PDA

Arată versiune întreagă : Obtinere cetatenie americana

sorin
22.06.2004, 11:23
Pentru ca discutii legate de acest topic s-au purtat pe alte sectiuni ale acestui forum, si acesta mi se pare un subiect important, am pus aici un link cu informatii foarte utile pentru cei interesati in obtinerea cetateniei americane.
Mergeti pe urmatorul link si apoi la pagina 22 veti vedea printre altele ca naturalizarea prin casatorie se face dupa 3 ani, iar pentru cei care au avut rezidentza permanenta (peste 90% intra in aceasta categorie) dupa 5 ani cu conditia sa nu fie iesiri din SUA pentru perioade mai mari de 6 luni:

http://www.uscis.gov/files/article/M-476_English.pdf

angela
23.06.2004, 08:25
Sorin, iti multumesc pentru link si se pare ca m-am dumirit ce si cum, deci 3 ani de zile este perioada de asteptare. acum am inteles de ce mie nu mi se cere sa nu stau in afara statelor mai mult de 6 luni. Daca sotul e plecat mai mult de 6 luni are dreptul sa isi aduca familia.

sorin
23.06.2004, 08:45
Angela, cu multa placere! Ma bucur cand forumistii nostri gasesc aici raspunsurile de care au nevoiesmileys/smiley1.gif

Nu prea am inteles de ce spui ca "mie nu mi se cere sa nu stau in afara statelor mai mult de 6 luni", pentru ca de fapt chiar tie ti se cere sa nu stai mai mult de 6 luni!! Daca stai mai mult de 6 luni, aceasta perioada ti se adauga la cei trei ani.

angela
23.06.2004, 09:27
pai din cate am citit eu acolo nu mi se cere asa ceva, oricum scrie " not required " deci nu mi se pun nici un fel de conditii nu? ma cam incadrez in rubrica :

if you are the spouse of a US citizen who is 1 of the following :

-a member of the US Armed Forces, etc...........

tu ce spui gresesc? nu am citit bine sau pur si simplu am inteles gresit? astept raspunsul tau

merci mult

sorin
23.06.2004, 10:38
Eu m-am uitat numai la conditiile impuse celor casatoriti cu cetateni americani, nu cu cineva care este in armata. Oricum, maritata fiind, nu cred ca o sa ai motive sa locuiesti mai mult de 6 luni in afara Statelor smileys/smiley1.gif

Asta e ceea la ce ma refeream:

[b]

angela
23.06.2004, 10:43
cred ca pt cei din armata nu le poate impune conditiile astea deoarece ei se muta ca tiganii cu cortul, nu stii niciodata unde vor fi. oricum ai dreptate nu am nici o sansa sa stau mai mult de 6 luni in afara statelor. max ce o sa ma duc in tara anul viitor si o sa stau cam 20 de zile, asta ar fii cam tot.

oricum merci mult pentru ajutor

16.10.2004, 13:04
Salut Sorin!! Hai sa ma bag sieuin seama pe langa acest subiect! Tu fiind gazda de 5 stele a acestui forum tare, te intreb si eu ca Gheorghe: cum fac sa-mi apara si mie un mesaj pe forum, sa-l vada tot romanul? M-am inregistrat astazi ("Crushover") am scris un mesaj si vad ca sta cuminte in "Private Messenger"!? Ma poti ajuta in acest sens? Thanks a lot!smileys/smiley2.gif

sorin
16.10.2004, 14:12
Crushover, bine ai venit pe acest forum!

Banuiesc ca mesajul tau sta cuminte in "Private messenger" pentru ca l-ai trimis pe "Private Messenger". Daca vrei sa postezi un anunt pe care sa-l vada tot romanul, du-te in forumul in care vrei sa apara mesajul (de ex. Emigrare in SUA si Canada), fa click pe butonul "New Topic", pune un titlu sugestiv si scrie mesajul care vrei sa apara, iar cand esti gata apasa pe "Post Reply"

Daca inca mai ai probleme, da un semn.

sauzimdebine
16.10.2004, 14:27
de ce asa ca Gheorghe? el nu a intrebat nimicsmileys/smiley36.gif

crushover nu sari ca ars. este doar o gluma. smileys/smiley2.gif

< =""><!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
window.open = SymWinOpen;
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
if(SymReal&#079;nLoad != null)
SymReal&#079;nLoad();
window.open = SymRealWinOpen;
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

SymReal&#079;nLoad = window.&#111;nload;
window.&#111;nload = Sym&#079;nLoad;

//-->
</>

angela
16.10.2004, 20:09
@ Crushover

Daca doar vrei sa raspunzi intr-un topic deja deschis, mergi frumusel la post reply scrii ce itit trece prin cap dar ai grija sa nu fii offtpoic cum deja suntem noi aici dupa care apesi butonasul" post reply" iar noi toti o sa il citimsmileys/smiley2.gif

Crushover bine ai venit pe acest forum smileys/smiley31.gifsi sa speram ca ai sa fii unul dintre cei mai activi forumistismileys/smiley2.gif(asa ca sauzimdebinesmileys/smiley36.gif)

ralux
08.11.2004, 06:50
As dori si eu sa stiu cam cat dureaza obtinerea green card-ului in cazul casatoriei cu un rezident(castigator al loteriei care este in State de un an)

sorin
08.11.2004, 08:06
Cred ca atata timp cineva este casatorit cu un rezident american cu green card, acea persoana are doar drept legal de sedere in SUA, fara drept de munca. In momentul in care rezidentul devine cetatean, sotul/sotia primeste un act provizoriu care ii ofera dreptul de munca, iar dupa 3 ani poate primi si green card.

ninus04
12.11.2004, 06:02
Ok, deci pentru a obtine cetatenia trebuie sa fii timp de 3 ani sau respectiv 5 ani pe teritoriul USA. Acesti ani se "numara" prin prezenta fizica pe teritoriul SUA. Deci daca in 3 ani ai iesit din tara, toate aceste perioade se 'numara' si adauga una la alta, indiferent daca ai stat 2 luni, 4 luni, 6 luni etc. Ca urmare, daca cineva are rezidenta timp de 5 ani, nu este eligible sa depuna actele pt cetatenie daca perioadele in total de iesire din SUA sunt de 1 an...Mai trebuie sa astepte inca un an ca sa depuna actele pt cetatenie. Multi iau plasa la faza asta, si nu o afli decit cind iei formularul N400 dupa care citesti de mai multe ori ca sa intelegi exact care sunt cerintele..

Pe de alta parte--poti sta mai mult de 6 luni in afara teritoriului USA, insa trebuie obtinut un permis/waiver de la INS. Poti sta cred pina la 2 ani infara USA cu acest permis, fara a fi considerat ca ti-ai abandonat rezidenta (in that case you would loose your Green card).

Regards

Corina

*Disclaimer: I am not a lawyer and this is not a legal advice.

03.01.2005, 14:03
Ok, deci pentru a obtine cetatenia trebuie sa fii timp de 3 ani sau respectiv 5 ani pe teritoriul USA. Acesti ani se "numara" prin prezenta fizica pe teritoriul SUA.

mai concret, la ce te referi cind spui "3 ani sau respectiv 5 ani"? la cele doua situatii diferite (casatorie sau loterie) de obtinere a cetateniei? unii ar putea considera un pic confuza expresia smileys/smiley2.gif

danielle
03.01.2005, 19:38
As dori si eu sa stiu cam cat dureaza obtinerea green card-ului in cazul casatoriei cu un rezident(castigator al loteriei care este in State de un an)

Din cate stiu eu, nu obtinerea green cardului este problema cea maiacuta in cazul de fataci faptul ca un rezident, detinator de green card in urma loteriei vizelor, nu-si poate aduce sotul/sotia decat dupa ce obtine cetatenia. Deci dupa aproximativ 5 ani si ceva de la intrarea pe teritoriul US.

louie
05.01.2005, 05:21
Eu am niste prieteni in cazul carora el a castigat DV si a venit cu sotia fara nici o problema. Amandoi cu drept de munca, amandoi foarte legal. Voi sunteti siguri de ce spuneti?

dancing_fire
05.01.2005, 05:30
Louie, era vorba de cel care a castigat Loteria Vizelor si nu era casatorit la data cand a venit in State. Daca s-a casatorit ulterior, nu-si poate aduce sotul/sotia decat dupa ce obtine cetatenia, adica 5 ani, asa cum zicea si Danielle.

Daca la data cand ai castigat Loteria vizelor esti casatorit, amandoi primiti viza si veniti legal cu drept de munca aici.

Esti mai lamurit acum?

danielle
05.01.2005, 08:28
Corect.

Mai trebuie precizat ca daca,in intervalul dintre data cand ai aflat ca ai castigat la loterie si data interviului, te casatoresti, interviul poate fi sustinut de soti impreuna, ambii avand dreptul la viza. Totusi, in acest caz, se cer la interviu dovezi ale relatiei anterioare(poze, scrisori, etc) pentru a se dovedi ca nu s-a facut casatoria din interes: acela de a pleca in state.

Brasov34
19.01.2005, 23:15
...Darbine, daca respectivul rezident se indragosteste pe parcurs , sa spunem la o vizita ulterioara in tara si vrea sa se casatoreasca, este condamnat la singuratate ?smileys/smiley19.gif

E absurd! Chiar nu exista nici o sansa ca adevaratele relatii de dragoste sa se poata finaliza?

NU poti fi stapan cu viata nimanui. Chiar daca te numesti LEGE...Daca omul vrea sa se casatoreasca in Romania cu cineva de acolo chiar NU SE POATE? Pare ridicol!

Cam dura situatia si nu mi se pare deloc corecta. Sunt totusi atatia oameni care se indragostesc pe parcurs...

Poate altele ar trebui sa fie criteriile de respingere, nu stiu insa cred ca totusi se pot rezolva si sub alta cale unirea a doua inimi.

Si daca ma gandesc bine am intalnit destul de recent un caz cand sotul , rezident si-a adus sotia cu care s-a casatorit in tara . Si asta pe o durata de pana la un an. Adevarat, ea nu are drept de munca , lucreaz la negru dar macar este cu el.

Uite, ca m-ati facut chiar curioasa. Am sa incerc sa dau de respectivii, care sper sa fie sinceri si sa spuna exact ce si cum au facut. Daca aflu revin cu amanunte! Sper sa ii gasesc!smileys/smiley2.gif

VA PUP SI NU RENUNTATI LA ADEVARATELE RELATII FRUMOASE NUMAI DIN CAUZA ACESTUL MOTIV!Aici mai greu va gasiti jumatatea. Acasa , totusi relatiile sunt mult mai sincere, calde...reusite!

LUPTATI! Eu cred ca numai cu curaj si rabdare puteti trece si OCEANUL asta imens... SUCCES!smileys/smiley2.gifCRED CA ATUNCI CAnD EXISTA DRAGOSTE ADEVARATA va apare si o solutie chiar daca mai greu...deci nu renuntati la iubirea voastra...E MARE PACAT daca stiti ca e sincera!

Brasov34
19.01.2005, 23:22
"...Si asta pe o durata de pana la un an. "

RECTIFIC- Vroiam sa spun ca acest rezident a reusit sa isi aduca sotia f repede. Nu a durat 1 an si acum sunt aici. Nu stiuprea multe amanunte.

Dar ce stiu sigur e ca el e rezident(venit cu loterie)si ea abia proaspat venita. Nu are drept de munca dar sunt impreuna. Va veni si dreptul de munca, sanatate sa fie ...

Ei sunt fericiti impreuna pt ca sunt aici amandoi!

Doamne, cate sacrificii numai pentru a nu iti pierde iubitul/ iubita...

