PDA

Arată versiune întreagă : intrebari H1

marioana
22.04.2006, 05:11
Sa presupunem ca pe mine ma sponsorizeaza o companie si nu vor sa ma platesca. Eu pot sa imi transfer viza la o alta companie fara sa am dovada ca prima companie m-a platit (paystub)? Si daca prima companie nu ma plateste pe mine e totusi obligata sa platesca taxele la stat pentru mine?

nkog
22.04.2006, 05:56
marioana,

Daca o companie te "sponsorizeaza", inseamna ca aceasta companie face toate demersurile ca sa te angajeze. Aceasta companie are nevoie de lucrul tau. Prin faptul ca trece prin toti pasii legali de a te aduce aici, este intr-un fel "intitulata" sa te foloseasca. Ca tu sa te tranferi la alta companie, cum zici tu, tot procesul ar trebui luat de la capat, de aceasta noua companie. Mai apoi, compania initiala care te-a sponsorizat, trebuie sa justifice totul in procesul de certificare cu Department of Labor, de la faptul ca pozitia ta este absolut necesara si ca ei, ca si angajator sint in masura sa te plateasca conform cererii pietii muncii. Deci nu vad cum, numai daca nu dau faliment, compania care te sponsorizeaza initial sa nu te plateasca.

Niste exceptii cred ca sint doar daca esti angajata de Department of Defense si cred, nu sint sigur, ca te poti muta dintr-un loc in altul pentru anumite companii care contracteaza cu D.o Def.

Cu privire la taxe : Daca prima companie, cum zici tu, nu te plateste, atunci nu are de ce sa plateasca taxe. Taxele pe salarul tau (Payroll Taxes) sint impartite intre angajat si angajator. Din moment ce angajatorul nu te plateste, nu sint nici taxe de platit.

Sper ca nu am complicat prea mult. Paste Fericit si numai bine !smileys/smiley1.gif

GNChicago
22.04.2006, 08:10
Marioana, schimbarea de la o companie care a depus un efort de sponsorizare, la o alta companie e mutare care nu face cinste celui care a fost sponsorizat, mai ales ca aceasta companie trebuie sa te plateasca la nivelul pietei americane ptr a satisface o cerinta a DOL.

Angajatorul nu plateste taxe daca tu nu esti angajatul lor....

Obtinerea unei aprobari de la DOL (dept of labor) nu e deloc usoara si se obtine cu cheltuiala bani si timp....asa ca iti dai seama ce "bucurie" simte cel care primeste tzeapa....si pofta lui de a sponsoriza in viitor....

marioana
22.04.2006, 08:45
Ideea era alta...eu incerc sa ajung in Chicago si nu reusesc pentru ca nu stiu pe nimeni acolo si companiile nu angajeaza fara un interviu face to face sau fara sa te recomande cineva.

Prietenul meu lucreaza la o comapnie de ingineri, tipa care detine compania e super de treaba si ne-ar ajuta daca ar putea. Si m-am gandit ca pot inventa ei un job si apoi cand ajung acolo sa imi gasesc o companie la care sa ma transfer. Dar nu prea stiu daca ma pot transfera daca ei nu ma platesc si nici nu stiu cat dureaza pana primeste aprobarea ca sa ma poata sponsoriza...

nkog
22.04.2006, 09:00
Sa presupunem ca pe mine ma sponsorizeaza o companie si nu vor sa ma platesca. Eu pot sa imi transfer viza la o alta companie fara sa am dovada ca prima companie m-a platit (paystub)?

marioana,

Un pic de detalii "tehnice" la intrebarea ta. Raspunsul FOARTE general, dar legal este, DA te poti transfera la alta companie DAR (un f.mare DAR) cu anumite conditii care de multe ori sint f.greu de indeplinit. Mentionez citeva:

1. Esti inca in statut legal. Nu numai ca nu ti-a expirat viza, dar inca esti angajata la angajatorul initial. De aceea se cere evidenta de plata(paystubs, W-2,etc.,). Tine minte insa ca paystubul trebuie sa fie cel putin de 60 de zile. Daca cumva, angajatorul te concediaza, sau inchide "fabrica", esti "out of status", chiar daca tu inca ai Viza H1B neexpirata in pasaport, devii ilegal instantaneu si nu mai poti face transferul. Daca nu ai paystub ca dovada, trebuie sa trimiti o nota explicativa la USCIS, sa explici in mod foarte serios,de ce nu ai asa ceva( ex: ai fost bolnava, leave of absence letter, toate coroborate de angajatorul de la care vrei sa pleci).

