2008, 05:08
din pacate nu stii la ce m-am referit

romanul de l-am cunoscut este un preot, care nu m-a ajutat cu slujbe sau alte chestii materiale, m-a ajutat spiritual, iar pe acest preot nu l-am intalnit pe un forum, Dumnezeu mi l-a scos in cale intr-un mod cat se poate de neasteptat

asa ca inainte de a face pe desteptul si a da copy/paste la ce am scris eu, mai bine ai intreba sa nu pici de fraier.

cat despre cele 3-4 mesaje....am realizat la putin timp dupa ce am scris primul mesaj ca nu are rost sa ma chinui a inchega orice relatie cu vreun roman de aici ca nu se merita. Romanii de aici is barfitori, rautaciosi, nu le pasa de nimic, se inatlanesc de cateva ori pe an si si atunci o fac ca sa barfeasca si sa se dea mari, mai ales ca personal am cunoscut unii de mor de foame pe aici, dar merg si se dau mari in romania ca traiesc la america.

asa ca scuze ca nu ma integrez si nu vreau sa am de-aface cu ei. Sfaturi.....nu dau, ce scriu pe aici o fac ca le e dor sa vorbeasca romaneste. Asa....hai sa discutam sa avem ce discuta. Oricum....am spus si precizez, tot ce am facut pana acum aici am facut singura inmpreuna cu sotul meu, nimeni absolut nimeni nu ne-a ajutat. Eu nu am venit sa ma integrez intre romani, nu ma intereseaza, dar mi se pare ironic sa citesc parsivitati de astea pe aici pe forum, cand dupa ce va intalniti stati si va barfiti unii pe altii ca la usa cortului.

keyframe14
21.04.2008, 05:37
Lasand la o parte vocabularul tau colorat hai sa-ti raspund totusi..In
primul rand nu aveam ce intreba ..inca din mesajul ala ziceai ca-i
preot...nu avea relevanta cu ce afirmai acum ca romanii nu te vor ajuta in veci..preotul ala roman era, nu?
Cu asa o atitudine,si generalizari puerile raportate la cateva persoane pe care le-ai cunoscut mi-e sila..Am cunoscut aici romani cum spuneai tu barfitori ..etc de asemeni am cunoscut romani deosebiti cu care avem legaturi stranse ne ajutam neconditionat si petrecem impreuna cu orice ocazie se iveste..dar sa vii sa afirmi ca romanii de aici nu te ajuta , nu se ajuta..mi se pare de prost gust..doar pt ca tu nu i-ai cunoscut nu inseamna ca nu sunt ..la urma urmei poate ai tu o problema...In speranta ca n-am picat de fraier..te salut din floridasmileys/smiley2.gif

silva
21.04.2008, 06:07
nush ce vrei sa demonstrezi, mai ales ca stii foarte bine ca "relatiile" alea de ajutor reciproc neconditionat is de suprafata.

limbaj colorat? hai lasa-ma, asta e un fel de buna crestere de la america?

nu ma cert acus cu tine si nici nu o sa ma apuc sa exemplific de ce cred ce cred si de ce nu o sa te cred pe tine in veci. Ce am vrut sa exprim am exprimat, si pana cei noi veniti nu invata ca aici esti singurel fara mama si tata sa te plangi sau sa ceri o cana de apa, nu vor reusi sa treaca peste socul acomodarii. Esti probabil in zona Tampa si mai mult ca sigur te-am intalnit pana acum. Nu stiu la ce comunitate de romani te referi tu, dar cu siguranta nu la asta de aici. Am cunoscut romani in Miami care prefera sa mearga la biserici grecesti decat sa dea nea cu romanii de prin america, din simplu motiv ca romanu e prost si nu stie sa se comporte. Iar celor carora le-a lipsit educatia in tara le va lipsi si aici, ca nu se vor destepta peste noapte.

si asa FYI, asta ca sa ma americanizez, preotul de l-am cunoscut era preot la o biserica greceasca, nu avea nici in clin nici in maneca cu romanii de aici, ii ocolea.......OARE DE CE? Sa fii fost si el unul cu "probleme" ca mine? Nu o sa-mi calc niciodata pe principii, nu o sa barfesc, nu o sa mint, nu o sa ma injosesc niciodata doar pentru a ma integra in comunitatea romaneasca de aici. Iar daca asta inseamna sa traiesc printre americani o voi face, in fond am venit in america nu? iar daca romanii aia buni chiar exista, ghinionul meu ca nu i-am intalnit. Insa m-am lamurit cu romanii de pe aici si am inteles ca decat cu de alde astia in coada mai bine lipsa, nu am nevoie de dureri de cap. Romanii pe care ii stiu in america si de care m-am legat, spre mirarea ta nu is din tampa, pentru ca in zona Tampa se vede treaba ca nu-s romani de calitate, cine stie de pe unde s-au adunat aici.