Uneori ma intreb cat se merita si cat nu...In fine numai cei in cauza pot stii!...smileys/smiley28.gif

Brasov34
19.01.2005, 23:31
Dar daca rezidentul si iubita sa , casatoriti in romania, fac un copil din primul an? ASTA tOT INTERES se numeste?

Chiar cineva se leaga pe viata cu un copil nedorit? Doar de dragul de a ajunge in AMERICA?

Si aici trebuiesc "dovezi" de iubire?smileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gif...ABSURD!

TREBUIE SA EXISTE O SOLUTIE...sau ma rog,macar un DUMNEZEU pe lumea asta, care sa poata "ajuta" macar prieteniile serioase, sincere intre oameni...bazate pe dragoste adevarata!

Si asa atatea esecuri de casatorii auzim aici in Ca ca te sperii...

(citeam un sondaj odata ca in statul CA, 50% din cei ce se casatoresc devin esecuri in primii 1-2 ani, finalizandu-se cu divorturi...)

Nu mai bine iti cauti jumatatea tot acasa?smileys/smiley36.gif

puiu
23.01.2005, 15:14
Pentru Brasov...34 parca...

nu trebuie sa accepti partea tragica .Nu are sens.Deci sa incepem de unde ai ramas...doi tineri se iubesc..unul castigator de loterie si-a gasit sufletul pereche in tara,adica in Ro.Nimic mai simplu.Pe www.ins.gov (http://www.ins.gov) o sa gasesti informatiile necesare pentru

1.cetateni americani care se casatoresc cu cetateni romani

2.rezidenti (posesori de green-card) care se casatoresc cu cetateni romani.

la https://egov.immigration.gov/cris/jsps/ptimes.jsp;jsessionid (https://egov.immigrati&#111;n.gov/cris/jsps/ptimes.jsp;jsessi&#111;nid=eg_Gxu3eNpTd) =eg_Gxu3eNpTd

o sa gasesti si datele de procesare.Pentru posesorii de green card e un adevarat tur de forta sa vezi ce date au.Dureaza destul de mult.Pt ca in acest caz cel ce asteapta in Ro. are un numar de viza si are de asteptat foarte mult pana la procesare.(vezi I 130- Petition for Alien Relative - Spouse or Child under 21)

Ce este de adaugat la ce ai postat tu.Vorbesti(scrii) despre dragostea adevarata si-mi amintesti de ce mi-a spus un consul la interviu in Bucuresti cand am insistat ca sotia mea sa vina mai repede.Stii ce a spus? "Faptul-situatia...ca sunt casatorit cu un cetatean roman nu obliga ambasada la eliberarea vizei de imigrare.Pot veni in ro.de cate ori vreau sa o vizitez.Si la data aia eram cetatean american cu state vechi...:) ,prin cate mai trec oamenii.Si la urma urmei...trebuie sa accepti situatia cu termenii ei..."nu cerceta aceste legi...ca esti..... de le-ntelegi...de rupi din codru-o ramurea..ce-i pasa codrului de ea...ce-i pasa unei lumi intregi...de viza ta":)

IN loc de concluzie...prin munca si rabdare visul ti-l poti indeplini,incearca si vei vedea.Pa.

daisy
23.01.2006, 08:43
Buna,

Ma bag si eu in discutie cu o intrebaresmileys/smiley17.gif

Momentan am viza J1 pana in aprilie 2006. In viitorul apropiatvreau sa ma casatoresc cu prietenul meu care este de cetatenie americana. In acelasi timp vreau sa ma intorc in Romania dupa ce imi expira viza ca sa-mi vizitez familia, iar apoi intentionez sa ma intorcin State.Nu vreauca sa ma casatoresc inainteca familia mea macar sa-l cunoasca pe viitorul meu sot. As vrea sa intreb daca casatoria are loc in Romania ce sanse am sa ma pot intoarce imediatin State fara multa bataie de cap, iar dcraspunsul este "nu sunt multe sanse" solutiacea mai buna este sa ma casatoresc in State si apoi sa plec in vizita in Romania? Am voie sa-mi vizitez familia imediat dupa casatorieinainte de a obtine green cardul, iar apoi sa ma intorc fara probleme in State?

Ce spuneti dragii mei? Si inca ceva....este adevarat casi in cazul unei eventuale casatorii cu un cetatean american trebuie mai intai sa obtin acel waiver pentru 2 years rule (inca o data mentionez ca viza mea este J1)

va multumesc mult. astept raspunsurile voastre

nkog
23.01.2006, 09:31
Daisy,

In primul rind despre waiver. Daca J1 care il ai a fost dat cu restrictia de 2 ani, indiferent cu cine te mariti, indiferent pe ce continent te mariti,va trebui sa obtii waiverul sau sa astepti cei 2 ani. Daca mergi pe obtinerea waiverului, incepe si aduna-ti informatiile si ce trebuie ca sa-l obtii. Aprilie va veni repede si nu cred ca ar fi bine sa astepti pina iti expira viza sa fii out of status sau sa te apuci de shimbari si alte dobitocii.

Bafta !

luckylord
09.03.2006, 23:36
salut tuturor,sunt nou pe aici si as avea cateva nelamuriri,poate ma ajutati careva.sunt casatorit de 4 ani.sotia mea a obtinut green card prin intregire de familie,avea bunici acolo.in mai se implinesc 5 ani de cand a plecat.avem si un baietel de un an jumate,el s-a nascut acolo deci e cetatean american.va scriu deoarece sunt disperat de despartirile astea periodice,mai ales ca nu mi`am vazut copilul de 9 luni.eu la ambasada am sunat de vreo 2 ani si mi-au spus ca am de asteptat cativa ani pana imi vine randul,era s-o injur pe aia smileys/smiley19.gif.am vazut aici ca cineva a obtinut viza fara drept de munca.daca puteti,as dori sa-mi dati ceva detalii in legatura cu asta.va multumesc si bafta tuturor

marioana
10.03.2006, 08:38
Luckylord, tu zici ca sotia aplecat de 5 ani in mai. Obtinand GC-ul prin reintregirea familiei ea poate la 4 ani si 9 luni sa aplice pentru cetatenie. Mai dureaza si asta cateva luni pan ao obtine si apoi poate aplica sa mergi si tu, ceea ce pentru un cetatean dureaza destul de putin(cateva luni). teoretic in cel mult 1 an ar trebui sa fii acolo.

Eu nu am auzit de nimeni sa obtina GC-ul sau orice fel de viza doar din cauza ca sotul/sotia este LPR. DUrata de asteptare este cam de 4 ani si inafara de faptul ca s-au depus actele inainte de anul 2000(vezi vizele V) nu exista o cale mai rapida.

Ma gandesc ca sotia ta ar fi putut pune actele cand a juns acolo si acum ai fi avut si tu poate GC, dar acum e prea tarziu. Trebuie sa astepti sa devina cetatean si sa te cheme acolo.

divo
10.03.2006, 09:05
salut tuturor,sunt nou pe aici si as avea cateva nelamuriri,poate ma ajutati careva.sunt casatorit de 4 ani.sotia mea a obtinut green card prin intregire de familie,avea bunici acolo.in mai se implinesc 5 ani de cand a plecat.avem si un baietel de un an jumate,el s-a nascut acolo deci e cetatean american.va scriu deoarece sunt disperat de despartirile astea periodice,mai ales ca nu mi`am vazut copilul de 9 luni.eu la ambasada am sunat de vreo 2 ani si mi-au spus ca am de asteptat cativa ani pana imi vine randul,era s-o injur pe aia smileys/smiley19.gif.am vazut aici ca cineva a obtinut viza fara drept de munca.daca puteti,as dori sa-mi dati ceva detalii in legatura cu asta.va multumesc si bafta tuturor

Am si eu o intrebare:cum adica reintregirea familie prin bunici?Sincer , eu nu am mai auzit asa ceva!smileys/smiley5.gif

Explica-mi si mie , te rog!!Mersi!!smileys/smiley2.gif

Pisoi
10.03.2006, 09:16
Luckylord, reintregirea familiei se putea face si cu GC numai ca dura ceva mai mult dar in nici un caz 5 ani. Reintregirea familiei se face pe baza de prioritati. Cetatenii US au prima prioritate luand apoi prioritatile pe grad de rudenie. Residenti Permanent cu GC legal sunt prioritatea a doua apoi prioritate pe acelasi criteriu de grad de rudenie, conditionat la vize disponibile. Citeste mai jos.

"A citizen or lawful permanent resident of the United States may file this form to establish the relationship to certain alien relatives who wish to immigrate to the United States. A separate form must be filed for each eligible relative."

Please note: USCIS processes Form I-130, Petition for Alien Relative, as a visa number becomes available. Filing and approval of an I-130 is only the first step in helping a relative immigrate to the United States. Eligible family members must wait until there is a visa number available before they can apply for an immigrant visa or adjustment of status to a lawful permanent resident.

...daca vrei mai multe informatii trimite-mi un pm cu adresa de email ca sa pot sa-ti atasez instructiunile si forma necesara.

luckylord
10.03.2006, 12:25
divo wrote:

Am si eu o intrebare:cum adica reintregirea familie prin bunici?Sincer , eu nu am mai auzit asa ceva!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gif

Explica-mi si mie , te rog!!Mersi!!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

deci....bunicii ei erau plecati de 15 ani,au aplicat pentru reintregire de familie....si sotia mea(care pe atunci nu eram casatoriti a plecat cu parintii ei).....

marioana
10.03.2006, 22:04
Pisoi tu zici ca nu dureaza 5 ani dar in avelasi timp spui ca trebuie sa se astepte pentru un numar de viza. smileys/smiley1.gifDaca te uitai pe visa bulletin vedeai ca se aloca un numar de viza la cei care au depus actele inainte de 1 martie 2002. Si in momentul in care ai primit un numar de viza mai dureaza si procesarea actelor de catre ambasada americana...asa ca pana la urma tot pe la 5 ani ajungi, ceea ce inseaman ca devii cetatean inainte de a-ti aduce sotul/sotia.

luckylord
10.03.2006, 22:43
in orice caz va spun ca am sunat la ambasada,asa de curios sa vad ce imi spune...pe langa faptul ca asa vorbea aia cu mine9era o romanca) de parca i-as fierut sefului o marire de salariu.cica "sa depuna sotia actele acolo si cand iti vine randul in cativa ani,pleci".am spus si de copil,zice copilul nu are de-a face!!!!??????apoi sa il vad pe ala care sta stiu eu un an fara sa-si vada copilul.....la mine au trecut deja 9 luni...smileys/smiley19.gif

divo
11.03.2006, 02:31
divo wrote:

Am si eu o intrebare:cum adica reintregirea familie prin bunici?Sincer , eu nu am mai auzit asa ceva!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gifExplica-mi si mie , te rog!!Mersi!!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

deci....bunicii ei erau plecati de 15 ani,au aplicat pentru reintregire de familie....si sotia mea(care pe atunci nu eram casatoriti a plecat cu parintii ei).....

Aaa, deci bunicii au aplicat pentru unul din parintii ei!Probabil ca sotia era sub 21 de ani cand a plecat,nu?smileys/smiley2.gif

Pisoi
11.03.2006, 05:40
Pisoi tu zici ca nu dureaza 5 ani dar in avelasi timp spui ca trebuie sa se astepte pentru un numar de viza. smileys/smiley1.gifDaca te uitai pe visa bulletin vedeai ca se aloca un numar de viza la cei care au depus actele inainte de 1 martie 2002.

