PDA

Arată versiune întreagă : Cine este in Boston!

bigman
19.04.2006, 12:16
Salutare la toti!

Acum cateva zile a. ajuns in Boston mai precis in Watertown, si as vreasa stiu daca sunt romani pe aici, sau daca stie cineva vreo biserica de romani ?!

In principiu sunt cam dezamagit de ce este pe aici ,pentru ca ni s-a promis ceva si aici este altceva!smileys/smiley19.gif

deci daca sunt romani pe aici va rog sa scrieti sa ne putem intalnii,mergem in oras ,iesim undeva !

sorin
19.04.2006, 13:15
Sunt biserici ortodoxe romanesti in Massachusetts, din care una chiar in Boston. Mai sunt si biserici baptiste. Lista completa a bisericilor cu adrese, numere de telefon, preoti, etc., o gasesti aici (http://www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29)

sergiu_max
21.04.2006, 07:19
eu sunt undeva langa Boston in Connecticut dar sunt ceva ore de condus. noi suntem mai multi romani aici mai precis cateva zeci pe care ii cunosc doar eu dar sunt mult mai multi.

vrem sa mergem la o biserica de romani acum de inviere , dar biserica este in fiecare duminica din cate am inteles.faza nasoala este ca ai ceva de condus

tu esti singur acolo sau mai esti cu ceva romani?

Julyachi
21.04.2006, 08:33
Si noi suntem pe aproape...nu chiar...in statul vecin Rhode Island...cam la o ora si jumatate de mers cu masina din Boston.... avem Biserica Ortodoxa chiar in oras - Woonsocket...ne intalnim aici romanii din zona(fff putini..poate 5/6 familii)....pe aici romanii nu prea suntuniti...cam fiecare in parte isi vede DOAR de munca, casa si servici....si cam atat...nu ne intalnim....si nu ne ajutam intre noi...spun asta cu mare dureresmileys/smiley19.gif...noi suntem aici de un an si jumatate.....si prea mare ajutor nu prea am gasit....tot ce am realizat am realizat singuri(eu si sotul meu).....nu sar nici cu sfaturi....smileys/smiley5.gif...de mare ajutor sunt sfaturile pe care le gasesti aici...pe forumsmileys/smiley2.gif...mutlumesc tuturor....

cecilia_carr_ro
24.04.2006, 06:26
Eu stau in Massachusetts si stiu de doua biserici romanesti in zona...una e in Wakefield si se numeste Sf Parashiva si alta este in Chelsea......
Eu sunt protestanta si nu merg la nici una dar am prieteni care merg ...la ambele!

Cecilia

GNChicago
24.04.2006, 07:48
Bigman, am fost prin watertown....nu stiu cu ce te ocupi, sau mai bine spus cu ce te-ai ocupat in romania, dar majoritatea companiilor in MA sunt hightech, si cred ca te poti integra intr-un loc pe acolo.

Da-mi un numar de telefon sa vad daca pot convinge pe cineva din MA sa te sune sa stai de vorba si sa-ti dea niste detalii despre MA Si NH, staul vecin unde nu se platesc taxe cind cumperi ceva.....

bigman
24.04.2006, 10:15
Mersi mult GNChicago, eu aici lucrez la o firma de moving , inca nu am un nr de telefon dar in cateva zile o sa bag telef si o sa iti comunic nr!

Problema este ca nu prea am de lucru, si cam stau si ma plimb intelegi, o sa mai stau pana imi iese ssn si daca tot asa o sa fie situatia o sa plec altundeva unde sunt mai multi romani si unde pot sa ma ajute cu informati sau cu vreun job!smileys/smiley19.gif

GNChicago
24.04.2006, 11:05
Bigman, sezonul mutatului de obicei incepe prin mai-iunie cind se termina scoala. Dar ma intrebam ce ai lucrat in Romania....cu ce viza ai venit, poti lucra oriunde? iata citeva amanunte pe care nu le pot ghici......te-ai uitat prin ziarul de duminica la job guide, majoritatea ziarelor publica toate joburile numai duminica....

bigman
24.04.2006, 16:43
Eu am venit cu viza h2b, valabila pana in decembrie, in tara am lucrat la o reprezentanta KODAk , sunt foarte bun in grafica digitala!

cam asta e tot ce stiu sa fac!

GNChicago
24.04.2006, 17:12
Imi vine greu sa cred ca un om cu liceul (banuiesc) sa vina in America sa mute mobila.....

Cam laconic, am lucrat la o firma Kodak, firmulitza asta kodak e imensa si nu-mi pot inchipui ce puteai sa faci ptr firma asta decit daca spui concret. Cred ca am obosit incercind sa aflu detalii care sa poata fi folosite ca sa te ajute pe TINE.

Cu grafica digitala te sfatuiesc sa te uiti in yellow pages dupa advertizing agencies, printing companies care au contacte cu diverse companii care au nevoie de ajutor in grafica digitala...., daca reusesti pe linia asta poti face bani buni si cu perspective....

Mult succes!