Imi cer scuze ca poate jignesc si adevarati romani, insa ce-i o mana pe care i-am cunoscut lasa mult de dorit.

Si acum fii invitatul meu si studiaza-mi limbajul ala "colorat".

sorin
21.04.2008, 07:14
silva, vad ca ti-ai facut o intrare "in forta", ceea ce nu e mare surpriza, pentru ca am mai avut astfel de "duri" ca tine. limbajul "buruienos" nu se admite pe acest forum, iar daca ai o impresie asa de proasta despre romani, iti sugerez sa mergi pe forumuri americane, sau mai stiu eu ce alte forumuri care-ti fac placere. noi ne mai si ajutam pe aici, chiar daca unora le e dificil sa vada aceste amanunte si nu suntem innebuniti ca cineva sa arunce cu noroi, prin generalizari care nu-si au rostul.

iti sugerez sa citesti regulamentul de postare in primul rand, in caz ca ai de gand sa mai scrii pe acest forum si sa te conformezi acestuia, pentru ca altfel risti sa fii suspendata.

keyframe14
21.04.2008, 07:22
pt cunostintele tale nu ne cunoastem cu siguranta, nu am fost niciodata in tampa si nu traiesc in miami..in rest nu pot decat sa-mi para rau de ghinionul tau de a de peste asa romani..si sa-ti doresc sa realizezi ca nu faptul ca-s romani ii face asa..sunt si americani si spanioli si mexicani de acceasi joasa speta..si remarcile astea cu romanii 's barfitori, grandomani si de calitate proasta ..ar trebui sa le gandesti de doua ori inainte sa le spui..eventual gandeste-te la ai tai inainte...sunt si ei romani..eu nu as judeca americani ..dupa aia cativa de i-am cunoscut..

silva
21.04.2008, 10:11
si eu mi-s romanca si remarcile astea sunt si referitoare la mine

de acord cu tine ca-s si americani dobitoci, in marea majoritate, si mexicani si asiatici...etc, iar ce nu stii tu este faptul ca eu chiar iubesc romania si iubesc romanii adevarati, nu cei ajunsi aici ca vor sa traiasca la america.

majoritatea celor de aici au venit ca au vrut sa plece din romania. eu una nu am vrut sa plec si intamplarea a facut sa ajung pe aici. si daca eram in tara gandeam la fel, pentru ca asta e adevarul, romanul daca nu barfeste nu se simte bine.

am prieteni extremi de buni in tara si cu care ne intalnim la o "barfa", diferenta intre cei de acolo si cei de aici stii care e? faptul ca cei de aici is si prosti, nu numai barfitori, le e sa nu cumva ca tu sa ai mai mult noroc ca ei, sa nu cumva sa ai parte de o slujba mai buna

stii ce am fost intrebata prima oara cand i-am intalnit? salariu si daca muncesc. unde muncesc??? bineinteles ca dupa aia stiu ei bine cat castigi, ca nu ai de unde sa-ti iei masina de aia, sau ca iti permiti dar ai o masina de ........

eu i-am intalnit.....m-au intrebat, am zis...muncesc, nu conteaza cat castig, m-am intors cu spatele si am plecat. Si stii ce e culmea....ca fara nici un ajutor de la nimeni mi-am gasit singurica slujba mult mai bine platita decat a multora dintre ei. Daca le spui, is invidiosi, te urasc, te discuta,......nu merci....mai bine eu si sotul meu si doar noi...decat bataie de cap si barfa pe la spate.

tu stii de ce nu au facut ei un magazin romanesc in zona? ca nu o sa vina nici un roman sa cumpere din cauza ca-s invidiosi si sa nu se imbogateasca vreo unul....mie una mi-e sila de oameni ca astia si prefer sa nu ma amestec cu ei.

si eu regret ca nu am cunoscut romani buni, ca tare parere proasta am acum despre romanii de aici, care nici macar nu stiu sa primeasca un nou venit.