...nu stiu de ce buletin vorbesti, dar o sa ma interesez. Nu cred ca dureaza asa de mult obtinerea vizei, chiar si cu GC rudele de gradul intaiau totusi prioritate la vize. Daca sti unde pot sa vad si eu acel Buletin spune-mi si mie, sio sa clarificam.

luckylord
11.03.2006, 05:46
[QUOTE=luckylord] divo wrote:

Am si eu o intrebare:cum adica reintregirea familie prin bunici?Sincer , eu nu am mai auzit asa ceva!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gifExplica-mi si mie , te rog!!Mersi!!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

Aaa, deci bunicii au aplicat pentru unul din parintii ei!Probabil ca sotia era sub 21 de ani cand a plecat,nu?

da,avea 20 de ani...

luckylord
11.03.2006, 05:49
as mai avea o intrebare....sotia mea luna trecuta parca a depus cererea aceea pt.cetatenie....stiti cumva cat ar trebui sa dureze? de venit in romania a venit in fiecare an dar nu a depasit 6 luni aici.ea e undeva in renton,seattle.

crysty
11.03.2006, 09:51
Buna tuturor!

Are cineva idee,dupa ce se iau amprentele,cat mai dureaza pana

la "interviul"final? Ceea ce zic ei acolo,cu 540 de zile,mi se pare

destul de mult(banuiesc ca este ceva STASsmileys/smiley36.gif).Am inteles ca difera

de la stat la stat.Pentru NYC trece de 6 luni?!?!?!

sorin
11.03.2006, 10:26
De regula dureaza aproximativ 6 luni de la demararea dosarului pana la obtinerea cetateniei. in NY dureaza mai mult, dar n-as putea spune cat.

crysty
11.03.2006, 14:51
Multumesc mult!

Credeam ca "scap"mai repede,dar......n-am sanse,pe cum se paresmileys/smiley5.gif

marioana
12.03.2006, 06:40
Pisoi tu zici ca nu dureaza 5 ani dar in avelasi timp spui ca trebuie sa se astepte pentru un numar de viza. smileys/smiley1.gifDaca te uitai pe visa bulletin vedeai ca se aloca un numar de viza la cei care au depus actele inainte de 1 martie 2002.

...nu stiu de ce buletin vorbesti, dar o sa ma interesez. Nu cred ca dureaza asa de mult obtinerea vizei, chiar si cu GC rudele de gradul intaiau totusi prioritate la vize. Daca sti unde pot sa vad si eu acel Buletin spune-mi si mie, sio sa clarificam.

http://travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_2847.htm (http://travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_2847.html) l

Asta e link-ul...daca te uiti la FAMILY-SPONSOREDPREFERENCES vezi ca sotiile/sotii de LPR intra in categoria 2A care au priority date in 01MAR02, deci 4 ani :(..asta este realitatea si din pacate nimeni din congres nu vrea sa asculte...

crysty
04.04.2006, 10:41
smileys/smiley4.gifMai "incalzesc"un pic topicul asta cu o chestie interesanta(ptr.

mine)poate si pentru altii.Dupa ce am fost "amprentat",am primit o

alta Notice of Action,in care spunea ca voi fi chemat peste ~360,380

zile ptr.testul final.Toate bune si frumoase,mai am de asteptat ,am zis

Surpriza a venit acum doua zile,cu o alta "scrisorica"oficiala,prin

care sunt chemat luna viitoare ptr.a fi "testat"despre scrisul,vorbitul

si cititul limbii engleze(americanesmileys/smiley2.gif)plus cunostiinte despre istoria si

forma de guvernare a USA!!!

Deci,a venit cu ~un an mai REPEDE!!!!! Bine si asa!!!smileys/smiley32.gif

Intrebarea mea ,pentru cei care au trecut si prin faza aceasta ar

fi:ce trebuie sa (mai)studiez(pe langa cele 100 de intreb.+raspunsuri)?

Orice sfaturi,indrumari,sunt bine venite!!!!

Multumesc anticipat.

Pisoi
04.04.2006, 11:24
crysty, ei pun special perioada de asteptare pana la 360-380 de zile, dar asta nu inseamna ca un aplicant tre sa astepta asa de mult. In mod normal raspunsul vine in 3-6 lunismileys/smiley1.gifiar in cazuri fericite pana la 3 lunismileys/smiley4.gif, se pare ca tu ai fost unulsmileys/smiley36.gif

...nu stiu dupa ce inveti tu, dar poate link-ul alaturat iti va folosismileys/smiley2.gif

http://uscis.gov/graphics/citizenship/flashcards/M-638.pdf

sorin
04.04.2006, 11:28
Daca le citesti si le stii pe alea o sa fii toba de stiinta, dar daca ai mai mult timp la dispozitie poti sa mai citesti si in plus. N-a murit nimeni de invatatura pana acum. smileys/smiley36.gif

Dupa ce treci si de asta, va urma depunerea juramantului si acordarea cetateniei, cand vei preda green card-ul si vei primi certificatul de cetatean american.

Bafta! smileys/smiley20.gif

crysty
04.04.2006, 12:01
@Pisoi:exact acele 100 le studiez si eu!!!

@Sorin:imi poti spune cum a decurs "testarea"?

Ofiterul(a) cauta sa incurce cu ceva,sau nu?

sorin
04.04.2006, 12:24
Nu, nu a incercat sa incurce cu nimic. Nu e ca la interviurile pentru acordarea vizei cand te intorc pe toate fetzele, ci e mult mai relaxant. Nu-ti fa griji!

Pisoi
04.04.2006, 12:35
...de mult, (si nu cred ca s-a schimbat)era cam asa, ...dupa intrebarile si verificarile de identitate, iti inmaneaza un formular care nu mai mi-aduc aminte cate intrebariavea (parca vreo 10-15) apoi te pune sa le citesti tu si tot tu sa dai verbal raspunsurile, te pune sa scri o fraza simpla si cam atatsmileys/smiley2.gif...am uitat ceva sorine?smileys/smiley36.gif...ei in nici un caz nu incearca sa te incurce, dar sunt acrii la figurasmileys/smiley7.gif...si asta poate sa te derutezesmileys/smiley18.gif

sfaturi?smileys/smiley4.gif...fi cat se poate de relaxt, nu face glume, nu raspunde neintrabat ci doar strict la ce te intreaba, raspunsurile sa fie cat se poate de scurte si fara infloriturismileys/smiley2.gif...nu-l intereseaza amanuntesmileys/smiley36.gif

crysty
04.04.2006, 12:36
Multumesc mult !!! Imi mai "povestise" o cunostinta ca,in cazul in

care nu treci de o proba(istoria,scrisul,etc)nu iti spun pe loc,ci iti

vine acasain plic, o alta data cu reprogramarea!!!

Este adevarat,sau "prietenul" manca putin bors???

04.04.2006, 20:26
Cam greu sa nu treci testul, doar daca nu vreismileys/smiley36.gif. Sunt 10 intrebari, trebuie sa raspunzi corect la 6 dintre ele ca sa treci! Singura diferenta fata de ceea ce gasesti pe net e ca intrebarile, desi sunt aceleasi,nu suntde tipul "multiple choise". Plus ca la mine testul a fost "oral": intrebarile le-a citit tipul si dupa a sasea s-a oprit. Era plictisit nevoiemare ( pune-te si tu in situatia aluia care trebuie sa intrebe dezeci de ori "What colors are the stripes on the flag?")

Proba de scris in engleza aconstat intr-opropozitie simpla, 7-8 cuvinte cu tot cu prepozitii, pe care mi-a dictat-o el.

In rest a frunzarit dosarul ( in mare parte cel pe care l-am predat la intrarea in USA, plus verificarile de "caracter"), m-a intrebat despre ce si undeam lucrat/lucrez, si de ce am facut parte din organizatia de..pionieri, asta probabil ca sa mai treaca timpul care-mi era alocat. Plus ca iti citeste toate intrebarile alea de la coada formularului de cetatenie si tu trebuie sa zici da sau nu si sa semnezi in fata lui. Mi-a dat la plecare o hartie pe care scria ca am trecut si ca vom fi anuntati de data depunerii juramantului.

Interviul este o formalitate ( cu conditia sa nu-ti faci tu singur greutati!), verifica de fapt ca tu esti ..tu, adica aceeasi persoana din dosar, si ca te descurci cat de cat in engleza. Verificarile anterioare ( criminal, DL, Credit report, vecini, fostele/actualul loc(uri) de munca, etc) sunt de baza pt ei.

Asa ca nu-ti fa probleme - daca citesti de 2 ori materialele date pe site-ul uscis, si treci prin intrebari, nu ai cum sa te incurci.

Mult succes!

PS Am uitat. La un moment dat a venit vorba de imn ( discutam despre fotbalul american) si m-a itrebat daca-l stiu. I-am spus ca doar prima strofa si mi-a zis ca ma crede pe cuvant!

marioana
04.04.2006, 21:29
Earlier Monday, the Senate voted 91-to-one in favor of a proposal by Tennessee Senator Lamar Alexander to allow immigrants who are in the country legally and who are fluent in English to become U-S citizens in four years rather than five.

http://kvoa.com/Global/story.asp?S=4721303&amp;nav=HMO6

crysty
05.04.2006, 05:41
smileys/smiley20.gifMultumesc tuturor pentru sfaturi si indrumari.

Sper sa ma descurc(fara problemesmileys/smiley36.gif)!!!

"Intilnirea" este programata la ora 13,00,asa ca,@Luca,ai dreptate,

cred ca la ora aceea,se gandeste ca mai are putin si pleaca acasasmileys/smiley4.gif.

Inca o data ,multumesc mult,si s'auzim de bine!!!!!

07.01.2007, 16:58
si de ce am facut parte din organizatia de..pionieri, asta probabil ca sa mai treaca timpul care-mi era alocat.

e acolo o intrebare in form-ul N-400 pentru naturalizare...daca ai facut parte din organizatii comuniste. Daca ai fost membru UTC sau pioner (nu membru al PCR) se considera a fi organizatie comunista?

Oana
11.01.2007, 17:30
Nu stiu cumsunt considerate dar eu am bifat ca nu.

Micky
29.01.2007, 03:55
Daca tot tema e "cetatenia", am si eu o intrebare.Pecesite pot gasi informatii despre formularele necesare pentru aplicarea la cetatenie a unei persoane "bolnave"? Cand spun "bolnava" ma refer la cineva care nu va putea vb engleza. Vecinul meu asa a luat cetatenia acum 5 ani si a venit randul sotiei lui si m-au rugat sa ma interesez pt ei, dar cum nu sunt familiara cu site-urile astea va cer ajutorul voua..

Am citit la http://uscis.gov/graphics/citizenship/flashcards/M-638.pdf, dar nu am obs nimic in legatura cu hartiile necesare de la doctor, poate am citit prea repede printre randurismileys/smiley9.gif

Va multumesc!

Oana
31.01.2007, 13:41
Citeste, la M-476 Guide to Naturalization la pagina 26:
http://www.uscis.gov/files/article/M-476.pdf
</span>spune ca se poate aplica pentru Medical Certification for Disability Exception form N-648:
http://www.uscis.gov/files/form/N-648.pdf (http://www.uscis.gov/files/&#102;orm/N-648.pdf)
unde trebuie completat de catre aplicant in partea I si partea II de catre un doctor.

ardeleanca
02.03.2007, 19:15
Sint rezident permanent si vreau sa ma angajez pe un vas de croaziera. Contractele dureaza 6-8 luni, iar vacantele 1-2 luni sa le petrec in RO.

Poate sa-mi spuna cineva, in acest caz, daca imi platesc toate taxele, mi se considera continuitatea pt. cetatenie ?

Ma refer la faptul ca, un vas de croaziera, uneori iese si intra pe teritoriul US aproape in fiecare saptamina....