2. Noul angajator face petitie pentru tine ( tot show-ul de la inceput) si petitia este aprobata inainte ca tu sa fii/devii "out of status". Lucrul pe care il prestezi, trebuie sa fie in acelasi domeniu, adica nu poti fi sa zicem "nurse" si acuma vei lucra ca si "computer analyst".

Deci se poate, insa trebuie sa fii foarte atenta ce si cum planuiesti. Asta una, mai apoi faptul ca angajatorul initial poate ramine cu un "gust amar" iar mai tirziu se simte "intzepat" cum zice si GNChicago, este f posibil si f.probabil.

Numai bine !

nkog
22.04.2006, 09:20
Ideea era alta...eu incerc sa ajung in Chicago si nu reusesc pentru ca nu stiu pe nimeni acolo si companiile nu angajeaza fara un interviu face to face sau fara sa te recomande cineva.

Prietenul meu lucreaza la o comapnie de ingineri, tipa care detine compania e super de treaba si ne-ar ajuta daca ar putea. Si m-am gandit ca pot inventa ei un job si apoi cand ajung acolo sa imi gasesc o companie la care sa ma transfer. Dar nu prea stiu daca ma pot transfera daca ei nu ma platesc si nici nu stiu cat dureaza pana primeste aprobarea ca sa ma poata sponsoriza...

marioana,

Acum inteleg mai bine ce si cumhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif. In teorie, s-ar putea, dar, riscul/beneficiul prin care agajatorul trece cu asa ceva...OK, n-am sa speculez pe ceva ce nu stiu exact cu privire la aceasta Companie care vrea sa va ajute.

Sa jucam, DACA, ar fi sa fie,scenariul cel mai bun. Ei trebuie sa te plateasca, din prima ta zi ca angajat. Fara asta nu se poate. Mai apoi, trebuie sa lucrezi si sa fii platita pentru cel putin 60 de zile. Oricum o intorci, trebuie sa ramii in statut legal. In acelasi timp, trebuie sa iti gasesti alt angajator, care sa se potriveasca intregului scenariu.

Treaba cu inventatul/croitul unui "job" pentru tine. Se poate, dar daca cineva de pe piata Americana, se prezinta, se califica si e respins ?OK, se poate si asta eventual "rezolva", dar asta gindim si zicem noi, Romanii (nici o implicatie cu astasmileys/smiley36.gif), insa cind vine la inteles/acceptat riscul, Americanii sint mai precauti.

Acuma daca tu vrei sa ajungi in State, in ultima instanta,de ce nu te casatoresti cu prietenul tau care se pare ca e pe H1B, si vii ca dependenta ? Vii, te vezi ochi la ochi cu mai multe companii, si nu se stie de unde sare iepurele, si poate sare in favoarea ta.

Bafta !

GNChicago
22.04.2006, 09:37
Cred ca ar fi ilegal ca tu sa primesti salariul prietenului tau.....plus ca el poate avea deja o nevasta si atunci devii ineligibil pentru intrare in state....

marioana
22.04.2006, 10:08
El e rezident nu pe H1 :(, de aia nu ne putem casatori...

24.04.2006, 15:32
Am citit cam in diagonala dar sper sa fiu la obiect.

Viza H-1B are 2 cerinte esentiale.

1)Viza sa fie pentru un post care sa necesite un anumit nivel de
calificare (studii si/sau experienta ce trebuiesc dovedite -pentru
unele joburi studiile minime sunt la nivel de masterat)

2) Sa nu aduca in SUA mana de lucru ieftina din strainatate care sa
scada nivelul salariilor. Pentru asta angajatorul dovedeste ca are
forta economica necesara si se angajeaza sa plateasca pe cei veniti cu
H-1B un salariu minim numit "prevailing wage". Acesta este stabilit pe
baza descrierii postului (job description) si a unei medii
corespunzatoare pe companie si pe statul respectiv (se ia suma cea mai
mare). Orice schimbare de statut ulterioara, asa cum s-a zis mai sus,
va necesita dovada ca si 2) este indeplinit de catre angajatorul
curent.

Referitor la taxe, la fiecare plata de salariu compania iti retine un
procent care aproximeaza/anticipeaza impozitul pe venit (tax withholding) si il trimite la I.R.S.
In final, odata pe an, fiecare "amploaiat" american isi ajusteaza suma (fie mai
da, fie primeste inapoi) completand un "income tax return" (declaratia
de venit?). Trebuie insa retinut ca acel tax withholding nu poate fi sub un anumit nivel.