silva
21.04.2008, 11:00
catre nea adminul

nu vad sa fii incalcat regulamentul forumului cu nimic, nu am jignit pe nimeni in particular, iar limbajul nu e nicidecum buruienos, asta vrei mata sa vezi

sa ma banezi nu cred ca ai motiv, pentru ce? pentru faptul ca spun adevarul despre romani in general? sau pentru faptul ca pe voi va doare ca cineva se poate descurca aici si prin propriile forte nefiind necesar sa multumeasca nici unuia dintre voi?

din partea mea ma poti bana...asa cum am intrat anul trecut odata si anul asta inca odata ar trebui sa-ti spuna cam ce pret pun pe forumul asta.

mi se pare absurd sa vina musiu nea adminul sa-mi zica asa ceva, mai ales ca dintr-o data va gasiti de patrioti pe aici si ajutatori. nu inteleg de ce nu recunoasteti adevarul gol golut, ca va doare la basca de oricine altcineva si e fiecare pentru el.

cu respect

nu am folosit nici un cuvant care v-ar da dreptul sa ma banati

lsb57
21.04.2008, 12:47
Silva draga,

In zelul tau de a-ti varsa naduful, poate invetisa si scriicorect (gramatica, bat-o vina!). Si ce s-a intamplat cu folosirea cuvintelor romanesti intr-o discutie in limba romana?

Data viitoare - daca va mai fi asa ceva, desi noi te rugam sa ne mai acorzi o sansa -incearca sa spuiceva constructiv.Daca esti suparata, sa stii ca nu suntem noi de vina. Calmeaza-te, trage aer in piept, uita-te pe fereastra siviata ti se va parea mai frumoasa.

sorin
21.04.2008, 15:22
dupa ce i s-a adus la cunostinta ca a

tombraider
22.04.2008, 03:24
si ca sa-ti demonstrez ce usor se fac clonite......mi-s eu silva

gramatica? haida-de.....jumatate din cei ce scriu aici nu au nici in clin nici in maneca cu limba romana. de obicei pastrez limbajul care i se potriveste fiecaruia, aici asta se potriveste, buruienos de romani plecati la capsuni

stati linistiti ca oricum nu mai intru, dar voiam sa va demonstrez ca oricine poate face o clonita de dragul de a o face.

si apropo....nu stiam ca aici trebuie sa vii si sa fii prieten. nu ati vrea sa va pupe romanul si-n popou ca ii dati voie sa intre pe forumul vostru? nu stiam ca sunteti asa societate selecta.

si cand te gandesti ca majoritatea de abia traiati de azi pe maine prin tara si pe aici de abia va duceti veacul. Uite...asta e ofensa, daca chiar aveti impresia ca va ofensez.

nu-s frustrata, ma doare ca si pe voi....exact la basca de alti romani, ca asa suntem noi romanii invatati, dar un sfat....asa de ultim post

nu mai faceti pe sfintii in fata unor necunoscatorismileys/smiley2.gif

si acum ma banez singurica.....nu trebuie sa ma banati voi.

scuze ca v-am rapit timp pretios

lsb57
22.04.2008, 03:33
Fugi, Lara Croft, ca ti s-a acordat oricum mult prea multa atentie. Mai bate si pe altii la cap, da-ne noua pace.

Norocul nostru ca nu trebuie sa te suportam zilnic.

papadia
24.05.2008, 20:48
sunt Lily 22 ani,originara Republic of Moldova.sint in SUA de un an, iar inTampa de 2 saptamini. Incerc sa ma confrunt si eu cu problemele care dau peste mine si sa merg cu capu sus asa cum am inceput.Nu sint din Romania, dar vorbim aceeasi limba si ma alatur comunitatii voastre. am dat de forumu asta acu 2 zile si nam putut sa trec peste el,si aici vin cu o intrebare:As vrea sa stiu daca pot gasi un magazin european cu produse alimentare si bauturi.si poate acolo dau de un vin gustos si mai multi romani.smileys/smiley17.gif aici e ID meu yahoo msn : stoica_lily

tnx for your time smileys/smiley1.gif

romi_in_florida
29.05.2008, 21:13
Papadia,

Cauta vin 2003 Gras de Cotnari (alb) care eu cred ca e
bun cu mincarea.
Pravalii mai europene sint in Miami. Nu stiu de Tampa/St pete.
Romani sint peste tot, si depinde ce gasesti. Sper sa
ai mai bun noroc decit Silva. Si pe aia care ii tii imprejur, depinde de cum esti si tu.
Bafta nu are prea mult in viata. Daca faci, ai.

Romi