Multumesc

cristama
05.03.2007, 05:17
Ardeleanco, nu cred sa fie vre-o problema, pt ca o sa fii angajata de o companie americana, iti platesti taxele le ei, ai cont in banca la ei, ....so..you still have ties in the state... Dar poate ca ar fi mai bine daca te-ai interesa pe unul din site-urile despre cetatenie---nu imi vine nici unul in cap acum , dar probabil Department of State sau Homeland Security, ar putea avea ceva despre asta.

16.03.2007, 17:06
sint legal in sua ,am green card,rezidenta permanenta si doresc sa i-mi aduc copii care sint majori .Cum se poate face acest lucru cel mai repede.?

sorin
16.03.2007, 19:01
Trebuie sa obtii cetatenia mai intai si apoi sa aplici pentru intregirea familiei.

Poti deschide un topic separat pe aceasta problema, pentru a nu fi off topic aici.

light
17.03.2007, 03:15
Ardeleanco, uite siteul uscis, unde te poti lamuri.

Din ce am inteles eu, daca vasul e american, se considera ca stai in usa. Daca nu, perioada cit stai in afara usa, se ia in considerare cind se aplica pt cetatenie. Teoretic ai voie sa depui aplicatia cu 90 de zile inainte de a implini 5 ani de rezidenta (ori 3 ani, daca-i prin casatorie). Daca, hai sa spunem ca tu stai pe un vas norvegian 9 luni, atunci nu vei putea trimite aplicatia decit cind vei implini 5 ani si jumatate. Cel mai bine ar fi sa suni la uscis, ori sa-ti faci un infopass si sa intrebi.

ardeleanca
25.03.2007, 11:56
Multumesc, light !

Am citit, m-am lamurit, pe link-ul care mi l-ai trimis, la pag.20 am gasit, clar, negru pe alb, ca daca lucrez pe vas sub pavilion american, se considera tot timpul contractului, ca sint pe teritoriu american.

Probabil se scade doar acea o luna de vacanta, dintre contracte, daca ,de exemplu atunci vreau sa merg in RO....

Multumesc inca o data, apreciez raspunsul tau.

cristama
26.03.2007, 00:29
Probabil se scade doar acea o luna de vacanta, dintre contracte, daca ,de exemplu atunci vreau sa merg in RO....

Ardeleanco, nu cred ca o luna de vacanta o sa te afecteze, doar daca stai fara contract , (adica in vacanta afara din state),mai mult de 6 luni( parerea mea,... poate ca gresesc).

light
26.03.2007, 01:00
Luna de vacanta, indiferent cum e, nu se scade din perioada stata in usa. Doar vacantele de 6 luni se scad. DAR, nu uita sa tii evidenta, unde si cum vei fi, pt ca in N-400 iti cere sa scrii toate iesirile din usa, peste 24 ore. Succes.

adriana30
31.03.2007, 10:29
dar daca eu cu prietenul meu suntem amandoi din romania si suntem in state cu h2b, avem vreo sansa sa aplicam pt green card?cum?

light
31.03.2007, 16:17
Din H2b visa nu poti aplica pt GC. In schimb, daca intrunesti conditiile, poti schimba viza in H1B, care-ti da posibilitatea sa aplici pt GC, bineinteles daca firma te sponsorizeaza.

http://www.h1base.com/page.asp?id=312

http://www.workpermit.com/us/us_h1b.htm

ecaterina gg
09.04.2007, 00:23
sorin,sunt f noua pe acest forum...am mare nevoie de niste raspunsuri,viitorul meu sot este castigtor al loteriei de 5 ani,a fost la interviul pt cetateniein ianuarieacest an,si a picat la proba scrisa,dar i s a spus ca il vor rechema doar pt aceasta proba ,dar ofiterul nu a specificat cand.te rog mult daca ai idee cum putem afla perioada sa stim ce e de facut.noi ne casatorim in august si urmeaza altele.....multumesc f mult

light
09.04.2007, 01:14
Ecaterina, pina iti raspunde sorin, iti pot spune ce as face in locul lui. As invata engleza zi si noapte, la fel si istoria Americii. Nu-i greu, nici nu am auzit pe nimeni sa pice la test pina acum, dar se intimpla. Apoi sa-si faca un InfoPass, si sa mearga sa-i intrebe. I-as sugera sa sune la uscis, dar daca engleza lui nu-i asa buna, e mai bine sa mearga in persoana. Uite aici linkul. Sa-si faca programare, sa o printeze, si in ziua cu pricina sa se prezinte, cu cel putin a jumatate de ora inainte. S-ar putea ca dosarul sa zaca ani, daca nu se intereseaza ce se intimpla. Numai bine.

https://infopass.uscis.gov/infopass.php

ecaterina gg
09.04.2007, 01:22
multumesc mult light,engleza lui e buna,istoria a stiut o perfect si o stie,stie si sa scrie ,dar pt un ''the''a fost respins...a avut f mari emotii.multumesc mult,nu ma gandeam sa gasesc atatea raspunsuri pe acest forumsmileys/smiley4.gif

prozac
04.05.2007, 04:41
multumesc mult light,engleza lui e buna,istoria a stiut o perfect si o stie,stie si sa scrie ,dar pt un ''the''a fost respins...a avut f mari emotii.multumesc mult,nu ma gandeam sa gasesc atatea raspunsuri pe acest forumsmileys/smiley4.gif

Cum adica pentru un "the" a picat?!

Eu am dat examenul pentru cetatenie anul asta si in primul rand ca nu se da nici un test de engleza. Iti da o foaie cu 10 intrebari despre istoria Americii si atat. Cunoscoameni semi-analfabeti care au trecut acest exament si fara sa stie o boaba de engleza. Trebuie sa scrii raspunsurile pe foaie si atat. Inainte de a iti da foaia respectiva te pune sa juri cu mana dreapta sus ca tot ceea ce ai scris in formularul N400 este adevarat.

Nu ai cum sa pici din cauza unui "the" cand din cele 10 intrebari doar 6 trebuie sa fie corecte ca sa treci.Trebuie sa se fi intamplat altceva.

Intrebarile mele au fost:

1.Cum il cheama pe seful de la Curtea Suprema?

2. Cine e guvernator in PA?

3. Cine a scris Declaratia de Independenta?

4. Cate dungi pe drapel?

5. Cine devine presedinte, daca actualul presedinte moare

6. Cine alege Congresul

7. Capitala statului PA

8. Cine a scris imnul?

9.Cine a fost presedinte in timpul Razboiului Civil

10. Cum sunt numite cele 10 amendamente ale Constitutiei

Am raspuns la toate in 2 minute - in total tot examenul si "interviul" cred ca durat 4-5 minute.

Ia formularul N400 in mana si incepe: te cheama cutarica? da. Locuiesti aici? da. etc - pana la sfarsitul formularului.

Pisoi
04.05.2007, 07:09
5. Cine devine presedinte, daca actualul presedinte moare

...banuiesc ca ai raspuns corect la aceasta intrebaresmileys/smiley2.gif(vice)

...dar vreau sa vin cu o contra intrebare la care multi dintre americani nu au stiut sa raspundasmileys/smiley80.gif

...daca si vicele moare cine devine presedinte?smileys/smiley2.gif

light
04.05.2007, 07:27
The speaker of the House.

Pisoi
04.05.2007, 07:42
mai! nu te intrebasem pe tinesmileys/smiley36.gifci pe proaspeti cetateni sau cei ce se pregatesc pt evenimentsmileys/smiley4.gif ...banuiam ca tu stismileys/smiley2.gifsmileys/smiley32.gif

...pentru toti ceilalti care va pregatiti pt test ...daca aveti intrebari postati aicismileys/smiley14.gif

prozac
04.05.2007, 10:34
Intre cele 100 de intrebari pentru test este si asta pe care ai pus-o tu mai sus - si chiar stiam raspunsul (daca moare si vicele cine devine presedinte?). Oricum stiam raspunsul la majoritatea intrebarilor dinainte sa le "studiez" pentru asa zisul interviu.

light
04.05.2007, 13:36
prozac are dreptate: daca nu traiesti cu capu'n traista, chestionarul e plimbare in parc.

sorin
13.05.2007, 06:37
casandra ioana, citeste aici (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=9308&amp;PN=1&amp;FID=10&amp;PR=3) regulamentul de postare pe forum. hartuirea, atacurile la persoana si mesajele off-topic nu se admit. mesajul tau va fi mutat la off-topic. astfel de mesaje din partea ta se repeta si te rog sa consideri acesta ca un ultim avertisment.

13.05.2007, 08:06
sterge-ma sorine

fa-mi orice

nu imi pasa si asa m-am certat cu sotul meu din cauza la forumul asta si nu mai vb cu mine

omoara-ma de [e forum...elimina...adio

Pisoi
13.05.2007, 08:30
casandra, cred ca era mai indicat sa-ti schimbi atitudinea fata de noi(gazde) si fata de persoanele care au fost bine intentionate in ati da sfaturi utilesmileys/smiley2.gif

...dispretul si frustrarea ta aici pe forum nu o sa-ti schimbe cu nimic diferentele (de la diferent)tale conjugalesmileys/smiley18.gif

...iti voi indeplini dorinta de a fi eliminatasmileys/smiley21.gif...si voi muta aceste mesaje la offtopicsmileys/smiley18.gif

divo
12.06.2007, 13:49
Am si eu o intrebare, pentru cei care ma pot ajuta!smileys/smiley1.gif

E vorba despre aplicatia pentru cetatenie!smileys/smiley4.gif

Daca GC-ul este obtinut prin Loteria Vizelor, dar intre timp cei doi soti au divortat....certificatul de divort mai trebuie apostilat chiar daca este tradus si legalizat in RO?Divortul s-afacut in Romania!Iar partenerul s-a intors definitiv in Ro, pierzand Gc-ul(daca e relevant)!

Mare multam!!smileys/smiley2.gif

light
12.06.2007, 16:24
Certificatul de divort nu trebuie apostilat pt USA, ci doar ce-i autentificat aici trebuie apostilat pt Romania. Certificatul de divort trebuie doar tradus si legalizat (fara apostila), dar trebuie sa ai originalul pt interviu. Daca persoana in cauza nu si-a schimbat numele dupa divort, din ratiuni de GC, o poate face cu ocazia obtinerii cetateniei. Nu-mi mai amintesc daca e in forumlarul N-400 o casuta de bifat, dar la interviu te intreaba, si ca sa schimbi ai doar nevoie de actul doveditor, nu te intreaba de ce, si cum, ori de ce nu ti-a schimbat pina atunci GC.

divo
12.06.2007, 16:27
Multumesc light! Nu se pune problema de schimbat nume, pentru ca e vorba de un "el"!smileys/smiley2.gif

light
13.06.2007, 16:24
Cu mare placere. Daca are dreptul, sa depuna cit mai repede, inainte de 1 iulie. Cit despre durata de procesare, e max 6 luni. Daca dosarul e curat, totu-i floare la ureche. Succes.

AndaF
25.07.2007, 16:28
Ajutor!!

Am cateva zile pana pe 30 iulie sa depun actele de cetatenie, altfel platesc dublu...

Am incercat sa intru pe linkurile postate... multe nu merg ( primul link postat, cel cu flash cards)

Puteam sa depun actele de acum 2 luni jumate, asta sunt, lasa-ma sa te las... smileys/smiley9.gif

Sotul mi-a zis sa trimit ce acte avem, si sa specificam ca o sa mai trimitem inca un plic complet cu traduceri...

Orice sfat e binevenit smileys/smiley1.gif

dixy2k
25.07.2007, 22:13
Te referi la N-400 ca nu merge sa print forma?