Acum banuiesc ca este posibil ca o companie sa-ti dea o suma de bani pe
o munca fictiva, suma pe care tu sa le-o returnezi in numerar (deci
fara urme). Totusi va trebui ca cineva sa plateaxa acel tax
withholding, plus social security, medicare, etc.. cu totul in jur de
1/3 din acel prevailing wage.

catad
20.05.2006, 14:40
Ce-mi place mie cand unii bat campii fara sa cunoasca problema in cauza!!smileys/smiley7.gif
Fratilor, daca nu ati fost in situatia asta sau daca nu stiti exact ce spuneti stati in banca voastra si nu mai dati sfaturi ce ar putea duce la ceva super "nashpa" pt ea.
Se poate face schimbare de companie pe H1b. Primul angajator completeaza un formular catre USCIS in care spune ca este de acord cu transferul angajatului x de la compania y la compania z din urmatoarele motive:bla, bla,bla. Aici intervine avocatul care stie ce are de facut. Alt motiv de schimbare de companie este ca angajatorul sa nu respecte ceea ce a declarat in formularele de viza sau in contractul cu angajatul, dar asta inseamna sa-l dai in judecata si daca vei castiga angajatorul va plati de-i vine rau si nu va mai putea face cerere pt alti muncitori straini.
Pt NGOK</span>: auzi, de unde ai scos-o pe asta ca daca iti pierzi statutul devii ilegal instantaneu? Tu nu faci diferenta intre prezenta ilegala si statut ilegal. Citeste sau intreaba un avocat. Devii ilegal daca depasesti termenul de pe I-94 sau daca incalci restrictiile pe care t-i le pun aia pe I-94, altfel iti pierzi statutul pe care ti-l dadea acel tip de viza scris pe I-94. Tu vei avea prezenta legala pe teritoriul USA, adica poti sta cat vor muschii tai aici, dar nu vei beneficia de drepturi. In momentul in care parasesti USA si vei cere o noua viza vei avea refuz din start.

catad
20.05.2006, 16:04
Scuze ca ti-am scris gresit numele, NKOG</span>. O sa dau un miel, asta e!

20.05.2006, 17:28
catad:

-Cine a zis pe thread-ul asta ca nu se poate face schimbare de companie
cu H-1B? Am recitit (cam in diagonala, e adevarat) si nu am remarcat.

-Nu stiu ce relevanta are distinctia intre prezenta ilegala si statut
ilegal ptr. cazul de fata. Oricum viza non-immigrant sau
schimb/transfer de statut nu mai pupi daca se afla in ambele cazuri
(ai furat un ou sau o gaina). Cert este ca atunci
cand vrei sa-ti
schimbi/transferi statutul (in cadrul duratei autorizate de sedere pe
I-94, se
intelege) USCIS-ul vrea sa vada ca pana la data aplicatiei ai fost in
statut legal (vor ultimul paystub, etc..). Daca esti dat afara am
impresia ca mai poti sa stai vreo luna doua dupa si apoi sa pleci, dar
zic asta doar din auzite. Cateodata cei care sunt dati afara isi fac
B1/B2
pe 3 sau 6 luni ca sa-si caute altceva.

Atat eu cat si sotia am trecut printr-o schimbare de H-1B (corect spus "H-1B amendment petition") iar
avocatii companiilor respective au vrut paystub-urile din luna cand au
facut noua aplicatie (chiar au insistat sa nu fie mai vechi). Amandoi
ne-au zis ca noua aplicatie trebuie sa ajunga la USCIS cat timp suntem intr-o
relatie angajat-angajator conforma cu precedentul statut H-1B.

Partea buna cand te transferi cu H-1B este ca ti-se depune
cererea la USCIS pentru noul angajator iar tu poti incepe lucrul
imediat ce a fost inregistrata, fara sa mai astepti aprobarea ei
(primesti Notice of Action). Oricum, cererile sunt
examinate (mai sumar) chiar atunci cand sunt primite si inregistrate la Regional Service Center iar
sansa ca la final sa fie respins transferul/aplicatia este mica. Aprobarea va
veni peste cateva luni (nu are sens sa platesti premium processing
fee) iar tu vei fi lucrat perfect legal pe perioada de "pending"
la noul angajator. Al doilea avantaj este ca nu se mai aplica nici un
"annual cap" decat daca precedentul angajator era "academia"/institutie
de cercetare iar acum treci cu job-ul H-1B in afara lor.