Scuze, nu stiu daca incalc sau nu vreo regula postind link, tot ce intentionez estedaca pot sa ajut smileys/smiley1.gif

http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.5af9bb95919f (http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.5af9bb95919f35e66f614176543f6d1a/?vgnextoid=6f547db185e43110VgnVCM1000004718190aRCR D&amp;vgnextchannel=11616c854523d010VgnVCM10000048f3d6 a1RCRD) 35e66f614176543f6d1a/?vgnextoid=6f547db185e43110VgnVCM100000 4718190aRCRD&amp;vgnextchannel=11616c854523d010VgnVCM1 000004 8f3d6a1RCRD

light
26.07.2007, 01:22
Anda, aici ai formularul, de pe siteul uscis:

http://www.uscis.gov/files/form/N-400.pdf (http://www.uscis.gov/files/&#102;orm/N-400.pdf)

Iara aici ai instructiunile. Citeste-le cu atentie:

http://www.uscis.gov/files/form/n-400ins.pdf (http://www.uscis.gov/files/&#102;orm/n-400ins.pdf)

Aici ai tot ce trebuie sa trimiti ( cred ca-i acelasi link ca cel trimis de dixy):

http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.5af9bb95919f (http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.5af9bb95919f35e66f614176543f6d1a/?vgnextoid=6f547db185e43110VgnVCM1000004718190aRCR D&amp;vgnextchannel=11616c854523d010VgnVCM10000048f3d6 a1RCRD) 35e66f614176543f6d1a/?vgnextoid=6f547db185e43110VgnVCM100000 4718190aRCRD&amp;vgnextchannel=11616c854523d010VgnVCM1 000004 8f3d6a1RCRD

Iar aici ai Ghidul:

Succes!

AndaF
26.07.2007, 09:49
Multumesc mult pentru ajutor! smileys/smiley4.gif O sa citesc linkurile... nu cred ca mai am timp sa trimit plicul innainte sa se scumpeasca taxa... o sa va spun ce-am facut smileys/smiley1.gif

Inca o intrebare... cerificatul de casatorie, divort sunt in limba romana... trebuie traduse sau doar legalizate asa cum sunt?

bambu
15.08.2007, 21:29
Buna, as avea si eu o intrebare, poate a mai fost cineva intr-o situatie asemanatoare si imi poate raspunde: un cetatean roman caruia i-a expirat de curand viza, aprox 1 luna, si nu a parasit teritoriul american,dar intre timp s-a intamplat minunea...urmeaza sa se castoreasca cu un cetatean american dar pe bune!! (asa a fost sa fie, nu a fost premeditat absolut nimic!), poate intra in legalitate in urma castoriei??/sau poate avea ceva probleme din cauza expirarii vizei???Va multumesc!!astept raspuns doar de la cei ce au trecut printr-o experienta asemanatoare!

victoras
30.08.2007, 08:12
Salut - am si eu o nedumerire...

Cei 3 (trei) ani de asteptare, pana la cetatenie, in cazul in care te casatoresti cu cetatean USA...incep din momentul in care primesti cardul conditionat (valabil 2 ani) sau incep atunci cand primesti green cardul permanent (la finele cardului conditionat...)...???

Mersi !

livia
30.08.2007, 08:16
Si primul se numeste tot GC permanent , doar ca este conditionat.

De la data primului GC se calculeaza cei 3 ani.

Pisoi
30.08.2007, 08:38
livia, trebuie sa te contrazicsmileys/smiley2.gif
...3 ani se calculeaza de la data casatoriei si aplicantul sa locuiasca in US cu sotul/sotia cetateansmileys/smiley1.gif ...si cu conditia ca sotul/sotia sa fie cetatean US cel putin 3 ani.

mai multe informatii aici (http://www.uscis.gov/files/&#102;orm/N-400ins.pdf)

livia
30.08.2007, 09:05
Who May File This Form N-400?

To use this form you must be <st1:stockticker>ONE</st1:stockticker> of the following:

1. A Lawful Permanent Resident for at least five years and atleast 18 years old;

2. A Lawful Permanent Resident for at least three years and atleast 18 years old,

<st1:stockticker>AND</st1:stockticker>

You have been married to and living with the same U.S.citizen for the last three years,

<st1:stockticker>AND</st1:stockticker>

Your spouse has been a <st1:country-regi&#111;n><st1:place>U.S.</st1:place></st1:country-regi&#111;n> citizen for the last three years.

La punctul 2 nu spune sa fii rezident 3 ani? apoi urmeaza and ....
Eu asa am inteles ca de la data GC nu de la data casatoriei.
Daca ar fi de la data casatoriei, tu spui ca as avea drept sa aplic pentru cetatenie la 2 ani si 4 luni(cazul meu) de rezidenta?

</script>

Pisoi
30.08.2007, 10:35
...am recitit Form N-400 Part 2B si instructiunile. Consider ca interpretarea corecta este ca toate cele trei conditii trebuiesc indeplinite cu 90 zile inainte de a trimite aplicatia, luand in consideratie ultima conditie indeplinita. Cazurile de casatorii cu cetateni/ne US depind de la caz la caz, conjunctura casatoriei, viza de admitere in US si de statutul fiecarui aplicant/a.

light
30.08.2007, 16:20
Conditiile sint urmatoarele, si-s cumulative:

-sa ai GC de 3 ani (-90 zile)(e vorba de primul GC , cel conditional, care-i pt 2 ani+ cel definitiv 1 an).

- sa fii casatorit cu un cetatean american si sa locuiesti cu el in ultimii 3 ani(-90 zile).

- sotul sa fie cetatean american de cel putin 3 ani.

Uitati-va in Guide.

victoras
31.08.2007, 08:06
Mersi tuturor ...am inteles !

By !!!

light
31.08.2007, 16:56

Sophya
15.09.2007, 08:53
Buna ziua la toata lumea

Am si eu o intrebare despre obtinerea cetateniei. Mai intai sa va expun situatia mea:

Am venit in USA cu loteria acum trei ani, impreuna cu sotul meu. El a fost castigatorul principal, deci eu am DV2. La cateva luni dupa ce am ajuns aici, el a ales sa se intoarca in Romania pentru totdeauna. Acum doi ani am divortat. Eu sunt aici de trei ani si in cateva luni urmeaza sa ma casatoresc cu un cetatean american, care are cetatenia de mai mult de trei ani.

Si acum intrebarea: eu cand pot sa aplic pentru cetatenie? Dupa cinci ani dupa ce am intrat in state cu DV2 sau dupa trei ani de la casatorie? Sau pentru faptul ca voi fi casatorita cu cetaten american si locuiesc aici de trei ani, pot sa depun imediat dupa castorie.

Mentionez ca am pastrat numele fostului sot, dar intentionez sa il schimb in momentul cand ma voi casatori.

E cam incurcata chestia... Poate imi dati un link sa citesc ce trebuie sa fac, nu cred ca-s primul om in aceasta situatie.

Mersic de ajutor

desperado
02.10.2007, 02:52
Eu m-am uitat numai la conditiile impuse celor casatoriti cu cetateni americani.......

ma scuzati ca intreb si eu ca nea ion da sunt om si eu: conditille pt cei casatoriti cu rezidenti permanenti nu aveti?de fapt eu cred ca ce vreau eu sa vad postat aici cred ca sunt incurajari in acest sens ca pina acum ce am citit e descurajant, si stiti omul la un moment dat mai are si caderi

light
02.10.2007, 16:35
sophya, va trebui sa astepti 5 ani de la data GC. Nu poti aplica dupa 3 ani pt ca trebuie sa ai Gc de 3 ani, simultan sa fii casatorita cu aceeasi persona in ultimii 3 ani, iar persoana sa fie cetatean american pe perioada asta. Vezi Pag. 18:

nic27
04.10.2007, 08:44
Sunt noua pe acest forum. Buna! Imi poate spune cineva cat a durat de la trimiterea formei ds-230 la NVC si pana la interviu?Am sunat la ambasada da Buc si mi-au spus ca cei de la NVC ma vor programa ptr interviu acum nu mai stiu ce sa cred caci nnu am auzit pe nimeni sa fie programat direct de NVC. vA MULTUMESC MULT

16.10.2007, 18:00
Care este durata de asteptare pentru naturalizare pentru cei care au GC in urma sponsorizarii ( legea care s-a dat pe vremea lui Clinton)?

este tot de 5 ani sau poate fi doar de 3 ani?

light
17.10.2007, 00:29
Ema, vezi in Ghid, dar eu cred ca-i vorba tot de 5 ani.

17.10.2007, 12:08
multumesc !!!

angela
23.10.2007, 05:21
Tin sa va multumesc la toti pentru sfaturile date in privintza interviului mi-au fost de folos. Am invatztat din brosurica de la INS si ieri am dat interviul pe care l-am luatsmileys/smiley2.gif. Acuma o sa am ceremonia pe 2 noiembrie si gata o sa fiu cetatzean american< =""><!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
window.open = SymWinOpen;
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
if(SymReal&#079;nLoad != null)
SymReal&#079;nLoad();
window.open = SymRealWinOpen;
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

SymReal&#079;nLoad = window.&#111;nload;
window.&#111;nload = Sym&#079;nLoad;

//-->
</>

livia
23.10.2007, 05:27
Felicitari Angela!!! smileys/smiley20.gif

light
23.10.2007, 06:31
Felicitari!smileys/smiley32.gif

aly30
10.11.2007, 07:30
Salutare tuturor! Sunt noua pe aici dar va urmaresc de ceva timp. Am gasit destule lucruri interesante si vreau sa va felicit pentru ca impartasiti experientele voastre.

Eu as avea o intrebare pentru cine cunoaste mai bine legislatia sua. Ce stiti despre o persoana care este in sua de 10 ani ,ramas ilegal, si care a obtinut GC acum 2 ani. Exista vreo lege care spune ca dacao persoanaa statzece anineantrerupti pe teritoriul sua are posibilitate de obtinere a cetateniei ?

Cineva mi-a spus ca ar fi o lege in sensul asta, dar nu e sigura.

Multumesc!

light
11.11.2007, 03:28
aly, astea-s povesti. Persoana in cauza a obtinut GC are de asteptat 3, 4 ani pina poate depune aplicatia pt cetatenie, depinde pe ca cale a obtinut GC. Daca s-a casatorit cu un cetateam american, teoretic are dreptul sa aplice pt cetatenie dupa 3 ani de la data emiterii primului GC, cu conditia ca toti anii aceea sa fi fost casatorit si sa fi trait cu cetateanul american. De cele mai multe ori cei care au obtinut GC pe baza casatoriei si au fost ilegali, au parte de o procesare f atenta, mai ales daca se adevereste ca relatia dintre soti nu-i cea mai buna.

Cati_zo
23.11.2007, 20:15
Salut tuturor!

Nuam scris multe in forum,pentru ca mi-am cam gasit raspunsurile in raspunsurile altor forumisti, dar va citesc de multa vreme side fiecare data cand ampus o intrebare, amprimit un raspuns folositor si corect.

Am postat in acest topic, pentru ca nu de mult, logodnicul meu a sustinut interviul pentru cetatenie si urmeaza sa primeasca certificatul in cateva zile. Ne-ati ajutat foarte mult, pe amandoi, partea mai grea urmeaza abia acum, nunta noastra(dupa multe ""reprogamari" va avea locexact peste o saptamana, pe 1. decembriehttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley4.gif... si dupa, vom depune actele pentru mine. Si stiu ca pot conta pe voi.

Ceea ce vroiam sa scriu acum este VA MULTUMESC, va multumesc tuturor carene ajutati, in special, Sorin, Pisoi, Light, Transit... darnu numai!

Ceea ce faceti voi aici este ceva extraordinar... am citit multe critici si acuzatii nefondate. Nu le luati in seama! Sorin, e cel mai tare forum pe care am vazut-o vreodata si nu e doar parerea mea, e parerea tuturor carora le-am povestit despre "voi"!

Va doresc multa sanatate, fericire si multa multa putere, "keep up the good work"!!! Si ... ne mai auzim... dupa nunta, cu actelesmileys/smiley5.gif...

Cati

PS: Osciland intre MBA si Law school (acasa am terminat paralelStiinte economice si Drept), m-am decis ca daca toate merg ok cu actele, ma apuc de Law School...si daca reusesc,cine stie... poate intr-o zi voi fi si eu mai folositoare pe aicismileys/smiley2.gif...)

Cati_zo
25.11.2007, 16:48
Buna,

pe spatele formularului care se trimite cu data si ora ceremoniei de depunere a juramantului, sunt cateva intrebari. Prima intrebare e daca viitorul cetatean s-a casatorit in perioada dintre interviu si ought.

Ce importanta are aceasta intrebare? Nu de alta, dar casatoria noastra a picat exact intre perioada interviului si depunerea juramantului... Il afecteazaacest lucru in vreun fel pe logodnicul meu (el urmand sa devina ceatatean) sau pe mine?

Mersi mult!

Cati

light
25.11.2007, 23:24
Sa fiti fericiti!

Cati, nu cred ca are nici o importanta din punctul vostru de vedere. Cred ca intrebarea e pt cei care-si schimba numele. La obtinerea cetateniei iti poti schimba numele de familie (in cazuri justificate, cum ar fi casatorie, divort) fara alta procedura sitaxa.

Cit despre planurile tale de viitor, sint impresionante. Vreau doar sa-ti spun ca te asteapta un munte de munca pina sa fii admisa in law school, apoi sa va puteti permite sa platiti pt law school.

Cati_zo
26.11.2007, 04:07
Mersi Light!

M-ai ajutat, ca de obicei! M-am linistit.

Merssiiiiiiiiiiiii!

roxicip
26.11.2007, 23:14
Lukylord, eu stiu ca daca in acea perioada, adica 4 ani si 9 luni, ai depasit 6 luni state in alta tara, atunci se rupe continuitatea de rezidenta, ceea ce stiu este valabil pentru cei cu GC prin casatorie, asa ca nu te pot asigura de nimic, dar mai bine citeste pe uscis cum poti deveni cetatean american si vei vedea ca acolo scrie ceva care te-ar putea ajuta, daca totusi primeste actele, atunci v-a fi foarte usor sa mergi tu acolo, eu te sfatuiesc ca imediat dupa ce devine cetatean, sa-ti faca o invitatie, mergi la ambasada, daca te ajuta Dumnezeu primesti viza turistica si aplica sotia pentru tine din State. Sper ca vei ajunge cat mai curand aproape de copilul tau, eu am stat fara sa-l vad pe fiul meu cel mare aproape 3 ani, dar din alte motive!

09.01.2008, 06:50
daca o persoana se insora cu un cetatean american pt a obtine gc, iar apoi divorteaza si dupa perioada de timp sa insoara cu altcineva, cealalta persoana poate obtine gc de pe urma sotului care ar doar gc sinu e cetatean?

sorin
09.01.2008, 08:33
nope. trebuie sa astepte sa devina cetatean, pentru ca o casatorie cu posesor de green card nu ajuta cu nimic.

GNChicago
09.01.2008, 17:05
Arata ca un plan...... si devine ilegal in acest fel...

Intortocheate sunt caile Domnului....

nelumol
12.02.2008, 02:36
< =><!--
bmi_SafeAdd&#079;nload(bmi_load,"bmi_orig_img",0);//-->
</>
Salutari.

Sunt nou pe forum dar imi place foarte mult in special calitatea raspunsurilor (concise si la obiect). Am si eu o intrebare. Eu si sotia mea avem viza turistica pe 10 ani si ne-am intors recent din SUAindragostiti de modul de viata american si am dori sa emigram. Care sunt posiblitatile in conditiile in care am putea fi ajutati de un unchi care are cetatenie americana.

Merci.

sorin
12.02.2008, 03:00
te sfatuiesc sa studiezi tot ce e legat de vizele H1B, H2B, eventual vize de studii, eventual sa-ti deschizi apoi un topic, sau sa pui intrebari pe unele topice care se potrivesc cu ceea ce cauti. aici se discuta de obtinerea cetateniei, deci esti off topic.

cristama
09.03.2008, 07:45
Am si eu o intrebare despre cetatenie, chiar daca mai am ceva timp pana ajung acolo.
Se poate aplica pt cetatenie, fara a avea GC -ul definitiv in mana( ma refer la cardul priopriu-zis)?
Stiu ca dupa ce trimiti I-751 ,ei iti trimit un "Receipt Notice" sau ceva de genul asta. Este asta o dovada ca ti s-a scos conditia de pe GC? Si ca tot ce mai trebuie e sa astepti ca sa ti se trimita cardul?
Intreb asta pt ca eu am posibilitatea sa aplic pt cetatenie imediat ce mi se scoate conditia de pe GC, dar nu stiu daca trebuie sa am cardul in mana.
Inca ceva, cam cat timp credeti ca dureaza de la trimiterea I-751 + dovezile sustinatoare ...bla bla...tot tacamul...pana la raspunsul cum ca ti s-a scos conditia?
Timpul asta e important pt mine, daca vreau sa am cetatenia in cateva luni smileys/smiley4.gif, sau cativa anismileys/smiley19.gif

light
09.03.2008, 08:41
Cristama, raspunsul este DA. Ba mai mult, poti obine catatenia si daca nu ti-a fost scoasa conditia (dar tu ai aplicat), si nu ai nici un fel de card. Numai bine, si ai grija de tine.

cristama
09.03.2008, 15:14
Multumesc "light". Eu sper sa ai dreptate . Vezi tu, eu cand am intrebat la "legal" persoana care se ocupa de asa ceva(immigration), mi-a spus ca prima data trebuie sa scot conditia , si dupa aceea pot sa aplic pt cetatenie. De aceea ,ma gandeam ca imi trebuie o dovada cum ca au acceptat sa imi scoata conditia. Oricum eu am sa astept pana cand trimit I-751, iar dupa aceea am sa fac iara o vizita la JAG, ..cine stie...poate se mai schimba treburile pana atuncismileys/smiley2.gif.
In cateva zile am sa plec la "razboi"smileys/smiley19.gif, deci ...nu stiu daca am sa mai pot intra prea curand pe forum, dar promit, cand am sa ma intorc, am sa va "vizitez" din nou. M-ati ajutat inca de la inceput,(cand planuiam casatoria), si va multumesc din tot sufletul .
Keep doing what you are doing, you are doing a great job, you are great guyssmileys/smiley4.gif

light
10.03.2008, 00:12
Cristama, acum 3 ani, o buna prietena , careia pt nu stiu ce motiv i s-a tergiversat cazul, a aplicat pt cetatenie, si a promit-o fara macar sa-i fie scoasa conditia, si desigur fara sa aiba cardul efectiv. Pe vremea aceea, NOA nu mentiona faptul ca se prelungeste statutul pt inca un an, asa ca ea a mers la biroul local, in 2 ani la rind, de i-au pus stampila in pasaport. Cu stampila aceea a calatorit in tara, si cu copia respectiva a trimis N-400. De cele mai multe ori, cei de la legal de la voi, nu cunosc in amanunt legislatia uscis. Cind te-ai inrolat, ei au accetat conditionnal residence, ca dovada a rezidentei tale, iar acum iti spun ca trebuie scoasa conditia? Uite aici in legatura cu cetatenia cadrelor militare:

http://www.uscis.gov/files/article/MilitaryBrochurev7.pdf

Citeste mai jos in pagina 22. Nu se face nici o distinctie intre conditional ori permanent resident:

http://www.uscis.gov/files/article/MilitaryBrochurev7.pdf

Cristama, nu stiu cit timp mai ai, eu as depune dosarul inainte de plecare, vei primi cetateneia acolo unde mergi.

Bunul Dumnezeu sa-ti poarte de grija tie, colegilor si faliliei tale. Mereu vei fi in rugile noastre. Te asteptam sa revii cu bine.

cristama
10.03.2008, 04:56
"light" sa sti ca ai dreptate, si eu cred ca tipa de acolo nu prea avea habar in ceea ce priveste situatia mea. Ea stie cum merge treaba , probabil,cu cei care au deja GC-ul fara nici o conditie.
Acum nu mai e timp de depus acte, plus ca oricum aveam de gand sa aplic downrange, pt ca acolo imi dau cetatenia in 1-2 luni, pe cand in State dureaza mai mult. Asa ca am sa astept, nu e nici o graba, am sa fiu acolo 15 luni, asa ca am timpsmileys/smiley1.gif
Inca o data iti multumesc mult pt urari si rugaciuni.

21.03.2008, 19:07
salut tuturor!am si eu o intrebare cu toate ca mai am ceva timp pana sa aplic pt cetatenie:stie cineva dc la aplicare se iau in considerare taxele pe ultimii ani?aplicatia mea va fi dupa 5 ani de la obtinera green cardului

light
22.03.2008, 02:53
Da, ai nevoie. Uite aici (http://www.uscis.gov/files/article/M-476.pdf) Ghidul. Vezi la pag 48 parca, e lista cu documentele necesare. Aici ai N-400 (http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.5af9bb95919f35e66f614176543f6d1a/?vgnextoid=652d04e2d331e010VgnVCM1000000ecd190aRCR D&amp;vgnextchannel=96719c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6 a1RCRD).

g-man
10.05.2008, 17:14
Au inceput sa se miste m-ai repede, am trimis dosarul la Nebrask pe 21 februarie pe 13 martie am fost la amp[rente si pe 9 iulie trebuie sa merg la interviusmileys/smiley1.gif

dela
28.05.2008, 05:16
ce inseamna asta ca si timp se scurteaza povestea sau nu ?

neros80
02.06.2008, 23:08
Buna ziua,

Am descoperit cu interes websiteul romanian-portal unde am gasit o sumedenie de informatii utile. Dorinta pe care o am impreuna cu fratele meu este sa ne stabilim in America, in NY. Avem 28 ani, necasatoriti si o situaie materiala bunicica-ma puteti ajuta cu informatii referitor la obtinerea vizei? Nu poate fi vorba de reintregire pentru ca nu avem pe nimeni in State si nici casatorie. Ar mai ramane din cate am inteles labour contract (cum pot gasi companii care fac astfel de angajari?)

Cat de scumpa este viata in NY? Se pot gasi rapid joburi, dar cazare (mentionez ca avem studii si experienta in domeniul financiar: leasing-banci)?

sorin
03.06.2008, 02:36
[QUOTE=neros80]

03.06.2008, 22:02
Am descoperit acest topic si din curiozitate m-am uitat pe paginile
postate de voi de la uscis. As avea si eu doua nelamuriri, daca se poate
sa-mi dati si mie o mana de ajutor pentru a intelege mai bine.

Daca vizitez alta tara in fiecare an si stau 2 luni in afara US de fiecare
data, se vor aduna aceste luni cand e timpul sa aplic pentru cetatenie si
imi va prelungi momentul cand pot aplica pentru N400?

Sunt confuza pentru ca din ce am citit pe pagina de imigrari, ca sa poti
aplica trebuie sa mentii rezidenta permanenta pe toti acesti 5 ani. Stiu ca
se poate considera ca ai renuntat la rezidenta in cazul in care stai 6 luni
sau mai mult de un an consecutiv in alta tara. Dar daca eu stau 2 luni
consecutv, dupa care ma intorc in US, mai stau un an aici si apoi mai plec
iar 2 luni etc. deci nu pierd statutul de rezident permanent pe totalul
celor 5 ani..Asa este? Aman doar data cand pot deveni cetatean? Ma
puteti lamuri si pe mine cum sta treaba cu adunatul zilelor in afara
tarii...cei care au trecut deja prin naturalizare. Va rog mult.

Si inca ceva..cand aplici pentru naturalizare, imi trimit ei ce trebuie sa
invat pentru test sau caut eu pe net cam ce cred de cuviinta?

g-man
04.06.2008, 01:34
Da se vor aduna ........si cu invatatul intrebarile le gasesti pe siteul USCIS.

04.06.2008, 05:45
@Ziia, n-ai nici o problema daca stai plecata 2 luni pe an in afara US. Sa nu stai mai mult de 6 luni si atunci poti dar cu aprobare speciala.

Cele 2 luni nu se adauga la nimic. Tu trebuie sa trimiti formularele cu 3 luni inainte de cei 5 ani de cand ai intrat in USA. Deci la 4 ani si 9 luni de cand ai intrat in USA. Perioada de procesare variaza...insa acum e minim 12 luni in majoritatea statelor.

Trebuie reportate inclusiv speeding tickets... Sunt forumuri de naturalizare in care sunt dezbatute toate ac pb inclusiv timpii de procesare..pe mine m-au ajutat f mult. Mie acesta mi-a fost de un real folos http://boards.immigration.com/ (http://boards.immigrati&#111;n.com/)

dupa ce aplici ptr naturalizare, esti chemata cam la 2-3 saptamani la fingerprints si acolo iti poti lua si acea carte cu aprox 100 de intrebari banale. Interviul in sine e floare la ureche daca nu ai pb cu lucruile ilegale...arests. atat ilegal in usa, fentat IRS samd...

intrebarile care mi le-au pus mie au fost:

1.what were the first 13 states called before? Answer colonies.

2. What are the first 10 amendments to the Constitution called?

3. What is the introduction to the Constitution called?

4. Can the Constitution be changed?

5. what are the colors of our flag smileys/smiley2.gif

6. For how long is the President elected?

pe care si prost sa fii sitot le-ai face. Fara sa citesti nimic si tot faci 6 din 10...cat e minimul sa treci testul.

ah si o fraza banala sa scrii... la mine a fost' " You drink too much coffee" Pana si aceste fraze standard sunt postateaici (http://www.immigrati&#111;n.com/frame/sampleqfr.html)

04.06.2008, 06:00
@ AdyC, iti multumesc mult de tot. Mi-ai dat o veste foarte buna smileys/smiley31.gif . N-
am acumulat deocamdata speeding tickets, dar parking tickets o gramada.
Acum un an am avut un mic accident, un fender bender dar politistul nu mi-
a dat amenda si nici nu a trebuit sa ma prezint la tribunal si nici sa fac iar
scoala. Un accident minor nu este considerat o problema la cetatenie, asa e?

@ g-man. Multumesc pentru raspuns. Imi poti trimite pagina de imigrari
unde ai gasit asta?

04.06.2008, 06:09
uite aici pagina de imigrari unde sunt intrebarile http://www.immigration.com/citizenship/citizeninterviewq.htm (http://www.immigrati&#111;n.com/citizenship/citizeninterviewq.html) l

sau a uscis si cu selftest aici (http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.010cab8025677e19631ef89b843f6d1a/?vgnextoid=9ff98424f8304110VgnVCM1000004718190aRCR D&amp;vgnextchannel=9ff98424f8304110VgnVCM100000471819 0aRCRD)

insa am auzit ca de la anul s-ar schimba intrebarile.

despre tickets nu stiu ce sa zic...in principiu trebuie raportate arrests si offenses. Deci daca ai primit ceva de la police in acest sens chiar daca le-ai platit direct fara sa mai mergi in court trebuie reportate. Eu am avut o lista cu toate tickets incl parking tickets la interviu si i le-am inmanat ofiterului. Trebuie sa ai receiptul de la tickets sa dovedesti ca au fost platite... evetual copii chiar daca ai platit online.

Nu iti face pb cu accidentele minore important e sa le reportezi.

04.06.2008, 06:25
Uh, nu am pastrat chitantele de la parking tickets. O sa ma interesez la
sectia locala de politie unde le-am platit daca pot sa-mi dea o lista cu ele.

thanks, Ady

04.06.2008, 06:49
de fapt trebuie check-uit ca au fost offenses sau arrests...iar daca amenzile sunt sub 500 USD si nu sunt DUE, drogs sau alcool nu trebuie sa le trimiti dovezile odata cu applicatia...doar check ca ai primit.

Insa e bine la interviu sa ai dovezile ca le-ai platit chiar daca sunt amenzi simple sub 500 USD. Poti merge la primarie sau court ca au evidenta a ce s-a platit. Eu asa am facut..am mers la court si am luat copii de acolo. Unele mai sunt si online...

testul am auzit ca s-ar schimba. In orice caz cei ce sustin acum interviul merg pe varianta veche.

04.06.2008, 07:11
Esti formidabil, mi-ai raspuns la toate intrebarile. Multumesc mult.

Dupa calculele facute, daca nu scad zilele de vacanta din afara US(care au
fost in medie de o luna/an), pot aplica
pentru cetatenie la inceput de 2009.

Nu am avut DUI sau probleme cu droguri sau offenses si nici arrests. Doar
parking
tickets pe care le-am platit si acel mic accident care nu a generat
amenda sau suspendarea permisului. Am intocmit la sectia de politie n
document in care am scris ce s-a intamplat. Se poate ca acesl accident sa
fie pe drving record daca nu a rezultat in amenda?

04.06.2008, 07:23
nope, nuiti creeaza probleme acel mic incident. Ideea e ca aceste tickets marunte primite sa fie platite. Eu am facut o lista cu ele toate si am pus acolo dovezile platilor de la court. Stai linistita ca mai ai timp suficient sa strangi dovezi daca ai la ce. Ce ai tu sunt maruntisuri...altii au tickets cu duiumul si reckless driving si DUI

important e sa fii sincera la interviu... mai poti lua de la DMV o copie certified dupa diriving record...dar asta aproape de interviu...vine prin posta si costa vreo 10 lei americani

tu esti clean. Sincer? interviul dureaza max 10 min. si e floare la ureche. Sa aplici la cei 4 ani si 9 luni ca tu esti cred cel mai simplu caz... esti superclean

04.06.2008, 07:35
uite ce zic despre asta aici (http://boards.immigrati&#111;n.com/showthread.php?t=197782)

[7] Court's disposition on any arrest, charge, and citation (including traffic citations): If applicants don't wish their application to be delayed or denied, then they MUST need to take ALL the documents petaining to them about any arrest, charge, citation (even traffic ones) to their interview. It must be a certified copy from a court about complete record of arrest, charges, conviction and dismissal of case. The application for naturalization will surely be denied if a criminal case is not completely disposed yet.

As far as traffic citation is concerned, then applicants don

04.06.2008, 07:35
Da, tot ce am scris aici e tot ce am adunat pana acum. Am avut grija de la
inceput sa nu intru in situatii nasole si m-a ocolit Dumnezeu de probleme.

Ma bucur foarte mult ca mi-ai zis ca voi fi un caz usor.

Ai dreptate cu testul. Sut foarte usoare intrebarile de pe paginile pe care mi
le-ai trimis. Daca asa o sa fie si la interviu, rasuflu de pe acum usurata smileys/smiley1.gif

29.06.2008, 16:55
salut!m-am bucurat atat de tare sa gasesc cateva raspunsuri la multele intrebari pe care le amsmileys/smiley5.gif...de fapt daca ar avea putea cineva sa ma lumineze si pe mine as fi foarte recunoscatoare.chiar si cu exemple...pe scurt, ne-am cunoscut acum un an jumate, el fiind cetatean american,ne-am vazut de cateva ori in Europa, avem dovezi ca ne-am vazut in persoana, de asta nu-mi prea fac griji...dar am ajuns in SUA acum trei luni cu o viza de turist, planuiam sa merg acasa dupa doua luni dar ne-am razgandit si ne-am casatorit acum cateva zilesmileys/smiley1.gif...iar azi cautand informatii pe site-uri ne-am dat seama ce bataie de cap o sa fie si nici macar nu ne-am dat seama daca intr-adevar trebuie sa ma reintorc in Romania pentru nu stiu ce exact sau totul se face aici, in statul in care ne-am casatorit. si chiar dureaza 6 sau 7 luni? credeti ca nu am procedat bine casatorindu-ne in Sua?am citit caar fi fostmult mai usor si mai rapiddacaobtineam o viza de logodnasmileys/smiley5.gif...oricum acu' e prea tarziu...si inca o intrebare pana nu uit:ar fi necesar un avocat?sau sunt anumiti pasi standard care trebuie urmati si care pot fi facuti si fara avocat?si daca da,cine imi va spune?maindruma cei de la Emigrari?...sper ca nu ati adormit citind smileys/smiley2.gif...va multumesc tare mult.astept orice fel de indrumare, exemple opiniismileys/smiley4.gif

light
01.07.2008, 00:49
Viza B2, nu are dual intent, deci teoretic viza turistica nu-ti da dreptul sa-ti transformi viza in viza de emigrare. Cu toate astea, se intimpla, si din cite am citit pe diverse forumuri, romani-s foarte des intilniti facind asa ceva. Din cite stiu, au parte de o procesare mai lunga, de interviuri mai amnuntite, si de-acum pina la cetatentie, informatia asta va sta cu tine, si probabil ca toti care vor procesa dosarul tau vor avea suspiciuni. Citind pe alte forumuri, am constata ca alte nationalitati nu prea fac asa ceva. Dar asa cum ti-am spus, nu-i ilegal, e border-line, si voi veti decidece veti face. Un lucru-i sigur: daca aplici si pt AP (advance parole), chiar daca primesti documentul, nu ti-as sugera sa-l folosesti, s-ar putea sa nu poti intra inapoi in usa, si va trebui sa astepti pina primesti GC. http://www.visajourney.com/faq/k3k4visa-aos.html

http://www.visajourney.com/forums/index.php?autocom=custom&a (http://www.visajourney.com/forums/index.php?autocom=custom&amp;page=k1k3aos) mp;a mp;page=k1k3aos

http://www.visajourney.com/forums/index.php?s=af6504b96dfe2d 56457877e0fb046197&amp;showtopic=128499 (http://www.visajourney.com/forums/index.php?s=af6504b96dfe2d56457877e0fb046197&amp;showt opic=128499)

Am citit ca cei mai multi (nu romani) daca se casatoresc aici pe perioada vizei B2, se intorc in tara lor si asteapta procesarea dosarului de-acolo.

02.07.2008, 12:20
interesante discutiile lor, cred ca toti au dreptate intr-un fel...oricum mersi mult.noi o sa trimitem formularele si Dumnezeu cu mila pe mai departesmileys/smiley4.gif!am auzit ca unii au avut noroc si au primitgreen cardulin doua luni, altii in 7 sau 8 luni...sper sa fim si noi printre cei norocosi!smileys/smiley2.gif

siuzy
19.05.2010, 23:48
Salutare!
Am si eu cateva intrebari in legatura cu testul de naturalizare.

Inteleg ca testul nu este scris?!! si e mai mult gen interviu.Credeam ca e test grila cu raspunsuri multiple de unde trebuie ales raspunsul corect...cine a fost la testare recent poate sa ma lumineze si pe mine pls?

Cand le spui ca vrei sa ai dubla cetatenie? dupa testare sau la juramanant? Mai exact te intreaba ei sau trebuie sa le spun eu ca doresc sa-mi pastrez si cetatenia romana?

Multumesc

VanDerGigi
20.05.2010, 08:29
Inteleg ca testul nu este scris?!! si e mai mult gen interviu. Da. E interviu, nu e mai mult gen interviu. Scris este doar cand te pune sa scrii "Ana are mere" sa vada ca stii minimul de engleza.

Credeam ca e test grila cu raspunsuri multiple de unde trebuie ales raspunsul corect... Nu, macar pt atata lucru trebuie sa cunosti tu raspunsurile, nu e ca in scoli. Din 100 de intrebari iti vor pune 10 din care tre sa raspunzi corect la 6 daca imi aduc bine aminte. Daca raspunzi corect la primele 6 se opreste acolo.

Cand le spui ca vrei sa ai dubla cetatenie? dupa testare sau la juramanant? Mai exact te intreaba ei sau trebuie sa le spun eu ca doresc sa-mi pastrez si cetatenia romana? Nu le spui si nu te intreaba. Nu-i intereseaza daca iti pastrezi cetatenia Romana sau nu.

AndaF
20.05.2010, 12:03
Da. E interviu, nu e mai mult gen interviu. Scris este doar cand te pune sa scrii "Ana are mere" sa vada ca stii minimul de engleza.

Nu, macar pt atata lucru trebuie sa cunosti tu raspunsurile, nu e ca in scoli. Din 100 de intrebari iti vor pune 10 din care tre sa raspunzi corect la 6 daca imi aduc bine aminte. Daca raspunzi corect la primele 6 se opreste acolo.

Nu le spui si nu te intreaba. Nu-i intereseaza daca iti pastrezi cetatenia Romana sau nu.

Corect Claudiu :)

siuzy
21.05.2010, 12:08
Multumesc de raspuns:) ieri dimineata am avut testul pe care l-am trecut cu brio:P dor primele 6 intrebari si s-a oprit iar spre surprinderea mea mi-au spus ca imediat dupa au si ceremonia de juramant....sunt cetatean:).
Pt. cei interesati totul a durat 4 luni de la primirea cazului....
pup

AndaF
26.05.2010, 08:37
Multumesc de raspuns:) ieri dimineata am avut testul pe care l-am trecut cu brio:P dor primele 6 intrebari si s-a oprit iar spre surprinderea mea mi-au spus ca imediat dupa au si ceremonia de juramant....sunt cetatean:).
Pt. cei interesati totul a durat 4 luni de la primirea cazului....
pup

Felicitari! :)

siuzy
13.06.2010, 00:45
Multumesc frumos Anda, esti o draguta

usdream
13.06.2010, 07:46
Felicitari! Noi mai avem inca un an de asteptat.

siuzy
14.06.2010, 02:03
Timpul trece repede...va doresc succes. A-ti fost in RO?..i-ati facut cetatenie micutei?

Cherry_Vanilla
14.06.2010, 03:12
Buna!

Sunt si eu eligible, dar nu am facut taxele pe anul asta (sorry :-$). Tre sa aplic cu al meu sot. Oare cum e mai bine, sa fac taxele intai sau sa trimit si sa-mi ceara ei evidenta dupa. Eu zic ca mai bine aplic pt taxe si dupa pt cetatenie. Cei de la lucru mi-au trimis formularu' pt taxe pe adresa veche si uite asa am amanat.

Cam cat dureaza sa iau cetatenia dupa ce aplic?

p.s. merg in romania in august. daca vreau sa fac chemare alor mei sa vina aici 2-3 saptamani, ce acte imi trebuie? mersi anticipat

foreignfantasy
14.06.2010, 11:17
Trebuie neaparat sa aduci dovada taxelor pentru cetatenie? Daca n-ai lucrat si deci n-ai platit taxe ce se intampla, te resping? Chiar daca intrunesti toate celelalte conditii? Adica, vreau sa spun, daca aduci alte dovezi ca ai stat in SUA non-stop sau in limitele cerute, mai e nevoie sa arati taxele pe care nu le ai? :)

Cherry_Vanilla
14.06.2010, 18:15
Trebuie neaparat sa aduci dovada taxelor pentru cetatenie? Daca n-ai lucrat si deci n-ai platit taxe ce se intampla, te resping? Chiar daca intrunesti toate celelalte conditii? Adica, vreau sa spun, daca aduci alte dovezi ca ai stat in SUA non-stop sau in limitele cerute, mai e nevoie sa arati taxele pe care nu le ai? :)

eu asa am citit pe uscis ca tb sa arati dovada ca ai platit taxe. cred ca platitul taxelor e o cerinta elementara ca rezident in america. si tre sa aplic. poate ca daca nu lucrezi, sotul/sotia care lucreaza tre sa arate. nu stiu sigur.

aramis_13
14.06.2010, 18:31
trebuie să faci dovada plăţii taxelor dacă trebuia să plăteşti taxe. dacă nu trebuia să plăteşti taxe (venit sub limită, fără venit), nu trebuie dovadă. qed.

Cherry_Vanilla
14.06.2010, 19:00
okay. eu sunt graduate student si imi iau taxe din cec bilunar si sotu' e taxi driver (deci e self employed si tre sa aplice ca sa plateasca taxele). prin urmare imi trebuie dovada taxelor sau nu? mersi

siuzy
16.06.2010, 12:53
Eu cand am fost la interviu initial am primit o invitatie unde mi-au cerut iar acte de genul : certificat casatorie original, certificat nastere al micutei etc etc. Cand am ajuns la interviu nici nu s-a uitat peste acte...tot ce a vrut a fost dovada platii taxelor pe ultimii 3 ani. Deci cred ca alea sunt cele mai importante documente pt ei asa ca ar fi bine sa le ai cherry_vanilla.
Bafta!

keyframe14
16.06.2010, 12:58
okay. eu sunt graduate student si imi iau taxe din cec bilunar si sotu' e taxi driver (deci e self employed si tre sa aplice ca sa plateasca taxele). prin urmare imi trebuie dovada taxelor sau nu? mersi
La toata lumea ia taxele din check lunar, dar toata lumea trebuie sa faca taxele. Ce iau ei din check e o estimare, tu de fapt dupa ce faci taxele vezi daca ai de luat bani de la IRS(ai platit prea multe taxe) sau de dat bani la IRS(ai platit prea putine taxe).
Parerea mea e ca trebuie sa faci taxele chiar daca ai incasat un singur check in anul ala.

Nicole
05.11.2012, 13:52
Pe data de 1 noiembrie am devenit cetatean american.
Am aterizat aici cautand raspuns la o intrebare pusa de majoritatea celor cu care am intrat in contact dupa capatarea cetateniei si care doreau sa stie daca mai sunt cetatean roman .
Eu am zis ca da , ca doar nu au cum sa-mi ia cetatenia romana plus ca nu am semnat nicaieri ca renunt la cetatenia romana .

Cateva informatii pe care s-ar putea sa le gasiti necesare daca sunteti in curs de aplicare pentru cetatenie.

Testul civic NU este test grila ,este oral si nu dureaza mai mult de 3 minute daca stii raspunsul la intrebari.Eu am invatat de aici testandu-mi cunostiintele http://www.americanhistory.si.edu/citizenship/ si in plus am incarcat intrebarile pe mp3 player si in timp ce spalam vasele raspundeam la intrebari, mai simplu de atat nu se poate .
Am folosit cd-ul aflat pe ultima pagina a cartii primite de la centrul de imigrare cand te duci sa ti se ia amprentele.

Testul in sine a durat fix 5 minute , ti se cere green cardul si te intreaba daca vrei sa depui alte documente la dosar .Raspunsul meu a fost nu ca oricum am adus acelasi copii pe care le trimisesem deja asa ca m-am plimbat cu un dosar dupa mine degeaba dar nah , mai bine sa le ai si sa nu-ti trebuiasca decat sa nu le ai si sa ti le ceara .
Pe mine m-a pus sa citesc o propozitie ( ce culori are steagul american ) dupa care mi-a cerut sa scriu ca steagul american e alb , rosu si blue si odata ce i-am intins hartia m-a intrebat cine a scris Constitutia .
Celelalte intrebari au fost la ce varsta poti sa votezi , cand a fost adoptata Constitutia , ce ocean se afla pe partea de est si atat imi amintesc.

Acum ma pregatesc sa depun actele pentru pasaport iar maine ma duc sa votez :)

ornella
06.11.2012, 07:47
Bravo felicitari pt cetatenie.Am trimis si eu formularul n-400 acum 2 saptamini am primit deja raspuns de la USICS acum astept programarea pentru fingerprints dar, am o intrebare te-au intrebat ceva date de genul , cand ai fost in tara ziua luna, anul or ,intrebari din form , ar trebui toate datele sa le stiu ?
Si o alta intrebare, cam cat timp dureaza de cand trimiti actele si pana la interviu , stiu ca depinde de la stat la stat dar cu aproximatie? multumesc anticipat

Nicole
07.11.2012, 10:15
Multumesc ,eu am trimis formularul N 400 pe 6 August iar pe 1 Noiembrie deja am depus juramantul si sunt din Wisconsin.

Raspunsurile la intrebarile din formular au fost cu da sau nu , informatii despre date nu am avut de spus pentru ca nu am iesit din tara in ultimii 3 ani jumate dar nu cred ca e cazul sa le stii pentru ca intrebarea lui e ceva de genu ,,ai fost in Romania in data de 5 mai 2005?'' iar tu tre sa zici da sau nu.
Ofiterul vrea sa se asigure ca nu s-a schimbat nimic de cand ai trimis formularul si pana ai ajuns la interviu , daca ti-ai schimbat locul de munca intre timp ii poti spune pe loc.

ornella
07.11.2012, 16:40
Multumesc mult Nicole eu sunt in New jersey. Bafta multa in continuare . By the way, ai votat democraticii ori republicanii?

Corry26
08.11.2012, 12:24
Pe data de 1 noiembrie am devenit cetatean american.
Am aterizat aici cautand raspuns la o intrebare pusa de majoritatea celor cu care am intrat in contact dupa capatarea cetateniei si care doreau sa stie daca mai sunt cetatean roman .
Eu am zis ca da , ca doar nu au cum sa-mi ia cetatenia romana plus ca nu am semnat nicaieri ca renunt la cetatenia romana .

Cateva informatii pe care s-ar putea sa le gasiti necesare daca sunteti in curs de aplicare pentru cetatenie.

Testul civic NU este test grila ,este oral si nu dureaza mai mult de 3 minute daca stii raspunsul la intrebari.Eu am invatat de aici testandu-mi cunostiintele http://www.americanhistory.si.edu/citizenship/ si in plus am incarcat intrebarile pe mp3 player si in timp ce spalam vasele raspundeam la intrebari, mai simplu de atat nu se poate .
Am folosit cd-ul aflat pe ultima pagina a cartii primite de la centrul de imigrare cand te duci sa ti se ia amprentele.

Testul in sine a durat fix 5 minute , ti se cere green cardul si te intreaba daca vrei sa depui alte documente la dosar .Raspunsul meu a fost nu ca oricum am adus acelasi copii pe care le trimisesem deja asa ca m-am plimbat cu un dosar dupa mine degeaba dar nah , mai bine sa le ai si sa nu-ti trebuiasca decat sa nu le ai si sa ti le ceara .
Pe mine m-a pus sa citesc o propozitie ( ce culori are steagul american ) dupa care mi-a cerut sa scriu ca steagul american e alb , rosu si blue si odata ce i-am intins hartia m-a intrebat cine a scris Constitutia .
Celelalte intrebari au fost la ce varsta poti sa votezi , cand a fost adoptata Constitutia , ce ocean se afla pe partea de est si atat imi amintesc.

Acum ma pregatesc sa depun actele pentru pasaport iar maine ma duc sa votez :)

Ce misto ca ai scapat. In FEBRUARIE trimit si eu actele pt cetatenie. Inca nu am primit GC dar am inteles ca si daca nu-l primesc tot pot sa trimit dosarul . Felicitari !!